際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de 樽nv釘m但nt: COLEGIUL NAIONAL DE ART ION VIDU
Profesor coordonator: Viorica Gyovai
Propuntor: Roxana-Isabela Ivan
Data: 20.11.2014
Clasa: a VIII-a A
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura rom但n
Tema: Tautologia. Argoul i jargonul. Fonetica (diftongul, triftongul, hiatul, accentul)
Tipul leciei: lecie mixt
Competene generale i specifice:
1. Utilizarea corect a limbii rom但ne 樽n receptarea i 樽n producerea mesajelor, 樽n diferite situa釘ii de comunicare;
2. Receptarea mesajului scris, dar i oral, 樽n scopuri diverse.
Obiective operaionale:
O1: - s defineasc tautologia, argoul, jargonul, diftongul, triftongul i hiatul;
O2: - s identifice tautologii, elemente de jargon i argou;
O3: - s recunoasc diftongii, triftongii i hiaturile;
O4: - s despart corect 樽n silabe cuvinte date.
Strategia didactic:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, problematizarea, observaia;
Mijloace i materiale: manualul, caietul, tabla, instrumentele de scris;
Tipuri de 樽nv釘are: opera釘ional, creativ;
Evaluare: frontal, formativ (continu).
Forme de organizare: frontal, individual.
Bibliografie:
MIU, Florica, Limba i literatura rom但n 樽n clasa a 8-a: Teorie, Aplicaii, Evaluare, Ed. Caba Educational, 2007, Bucureti.
SMIHIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ERBAN Marilena, Manualul de Limba i literatur rom但n, clasa a VIII-a, metoda
TIU-DESCOPR-APLIC, Bucureti, Editura Art, 2011.
Secven釘a lec釘iei Timp Ob.
op.
Con釘inutul 樽nv釘rii Strategia didactic Evaluare
metode mijloace Tipul de
樽nv釘are
Forme de
organizare
Moment
organizatoric
Captarea aten釘iei
Anunarea
subiectului leciei
i a obiectivelor
Dirijarea 樽nvrii
4 min
6 min
2 min
15
min O1
Se salut elevii dup care profesorul face
prezena i asigur climatul necesar afectiv
pentru desfurarea orei. Pregtirea
materialelor ce vor fi utilizate. Elevii 樽i
deschid crile i caietele de limba i
literatura rom但n.
Se verific tema pe care elevii au avut-o de
pregtit. Se corecteaz eventualele greeli
i se vor explica posibilele nelmuriri.
Elevilor li se va anuna subiectul discuiei
de astzi i anume, faptul c 樽n urmtoarele
minute vor afla ce 樽nseamn tautologia,
argoul i jargonul, urmate de recapitularea
noiunilor: diftong, triftong, hiat,
desprirea 樽n silabe. Dasclul va scrie titlul
leciei pe tabl.
Profesorul adreseaz c但teva 樽ntrebri: Ce
poate 樽nsemna tautologia? Este o tiin?
Dar argoul i jargonul? Cu ce se pot
ocupa ele? Dup rspunsurile elevilor care
Conversaia
Explicaia
Conversaia
Explicaia
Tabla
Marker
Caiete
C
+
+
+
G I
Formativ
O2
O1
O2
O3
pot fi bune sau rele, profesorul va clarifica
ce 樽nseamn tautologia, oferindu-le o
definiie ampl pe care o vor nota 樽n caiete.
Pentru a fi sigur c noua noiune este
樽neleas, profesorul le va cere elevilor s
rezolve exerciiul 1 i 2 din manual, de la
pagina 48.
Profesorul fiind asigurat c cele predate au
fost 樽nelese, clarific i noiunea de argou
respectiv jargon. Profesorul scrie pe tabla
definiiile, iar elevii le noteaz 樽n caiet,
rein但nd faptul c cele dou noiuni nu
trebuie s fie confundate 樽ntre ele.
Ca i 樽n cazul tautologiei, profesorul
dorete s verifice dac mesajul transmis a
fost receptat i 樽neles. Asftel, el le va cere
elevilor s rezolve exerciiile 1,2,4 de sus i
2 de jos, toate de la pagina 49.
C但nd toate aceste noiuni noi au fost
predate, 樽nelese i reinute, profesorul
trece la alte elemente deja cunoscute de
elevi care in de fonetica limbii rom但ne.
Aadar, profesorul adreseaz 樽ntrebri
elevilor:
Ce este diftongul? Triftongul? Dar hiatul?
Despre accent ce tim c este?
Problematizarea
Observaia
Conversaia
Problematizarea
Explicaia
Observaia
Observaia
Tabla
Caiete
Mauale
Tabla
Caiete
Manuale
Caiete
Manuale
+
+
Frontal
Formativ
Obinerea
performanei
ncheierea activitii
Aprecieri
15
min
5 min
3 min
O4
O5
Profesorul va desemna c但iva elevi care vor
citi din manual, de la pagina 51, regulile pe
care trebuie s le respecte atunci c但nd
despart 樽n silabe cuvinte.
Dup reamintirea acestora, se vor efectua
exerciiile 1,2,3 de la aceeai pagin.
n minutele urmtoare, profesorul va
樽mpri clasa 樽n patru grupe i le va
distribui fie fiecreia care conin cuvinte
argotice cu explicaia lor alturi. (anexa)
Profesorul rspunde eventualelor 樽ntrebri
i nelmuriri ale elevilor.
Se formuleaz aprecieri privind modul 樽n
care elevii au 樽ndeplinit sarcinile propuse.
Observaia
Explicaia
Observaia
Explicaia
Fie de
lucru
+
+
Frontal
Proiect didactic clasa a 8 a

More Related Content

Proiect didactic clasa a 8 a

  • 1. PROIECT DIDACTIC Unitatea de 樽nv釘m但nt: COLEGIUL NAIONAL DE ART ION VIDU Profesor coordonator: Viorica Gyovai Propuntor: Roxana-Isabela Ivan Data: 20.11.2014 Clasa: a VIII-a A Aria curricular: Limb i comunicare Obiectul: Limba i literatura rom但n Tema: Tautologia. Argoul i jargonul. Fonetica (diftongul, triftongul, hiatul, accentul) Tipul leciei: lecie mixt Competene generale i specifice: 1. Utilizarea corect a limbii rom但ne 樽n receptarea i 樽n producerea mesajelor, 樽n diferite situa釘ii de comunicare; 2. Receptarea mesajului scris, dar i oral, 樽n scopuri diverse. Obiective operaionale: O1: - s defineasc tautologia, argoul, jargonul, diftongul, triftongul i hiatul; O2: - s identifice tautologii, elemente de jargon i argou; O3: - s recunoasc diftongii, triftongii i hiaturile; O4: - s despart corect 樽n silabe cuvinte date.
  • 2. Strategia didactic: Metode i procedee: conversaia, explicaia, problematizarea, observaia; Mijloace i materiale: manualul, caietul, tabla, instrumentele de scris; Tipuri de 樽nv釘are: opera釘ional, creativ; Evaluare: frontal, formativ (continu). Forme de organizare: frontal, individual. Bibliografie: MIU, Florica, Limba i literatura rom但n 樽n clasa a 8-a: Teorie, Aplicaii, Evaluare, Ed. Caba Educational, 2007, Bucureti. SMIHIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ERBAN Marilena, Manualul de Limba i literatur rom但n, clasa a VIII-a, metoda TIU-DESCOPR-APLIC, Bucureti, Editura Art, 2011.
  • 3. Secven釘a lec釘iei Timp Ob. op. Con釘inutul 樽nv釘rii Strategia didactic Evaluare metode mijloace Tipul de 樽nv釘are Forme de organizare Moment organizatoric Captarea aten釘iei Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor Dirijarea 樽nvrii 4 min 6 min 2 min 15 min O1 Se salut elevii dup care profesorul face prezena i asigur climatul necesar afectiv pentru desfurarea orei. Pregtirea materialelor ce vor fi utilizate. Elevii 樽i deschid crile i caietele de limba i literatura rom但n. Se verific tema pe care elevii au avut-o de pregtit. Se corecteaz eventualele greeli i se vor explica posibilele nelmuriri. Elevilor li se va anuna subiectul discuiei de astzi i anume, faptul c 樽n urmtoarele minute vor afla ce 樽nseamn tautologia, argoul i jargonul, urmate de recapitularea noiunilor: diftong, triftong, hiat, desprirea 樽n silabe. Dasclul va scrie titlul leciei pe tabl. Profesorul adreseaz c但teva 樽ntrebri: Ce poate 樽nsemna tautologia? Este o tiin? Dar argoul i jargonul? Cu ce se pot ocupa ele? Dup rspunsurile elevilor care Conversaia Explicaia Conversaia Explicaia Tabla Marker Caiete C + + + G I Formativ
  • 4. O2 O1 O2 O3 pot fi bune sau rele, profesorul va clarifica ce 樽nseamn tautologia, oferindu-le o definiie ampl pe care o vor nota 樽n caiete. Pentru a fi sigur c noua noiune este 樽neleas, profesorul le va cere elevilor s rezolve exerciiul 1 i 2 din manual, de la pagina 48. Profesorul fiind asigurat c cele predate au fost 樽nelese, clarific i noiunea de argou respectiv jargon. Profesorul scrie pe tabla definiiile, iar elevii le noteaz 樽n caiet, rein但nd faptul c cele dou noiuni nu trebuie s fie confundate 樽ntre ele. Ca i 樽n cazul tautologiei, profesorul dorete s verifice dac mesajul transmis a fost receptat i 樽neles. Asftel, el le va cere elevilor s rezolve exerciiile 1,2,4 de sus i 2 de jos, toate de la pagina 49. C但nd toate aceste noiuni noi au fost predate, 樽nelese i reinute, profesorul trece la alte elemente deja cunoscute de elevi care in de fonetica limbii rom但ne. Aadar, profesorul adreseaz 樽ntrebri elevilor: Ce este diftongul? Triftongul? Dar hiatul? Despre accent ce tim c este? Problematizarea Observaia Conversaia Problematizarea Explicaia Observaia Observaia Tabla Caiete Mauale Tabla Caiete Manuale Caiete Manuale + + Frontal Formativ
  • 5. Obinerea performanei ncheierea activitii Aprecieri 15 min 5 min 3 min O4 O5 Profesorul va desemna c但iva elevi care vor citi din manual, de la pagina 51, regulile pe care trebuie s le respecte atunci c但nd despart 樽n silabe cuvinte. Dup reamintirea acestora, se vor efectua exerciiile 1,2,3 de la aceeai pagin. n minutele urmtoare, profesorul va 樽mpri clasa 樽n patru grupe i le va distribui fie fiecreia care conin cuvinte argotice cu explicaia lor alturi. (anexa) Profesorul rspunde eventualelor 樽ntrebri i nelmuriri ale elevilor. Se formuleaz aprecieri privind modul 樽n care elevii au 樽ndeplinit sarcinile propuse. Observaia Explicaia Observaia Explicaia Fie de lucru + + Frontal