Rangkaian pelajaran harian dua sekolah menengah menyenaraikan strategi pengajaran dan pembelajaran, kemahiran berfikir aras tinggi, elemen merentasi kurikulum, dan aktiviti yang akan dijalankan untuk topik zaman prasejarah dan imperialisme Barat di Asia Tenggara. Strategi tersebut termasuk pembelajaran berasaskan inkuiri, penggunaan teknologi, dan penilaian lisan dan tulisan.
1 of 3
Download to read offline
More Related Content
1.2017 minggu 7 (feb)
1. SMK ABU BAKAR
28000 TEMERLOH PAHANG
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU : 7 HARI : SELASA TARIKH : 14.02.2017
MATA PELAJARAN SEJARAH
STRATEGI PdP
Pembelajaran Berasaskan Inkuiri √
Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi √
PdP ABAD 21
Entry card / Exit Card
Brainstorming √
Gallery Walk
Games
x Stay, y Stray
Group Prensentation √
Role Play
Traffic Light
PETA PEMIKIRAN (I-THINK)
Peta Bulatan
Peta Buih √
Peta Buih Berganda
Peta Pokok
Peta Dakap √
Peta Alir
Peta Pelbagai Alir
Peta Titi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
(KBAT)
Mengaplikasi
Sebagai warganegara Malaysia,
apakah peranan anda untuk
mempertahankan negara dari
dijajah oleh kuasa asing.
√
Menganalisis
Bagaimana memantapkan sistem
pemerintahan Negara supaya tidak
dijajah
√
Menilai
Mengapa AT mudah dikuasai
penjajah
√
Mencipta
Bagaimana mengelak penjajahan
moden
√
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
(EMK)
Bahasa Melayu √
Patriotrisme √
Kreativiti dan Inovasi
Geografi √
Teknologi Maklumatdan
Komunikasi
PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis √
Lisan √
Kuiz
Pembentangan √
Lain-lain (Nyatakan) :
TINGKATAN / MASA 1 AKTIF / 11.30 pg – 12.30 pg
TEMA ZAMAN PRASEJARAH DAN KEAGUNGAN
KESULTANAN MELAYU MELAKA
TAJUK BAB 2 : ZAMAN PRASEJARAH
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pelajaran,murid dapat,
1. Menyatakan tahap perkembangan zama
prasejarah.
2. Menyebut nama peralatan pada zaman
prasejarah.
3. Menyatakan lokasi penempatan zaman
prasejarah.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya sekiranya berupaya :-
 Menyatakan empattahap perkembangan zaman
prasejarah.
 Menyebut sekurang-kurangnya dua nama peralatan
zaman prasejarah.
 Menyatakan satu lokasi penempatan setiap zaman
prasejarah.
AKTIVITI Kajian Peta:
 Melakar peralatan dan senjata zaman prasejarah
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM)
Buku teks T1
SUMBER Buku teks
NILAI MURNI Semangatgigih dan berdikari
LATIHAN/KUANTITI
KERJA
Membina nota ringkas menggunakan i-think
REFLEKSI
HAL-HAL LAIN
2. SMK SERI RAUB
27600 RAUB PAHANG
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU : 1 HARI : RABU TARIKH : 4 JAN 2017
MATA PELAJARAN SEJARAH
STRATEGI PdP
Pembelajaran Berasaskan Inkuiri √
Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi √
PdP ABAD 21
Entry card / Exit Card
Brainstorming √
Gallery Walk
Games
x Stay, y Stray
Group Prensentation √
Role Play
Traffic Light
PETA PEMIKIRAN (I-THINK)
Peta Bulatan
Peta Buih (Faktor Imperialisme) √
Peta Buih Berganda
Peta Pokok
Peta Dakap (Maksud Imperislisme) √
Peta Alir
Peta Pelbagai Alir
Peta Titi (Penjajah & tanah jajahan) √
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
(KBAT)
Mengaplikasi
Sebagai warganegara Malaysia,
apakah peranan anda untuk
mempertahankan negara dari
dijajah oleh kuasa asing.
√
Menganalisis
Bagaimana memantapkan sistem
pemerintahan Negara supaya tidak
dijajah
√
Menilai
Mengapa AT mudah dikuasai
penjajah
√
Mencipta
Bagaimana mengelak penjajahan
moden
√
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
(EMK)
Bahasa Melayu √
Patriotrisme √
Kreativiti dan Inovasi
Geografi √
Teknologi Maklumatdan
Komunikasi
√
PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis √
Lisan √
Kuiz
Pembentangan √
Lain-lain (Nyatakan) :
TINGKATAN / MASA 5 SN 3 / 9.00 pg – 10.30 pg ( / 24 )
TINGKATAN / MASA 5 Sn 2 / 12.00 pg – 1.30 tgh ( / 17 )
TEMA BAB SATU: 10.1 KEMUNCULAN DAN
PERKEMBANGAN NASIONALISME SEHINGGA
PERANG DUNIA KEDUA
TAJUK a) Imperialisme Barat di Asia Tenggara
i) Imperialisme Barat
ii) Faktor-faktor imperialisme
- Penguasaan ekonomi dan politik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pelajaran,murid dapatmenyatakan
maksud dan faktor-faktor imperialisme di AT.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya sekiranya berupaya :-
1. Menyatakan takrif imperialisme
2. Menyenaraikan 5 kuasa imperialisme Barat
di Asia Tenggara
3. Menyenaraikan 5 lokasi kuasa imperialisme
di Asia Tenggara
4. Menyatakan 8 faktor-faktor imperialisme Barat
di Asia Tenggara
5. Menyusun secara kronologi kedatangan kuasa
Barat ke Asia Tenggara
5. Merasionalkan 4 keistimewaaan ATyang
menarik minatimperialisme Barat.
AKTIVITI Set Induksi (5 minit)
Murid menggunakan glob untuk menyatakan Negara
imperialisme dan negara dijajah
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1
1. Murid menerangkan maksud Imperialisme dan
lokasi negara yg terlibatdgn imperialisme pada peta
dunia serta menyenaraikan nama kuasa-kuasa
imperialisme
Aktiviti 2
2.Murid berbincang dalam kumpulan untuk
menghuraikan faktor-faktor imperialisme Baratdi Asia
Tenggara dengan menghasilkan peta ithink
(penggunaan nota poketdiaktifkan )
3.Guru memaparkan video PdP sebagai pengukuhan
Aktiviti 3
3. Pelajar berbincang dalam kumpulan dan
membentangkan hasil kumpulan secara koperatifdan
kolaboratif.
Aktiviti 4
4. Murid bersoal jawab dengan memberi hujah untuk
merasionalkan keistimewaaan Asia Tenggara yang
menarik minatimperialisme Barat
Penutup
5. Guru membuatrumusan pembelajaran melalui kuiz
ringkas
6. Pelajar buat latihan
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM)
Globe, Peta Dunia,Modul Analisis Soalan SPM, bahan
edaran,Buku Teks T5
SUMBER Intenet
NILAI MURNI Negara Kita Tanggungjawab Kita
LATIHAN/KUANTITI
KERJA
Latihan struktur dan esei
Soalan SPM tahun-tahun lepas
REFLEKSI
HAL-HAL LAIN Mesyuarat agung Badan Uniform (KRS) di Makmal
Kimia 1
3. SMK SERI RAUB
27600 RAUB PAHANG
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU : 1 HARI : RABU TARIKH : 4 JAN 2017
MATA PELAJARAN SEJARAH
STRATEGI PdP
Pembelajaran Berasaskan Inkuiri √
Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi √
PdP ABAD 21
Entry card / Exit Card
Brainstorming √
Gallery Walk
Games
x Stay, y Stray
Group Prensentation √
Role Play
Traffic Light
PETA PEMIKIRAN (I-THINK)
Peta Bulatan
Peta Buih (Faktor Imperialisme) √
Peta Buih Berganda
Peta Pokok
Peta Dakap (Maksud Imperislisme) √
Peta Alir
Peta Pelbagai Alir
Peta Titi (Penjajah & tanah jajahan) √
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
(KBAT)
Mengaplikasi
Sebagai warganegara Malaysia,
apakah peranan anda untuk
mempertahankan negara dari
dijajah oleh kuasa asing.
√
Menganalisis
Bagaimana memantapkan sistem
pemerintahan Negara supaya tidak
dijajah
√
Menilai
Mengapa AT mudah dikuasai
penjajah
√
Mencipta
Bagaimana mengelak penjajahan
moden
√
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
(EMK)
Bahasa Melayu √
Patriotrisme √
Kreativiti dan Inovasi
Geografi √
Teknologi Maklumatdan
Komunikasi
√
PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis √
Lisan √
Kuiz
Pembentangan √
Lain-lain (Nyatakan) :
TINGKATAN / MASA 5 SN 3 / 9.00 pg – 10.30 pg ( / 24 )
TINGKATAN / MASA 5 Sn 2 / 12.00 pg – 1.30 tgh ( / 17 )
TEMA BAB SATU: 10.1 KEMUNCULAN DAN
PERKEMBANGAN NASIONALISME SEHINGGA
PERANG DUNIA KEDUA
TAJUK a) Imperialisme Barat di Asia Tenggara
i) Imperialisme Barat
ii) Faktor-faktor imperialisme
- Penguasaan ekonomi dan politik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pelajaran,murid dapatmenyatakan
maksud dan faktor-faktor imperialisme di AT.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya sekiranya berupaya :-
1. Menyatakan takrif imperialisme
2. Menyenaraikan 5 kuasa imperialisme Barat
di Asia Tenggara
3. Menyenaraikan 5 lokasi kuasa imperialisme
di Asia Tenggara
4. Menyatakan 8 faktor-faktor imperialisme Barat
di Asia Tenggara
5. Menyusun secara kronologi kedatangan kuasa
Barat ke Asia Tenggara
5. Merasionalkan 4 keistimewaaan ATyang
menarik minatimperialisme Barat.
AKTIVITI Set Induksi (5 minit)
Murid menggunakan glob untuk menyatakan Negara
imperialisme dan negara dijajah
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1
1. Murid menerangkan maksud Imperialisme dan
lokasi negara yg terlibatdgn imperialisme pada peta
dunia serta menyenaraikan nama kuasa-kuasa
imperialisme
Aktiviti 2
2.Murid berbincang dalam kumpulan untuk
menghuraikan faktor-faktor imperialisme Baratdi Asia
Tenggara dengan menghasilkan peta ithink
(penggunaan nota poketdiaktifkan )
3.Guru memaparkan video PdP sebagai pengukuhan
Aktiviti 3
3. Pelajar berbincang dalam kumpulan dan
membentangkan hasil kumpulan secara koperatifdan
kolaboratif.
Aktiviti 4
4. Murid bersoal jawab dengan memberi hujah untuk
merasionalkan keistimewaaan Asia Tenggara yang
menarik minatimperialisme Barat
Penutup
5. Guru membuatrumusan pembelajaran melalui kuiz
ringkas
6. Pelajar buat latihan
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM)
Globe, Peta Dunia,Modul Analisis Soalan SPM, bahan
edaran,Buku Teks T5
SUMBER Intenet
NILAI MURNI Negara Kita Tanggungjawab Kita
LATIHAN/KUANTITI
KERJA
Latihan struktur dan esei
Soalan SPM tahun-tahun lepas
REFLEKSI
HAL-HAL LAIN Mesyuarat agung Badan Uniform (KRS) di Makmal
Kimia 1