ºÝºÝߣ

ºÝºÝߣShare a Scribd company logo
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
                              MATA PELAJARAN : ICT



 Nama      : Nor hazlina Binti Kassim

 Tingkatan : 4 Selasih          Tempat : Makmal Komputer SMK Padang Saujana

 Tarikh    : 8 / 11 / 2012      Masa     : 12.00 hingga 12.40 P.M

 Topik     : 3.1.5 Rangkaian Topologi




HASIL PEMBELAJARAN :

  1) Pelajar dapat menyatakan definisi topologi dengan tepat.
  2) Pelajar dapat menyebutkan 3 jenis topologi rangkaian dengan betul.
  3) Pelajar dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 5 kelebihan dan
     kekurangan rangkaian topologi dengan betul.
  4) Pelajar dapat membezakan antara 3 jenis topologi rangkaian dengan betul.

BAHAN BANTU MENGAJAR :

  1) Bola dan laptop digunakan untuk set induksi.
  2) Microsoft Office Power Point digunakan untuk sesi pengajaran.
  3) Puzzle card digunakan untuk aktiviti berkumpulan.



PENGETAHUAN SEDIA ADA :

  1) Mengetahui definisi rangkaian komputer dan komunikasi.
  2) Mengetahui kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi.
  3) Mengetahui jenis-jenis rangkaian komputer.
  4) Mengetahui perbezaan antara 3 jenis rangkaian komputer.
PELAKSANAAN PENGAJARAN

        ISI KANDUNGAN             PENGETAHUAN / KEMAHIRAN YANG PERLU
                                               DIKUASAI


Definisi Topologi                    Pelajar memahami maksud rangkaian
                                     topologi.
      Merujuk kepada cara            Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai
      bagaimana sesebuah kabel       rangkaian.
      dihubungkan kepada
      terminal komputer
      seseorang individu pada
      rangkaian.




Ciri-ciri Topologi                   Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri
                                     topologi.
   1) Topologi Fizikal               Pelajar dapat membezakan Topologi Fizikal
                                     dan Topologi Logikal.
      Paparan sebenar alat-alat
      yang disambungkan
      kepada rangkaian,
      termasuk tempat dan
      pemasangan kabel.

   2) Topologi Logikal

      Merujuk kepada cara
      bagaimana ia beroperasi
      ( memindahkan data )
      sebagaimana ia
      bertentangan dengan
      paparan tersebut.
Jenis-jenis Topologi          Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri
                              Topologi Bas.
( Bas, Bintang dan Cincin )   Mengenalpasti perbezaan di antara ‘Regular
                              Bus’ dan ‘Local Bus’.
                              Menyatakan kelebihan dan kekurangan
                              Topologi Bas.
                              Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri
                              Topologi Bintang.
                              Menyatakan kelebihan dan kekurangan
                              Topologi Bintang.
                              Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri
                              Topologi Cincin.
                              Menyatakan kelebihan dan kekurangan
                              Topologi Cincin.



                              Pelajar dapat menguasai Topologi
Aktiviti
                              Rangkaian yang diberikan mengikut
                              kumpulan dengan lebih baik melalui aktiviti
( Puzzle Card )
                              yang dijalankan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN                       CATATAN

PENGENALAN :

Set Induksi :

Guru memulakan sesi pembelajaran dengan mengajak
pelajar bermain ‘bola beracun’. Tujuan permainan            Masa : 5 minit
tersebut dilakukan untuk menunjukkan kepada pelajar
bahawa pergerakan bola tersebut menyerupai              ABM : Bola dan Laptop
pergerakan yang terdapat dalam topologi.



PERKEMBANGAN PENGAJARAN :

Aktiviti 1 :

   1. Guru memberi penerangan tentang jenis-jenis
      topologi serta kelebihan dan kekurangan setiap        Masa : 10 Minit
      topologi tersebut.
   2. Pelajar mendengar penerangan guru.                  ABM : ºÝºÝߣ Show
   3. Guru bertanyakan kepada pelajar mengenai slide    Powerpoint ‘ Jenis-jenis
      show dan video yang ditunjukkan oleh guru.             Topologi ’
   4. Pelajar memberi respon kepada pertanyaan guru.


Aktiviti 2 :

   1. Guru meminta pelajar membuat 3 kumpulan.
   2. Pelajar membuat kumpulan mereka sendiri.
   3. Guru memberi sampul surat dan kad manila untuk        Masa : 10 Minit
      setiap kumpulan.
   4. Pelajar diberi masa 5 minit untuk melekatkan          ABM : Kad Manila
      ‘puzzle card’ tersebut pada kad manila
   5. Guru meminta pelajar menyenaraikan ciri-ciri,
      kelebihan dan kelemahan topologi rangkaian yang
      pelajar dapat. Kemudian, setiap kumpulan hadir
      ke hadapan dan menerangkan hasil perbincangan
      mereka.
   6. Pelajar mendengar arahan guru dan melakukan
      aktiviti didalam kumpulan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN                  CATATAN

Penutup :

Guru membuat rumusan mengenai pembelajaran yang           3 minit
telah dipelajari dan ia secara tidak langsung membantu
pelajar mengingat kembali pembelajaran yang telah
dijalankan.



Tugasan :

Guru meminta pelajar membuat folio yang bertajuk          2 minit
‘Konsep Asas Rangkaian Komputer Dan Komunikasi ‘



REFLEKSI KENDIRI




CATATAN / TUGAS-TUGAS LAIN

More Related Content

Rph 40min lina

  • 1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN : ICT Nama : Nor hazlina Binti Kassim Tingkatan : 4 Selasih Tempat : Makmal Komputer SMK Padang Saujana Tarikh : 8 / 11 / 2012 Masa : 12.00 hingga 12.40 P.M Topik : 3.1.5 Rangkaian Topologi HASIL PEMBELAJARAN : 1) Pelajar dapat menyatakan definisi topologi dengan tepat. 2) Pelajar dapat menyebutkan 3 jenis topologi rangkaian dengan betul. 3) Pelajar dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 5 kelebihan dan kekurangan rangkaian topologi dengan betul. 4) Pelajar dapat membezakan antara 3 jenis topologi rangkaian dengan betul. BAHAN BANTU MENGAJAR : 1) Bola dan laptop digunakan untuk set induksi. 2) Microsoft Office Power Point digunakan untuk sesi pengajaran. 3) Puzzle card digunakan untuk aktiviti berkumpulan. PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1) Mengetahui definisi rangkaian komputer dan komunikasi. 2) Mengetahui kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi. 3) Mengetahui jenis-jenis rangkaian komputer. 4) Mengetahui perbezaan antara 3 jenis rangkaian komputer.
  • 2. PELAKSANAAN PENGAJARAN ISI KANDUNGAN PENGETAHUAN / KEMAHIRAN YANG PERLU DIKUASAI Definisi Topologi Pelajar memahami maksud rangkaian topologi. Merujuk kepada cara Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai bagaimana sesebuah kabel rangkaian. dihubungkan kepada terminal komputer seseorang individu pada rangkaian. Ciri-ciri Topologi Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri topologi. 1) Topologi Fizikal Pelajar dapat membezakan Topologi Fizikal dan Topologi Logikal. Paparan sebenar alat-alat yang disambungkan kepada rangkaian, termasuk tempat dan pemasangan kabel. 2) Topologi Logikal Merujuk kepada cara bagaimana ia beroperasi ( memindahkan data ) sebagaimana ia bertentangan dengan paparan tersebut.
  • 3. Jenis-jenis Topologi Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri Topologi Bas. ( Bas, Bintang dan Cincin ) Mengenalpasti perbezaan di antara ‘Regular Bus’ dan ‘Local Bus’. Menyatakan kelebihan dan kekurangan Topologi Bas. Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri Topologi Bintang. Menyatakan kelebihan dan kekurangan Topologi Bintang. Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri Topologi Cincin. Menyatakan kelebihan dan kekurangan Topologi Cincin. Pelajar dapat menguasai Topologi Aktiviti Rangkaian yang diberikan mengikut kumpulan dengan lebih baik melalui aktiviti ( Puzzle Card ) yang dijalankan.
  • 4. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN PENGENALAN : Set Induksi : Guru memulakan sesi pembelajaran dengan mengajak pelajar bermain ‘bola beracun’. Tujuan permainan Masa : 5 minit tersebut dilakukan untuk menunjukkan kepada pelajar bahawa pergerakan bola tersebut menyerupai ABM : Bola dan Laptop pergerakan yang terdapat dalam topologi. PERKEMBANGAN PENGAJARAN : Aktiviti 1 : 1. Guru memberi penerangan tentang jenis-jenis topologi serta kelebihan dan kekurangan setiap Masa : 10 Minit topologi tersebut. 2. Pelajar mendengar penerangan guru. ABM : ºÝºÝߣ Show 3. Guru bertanyakan kepada pelajar mengenai slide Powerpoint ‘ Jenis-jenis show dan video yang ditunjukkan oleh guru. Topologi ’ 4. Pelajar memberi respon kepada pertanyaan guru. Aktiviti 2 : 1. Guru meminta pelajar membuat 3 kumpulan. 2. Pelajar membuat kumpulan mereka sendiri. 3. Guru memberi sampul surat dan kad manila untuk Masa : 10 Minit setiap kumpulan. 4. Pelajar diberi masa 5 minit untuk melekatkan ABM : Kad Manila ‘puzzle card’ tersebut pada kad manila 5. Guru meminta pelajar menyenaraikan ciri-ciri, kelebihan dan kelemahan topologi rangkaian yang pelajar dapat. Kemudian, setiap kumpulan hadir ke hadapan dan menerangkan hasil perbincangan mereka. 6. Pelajar mendengar arahan guru dan melakukan aktiviti didalam kumpulan.
  • 5. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN Penutup : Guru membuat rumusan mengenai pembelajaran yang 3 minit telah dipelajari dan ia secara tidak langsung membantu pelajar mengingat kembali pembelajaran yang telah dijalankan. Tugasan : Guru meminta pelajar membuat folio yang bertajuk 2 minit ‘Konsep Asas Rangkaian Komputer Dan Komunikasi ‘ REFLEKSI KENDIRI CATATAN / TUGAS-TUGAS LAIN