ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Proszę zapisać pięć uwag odnośnie tego projektu:
Stosunek ocen  negatywnych  do uwag typu  „ to ciekawe ” przedstawia się w różnych grupach następująco: Grupa nauczycieli 27:1 Grupy osób wybitnie inteligentnych 22:1 Dyrektorzy przedsiębiorstw 20:1 Dzieci w wieku12-13 lat 2:1
PUŁAPKI  KREATYWNOŚCI PRZESZKODY  NA DRODZE DO KREATYWNEGO MYŚLENIA
PUŁAPKA I UPORZĄDKOWANY ŚWIAT SCHMATÓW POZNAWCZYCH
PUŁAPKA I UPORZĄDKOWANY ŚWIAT SCHMATÓW POZNAWCZYCH  prototyp prowokacja
PUŁAPKA I UPORZĄDKOWANY ŚWIAT SCHMATÓW POZNAWCZYCH  prowokacja Nie powinniśmy się zastanawiać nad tym, czy projekt (pomysł) jest dobry czy zły, ale nad tym,  co wnosi nowego do tematu .
PUŁAPKA I UPORZĄDKOWANY ŚWIAT SCHMATÓW POZNAWCZYCH  prowokacja Jeśli jestem pewny, że chcę projekt (pomysł) przyjąć lub odrzucić, powinienem  zawsze  zadać sobie pytanie: Skąd bierze się moja pewność? Jakie założenia przyjmuję? Jak duże ryzyko decyduję się podjąć?
DYLEMAT LONDYŃSKICH TAKSÓWKARZY JAKIE  OCZYWISTOŚCI  SĄ ZWIĄZANE Z PRACĄ TAKSÓWKARZA?
PUŁAPKA I UPORZĄDKOWANY ŚWIAT SCHMATÓW POZNAWCZYCH  Niektóre nasze założenia są tak oczywiste, że w ogóle się nad nimi nie zastanawiamy. Warto je rozpoznać i odwrócić do góry nogami.
PUŁAPKA II REAGOWANIE JEDYNIE NA WYPOWIEDZIANE POTRZEBY
PUŁAPKA II REAGOWANIE JEDYNIE NA WYPOWIEDZIANE POTRZEBY  Przy tworzeniu innowacyjnych pomysłów  nie warto iść w tłum i zadawać pytania typu, „czego potrzebujesz?” ,  „co chciałbyś mieć?” ,   bo otrzymamy w dużej mierze listę potrzeb przeciętnych. Może to błędnie sugerować, że nie ma popytu na  naszą innowację. (...) To samo tyczy się badań fokusowych i opinii ekspertów.” Guy Kawasaki,  Rewolucyjne pomysły
PUŁAPKA II REAGOWANIE JEDYNIE NA WYPOWIEDZIANE POTRZEBY
PUŁAPKA II REAGOWANIE JEDYNIE NA WYPOWIEDZIANE POTRZEBY
PUŁAPKA III ZADOWALANIE SIĘ DOSTATECZNYM ROZWIĄZANIEM
PUŁAPKA III  ZADOWALANIE SIĘ DOSTATECZNYM ROZWIĄZANIEM  Zadowalanie się dostatecznym rozwiązaniem stanowi poważną przeszkodę na drodze do poszukiwania lepszych rozwiązań. Często zadowala nas to, co już mamy, bo nie potrafimy wyobrazić sobie, że może być inaczej, lepiej. Dlatego powinniśmy zawsze  skupiać uwagę na poszerzaniu wachlarza hipotez alternatywnych . Nie po to, żeby je odrzucić na korzyść jednej najlepszej, ale po to, żeby poszerzyć swój obraz rzecywistości.
PUŁAPKA III  ZADOWALANIE SIĘ DOSTATECZNYM ROZWIĄZANIEM  CAJON DOUMBEK
PUŁAPKA IV TWÓRCZY ŚWIAT CHAOSU I LUŹNYCH ROZMÓW
RAYMOND  QUENEAU „ Klasyk, który pisze tregedię i przestrzega pewnych reguł,  więcej ma swobody  niż poeta, który zapisuje wszystko, co przychodzi mu do głowy, pozostając niewolnikiem reguł sobie nie znanych.”
PUŁAPKA IV TWÓRCZY ŚWIAT CHAOSU I LUŹNYCH ROZMÓW Dzięki regułom, które sobie narzucamy, paradoksalnie mamy więcej swobody niż w sytuacji, gdy pracujemy w chaosie, nie więdząc w jaki sposób i dokąd zmierzamy. Wyraźna struktura spotkania kreatywnego  umożliwia utrzymanie w ryzach kreatywnego porcesu, by nie przerodził się w rozmowy o niczym, powielanie schematów lub ostrą wymianę argumentów.
Oprogramowanie do zbierania pomysłów, grupowego rozwiązywania problemów i prowadzenia burz mózgów.  Zawiera zaimplementowane  techniki kreatywne , które ułatwiają generowanie niestandardowych i innowacyjnych pomysłów.
Nadanie  struktury  i  tempa  spotkaniom. Wykorzystanie  wiedzy  i  potencjału  wszystkich pracowników. Znajdowanie  kreatywnych rozwiązań . Myślenie dające  pewność siebie  i  przyjemność .
STO TYSIĘCY MILIARDÓW WIERSZY

More Related Content

KreAkcja 2008 - Pułapki kreatywności - Michał Semczyszyn

  • 1.
  • 2. Proszę zapisać pięć uwag odnośnie tego projektu:
  • 3. Stosunek ocen negatywnych do uwag typu „ to ciekawe ” przedstawia się w różnych grupach następująco: Grupa nauczycieli 27:1 Grupy osób wybitnie inteligentnych 22:1 Dyrektorzy przedsiębiorstw 20:1 Dzieci w wieku12-13 lat 2:1
  • 4. PUŁAPKI KREATYWNOŚCI PRZESZKODY NA DRODZE DO KREATYWNEGO MYŚLENIA
  • 5. PUŁAPKA I UPORZĄDKOWANY ŚWIAT SCHMATÓW POZNAWCZYCH
  • 6. PUŁAPKA I UPORZĄDKOWANY ŚWIAT SCHMATÓW POZNAWCZYCH prototyp prowokacja
  • 7. PUŁAPKA I UPORZĄDKOWANY ŚWIAT SCHMATÓW POZNAWCZYCH prowokacja Nie powinniśmy się zastanawiać nad tym, czy projekt (pomysł) jest dobry czy zły, ale nad tym, co wnosi nowego do tematu .
  • 8. PUŁAPKA I UPORZĄDKOWANY ŚWIAT SCHMATÓW POZNAWCZYCH prowokacja Jeśli jestem pewny, że chcę projekt (pomysł) przyjąć lub odrzucić, powinienem zawsze zadać sobie pytanie: Skąd bierze się moja pewność? Jakie założenia przyjmuję? Jak duże ryzyko decyduję się podjąć?
  • 9. DYLEMAT LONDYŃSKICH TAKSÓWKARZY JAKIE OCZYWISTOŚCI SĄ ZWIĄZANE Z PRACĄ TAKSÓWKARZA?
  • 10. PUŁAPKA I UPORZĄDKOWANY ŚWIAT SCHMATÓW POZNAWCZYCH Niektóre nasze założenia są tak oczywiste, że w ogóle się nad nimi nie zastanawiamy. Warto je rozpoznać i odwrócić do góry nogami.
  • 11. PUŁAPKA II REAGOWANIE JEDYNIE NA WYPOWIEDZIANE POTRZEBY
  • 12. PUŁAPKA II REAGOWANIE JEDYNIE NA WYPOWIEDZIANE POTRZEBY Przy tworzeniu innowacyjnych pomysłów nie warto iść w tłum i zadawać pytania typu, „czego potrzebujesz?” , „co chciałbyś mieć?” , bo otrzymamy w dużej mierze listę potrzeb przeciętnych. Może to błędnie sugerować, że nie ma popytu na naszą innowację. (...) To samo tyczy się badań fokusowych i opinii ekspertów.” Guy Kawasaki, Rewolucyjne pomysły
  • 13. PUŁAPKA II REAGOWANIE JEDYNIE NA WYPOWIEDZIANE POTRZEBY
  • 14. PUŁAPKA II REAGOWANIE JEDYNIE NA WYPOWIEDZIANE POTRZEBY
  • 15. PUŁAPKA III ZADOWALANIE SIĘ DOSTATECZNYM ROZWIĄZANIEM
  • 16. PUŁAPKA III ZADOWALANIE SIĘ DOSTATECZNYM ROZWIĄZANIEM Zadowalanie się dostatecznym rozwiązaniem stanowi poważną przeszkodę na drodze do poszukiwania lepszych rozwiązań. Często zadowala nas to, co już mamy, bo nie potrafimy wyobrazić sobie, że może być inaczej, lepiej. Dlatego powinniśmy zawsze skupiać uwagę na poszerzaniu wachlarza hipotez alternatywnych . Nie po to, żeby je odrzucić na korzyść jednej najlepszej, ale po to, żeby poszerzyć swój obraz rzecywistości.
  • 17. PUŁAPKA III ZADOWALANIE SIĘ DOSTATECZNYM ROZWIĄZANIEM CAJON DOUMBEK
  • 18. PUŁAPKA IV TWÓRCZY ŚWIAT CHAOSU I LUŹNYCH ROZMÓW
  • 19. RAYMOND QUENEAU „ Klasyk, który pisze tregedię i przestrzega pewnych reguł, więcej ma swobody niż poeta, który zapisuje wszystko, co przychodzi mu do głowy, pozostając niewolnikiem reguł sobie nie znanych.”
  • 20. PUŁAPKA IV TWÓRCZY ŚWIAT CHAOSU I LUŹNYCH ROZMÓW Dzięki regułom, które sobie narzucamy, paradoksalnie mamy więcej swobody niż w sytuacji, gdy pracujemy w chaosie, nie więdząc w jaki sposób i dokąd zmierzamy. Wyraźna struktura spotkania kreatywnego umożliwia utrzymanie w ryzach kreatywnego porcesu, by nie przerodził się w rozmowy o niczym, powielanie schematów lub ostrą wymianę argumentów.
  • 21.
  • 22. Oprogramowanie do zbierania pomysłów, grupowego rozwiązywania problemów i prowadzenia burz mózgów. Zawiera zaimplementowane techniki kreatywne , które ułatwiają generowanie niestandardowych i innowacyjnych pomysłów.
  • 23.
  • 24. Nadanie struktury i tempa spotkaniom. Wykorzystanie wiedzy i potencjału wszystkich pracowników. Znajdowanie kreatywnych rozwiązań . Myślenie dające pewność siebie i przyjemność .
  • 26.