1. Екип 1 ІV “в” клас СОУ “ Любен Каравелов” -Димитровград Нека да се разходим в Преходната област
2. Монумент Света Богородица Паметникът на Света Богородица е открит на 08.09 2003 г. от кмета на Хасково инж. Георги Иванов и осветен от Митрополит Арсений. Разположен на върха на Младежкия хълм, той се вижда от почти всички части на града. С внушителните си размери от височина 32,8 м., дължина на статуята 15 м. и тегло 80 тона, монументът бе номиниран за книгата на рекордите на Гинес в раздел “Религия” през 2004 г. Хасково
4. Пловдив Пловдив е един от най-старите градове не само в България,но и в Европа. Той е съвременник на Троя. Омир, Херодот и други антични автори описват бита, нравите и богатата култура на траките,които са най-старото население на Балканския полуостров. Намерените златни и сребърни тракийски накити и съдове показват изключителното майсторство на изработката и висок художествен вкус.
6. Пазарджик Забележителности Църква Св. Богородица Катедралната църква Св. Богородица в Пазарджик е най-големият християнски храм в България от епохата на Възраждането. Построена е през 1837 година . Легендата гласи, че турският управител на Пазарджик разрешил на християните в града да си построят храм, но той да не е по-голям от волска кожа и да не е по-висок от джамия.
8. София София е град със 7000-годишна история, с което е уникална за Европа като един от градовете с най-древно минало. В идеалния център на града и до днес се откриват предмети от бита на неолитния човек, останки от каменната и бронзовата ера. Счита се, че причина за заселването на древните хора на това място са топлите минерални извори , които изобилстват в Софийското поле. Най-много те са в днешния център - край старата минерална баня, около Президентството, в квартал Лозенец, в кварта л e те Горна Баня и Княжево. Температурата им варира от 21°С до 42° С, съдържат множество йони и соли, лековити са.
9. Забележителностите на София В града се строят кули, крепостни стени, бани, административни и култови сгради, гражданска базилика и булевтерион (голям амфитеатър). През II в. той става център на провинция Долна Дакия, разраства се за около век и половина, така че с основание император Константин Велики е наричал Сердика “моят Рим”. Градът е малък по мащаб, но великолепен като градоустройствен план и архитектура, богат на развлечения и обществен живот. Нов разцвет Сердика получава при император Юстиниан, когато е оградена с внушителни крепостни стени, части от които могат да се видят и днес.
11. Стара Загора Стара Загора е атрактивна туристическа дестинация. В града се намира античният Форум на Августа Траяна . На 14 км от центъра на града е разположен националният балнеологичен курорт Старозагорски минерални бани . Стара Загора е голям университетски център. Градът е известен като Град на правите улици , липите , поетите и хубавите жени.
12. Областта Загоре влиза за първи път в границите на България след обсадата на Константинопол от арабите през 717 година, при която хан Тервел оказва помощ на империята с конница и пехота и разбива 30 хилядна арабска армия. За благодарност Византия отстъпва на България стратегическата област Загоре с център Берое. Българите наричат града Боруй (от старобългарската дума 'бору' - крепост). След това градът многократно преминава ту във Византия, ту в България.