3. Biotop Salwinia pływająca to paproć wodna , której siedliskiem są: stawy starorzecza kanały rowy W Polsce występuje w rozproszonych stanowiskach na niżu, zwłaszcza wzdłuż Wisły i Odry oraz na Górnym i Dolnym Śląsku.
4. Salwinia pływająca rozwija się w miejscach silnie nasłonecznionych, zacisznych, osłoniętych od wiatru przez zbiorowiska szuwarowe lub wysokie skarpy. Salwinia preferuje zbiorniki eutroficzne o odczynie wody obojętnym lub zasadowym .
5. Morfologia Pokrój Pędy osiągają od 3 do 10 cm, a niekiedy nawet do 20 cm długości i pływają na powierzchni wody. Pędy są bardzo delikatne, wiotkie i giętkie, dzięki czemu roślina może się zginać pod wpływem falowania wody.
6. ś Łodyga na każdym węźle ulistniona jest okółkowo . Każdy okółek składa się z 3 liści. Salwinia to przykład rośliny wodnej, u której występuje anizofilia ( różnolistność ). Jest to występowanie liści różnego kształtu u tego samego gatunku, często na tym samym osobniku rośliny.
7. Dwa liście z każdej trójki (górne) pływają po powierzchni wody dzięki dużym przestworom międzykomórkowym. ś te są eliptyczne , zielone i całobrzegie . Mają od 5 do 15 mm długości i 10 mm szerokości. Osadzone są na krótkich ogonkach liściowych. Pokryte są brodawkami i sztywnymi włoskami, dzięki czemu ich powierzchnia jest niezwilżana. Nie posiadają szparek oddechowych .
8. 3 liść z okółka (dolny) znajduje się pod wodą, a jego blaszka liściowa podzielona jest na 3-8 nitkowate i owłosione odcinki. Na niektórych skróconych odcinkach liści podwodnych wytwarzają się kupki zarodnikowe, które zamknięte są w kulistym tworze zwanym sporokarpem . Makrosporangia i mikrosporangia znajdują się w różnych sporokarpach, które jednak mają taki sam wygląd. Zawijka sporokarpów otacza całkowicie zarodnie i jest dwuwarstwowa. Między warstwami zawijki znajduje się przestwór powietrzny ułatwiający unoszenie się paproci na powierzchni wody. Salwinia nie tworzy korzeni, ich funkcję przejmują liście dolne !!!
9. Makrosporangium tworzy makrosporę czyli zarodnik, z którego rozwija się gametofit żeński. Mikrosporangium tworzy mikrospory, z których rozwijają się gametofity męskie.
10. Salwinia pływająca jest rośliną jednoroczną i różnozarodnikową , dlatego w jednych sporokarpach powstają zarodniki żeńskie, w innych męskie. Zarodnikowanie następuje w miesiącach od sierpnia do października , po czym pędy zamierają. Włoski na powierzchniach liści odłamują się i roślina opada na dno zbiornika. Sporokarp stanowiący formę przetrwalnikową rośliny spędza zimę leżąc na osadach dennych. Po rozpadnięciu się jego ścian zarodniki wypływają na powierzchnię wody, gdzie powstają przedrośla męskie i żeńskie. Po zapłodnieniu powstaje na przedroślu zarodek, z którego wyrasta nowa roślina.