ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
გაკვეთილის თემა მოთხრობა „კესანე“ და ვიდეო-ზღაპარი „გოგონა და
შადრევანი“
საგანი/ინტეგრირებული საგნები სადამრიგებლო/კითხვის საათი
მასწავლებლის/მასწავლებლების
სახელი გვარი
სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი
მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე
აქტუალობა
გაკვეთილი მნიშვნელოვანია, რადგან ხელს ვუწყობთ
წაკითხული და მოსმენილი ტექსტის გააზრების უნარს,
მსგავსება-განსხვავების ამოცნობას და ჩამოყალიბებას.
სასწავლო მიზნები და
მოსალოდნელი შედეგები
მოსწავლეები აღმოაჩენენ, განმარტავენ, ჩამოთვლიან
წაკითხულ და მოსმენილ ტექსტებს შორის არსებულ მსგავსება-
განსხვავებას. ჩამოთვლიან მთავარ გმირებს და დაახასიათებენ
მათ ხასიათის თვისებების მიხედვით. ვერბალურ მსჯელობას
გადაიტანენ ვენის დიაგრამაზე.
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა მნიშვნელოვანია მოსწავლეებს ჰქონდეთ ვენის დიაგრამებზე
მუშაობის გამოცდილება.
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
I ფაზა- მოსწავლეები განთავსდებიან ხალიჩებზე წრიულად,
ფასილიტატორები კი გააცნობენ დღის გეგმას.
თითოეულ ჯგუფს ექნება შესაძლებლობა გახდეს
შემდეგ ნომინაციებში გამარჯვებულები:1.დღის
მოაზროვნეები;(ლურჯი ვარსკვლავი) 2. დღის მეგობრული
გუნდი;(ყვითელი ვარსკვლავი) 3. დღის აქტიური ჯგუფი
(წითელი ვარსკვლავი) 4. დღის მკითხველები (მწვანე
ვარსკვლავი) ნახეთ, ჩვენს მოთხრობას კესანე ჰქვია. როგორ
ფიქრობთ, რა არის კესანე? პასუხების მიღების შემდეგ ერთ-
ერთი ფასილიტატორი Power Point-ის დახმარებით აჩვენებს
ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია ნინო მანია, სალომე
ქუტიძე
II კვირა - 8 თებერვალი
s
კესანეს სურათებს, აწვდის მოკლე ინფორმაციას ამ მცენარის
შესახებ. (7 წთ)
II ფაზა- ფასილიტატორები თავიანთ ჯგუფებთან ერთად
იწყებენ მოთხრობის კითხვას. ვკითხულობთ პაუზებით,
თითოეული აბზაცის ბოლოს ვჩერდებით და თითო-თითო
სიტყვით ვაჯამებთ წაკითხულს. მოთხრობის წაკითხვის
შემდეგ ვსვამთ კითხვას: რა გავიგეთ მოთხრობიდან? რა იყო
თქვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ მოთხრობაში? და ა.შ.
გავეცნობით ერთ-ზღაპარს „გოგონა და შადრევანი.“ ( 10 წთ)
https://www.youtube.com/watch?v=mpibPe4I_ek ჯგუფებში
ვსვამთ კითხვებს: მოგეწონათ ზღაპარი? მოდით მოკლედ
მოგვიყევით რის შესახებ იყო ზღაპარი? რა გაიგეთ ამ
ზღაპრიდან? რა იყო ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ ზღაპარში
თქვენთვის? ( 13 წთ)
III ფაზა- ვენის დიგრამის შევსება. მოსწავლეები ჩამოწერენ რა
მსგავსება/ განსხვავება დაინახეს „კესანესა“და „გოგონა და
შადრევანს შორის“. (7 წთ) წერის დასრულების შემდეგ
ჯგუფებიდან თითო-თითო მოსწავლე გააკეთებს
პრეზენტაციას და გააცნობს თავიანთ მოსაზრებებს
აუდიტორიას. პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ,
წარმატებული ჯგუფები მოიპოვებენ თითო-თითო
ვარსკვლავს. ვარსკვლავები განთავსდება ჯგუფებისთვის
განკუთვნილ კედელზე. (10 წთ)
სასწავლო რესურსები კომპიუტერი, პროექტორი, მოთხრობის ამობეჭდილი
ქსეროასლი თითოეული მოსწავლისთვის, „ვენის დიაგრამები“
თითოეული ჯგუფისთვის, ფერადი ვარსკვლავები, ვიდეო-
ზღაპარი, კალმები, ხალიჩები, ბალიშები.

More Related Content

2 მოთხრობა „კესანე“ და ვიდეო ზღაპარი „გოგონა და შადრევანი“

  • 1. გაკვეთილის თემა მოთხრობა „კესანე“ და ვიდეო-ზღაპარი „გოგონა და შადრევანი“ საგანი/ინტეგრირებული საგნები სადამრიგებლო/კითხვის საათი მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი გვარი სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე აქტუალობა გაკვეთილი მნიშვნელოვანია, რადგან ხელს ვუწყობთ წაკითხული და მოსმენილი ტექსტის გააზრების უნარს, მსგავსება-განსხვავების ამოცნობას და ჩამოყალიბებას. სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები მოსწავლეები აღმოაჩენენ, განმარტავენ, ჩამოთვლიან წაკითხულ და მოსმენილ ტექსტებს შორის არსებულ მსგავსება- განსხვავებას. ჩამოთვლიან მთავარ გმირებს და დაახასიათებენ მათ ხასიათის თვისებების მიხედვით. ვერბალურ მსჯელობას გადაიტანენ ვენის დიაგრამაზე. მოსწავლეთა წინარე ცოდნა მნიშვნელოვანია მოსწავლეებს ჰქონდეთ ვენის დიაგრამებზე მუშაობის გამოცდილება. გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი I ფაზა- მოსწავლეები განთავსდებიან ხალიჩებზე წრიულად, ფასილიტატორები კი გააცნობენ დღის გეგმას. თითოეულ ჯგუფს ექნება შესაძლებლობა გახდეს შემდეგ ნომინაციებში გამარჯვებულები:1.დღის მოაზროვნეები;(ლურჯი ვარსკვლავი) 2. დღის მეგობრული გუნდი;(ყვითელი ვარსკვლავი) 3. დღის აქტიური ჯგუფი (წითელი ვარსკვლავი) 4. დღის მკითხველები (მწვანე ვარსკვლავი) ნახეთ, ჩვენს მოთხრობას კესანე ჰქვია. როგორ ფიქრობთ, რა არის კესანე? პასუხების მიღების შემდეგ ერთ- ერთი ფასილიტატორი Power Point-ის დახმარებით აჩვენებს ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია ნინო მანია, სალომე ქუტიძე II კვირა - 8 თებერვალი
  • 2. s კესანეს სურათებს, აწვდის მოკლე ინფორმაციას ამ მცენარის შესახებ. (7 წთ) II ფაზა- ფასილიტატორები თავიანთ ჯგუფებთან ერთად იწყებენ მოთხრობის კითხვას. ვკითხულობთ პაუზებით, თითოეული აბზაცის ბოლოს ვჩერდებით და თითო-თითო სიტყვით ვაჯამებთ წაკითხულს. მოთხრობის წაკითხვის შემდეგ ვსვამთ კითხვას: რა გავიგეთ მოთხრობიდან? რა იყო თქვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ მოთხრობაში? და ა.შ. გავეცნობით ერთ-ზღაპარს „გოგონა და შადრევანი.“ ( 10 წთ) https://www.youtube.com/watch?v=mpibPe4I_ek ჯგუფებში ვსვამთ კითხვებს: მოგეწონათ ზღაპარი? მოდით მოკლედ მოგვიყევით რის შესახებ იყო ზღაპარი? რა გაიგეთ ამ ზღაპრიდან? რა იყო ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ ზღაპარში თქვენთვის? ( 13 წთ) III ფაზა- ვენის დიგრამის შევსება. მოსწავლეები ჩამოწერენ რა მსგავსება/ განსხვავება დაინახეს „კესანესა“და „გოგონა და შადრევანს შორის“. (7 წთ) წერის დასრულების შემდეგ ჯგუფებიდან თითო-თითო მოსწავლე გააკეთებს პრეზენტაციას და გააცნობს თავიანთ მოსაზრებებს აუდიტორიას. პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ, წარმატებული ჯგუფები მოიპოვებენ თითო-თითო ვარსკვლავს. ვარსკვლავები განთავსდება ჯგუფებისთვის განკუთვნილ კედელზე. (10 წთ) სასწავლო რესურსები კომპიუტერი, პროექტორი, მოთხრობის ამობეჭდილი ქსეროასლი თითოეული მოსწავლისთვის, „ვენის დიაგრამები“ თითოეული ჯგუფისთვის, ფერადი ვარსკვლავები, ვიდეო- ზღაპარი, კალმები, ხალიჩები, ბალიშები.