логик 2
- 1. Батлав................. ургалтын менежер Ц. Лхамсүрэнlt;br />Дадлага удирдсан багш: .............. Должинсүрэнlt;br />Оюутан багш: .......................Б. Мандахтуяаlt;br />Хичээлийн сэдэв: Категорик бодомж <br />Зорилго: Категорик бодомжийн тухай мэдлэг эзэмшүүлэх<br />Хэрэглэгдэхүүн: “Формаль логик” сурах бичиг2009 онlt;br /> Дасгал 52,53<br />Аргазүй: Лекцийн арга<br /> Маргаан хэлэлцүүлэг<br />Шинэ мэдлэг олгох: <br />Багшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллагааӨнгөрснийг сэргээн санах: Асуулт тавих: Энгийн бодомж гэж юу вэ?Задаргаж үл болох бодомжийг хэлнэ.Асуултанд хариулах Жнь: Бүх орчлонгийн төв нь гэдэг нь батлагдсан. Шинэ мэдлэг олгохКатегорик бодомжийн тухай УншуулахСхем хийлгэхСхем тайлбарлуулахШинэ мэдлэг бүтээх71-74 хуудас уншихСхемчлэхСхемээ тайлбарлахМэдлэгийг дүгнэж өгөхТэмдэглэл хөтлөх Бататгал Дасгал -52,53хийлгэх Дасгал -52,5” хийх Үнэлгээ: Стандарт бусаар үнэлэх Гэрийн даалгавар Дасгалуудаа алдааг засаж гүйцээнэ.УншихБатлав................. ургалтын менежер Ц. Лхамсүрэнlt;br />Батлав...............Дадлага удирдсан багш О. Должинсүрэнlt;br />Оюутан багш............. Б. Мандахтуяаlt;br />Хичээлийн сэдэв: Логикийн хуулиуд<br />Зорилго: Логикийн хуулиудын тухай мэдлэг эзэмшүүлэх<br />Хэрэглэгдэхүүн: “Формаль логик” сурах бичиг2009 онlt;br /> Дасгал №47<br />Аргазүй: Лекцийн арга<br /> Маргаан хэлэлцүүлэг<br />Шинэ мэдлэг олгох: <br />Багшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллагааӨнгөрснийг сэргээн санах: Дасгал-44Ямар нэгэн шалтгаангүй үзэгдэл гэж байдаггүй.Нинжин сэтгэл бол хүнлэг чанарын илрэл мөн.Туйлын үнэн байдаг.Ирэх жилийн энэ өдөр энэ өдөр маш дулаан байна.Дэлхий нарыг тойрон эргэж байна.Бүх орчлонгийн төв нь нар юм.Дасгал -44 хийж гүйцэтгэхЛогик модаль ойлголтуудыг ашиглан модаль бодомж зохиохЖнь: Бүх орчлонгийн төв нь гэдэг нь батлагдсан. Шинэ мэдлэг олгохЛогикийн хуулиудын тухай УншуулахСхем хийлгэхСхем тайлбарлуулахШинэ мэдлэг бүтээх66-69 хуудас уншихСхемчлэхСхемээ тайлбарлахМэдлэгийг дүгнэж өгөхТэмдэглэл хөтлөх Бататгал Дасгал -50,51 хийлгэх Дасгал -50,51 хийх Үнэлгээ: Стандарт бусаар үнэлэх Гэрийн даалгавар Дасгалуудаа алдааг засаж гүйцээнэ.УншихДасгал № 47 Хариу : Чадахгүй Дасгал № 48 Хариу: Тийм 1,4<br />Дасгал № 50 Хариу : Чадна- 2,5,6<br />Сэдэв: Логикийн хуулиуд<br />Тодорхойлолт: Бодомжид илэрхийлэгдэж байгаа бодол санааны хоорондох дотоод зайлшгүй гол холбоог логикийн хууль гэнэ.<br />Өөрөөр хэлбэл нэг бодомжоос нөгөө нь тодорхой зүй тогтлын дагуу гарч ирж байдаг гэдгийг логикийн хууль харуулдаг.<br />Зөв сэтгэлгээ буюу логик сэтгэлгээ гэдэг нь логикийн хуулийн дагуу явагдаж буй сэтгэлгээ юм.<br />Логикийн хуулиудын нийтлэг шинж:<br />Обьектив шинжтэй, хүний ухамсар зоригоос үл хамаарна.
- 7. Хангалттай үндэслэлийн хуульЗөрчилгүйн хууль: харилцан зөрчилтэй 2 бодомж буюу нэг нь нөгөөгийнхөө үгүйсгэл болдог бодомжуудын тухай өгүүлдэг.<br />Өвс ногоон өнгөтэй. Өвс ногоон өнгөтэй гэдэг нь худал. <br />Томьёолол нь: “~(a^~a)<br />Гуравдахийг үгүйсгэх хууль: Зөрчилтэй 2 бодомжийн нэг нь үнэн, нэг нь худал байна, ямар нэг гуравдагч хувилбар байж болохгүй.<br />Жнь: Квадрат бол дөрвөн тал нь тэнцүү тэгш өнцөгт мөн.<br />Квадрат бол дөрвөн тал нь тэнцүү тэгш өнцөгт биш.<br />“Квадрат бол 4 тал нь тэнцүү тэгш өнцөгт мөн ч байна, биш ч байна” гэсэн 3-дагч хувилбар байж болохгүй.<br />Томьёолол нь: “аw~a” <br />Адилтгалын хууль: Хэрвээ бодомж үнэн юм бол үнэн л байх ёстой гэдэг нь энэ хуулийн зарчим юм.<br />Жнь: Квадрат бол дөрвөн тал нь тэнцүү тэгш өнцөгт мөн юм бол тийм л байх ёстой.<br />Томьёолол нь: “а->а”<br />Үгүйсгэлийн үгүйсгэлийн хууль: Бодомжийг 2 удаа үгүйсгэвэл анхны бодомж гарна.<br />Жнь: Квадрат бол дөрвөн тал нь тэнцүү биш гэдэг нь худал юм бол квадратын 4 тал нь тэнцүү байна.<br />Томьёолол нь: ” ~ ~а->а”<br />Хангалттай үндэслэлийн хууль: Аливаа бодомж хангалттай үндэслэгдсэн байх ёстой.<br />Жнь: хэрвээ тэгш өнцөгтийн талууд тэнцүү байвал квадрат болно гэсэн бодомж үнэн юм бол “ Хэрвээ тэгш өнцөгтийн талууд тэнцүү биш байвал квадрат болж чадахгүй.” гэсэн үг. <br />Томьёолол нь: “а->в”<br />Сэдэв: Категорик бодомж <br />Тодорхойлолт: Тухайн анги бүлгийн бүх юмс, үзэгдэлд, эсвэл аль нэг хэсэгт нь ямар нэг шинж тэмдэг байгаа эсвэл байхгүй гэдгийг нотлох юмуу үгүйсгэсэн бодомжийг хэлнэ.<br />Чанарын хувьд: <br />Нотлох S бол Р мөн.
- 8. Үгүйсгэх бодомж S бол Р биш гэж ангилна.Тодорхойлолт: Субьект, предикат хоёрыг бодомжийн термин гэнэ.<br />Терминүүд нь хоорондоо мөн, биш гэсэн холбоосуудаар холбогдоно.<br />S бол Р мөн. S бол Р биш. Хэлбэрийн энгийн бодомжийг юмст ямар нэг шинж тэмдэг байгаа эсэхийг нотлох юмуу үгүйсгэж байна гэдэг утгаар нь атрибутив бодомж гэнэ. Шинжийн бодомж lt;br />Категорик бодомжид юмс, түүний шинж тэмдгээс гадна бодомжийн субьектын тоон шиж тусгагддаг.<br />Бүх S бол Р мөн. Биш Бүх – бүх элемэнт хамаарч байна.<br />Зарим S бол Р мөн. Зарим гэдэг нь зөвхөн нэг хэсэгт хамааралтай.<br />Бүх S бол Р мөн. Ерөнхий нотлол бодомж. аБүх металл цахилгаан дамжуулдаг. SaP<br />Бүх S бол Р биш. Ерөнхий үгүйсгэл бодомж. еНэг ч дельпин загас биш.SiP<br />Зарим S бол Р мөн. Хэсгийн нотлол бодомж. iарим металл шингэн.SeP<br />Зарим S бол Р биш. Хэсгийн үгүйсгэл бодомж oзарим шувуу нисдэггүй. SoP<br />Дасгал № 52<br />SoP , SiP, SeP, SeP, SoP, SiP, SaP, SoP, SaP, SiP, SaP, SaP. <br />Дасгал № 53<br />1-3, 3-1, 4-1, 2-3.<br />Батлав................. ургалтын менежер Ц. Лхамсүрэнlt;br />Батлав...............Дадлага удирдсан багш О. Должинсүрэнlt;br />Оюутан багш............. Б. Мандахтуяаlt;br />Хичээлийн сэдэв: Оюун дүгнэлт, түүнийг ангилах нь <br />Зорилго: Оюун дүгнэлт, түүний ангиллын тухай мэдлэг эзэмшүүлэх<br />Хэрэглэгдэхүүн: “Формаль логик” сурах бичиг2009 онlt;br /> Дасгал №61<br />Аргазүй: Лекцийн арга<br /> Маргаан хэлэлцүүлэг<br />Шинэ мэдлэг олгох: <br />Багшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллагааӨнгөрснийг сэргээн санах: Сэтгэж танин мэдэхүй гэж юу вэ?Ойлголт, бодомж гэж юу вэ?Асуултанд хариулах Сэтгэж танин мэдэхүйн 3 хэлбэр байдаг. ОйлголтБодомж Оюун дүгнэлтШинэ мэдлэг олгохОюун дүгнэлтийн тухай УншуулахСхем хийлгэхСхем тайлбарлуулахШинэ мэдлэг бүтээх80-83 хуудас уншихСхемчлэхСхемээ тайлбарлахМэдлэгийг дүгнэж өгөхТэмдэглэл хөтлөх Бататгал Дасгал -61 хийлгэх Дасгал -61 хийх Үнэлгээ: Стандарт бусаар үнэлэх Гэрийн даалгавар Дасгалуудаа алдааг засаж гүйцээнэ.УншихСэдэв: Оюун дүгнэлт<br />Тодорхойлолт: Шинэ дүгнэлт, шинэ мэдлэг гаргаж авах сэтгэхүйн үйлдэл юм.<br />Аливаа шинэ санаа, шинэ мэдлэг бусад санаа, мэдлэг дээр үндэслэдэг.<br />ТОДОРХОЙЛОЛТ: Нэг буюу хэд хэдэн мэдрэгдэж байгаа бодомжоос шинэ дүгнэлт гаргаж авах логик үйлдлийг оюун дүгнэлт гэнэ.<br />Оюун дүгнэлт хийхэд хэрэглэгдэж байгаа бодомжийг оюун дүгнэлтийн үндэслэгээ буюу нөхцөл гэнэ.<br />Үндэслэгээ буюу нөхцлийн тусламжтайгаар гарган авч байгаа шинэ бодомжийг дүгнэлт гэнэ.<br />Нөхцөл, дүгнэлт хоёрын хооронд логик мөрдлөгөө байгаа эсэхээс шалтгаалж оюун дүгнэлтийн дедуктив, индуктив гэсэн хоёр үндсэн хэлбэрийг авч үздэг.<br />Дедуктив гэдэг нь гаргах, ургуулах<br />Индукци гэдэг нь хандуулах, хөтлөх гэсэн утгатай.<br />Дедуктив оюун дүгнэлтийн гол онцлог нь: нөхцөл нь үнэн байвал, дүгнэлт нь ямагт үнэн байх чанар юм.<br />Жнь: Хэрвээ өгөгдсөн тоо 6-д хуваагдаж байвал, 3-т хуваагдана.<br />Өгөгдсөн тоо 6-д хуваагдаж байна.<br />Өгөгдсөн тоо 3-т хуваагдана.<br />Жишээ 2 <br />Хэрвээ гелий металл юм бол цахилгаан дамжуулна.<br />Гелий цахилгаан дамжуулдаггүй.<br />Гелий бол металл биш.<br />Зураас- иймээс, ийм учраас гэж уншина.<br />Индуктив оюун дүгнэлтэд нөхцөл, дүгнэлт хоёрын холбоо хамаарал нь логикийн хуулийг чанд мөрддөггүй, ихэвчлэн туршлагын баримтын шинжтэй үндэслэгээнд, мөн түүнчлэн сэтгэлзүйн шинжтэй үндэслэгээнд ч тулгуурлаж болно.<br />Дүгнэлт нь магадгүй үндэслэгээнд байхгүй байгаа мэдээллийг агуулж байх тохиолдол гардаг.<br />Магадлалт шинжтэй буюу үнэмшмээр шинжтэй оюун дүгнэлт гэж нэрлэдэг.<br />Ж нь: Аргентин БНУ<br /> Бразил БНУ <br /> Венесуэль БНУ<br /> Эквадор БНУ<br />Латин Америкийн бүх улс бүгд найрамдах улс мөн.<br />Дедуктив оюун дүгнэлтийн хувьд: Мэдлэг ерөнхийгөөс хэсэг рүү шилжиж байдаг.<br />Индукци тусгай мэдлэгээс ерөнхий мэдлэг гаргаж авдаг.<br />Дасгал № 61<br />Хариу : Индукци -1,3,5<br /> <br />Батлав................. ургалтын менежер Ц. Лхамсүрэнlt;br />Батлав...............Дадлага удирдсан багш О. Должинсүрэнlt;br />Оюутан багш............. Б. Мандахтуяаlt;br />Хичээлийн сэдэв: Дедуктив оюун дүгнэлт. Силлогизм <br />Зорилго: Дедуктив оюун дүгнэлтийн тухай мэдлэг эзэмшүүлэх<br />Хэрэглэгдэхүүн: “Формаль логик” сурах бичиг2009 онlt;br /> Дасгал №62<br />Аргазүй: Лекцийн арга<br /> Маргаан хэлэлцүүлэг<br />Шинэ мэдлэг олгох: <br />Багшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллагааӨнгөрснийг сэргээн санах: Дедуктив оюун дүгнэлт гэж юу вэ?Асуултанд хариулах Нөхцөл нь үнэн байвал дүгнэлт нь үнэн байна. Шинэ мэдлэг олгохДедуктив оюун дүгнэлтийн тухай УншуулахСхем хийлгэхСхем тайлбарлуулахШинэ мэдлэг бүтээх84-85 хуудас уншихСхемчлэхСхемээ тайлбарлахМэдлэгийг дүгнэж өгөхТэмдэглэл хөтлөх Бататгал Дасгал -62 хийлгэх Дасгал -62 хийх Үнэлгээ: Стандарт бусаар үнэлэх Гэрийн даалгавар Дасгалуудаа алдааг засаж гүйцээнэ.УншихДасгал № 62<br />Хариу: <br />Бүх ургамал нүүрс хүчлийг шингээдэг. Хус бол ургамал мөн. Иймээс хус нүүрсхүчлийг шингээдэг.
- 10. Бүр хотод хүн ам ихээр суурьшдаг. Улаанбаатар хот. Иймээс Улаанбаатарт хүн ам ихээр суурьшдаг.Батлав................. ургалтын менежер Ц. Лхамсүрэнlt;br />Дадлага удирдсан багш....................Должинсүрэнlt;br />Оюутан багш: ............................ Мандахтуяаlt;br />Хичээлийн сэдэв: Силлогизмийн фигур <br />Зорилго: Силлогизмийн фигурын тухай мэдлэг эзэмшүүлэх<br />Хэрэглэгдэхүүн: “Формаль логик” сурах бичиг2009 онlt;br /> Дасгал №63<br />Аргазүй: Лекцийн арга<br /> Маргаан хэлэлцүүлэг<br />Шинэ мэдлэг олгох: <br />Багшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллагааӨнгөрснийг сэргээн санах: Их термин гэж юу вэ?Бага термин гэж юу вэ?Дундаж термин гэж юу вэ?Асуултанд хариулахПердикат болж буй терминСубьект болж буй терминНөхцлүүдэд байгаа хэрнээ дүгнэлтэнд байхгүй терминийг хэлнэ.. Шинэ мэдлэг олгохСиллогизмын тухай УншуулахСхем хийлгэхСхем тайлбарлуулахШинэ мэдлэг бүтээх86-87 хуудас уншихСхемчлэхСхемээ тайлбарлахМэдлэгийг дүгнэж өгөхТэмдэглэл хөтлөх Бататгал Дасгал -63 хийлгэх Дасгал -63 хийх Үнэлгээ: Стандарт бусаар үнэлэх Гэрийн даалгавар Дасгалынхаа алдааг засаж гүйцээнэ.Унших Сэдэв: Дедуктив оюун дүгнэлт. Силлогизм<br />Дедуктив оюун дүгнэлтийг шууд оюун дүгнэлт ба силлогизм, индуктив оюун дүгнэлтийг бүрэн ба бүрэн бус индукци, аналоги гэж тус тус ангилдаг.<br />Хоёр буюу түүнээс олон категорик бодомжоос дүгнэлт гэргэн авах оюун дүгнэлтийн хэлбэрийг силлогизм гэнэ.<br />Силлогизм- Грек хэлний дүгнэлт гаргах, гаргалгаа гэсэн утгатай үг.<br />Оюун дүгнэлтийн логик онолыг силлогистик гэдэг. Анх Аристотель нээсэн.<br />Силлогистикд хэрэглэгддэг “ Бүх .......... мөн иш, Зарим ... мөн биш гэсэн илэрхийллийг энд буй цэгийн оронд ямар нэг ойлголт тавих замаар дүгнэлт гаргаж авдаг логик хэл гэж үздэг.<br />Жишээлбэл: <br />Бүх шингэн уян хатан шинжтэй. SaP<br />Ус бол шингэн. SiP<br />Ус уян хатан шинжтэй. SiP<br />Цэгийн оронд тавьж буй ойлголтыг силлогизмын термин гэдэг.<br />Дээрх жишээнд терминүүд нь “ ус”, “ шингэн”, “ уян хатан шинжтэй” гэсэн үгс юм.<br />Силлогизмд: <br />Их
- 12. Дундаж гэсэн 3 термин байдаг.Дүгнэлтийн S болж буй терминийг бага термин Sэдэг. “ ус”<br />Дүгнэлтийн предикат болж буй терминийг их термин P гэнэ. “ уян хатан шинжтэй”<br />Нөхцлүүдэд байгаа хэрнээ дүгнэлтэнд байхгүй терминийг дундаж термин гэнэ.<br />”Шингэн” <br />Жишээлбэл: <br />Бүх шингэн уян хатан шинжтэй. Логик хэлбэр нь: Бүх М бол Р мөн.<br />Ус бол шингэн. Бүх S бол М мөн. <br />Ус уян хатан шинжтэй. Бүх S бол Р мөн байна.<br />Батлав...............Дадлага удирдсан багш О. Должинсүрэнlt;br />Оюутан багш............. Б. Мандахтуяаlt;br />Сэдэв: Силлогизмийн фигур Хамрах хүрээ: 11-р анги <br />Дундаж термины байрлалаас шалтгаалан силлогизм нь дөрвөн фигуртай байдаг.<br />I фигур <br />II фигур<br />III фигур<br />IY фигур <br />Жишээ нь: Бүх металл Мгэрлийг хугалж, ойлгоно.lt;br /> Төмөр бол металл мөн.lt;br /> Төмөр Sгэрлийг хугалж, ойлгоно.lt;br />Жишээ нь II фигур : Бүх загас аламгайгаар амьсгалдаг. <br /> Тагтаа аламгайгаар амьсгалдаггүй.lt;br /> Нэг ч тагтаа агас биш. lt;br />Жишээ нь III фигур : <br />Бүх хулс ргах бүх хугацаандаа нэг удаа цэцэглэдэг.lt;br />Хулс ол олон наст ургамал.<br />Зарим олон наст ургамал ргах бүхийл хугацаандаа нэг удаа цэцэглэдэг.lt;br />Жишээ нь IY фигур : <br />Бүх загас элдэг.lt;br />Сэлдэг амьтан бүхэн санд амьдардаг.lt;br />Усанд амьдардаг амьтдын зарим ньзагaс мөн.lt;br />Дасгал № 63<br />Их термин 2. Бага нөхцөл Бага термин Их нөхцөл<br /> Дүгнэлт Дүгнэлт <br />Нарс- дундаж термин бүх юмс үл хуваагдах атомуудаас бүтдэг.- - дундаж термин <br />III фигур IY фигур<br />Дасгал № 62<br />Дараах эргэцүүллийн үндэслэгээ ба дүгнэлтийг тогтоож, силлогизмийн хэлбэрт оруулж бич.<br />Бага термин, их термин, дундаж терминийг нэрлэ.<br />Бүх ургамал нүүрс хүчлийг шингээдэг, хулс ургамал учраас нүүрсхүчлийг шингээдэг.
- 14. Бүх хотод хүн ам ихээр суурьшдаг. Улаанбаатарт хүн ам ихээр суурьшдаг.
- 15. Нэг ч хөхтөн амьтан заламгайгаар амьсгалдаггүй, хадарган загас хөхтөн амьтан учраас заламгайгаар амьсгалдаггүй.
- 17. Дорж- Монгол улсын иргэн, Монгол улсын иргэн сурч боловсрох эрхтэй учраас Дорж сурч боловсрох эрхтэй.Дасгал №63<br />Дараах силлогизмын дүрс фигурыг тогтоо.<br />Бүх нарс бүдүүн иштэй, олон мөчир салаатай.
- 20. Эртний Грекийн зарим сэтгэгч бүх юмс үл хуваагдах эгэл хэсгүүдээс атомуудаас бүтдэг гэж үзэж байв.
- 21. Бүх юмс үл хуваагдах эгэл хэсгүүдээс бүтдэг гэх үзлийг атомизм гэж нэрлэдэг.
- 32. Бүх модлог ургамал бүдүүн иштэй, олон мөчир салаатай, өндөр ургадаг.
- 49. Аргаль дархан цаазтай амьтан мөн.Батлав...............Дадлага удирдсан багш О. Должинсүрэнlt;br />Оюутан багш............. Б. Мандахтуяаlt;br />Хичээлийн сэдэв: Силлогизмийн дүрэм <br />Зорилго: Силлогизмийн дүрмийн тухай мэдлэг эзэмшүүлэх<br />Хэрэглэгдэхүүн: “Формаль логик” сурах бичиг2009 онlt;br />Аргазүй: Лекцийн арга<br /> Маргаан хэлэлцүүлэг<br />Шинэ мэдлэг олгох: <br />Багшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллагааӨнгөрснийг сэргээн санах: Силлогизмын 4 фигурыг зурна уу?Асуултанд хариулахI фигур II фигурIII фигурIY фигур . Шинэ мэдлэг олгохСиллогизмын дүрмийн тухай УншуулахСхем хийлгэхСхем тайлбарлуулахШинэ мэдлэг бүтээх88-89 хуудас уншихСхемчлэхСхемээ тайлбарлахМэдлэгийг дүгнэж өгөхТэмдэглэл хөтлөх Бататгал Дасгал -63 хийлгэх Дасгал -63 хийх Үнэлгээ: Стандарт бусаар үнэлэх Гэрийн даалгавар Дасгалынхаа алдааг засаж гүйцээнэ.УншихБатлав...............Дадлага удирдсан багш О. Должинсүрэнlt;br />Оюутан багш............. Б. Мандахтуяаlt;br />Хичээлийн сэдэв: Силлогизмийн дүрэм <br />Силлогизмын аргаар оюун дүгнэлт хийхэд түүний дүрмүүдийг зөв баримталбал зохино.<br />Силлогизмын дүрмийг:<br />Термины
- 50. Үндэслэгээний гэж 2 ангилна.Термины 3 дүрэм байна. <br />Силлогизм ердөө л гурван терминтэй байна.
- 60. Иймд би бүх уяачдыг танина.Үндэслэгээний 4 дүрэм байна.<br />2 үгүйсгэл үндэслэгээнээс дүгнэлт гарахгүй.
- 67. Энэ ойд гацуур, хус, нарс, бургас, улиас ургажээ. Иймээс энэ ой бол холимог ой мөн.
- 75. Бүх хотод хүн ам ихээр суурьшдаг. Улаанбаатарт хүн ам ихээр суурьшдаг.
- 80. Эртний Грекийн зарим сэтгэгч бүх юмс үл хуваагдах эгэл хэсгүүдээс атомуудаас бүтдэг гэж үзэж байв.
- 81. Бүх юмс үл хуваагдах эгэл хэсгүүдээс бүтдэг гэх үзлийг атомизм гэж нэрлэдэг.
- 88. Бүх багш бол сурган хүмүүжүүлэгч мөн. Дорж бол багш, иймээс тэр сурган хүмүүжүүлэгч мөн.
- 89. Бүх металл чөлөөт электронтой учир цахилгаан гүйдэл сайн дамжуулдаг, иймээс зэс цахилгаан сайн дамжуулдаг.
- 95. Нэг ч хөхтөн амьтан заламгайгаар амьсгалдаггүй, хадарган загас хөхтөн амьтан учраас заламгайгаар амьсгалдаггүй.
- 97. Дорж- Монгол улсын иргэн, Монгол улсын иргэн сурч боловсрох эрхтэй учраас Дорж сурч боловсрох эрхтэй.
- 105. Бүх модлог ургамал бүдүүн иштэй, олон мөчир салаатай, өндөр ургадаг.
- 111. Энэ ойд гацуур, хус, нарс, бургас, улиас ургажээ. Иймээс энэ ой бол холимог ой мөн.
- 117. Дорж- Монгол улсын иргэн, Монгол улсын иргэн сурч боловсрох эрхтэй учраас Дорж сурч боловсрох эрхтэй.
- 119. Бүх хотод хүн ам ихээр суурьшдаг. Улаанбаатарт хүн ам ихээр суурьшдаг.
- 124. Эртний Грекийн зарим сэтгэгч бүх юмс үл хуваагдах эгэл хэсгүүдээс атомуудаас бүтдэг гэж үзэж байв.
- 125. Бүх юмс үл хуваагдах эгэл хэсгүүдээс бүтдэг гэх үзлийг атомизм гэж нэрлэдэг.
- 132. Бүх багш бол сурган хүмүүжүүлэгч мөн. Дорж бол багш, иймээс тэр сурган хүмүүжүүлэгч мөн.
- 133. Бүх металл чөлөөт электронтой учир цахилгаан гүйдэл сайн дамжуулдаг, иймээс зэс цахилгаан сайн дамжуулдаг.
- 139. Нэг ч хөхтөн амьтан заламгайгаар амьсгалдаггүй, хадарган загас хөхтөн амьтан учраас заламгайгаар амьсгалдаггүй.
- 140. Хангайн бүсийн аймагт гоёо ургадаггүй, Дундговь аймагт гоёо ургадаг учраас хангайн бүсийн аймаг биш.
- 141. Дорж- Монгол улсын иргэн, Монгол улсын иргэн сурч боловсрох эрхтэй учраас Дорж сурч боловсрох эрхтэй.
- 144. Сурах бичиг бол ном.
- 145. Зарим ном сургалтын гол хэрэглэгдэхүүн мөн.
- 147. Өгөгдсөн дүрс гурвалжин мөн.
- 148. Өгөгдсөн дүрсийн өнцгийн нийлбэр 1800 тэнцүү.
- 149. Бүх модлог ургамал бүдүүн иштэй, олон мөчир салаатай, өндөр ургадаг.
- 150. Улиас бол бүдүүн иштэй.
- 151. Улиас бол модлог ургамал мөн.