際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5 2015
Minggu : 1 Hari : ................ Tarikh : ................
TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
Pendidikan SeniVisual
Tahun 5
Minggu :
Hari :
Masa:
Bidang: Menggambar (Lukisan)
Tema : Alam Semula jadi
Tajuk : Bunga
1.1 Persepsi
Estetik
1.2 Aplikasi
seni EMK
Keusahawanan,
(EK1 ,EK2,EK3,EK5), TMK
Kreativiti, inovasi,
Dan NilaiMurni
Bahan Bantu Belajar
1.Contoh Lukisan,
Contoh gambar
2.Media:
Kertas lukisan
Pensel,penmarker
atau pen gel atau pen
teknikal.
Refleksi
seramai../...orang
murid dapatmencapai
objektifyang
telah ditetapkan.
.....orang murid yang
tidak mencapaiobjektif
akan diberibimbingan
khas dalam sesi
pembelajaran yang akan
datang.
1.1.1Unsur Seni
1.1.1.1
1.1.1.2
1.1.1.3
1.1.2 Prinsip
Rekaan
1.1.2.1
1.1.2.2
1.2.1 Media
1.2.1.1
1.2.1.2
1.2.2 Proses
Teknik
1.2.2.1
(Teknik titik)
Objektif Pembelajaran :
Padaakhir pembelajaran murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam penghasilan
lukisanbunga.
2. Mengetahui danmengenal jenis-jenis media, proses serta teknik
dalam menghasilkan lukisan bunga.
Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkancontohkarya menggunakan
komputer gurudan bersoaljawab mengenai bahasa seniyang
ada pada contoh karya.(EK1).
2. Guru memperkenalkan media danmenunjukkan cara melakar
serta menggunakan teknik titik.(EK 2)
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam penghasilan
karya. (EK 2)
4. Murid membuatproses awal menghasilkankarya
Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakantekniklukisan berdasarkandua standard kandungan.
PdP akan disambung pada sesipembelajaran akan datang
Minggu : 2 Hari : ................ Tarikh : ................
TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
Pendidikan SeniVisual
Tahun 5
Minggu :
Hari :
Masa:
Bidang: Menggambar (Lukisan)
Tema : Alam Semula jadi
Tajuk : Bunga
1.3 Ekspresi
Kreatif
1.4 Apresiasi
Seni EMK
Keusahawanan,
(EK1-EK 5)
TMK
Kreativiti, inovasi,
Dan NilaiMurni
Bahan Bantu Belajar
1.Contoh Lukisan,
Contoh gambar
2.Media:
Kertas lukisan
Pensel,penmarker
atau pen gel atau pen
teknikal.
Refleksi
seramai../...orang
murid dapatmencapai
objektifyang
telah ditetapkan.
.....orang murid yang tidak
mencapaiobjektif akan
diberi bimbingan khas
dalam sesipembelajaran
yang akan datang.
1.3.1
1.3.2
1.3.3
1.4.1
1.4.2
1.4.3
Objektif Pembelajaran
Padaakhir pembelajaran murid dapat :
1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual,
media,proses dan teknik denganbetul.
2. Membuat apresiasiterhadapkarya sendiridan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkancontohkarya dalam
komputerdanbersoaljawab mengenai bahasa seniyang ada
pada karya.(EK1
2. Guru mengimbas kembalicara menghasilkankarya. (EK1, EK 2)
3. Murid menghasilkan karya lukisandenganmengaplikasikan
bahasa seni media, proses dan teknik.(EK3,EK4)
4. Murid mempamer danmenceritakankarya lukisan sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual.(EK 5)
Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakantekniklukisan berdasarkanempat standard kandungan.
Minggu : 3 Hari : ................ Tarikh : ................
TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
Pendidikan SeniVisual
Tahun 5
Minggu :
Hari :
Masa :
Bidang: Membuat Corak dan
Rekaan (Corakterancangcatan)
Tema: Objek Buatan Manusia
Tajuk: PembalutKotakTisu
2.1 Persepsi
Estetik
2.2 Aplikasi
seni EMK
Keusahawanan,
(EK1 ,EK2,EK3,EK5), TMK
Kreativiti, inovasi,
Dan NilaiMurni
Bahan Bantu Belajar
1. Contoh hasil karya
2. Media: berus lukisan,
palet, acuan berbentuk
geometri atauorganic,
kertas lukisan, cat air,
cat poster.
Refleksi
Seramai___/___orang
murid dapatmencapai
objektifyang ditetapkan.
____ orang muridyang
tidak menguasai akan
diberi bimbingan dalam
sesi pembelajaran akan
datang.
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1
2.1.1.2
2.1.2 Prinsip
Rekaan
2.1.2.1
2.1.2.2
2.1.2.3
2.2.1 Media
2.2.1.1
2.2.1.2
2.2.2 Proses
dan Teknik
2.2.2.1
(Catan basah
atas kering )
Objektif Pembelajaran :
Padaakhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami dan menyatakan bahasa senivisualyang ada pada
corak terancang teknik catan.
2. Mengetahui danmengenal media, serta proses dan teknik
dalam penghasilankarya.
Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkancontohkarya menggunakan
komputer gurudan bersoaljawab mengenai bahasa seniyang
ada pada contoh karya.(EK1)
2. Guru memperkenalkan media danmenunjukkan cara
menghasilkan karya.(EK 2)
3. Muridmeneroka media, proses danteknik dalampenghasilan
karya. (EK 2, EK3)
4. Murid membuatproses awal menghasilkancorak. (EK5)
Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggunakan corak teknik
catan berdasarkandua Standard Kandungan.
PdP akan disambung pada sesipembelajaran akan datang
Minggu : 4 Hari : ................ Tarikh : ................
TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
Pendidikan SeniVisual
Tahun 5
MInggu:
Hari :
Masa :
Bidang: Membuat Corak dan
Rekaan (Corakterancang catan)
Tema: Objek Buatan Manusia
Tajuk: PembalutKotakTisu
2.3 Ekspresi
Kreatif
2.4 Apresiasi
Seni EMK
Keusahawanan,
(EK1 -EK5), TMK
Kreativiti, inovasi,
Dan NilaiMurni
Bahan Bantu Belajar
1. Contoh hasil karya
2. Media: berus lukisan,
palet,acuan berbentuk
geometriatau organic,
kertas lukisan, catair,
cat poster.
Refleksi
Seramai___/___orang
murid dapatmencapai
objektifyang ditetapkan.
____ orang muridyang
tidak menguasai akan
diberi bimbingan dalam
sesi pembelajaran akan
datang.
2.3.1
2.3.2
2.3.3
2.3.4
2.4.1
2.4.2
2.4.3
Objektif Pembelajaran
Padaakhir pembelajaran murid dapat:
1. Murid menghasilkan karya denganmengaplikasikan bahasa seni
visual,media,proses danteknik dengan betul.
2. Membuat apresiasiterhadapkarya sendiridan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkancontohkarya dalam
komputer dan bersoaljawab mengenaibahasa seniyang ada
pada karya.(EK1)
2. Guru mengimbas kembalicara menghasilkankarya. (EK1, EK 2)
3. Murid menghasilkan karya denganmengaplikasi bahasa seni
visual,media,proses danteknik. (EK3,EK 4)
4. Murid mempamer danmenceritakankarya lukisan sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual.(EK 5)
Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggunakan corak teknik
catan(basah atas kering) berdasarkan empat Standard Kandungan.
Minggu : 5 Hari : .................... Tarikh : ...............
TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
Pendidikan SeniVisual
Tahun:5
Minggu :
Hari :
Masa:
Bidang: Membentukdan
Membuat Binaan
(Arca Timbul-acuan)
Tema : Objek BuatanManusia
Tajuk : Magnet Hiasan(Fidge
Magnet)
3.1 Persepsi
Estetik
3.2 Aplikasi
seni
EMK
Keusahawanan,
(EK1 ,EK2, EK3, EK5),
TMK
Kreativiti, inovasi,
Dan NilaiMurni
Bahan Bantu Belajar
1.Contoh arcatimbul
2.Media:
Kotak, model3D dan
alatlain yang sesuai.
Plaster ofParis atau
tanah liat, catposter dan
bahan yang sesuai.
Refleksi
seramai../...orang
murid dapatmencapai
objektifyang
telah ditetapkan.
.....orang murid yang tidak
mencapaiobjektifakan
diberi bimbingan khas
dalam sesipembelajaran
yang akan datang.
3.1.1Unsur
Seni
3.1.1.1
3.1.1.2
3.1.1.3
3.1.2 Prinsip
Rekaan
3.1.2.1
3.1.2.2
3.2.1 Media
3.2.1.1
3.2.1.2
3.2.2 Proses
Teknik
3.2.2.1
(Teknik acuan)
Objektif Pembelajaran :
Padaakhir pembelajaran murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada
arca timbul teknik acuan.
2. Mengetahui danmengenal media, serta proses dan teknik
dalam penghasilanarca timbul.
Aktiviti PdP
1. Guru mempamerkancontoharca timbulmenggunakan
komputer dan bersoaljawab tentang bahasa senivisualyang
ada pada contoh karya.(EK1)
2. Guru memperkenalkan media danmenunjukkan cara
menghasilkan arca timbul (EK 2)
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam penghasilan
arca timbul(EK 2)
4. Murid membuatproses awal menghasilkanarca timbul teknik
acuan.(EK3, EK5)
Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuatarca timbul
menggunakanteknikacuan berdasarkanduastandardkandungan.
PdP akan disambung pada sesipembelajaran akan datang

More Related Content

Rph PSV Th 5 2017 m1 m5

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5 2015 Minggu : 1 Hari : ................ Tarikh : ................ TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN Pendidikan SeniVisual Tahun 5 Minggu : Hari : Masa: Bidang: Menggambar (Lukisan) Tema : Alam Semula jadi Tajuk : Bunga 1.1 Persepsi Estetik 1.2 Aplikasi seni EMK Keusahawanan, (EK1 ,EK2,EK3,EK5), TMK Kreativiti, inovasi, Dan NilaiMurni Bahan Bantu Belajar 1.Contoh Lukisan, Contoh gambar 2.Media: Kertas lukisan Pensel,penmarker atau pen gel atau pen teknikal. Refleksi seramai../...orang murid dapatmencapai objektifyang telah ditetapkan. .....orang murid yang tidak mencapaiobjektif akan diberibimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang. 1.1.1Unsur Seni 1.1.1.1 1.1.1.2 1.1.1.3 1.1.2 Prinsip Rekaan 1.1.2.1 1.1.2.2 1.2.1 Media 1.2.1.1 1.2.1.2 1.2.2 Proses Teknik 1.2.2.1 (Teknik titik) Objektif Pembelajaran : Padaakhir pembelajaran murid dapat : 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam penghasilan lukisanbunga. 2. Mengetahui danmengenal jenis-jenis media, proses serta teknik dalam menghasilkan lukisan bunga. Aktiviti PdP 1. Guru meminta murid memaparkancontohkarya menggunakan komputer gurudan bersoaljawab mengenai bahasa seniyang ada pada contoh karya.(EK1). 2. Guru memperkenalkan media danmenunjukkan cara melakar serta menggunakan teknik titik.(EK 2) 3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam penghasilan karya. (EK 2) 4. Murid membuatproses awal menghasilkankarya Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar menggunakantekniklukisan berdasarkandua standard kandungan. PdP akan disambung pada sesipembelajaran akan datang
  • 2. Minggu : 2 Hari : ................ Tarikh : ................ TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN Pendidikan SeniVisual Tahun 5 Minggu : Hari : Masa: Bidang: Menggambar (Lukisan) Tema : Alam Semula jadi Tajuk : Bunga 1.3 Ekspresi Kreatif 1.4 Apresiasi Seni EMK Keusahawanan, (EK1-EK 5) TMK Kreativiti, inovasi, Dan NilaiMurni Bahan Bantu Belajar 1.Contoh Lukisan, Contoh gambar 2.Media: Kertas lukisan Pensel,penmarker atau pen gel atau pen teknikal. Refleksi seramai../...orang murid dapatmencapai objektifyang telah ditetapkan. .....orang murid yang tidak mencapaiobjektif akan diberi bimbingan khas dalam sesipembelajaran yang akan datang. 1.3.1 1.3.2 1.3.3 1.4.1 1.4.2 1.4.3 Objektif Pembelajaran Padaakhir pembelajaran murid dapat : 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual, media,proses dan teknik denganbetul. 2. Membuat apresiasiterhadapkarya sendiridan rakan berpandukan bahasa seni visual. Aktiviti PdP 1. Guru meminta murid memaparkancontohkarya dalam komputerdanbersoaljawab mengenai bahasa seniyang ada pada karya.(EK1 2. Guru mengimbas kembalicara menghasilkankarya. (EK1, EK 2) 3. Murid menghasilkan karya lukisandenganmengaplikasikan bahasa seni media, proses dan teknik.(EK3,EK4) 4. Murid mempamer danmenceritakankarya lukisan sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.(EK 5) Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar menggunakantekniklukisan berdasarkanempat standard kandungan.
  • 3. Minggu : 3 Hari : ................ Tarikh : ................ TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN Pendidikan SeniVisual Tahun 5 Minggu : Hari : Masa : Bidang: Membuat Corak dan Rekaan (Corakterancangcatan) Tema: Objek Buatan Manusia Tajuk: PembalutKotakTisu 2.1 Persepsi Estetik 2.2 Aplikasi seni EMK Keusahawanan, (EK1 ,EK2,EK3,EK5), TMK Kreativiti, inovasi, Dan NilaiMurni Bahan Bantu Belajar 1. Contoh hasil karya 2. Media: berus lukisan, palet, acuan berbentuk geometri atauorganic, kertas lukisan, cat air, cat poster. Refleksi Seramai___/___orang murid dapatmencapai objektifyang ditetapkan. ____ orang muridyang tidak menguasai akan diberi bimbingan dalam sesi pembelajaran akan datang. 2.1.1 Unsur Seni 2.1.1.1 2.1.1.2 2.1.2 Prinsip Rekaan 2.1.2.1 2.1.2.2 2.1.2.3 2.2.1 Media 2.2.1.1 2.2.1.2 2.2.2 Proses dan Teknik 2.2.2.1 (Catan basah atas kering ) Objektif Pembelajaran : Padaakhir pembelajaran murid dapat: 1. Memahami dan menyatakan bahasa senivisualyang ada pada corak terancang teknik catan. 2. Mengetahui danmengenal media, serta proses dan teknik dalam penghasilankarya. Aktiviti PdP 1. Guru meminta murid memaparkancontohkarya menggunakan komputer gurudan bersoaljawab mengenai bahasa seniyang ada pada contoh karya.(EK1) 2. Guru memperkenalkan media danmenunjukkan cara menghasilkan karya.(EK 2) 3. Muridmeneroka media, proses danteknik dalampenghasilan karya. (EK 2, EK3) 4. Murid membuatproses awal menghasilkancorak. (EK5) Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggunakan corak teknik catan berdasarkandua Standard Kandungan. PdP akan disambung pada sesipembelajaran akan datang
  • 4. Minggu : 4 Hari : ................ Tarikh : ................ TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN Pendidikan SeniVisual Tahun 5 MInggu: Hari : Masa : Bidang: Membuat Corak dan Rekaan (Corakterancang catan) Tema: Objek Buatan Manusia Tajuk: PembalutKotakTisu 2.3 Ekspresi Kreatif 2.4 Apresiasi Seni EMK Keusahawanan, (EK1 -EK5), TMK Kreativiti, inovasi, Dan NilaiMurni Bahan Bantu Belajar 1. Contoh hasil karya 2. Media: berus lukisan, palet,acuan berbentuk geometriatau organic, kertas lukisan, catair, cat poster. Refleksi Seramai___/___orang murid dapatmencapai objektifyang ditetapkan. ____ orang muridyang tidak menguasai akan diberi bimbingan dalam sesi pembelajaran akan datang. 2.3.1 2.3.2 2.3.3 2.3.4 2.4.1 2.4.2 2.4.3 Objektif Pembelajaran Padaakhir pembelajaran murid dapat: 1. Murid menghasilkan karya denganmengaplikasikan bahasa seni visual,media,proses danteknik dengan betul. 2. Membuat apresiasiterhadapkarya sendiridan rakan berpandukan bahasa seni visual. Aktiviti PdP 1. Guru meminta murid memaparkancontohkarya dalam komputer dan bersoaljawab mengenaibahasa seniyang ada pada karya.(EK1) 2. Guru mengimbas kembalicara menghasilkankarya. (EK1, EK 2) 3. Murid menghasilkan karya denganmengaplikasi bahasa seni visual,media,proses danteknik. (EK3,EK 4) 4. Murid mempamer danmenceritakankarya lukisan sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.(EK 5) Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggunakan corak teknik catan(basah atas kering) berdasarkan empat Standard Kandungan.
  • 5. Minggu : 5 Hari : .................... Tarikh : ............... TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN Pendidikan SeniVisual Tahun:5 Minggu : Hari : Masa: Bidang: Membentukdan Membuat Binaan (Arca Timbul-acuan) Tema : Objek BuatanManusia Tajuk : Magnet Hiasan(Fidge Magnet) 3.1 Persepsi Estetik 3.2 Aplikasi seni EMK Keusahawanan, (EK1 ,EK2, EK3, EK5), TMK Kreativiti, inovasi, Dan NilaiMurni Bahan Bantu Belajar 1.Contoh arcatimbul 2.Media: Kotak, model3D dan alatlain yang sesuai. Plaster ofParis atau tanah liat, catposter dan bahan yang sesuai. Refleksi seramai../...orang murid dapatmencapai objektifyang telah ditetapkan. .....orang murid yang tidak mencapaiobjektifakan diberi bimbingan khas dalam sesipembelajaran yang akan datang. 3.1.1Unsur Seni 3.1.1.1 3.1.1.2 3.1.1.3 3.1.2 Prinsip Rekaan 3.1.2.1 3.1.2.2 3.2.1 Media 3.2.1.1 3.2.1.2 3.2.2 Proses Teknik 3.2.2.1 (Teknik acuan) Objektif Pembelajaran : Padaakhir pembelajaran murid dapat : 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada arca timbul teknik acuan. 2. Mengetahui danmengenal media, serta proses dan teknik dalam penghasilanarca timbul. Aktiviti PdP 1. Guru mempamerkancontoharca timbulmenggunakan komputer dan bersoaljawab tentang bahasa senivisualyang ada pada contoh karya.(EK1) 2. Guru memperkenalkan media danmenunjukkan cara menghasilkan arca timbul (EK 2) 3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam penghasilan arca timbul(EK 2) 4. Murid membuatproses awal menghasilkanarca timbul teknik acuan.(EK3, EK5) Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuatarca timbul menggunakanteknikacuan berdasarkanduastandardkandungan. PdP akan disambung pada sesipembelajaran akan datang