1. PRIPREMA ZA NASTAVU
Škola: Mješovita srednja škola Zavidovići
Program: drvoprerađivački / stolar
Redni broj nast. sata: 14 Razred: III-7 Zanimanje : stolar
Nastavni predmet: Nastavna cjelina i tema:
Tehnologija drveta Finalna obrada drveta
Nastavna jedinica: Priprema površine drveta za POD
Korelacija s drugim predmetima: Mašine u drvnoj industriji
Nastavnik: Fikret Hamidić
TIP NASTAVNOG SATA: NASTAVNE METODE: OBLICI RADA:
a) Obrađivanje novih
nastavnih sadržaja
b) Vježbanje
c) Ponavljanje
d) Provjeravanje i
ocjenjivanje
e) Kombinirani
f) Lektira
a) Usmeno izlaganje
b) Razgovor
c) Demonstracija
d) Praktični radovi
e) Crtanje i grafičko
prikazivanje
f) Pisanje
a) Frontalni
b) Individualni
c) Rad u skupinama
d) Rad u parovima
e) Kombinirani
Izvori znanja, nastavna sredstva i pomagala:
a) crteži b) slike c) karte d) plakati e) makete, modeli f) film, TV emisije g) grafoskop
h) auditivna i) izvorna stvarnost ___________________ __________________
Literatura: a) udžbenici, b) vježbenice, c) radni list, d) Internet, e) praktikum
_______________________________________________________________
ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI I ZADACI:
Obrazovni:Proširivanje znanja o finalnoj obradi drveta
Funkcionalni: Sticanje stava o značaju pripreme obratka za površinsku obradu drveta
Odgojni: Razvijanje kreativnog ,logičkog mišljenja,razvijanje vizuelnih
funkcija,preciznosti
3. TOK NASTAVNOG SATA
Red
br.
Nastavne
metode
Vrijeme
1.
2.
Nakon pripreme vaspitne radne klime u učionici upisati odsutne,pripremiti
sredstva za rad,predstaviti goste,upisati temu u dnevnik
Uvodni dio:
Radi efikasnijeg praćenja nove nastavne jedinice i bolje motivacije učenika, kroz niz pitanja
ponavljamo ranije gradivo :
1.Ko će objasniti šta je to razlika između prerade i obrade drveta?
Prerada drveta predstavlja primarne zahvate na drvetu i njenim procesom se dobijaju grubi
obradci drveta,
dok obradu drveta predstavljaju potezi i aktivnosti na drvetu koji ga dovode u stanje
upotrebljivo za čovjeka.
2. Šta podrazumijevamo pod finalnom obradom drveta?
Pod finalnom obradom drveta podrazumijevamo operacije koje omogućavaju površinsku
obradu drveta, a to su između ostalog blanjanje i brušenje..
3. Šta podrazumije va POD
POD podrazumije va nanošenje dekorativno-zaštitnog pokrova na površinu
drveta(obradka)
4. Zašto vršimo površinsku obradu drveta i značenje dekorativno-z aštitnog pokrova
Radi produženja vijeka trajanja predmeta ,dekorativno- radi estetskog izgleda
-Zaštitni radi zaštite(insekti,gljivice,hemikalije....)
Glavni dio:
Obradu novog nastavnog sadržaja započinjem : Za domaći zadatak imali ste pročitati i
upoznati se sa gradivom koje ćemo danas obraditi, a tema se zove:
Priprema površine drveta(brušenjem)za površinsku obradu drveta
Temu ispisujem na ploči kredom
Da bi se elementi od drveta mogli upotrebljavati i poslužiti čovjeku
potrebno ih je dovesti u stanje da što duže traju.Poslije faze blanjanja
u procesu obrade dolazi faza brušenja nakon koje je potrebno drvo
zaštiti da takvo i ostane sa svim svojim osobinama.
Brušenje je tehnološka operacija u finalnoj obradi drveta kojom skidamo
sitne čestice sa površine drveta sa ciljem postizanja odgovarajuće
glatkoće površine.Cilj brušenja prije POD je smanjenje hrapavosti
površine do granice koja će omogućiti nanošenje boje i laka.
Hrapavost predstavlja skup neravnina koje obrazuju reljef površine
drveta a nisu uzrokovane odstupanjem oblika ili valovitosti.(pokazati
na displeju površinu prije i poslije brušenja
Brušenjem se sa površine masivnog drveta otklanjaju
ogrebotine,otisci,mrlje od ljepila i tragovi od noževa od blanjanja,glodanja
ili tokarenja.Najčešće primjenjivano sredstvo za brušenje je brusni papir.
Brušenje u stvari predstavlja proces obrade drveta rezanjem i vrši se na
svim vrstama drveta i drvnim materijalima kao što su:
-masivno drvo
-furnirani elementi
-iverice i šperploče
Brušenjem se postiže :
-dovođenje dimenzija obradka u tolerantne granice(kalibrac ija ploča iverica)
-uklanjanje izvjesnih ostupanja(montirani okviri)
-pripremanje površine za dalju obradu(oblaganje,furniranje,POD)
Brušenjem se uvijek poboljšava kvalitet površine tako da mu je to
osnovna zadaća
Razgovor
Usmeno
izlaganje(pr
ezentacija)
video
prikazivanje
Pisanje
5 min
30 min
4. BRUSNI PAPIR
Radni alat brušenja je brusni papir(platno) koji se sastoji od:
-elastične osnove (podloge)
-vezivnog sredstva
-abrazivnog zrna
Kao podloga se koristi natron papir ili tkanina.
Podloga od tkanine je skuplja ,pa se koristi rjeđe i to kod brušenja
zakrivljenih površina ili kada treba savijati brusnu traku.
Granulacija brusnog papira podrazumijeva broj zrna koja se nalaze na
1cm2(dobija se tako da se mjeri prosijavanje zrna kroz sito na površini od
1 inča2 ili 1 cm2)i označava se brojem na poleđini brusnog papira.
Tako imamo oznake:
- za brušenje drveta:20,40,60,80,100,120,140,160,180,200,220
- za brušenje filmova: 240,280,320,400 i 600
Što je veći broj sitnija su zrna.
POSTUPAK BRUŠENJA
Postupak brušenja određuje zona kontakta brusnog papira sa brušenom
površinom koja može biti:
a./ravna
b./cilindrična
c./profilisana
Kod ravne zone kontakta(koja je najčešća u upotrebi)brusna traka je
pritisnuta pritiskivačem koji može biti:
-pritisna papuča
-pritisna greda
-pritisna loča
prezentacija
Razgovor
prezentacija
prezentacija
razgovor
5. 3.
U pripremi površine za površinsku obradu nikada se ne vrši samo jedno
brušenje,niti brusnim papirom jedne granulacije.
U pravilu vrši se najmanje dva,najčešće tri,ponekad četiri,a izuzetno pet
brušenja(diktirati)
U pripremi površine za POD koriste se najčešće papiri sledeće
granulacije:
-Početno brušenje(brojevi 40,60,80 i 100)
-Međubrušenje(brojevi:80,100,120, i 150)
-Završno brušenje(brojevi:120,150,180 i rjeđe 200 i 220)
Preporučljivo je da se za svako naredno brušenje koristi brusni papir
granulacije za dvije stepenice više u odnosu na prethodni brusni papir
Učešće pojedinih faza brušenja u skidanju materijala(displej)
Pustiti video materijal i predstaviti primjer brušenja na tračnoj brusilici
Pokazati primjere brusnog papira,aktivirajući učenike
Završni dio:
Ponoviti ,aktivirajući što veći broj učenika(postavljajući pitanja-razgovor),
najaktivnije ocijeniti.
10 min
6. Zadaća:Pokušati u svom domaćinstvu pronaći komad masivnog drveta i sa
jedne strane ga obrusiti (ručno),a sa druge da ostane grub.Opisati postupak
i efekat.
profesor: direktor:
Fikre t Hamidić Fuad Polić