ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Мемлекет және оның
атқаратын
функциялары
Алматы облысы Талғар ауданы Дәулет ауылы
«Мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар №11 жалпы
білім беретін орта мектебі» МКМ
/ашық сабақ/
Пәні: Қазақстан тарихы
Пән мұғалімі: М.Қадырқожақызы
Сыныбы: 9 «а»
2016-2017 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Мемлекет және оның қоғамдағы ролі
Мақсаты: Мемлекеттің түрлерін анықтайды және атқаратын функсияларына
тоқталады және саяси сауаттылығын арттырады.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Күтілетін нәтиже: Мемлекеттің түрлерін талдай алады,өз еліне талдау жасауға
дағдыланады.
Оқушының іс-әрекеті: топпен талдау
Көрнекілігі: суреттер,таратпа материалдар, тұрақты көрнекілік.
Пайдаланған технология: СКОТ
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру /2-3 мин/
а/сәлемдесу ә/түгендеу
2.Үй тапсырмасын сұрау /10-мин/
Саясат және билік.
СКОТ бойынша сабақты айтып шығады.
3.Қорытындылау /5 мин/
1.Саясат дегеніміз не?
2.Билік дегеніміз не?
3.Саяси сауаттылық дегеніміз не?
4.Саяси билікті жүзеге асыратын органдар?
5.Халық сөзіне анықтама бер?
6.Конституциядан халыққа қатысты баптар туралы мысал келтір.
4.Жаңа сабақ /10-мин/
1.Анықтама.Мемлекет – саяси билікті жүзеге асыратын институтты айтамыз.
2.Тану.
2.1. Монархиялық және республикалық деп бөлінеді.
2.2.Абсалютты монархия және конституциялық деп бөлінеді.
2.3. Президенттік және парламенттік басқару.
2.4.Диктатура.
2.5. Құқықтық мемлекет.
3.Ерекшелік. Мемлекет атқаратын функцияларын ағылшын экономисі Адам Смит -
1/Өзге тәуелсіз қоғамның басып кіруінен сақтау; 2/қоғамның әр мүшесін
әділетсіздіктен,езгіден сақтау; 3/жеке адам мүдесіне қызмет етпейтін мекемелер
ұстау;
4.Салыстыру.4.1. Монархиялық билік – билік бір адамның қолында болады,атадан
балаға мұра ретінде қалады.Мыс: Шыңғыс ханның билігі.
4.2. Республикалық билік – Парламенттік және президенттік деп бөлінеді.Сайлау
арқылы жүзеге асады.
5.Экология – жойылу қаупі төнген мемлекет – Рессей. Мемлекет ретінде жойылып
кетті- Жоңғарлар.
6.Болашақ – дамыған 30 елдің қатарына қосылуды мақсат еткен ҚР болашақта
дамыған алдыңғы қатарлы елдермен терезесі тең, керегесі кең болады.
7.Қорытынды – Диктаторлық билік күшпен антитерорлық басып алу, билік
диктатордың қолында болады, термоядролық диктатор билікке келсе әлем
халықтары мыңдаған жылдар қалыптастырған өркениетке қауіп төнеді.
8.Нәтиже – ҚР демократиялық, құқықтық және зайырлы мемлекет ретінде өзін
орнықтырады.Заң бәрінен жоғары тұрады.
5.Бекіту. /10 мин/
1.А.Смиттің мемлекет функциялары туралы пікірін айт.
2.Абсалюттік және конституциялық монархиялардың айырмасы мен ұқсастықтарын
айтамыз.
Шығармашылық тапсырмалар топтамасы:
1-топ Сөзжұмбақ құрайды 2-топ.Адасқан сөздерді шешеді
6.Бағалау. Екі жұлдыз бір тілек. /3-мин/
7.Үйге тапсырма. § 17 оқу. /2-мин/
Жаңа сабақ.СКОТ бойынша талдайды
Постермен жұмыс жасайды.
1-топқа тапсырма
Сөзжұмбақ құра
1.Билік атадан балаға мұра ретінде қалатын билік түрі.
2.Мемлекетті басқарудың заңды жолын тап.
3.Сайлауда жеңіп алған партия немесе партиялар
коалициясының басқару түрі.
4.Саяси жүйедегі басты институт.
5.АҚШ мемлекетті басқарудың қандай түріне жатады.
6.Бір қолға шексіз биліктің жинақталуы.
7.Ата Заңда ҚР қандай мемлекет ретінде көрсеткен.
8.Заң бәрінен жоғары тұратын басқару түрі.
М Е М Л Е К Е Т
Д И К Т А Т У Р А М
С З Қ Т Ұ Р Ғ Ы Н О
А А Ұ П А Р Т И Я Н
Я Й Қ З А Ң А Й Ц О
С Ы Ы Ъ Щ Л Д Р В Р
А Р Қ Э Г Й А У П Х
Т Л Т Ж О В М Ч З И
Ю Ы Ы Х А Л Ы Қ Ю Я
И Щ Қ Х Ъ М Ч Ь Я Ц
П Р Е З И Д Е Н Т Ф
2-топқа тапсырма
Адасқан сөздер тізбесін тап:
Топпен жұмыс барысы
Назарларыңызға рахмет!

More Related Content

Мемлекет және оның атқаратын функциялары

  • 1. Мемлекет және оның атқаратын функциялары Алматы облысы Талғар ауданы Дәулет ауылы «Мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар №11 жалпы білім беретін орта мектебі» МКМ /ашық сабақ/ Пәні: Қазақстан тарихы Пән мұғалімі: М.Қадырқожақызы Сыныбы: 9 «а» 2016-2017 оқу жылы
  • 2. Сабақтың тақырыбы: Мемлекет және оның қоғамдағы ролі Мақсаты: Мемлекеттің түрлерін анықтайды және атқаратын функсияларына тоқталады және саяси сауаттылығын арттырады. Сабақтың типі: Аралас сабақ Күтілетін нәтиже: Мемлекеттің түрлерін талдай алады,өз еліне талдау жасауға дағдыланады. Оқушының іс-әрекеті: топпен талдау Көрнекілігі: суреттер,таратпа материалдар, тұрақты көрнекілік. Пайдаланған технология: СКОТ Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру /2-3 мин/ а/сәлемдесу ә/түгендеу 2.Үй тапсырмасын сұрау /10-мин/ Саясат және билік. СКОТ бойынша сабақты айтып шығады. 3.Қорытындылау /5 мин/ 1.Саясат дегеніміз не? 2.Билік дегеніміз не? 3.Саяси сауаттылық дегеніміз не? 4.Саяси билікті жүзеге асыратын органдар? 5.Халық сөзіне анықтама бер? 6.Конституциядан халыққа қатысты баптар туралы мысал келтір. 4.Жаңа сабақ /10-мин/
  • 3. 1.Анықтама.Мемлекет – саяси билікті жүзеге асыратын институтты айтамыз. 2.Тану. 2.1. Монархиялық және республикалық деп бөлінеді. 2.2.Абсалютты монархия және конституциялық деп бөлінеді. 2.3. Президенттік және парламенттік басқару. 2.4.Диктатура. 2.5. Құқықтық мемлекет. 3.Ерекшелік. Мемлекет атқаратын функцияларын ағылшын экономисі Адам Смит - 1/Өзге тәуелсіз қоғамның басып кіруінен сақтау; 2/қоғамның әр мүшесін әділетсіздіктен,езгіден сақтау; 3/жеке адам мүдесіне қызмет етпейтін мекемелер ұстау; 4.Салыстыру.4.1. Монархиялық билік – билік бір адамның қолында болады,атадан балаға мұра ретінде қалады.Мыс: Шыңғыс ханның билігі. 4.2. Республикалық билік – Парламенттік және президенттік деп бөлінеді.Сайлау арқылы жүзеге асады. 5.Экология – жойылу қаупі төнген мемлекет – Рессей. Мемлекет ретінде жойылып кетті- Жоңғарлар. 6.Болашақ – дамыған 30 елдің қатарына қосылуды мақсат еткен ҚР болашақта дамыған алдыңғы қатарлы елдермен терезесі тең, керегесі кең болады. 7.Қорытынды – Диктаторлық билік күшпен антитерорлық басып алу, билік диктатордың қолында болады, термоядролық диктатор билікке келсе әлем халықтары мыңдаған жылдар қалыптастырған өркениетке қауіп төнеді. 8.Нәтиже – ҚР демократиялық, құқықтық және зайырлы мемлекет ретінде өзін орнықтырады.Заң бәрінен жоғары тұрады. 5.Бекіту. /10 мин/ 1.А.Смиттің мемлекет функциялары туралы пікірін айт. 2.Абсалюттік және конституциялық монархиялардың айырмасы мен ұқсастықтарын айтамыз. Шығармашылық тапсырмалар топтамасы: 1-топ Сөзжұмбақ құрайды 2-топ.Адасқан сөздерді шешеді 6.Бағалау. Екі жұлдыз бір тілек. /3-мин/ 7.Үйге тапсырма. § 17 оқу. /2-мин/ Жаңа сабақ.СКОТ бойынша талдайды Постермен жұмыс жасайды.
  • 4. 1-топқа тапсырма Сөзжұмбақ құра 1.Билік атадан балаға мұра ретінде қалатын билік түрі. 2.Мемлекетті басқарудың заңды жолын тап. 3.Сайлауда жеңіп алған партия немесе партиялар коалициясының басқару түрі. 4.Саяси жүйедегі басты институт. 5.АҚШ мемлекетті басқарудың қандай түріне жатады. 6.Бір қолға шексіз биліктің жинақталуы. 7.Ата Заңда ҚР қандай мемлекет ретінде көрсеткен. 8.Заң бәрінен жоғары тұратын басқару түрі. М Е М Л Е К Е Т
  • 5. Д И К Т А Т У Р А М С З Қ Т Ұ Р Ғ Ы Н О А А Ұ П А Р Т И Я Н Я Й Қ З А Ң А Й Ц О С Ы Ы Ъ Щ Л Д Р В Р А Р Қ Э Г Й А У П Х Т Л Т Ж О В М Ч З И Ю Ы Ы Х А Л Ы Қ Ю Я И Щ Қ Х Ъ М Ч Ь Я Ц П Р Е З И Д Е Н Т Ф 2-топқа тапсырма Адасқан сөздер тізбесін тап: