Rangkuman rancangan pengajaran harian mata pelajaran matematik untuk kelas tahun 3 yang membincangkan topik panjang. Rancangan ini terdiri daripada empat fasa yaitu persediaan, imaginasi, perkembangan, dan tindakan yang melibatkan aktiviti seperti simulasi pengukuran dan penolakan panjang, perbincangan, dan menyelesaikan lembaran kerja.
1 of 3
Downloaded 264 times
More Related Content
Rancangan pengajaran harian tahun 3
1. Rancangan Pengajaran Harian Matematik KSSR_Tahun 3
Mata pelajaran : Matematik
Kelas : Tahun 3 Ceria
Tarikh : 29 september 2012
Masa : 07.45 pagi – 08.45 tgh (60 minit)
Bilangan murid : 35 orang
Tajuk : Panjang
Bidang pelajaran : Sukatan Dan Geometri
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui asas operasi tolak
Standard Kandungan : 11.3
Standard Pembelajaran: (i) Menolak panjang melibatkan ;
a. Sentimeter
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya ;
- Menolak panjang yang melibatkan sentimeter.
EMK : Kreativiti dan Inovasi
Langkah berjaga-jaga:
Menggunakan gunting dengan berhati-hati bagi mengelakkan perkara tidak diingini
berlaku.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Fasa Aktiviti Guru Catatan
1. Persediaan - Guru meminta dua orang murid untuk datang Strategi/Teknik:
Pemerhatian dan kehadapan kelas. Simulasi
Analisis - Guru memberi seutas tali kepada murid tersebut.
( 20 cm)
- Murid diminta mengukur tali tersebut dengan
menggunakan pembaris dan mecatatkankannya
pada kertas yang disediakan.
- Guru meminta murid memotong 10 cm daripada
tali tersebut.
2. Rancangan Pengajaran Harian Matematik KSSR_Tahun 3
- Murid diminta menyatakan baki yang tertinggal
dan menyatakan operasi yang terlibat.
- Guru berbincang dengan murid.
- Guru meneruskan proses pengajaran.
2. Imaginasi - Guru mengedarkan sekeping kad aktiviti kepada Strategi/
Penjanaan Idea setiap murid. Teknik:
Sintesis idea - Pada kad tersebut, murid diminta mengukur Aktiviti inkuiri
panjang pemadam, pensel, buku tulis dan buku
teks. Sumber Pengajaran :
Pembaris, kad aktiviti.
Sikap saintifik dan nilai
murni:
- Murid diminta menyatakan perbezaan panjang Penglibatan aktif
dalam cm bagi setiap benda antara satu sama lain. Menghargai masa
- Murid menyelesaikannya dalam bentuk lazim dan
mencatatkan pada ruang kad yang disediakan.
- Guru meneruskan aktiviti dengan contoh-contoh
lain.
- Guru mengadakan perbincangan dengan semua
murid.
3. Perkembangan - Berbincang dengan murid proses penolakan dua Strategi:
Penambahbaikan nombor unit m secara mengumpul semula. Perbincangan secara
- 15 m – 8 m = m terbuka
Menilai - 12 m - 9 m = m
- 30 m – 8 m= m
- Kemungkinan murid melakukan penolakan
3. Rancangan Pengajaran Harian Matematik KSSR_Tahun 3
berikut:
3 0
- 8
3 2
- Guru menerangkan kaedah penolakan yang betul.
4. Tindakan - Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap Strategi:
Pelaksanaan murid. Penyoalan keseluruhan
Amalan - Guru membincangkan hasil kerja murid. kelas
Berterusan
Sumber pengajaran:
lembaran kerja
Pentaksiran Berdasarkan keupayaan murid menjawab lembaran kerja yang diberikan
menunjukkan murid telah menguasai kemahiran yang telah diajar dan bersedia
untuk mempelajari kemahiran yang seterusnya.
Nilai Dan Sikap Penglibatan aktif, menghargai masa