26.11.2009. Презентација: МУП на социјалним мрежама
1. Представљање: Министарство унутрашњих послова Републике Србије на социјалним мрежама Фејсбук, Јутјуб и Твитер Драган Жебељан 064/ 892 – 25 - 04 [email_address] Београд , 2 3 новембар 2009. године
2. Шта су то социјалне мреже? Социјалне мреже су изграђене заједнице људи и груп а које повезује заједнички статус, сличне функције, културне и друге сличности или заједнички интерес . То су пре свега појединци и групе који су заинтересовани за добро информисање, истраживање, праћење активности других људи или група. У ери информатике и Интернета социјалне мреже су најчешће базиране на употреби веб сервиса. Већина друштвених мрежа засноване на вебу, услуге пружају на различете начине, а главни основ је интерактивност. Један од начина за интеракцију је размена мишљења, фотографија, видео снимака, бележака и друго, односно размена електонске поште и инстант порука.
3. Зашто смо присутни на интернет социјалним мрежама? Део кампање Враћања поверења у рад полиције Србије !
4. За време СФРЈ..... Поверење и углед полиције у друштву у некадашњој СФРЈ било је на завидном нивоу. Грађани су веровали својој полицији и били њени прави партнери у раду. Служба је била од угледа а полицајци поштовани представници државе и закона. Тадашња Југославија важила је за једну од најбезбеднијих држава у свету. Стопа криминала је била изузетно ниска а безбедност грађана врло висока.
5. После смрти Јосипа Броза Тита настају проблеми у друштву, пре свега економска криза а касније појава национализма, шовинизма, сепаратизма и тероризма. Упливом страних обавештајних служби и моћних интересних група долази до крвавог грађанског рада у СФР Југославији. Примаран посао полиције, борба против криминала и одржавање јавног реда и мира, озбиљно је доведен у питање чињеницом да је полиција употребљена као војска за ратовање за шта није била ни обучена ни спремна.
6. Током деведесетих година прошлог века, полицајци који су ратовали и навикли на ратно окружење, се брутално користе и у разбијању демонстраната. Недовољна борба против криминала и корупције као и употреба полиције у разбијању демонстрација резултирало је појавом анимозитета или дистанце грађана према полицији. Из тих разлога углед полиције и поверење нагло опада. Све оно што је стварано годинама у назад у време СФРЈ је нестало. Овако лоша слика и имиџ полиције се мора повратити !
7. Како променити ставове? пошто деца немају јасно одређене ставове и уверења о полицији и њеном раду, прво се њима мора приступити и остварити добар контакт; код омладине ставове и уверења, су већ у највећој мери донекле дефинисана и њима се мора посветити највећа пажња, јер највише контакта полиција има са омладином и младим људима; старији имају јасно дефинисане ставове и уврења те је поступак приближавања сасвим другачији. Потребно им показати јасну и чврсту намеру да се искорени криминал, корупција и остало.
8. Промењен је визуелни идентитет, замењена је униформа, опрема, ознаке и значка полиције. Престнком ратова полиција се вратила основној намени, заштити живота и имовине грађана, борби против криминала и корупције и одржавању стабилног јавног реда и мира. Слика о полицији у друштву почела је да се мења. Пре свега, видљивим резултатима у борби против криминала као и пријемом младих и стручних кадарова који су ослобођени од бремена прошлости. Све ово је резултирало већој отворености полиције према друштву и грађанима. Схвата се важност информисања грађана о томе шта ради полиција и на који начин се бори за искорењивање криминала и корупције у друштву. Шта смо урадили ?
9. Циљ: Циљ регистрације Јутјуб, Фејсбук и Титер налога је тачно и благовремено информисање грађана, промовисање њених јединица и припадника путем вести фотографија и видео снимака, приближавање рада полиције грађанима, стварање обостраног поверења, ширење добре слике о полицији, помагање грађанима у остваривању својих права, обавештавање о обавезама. Циљна група су нам деца, млади и грађани средњих година.
12. Твитер Твитер (Twitter) је бесплатна друштвена мрежа и микро-блог алат који омогућава својим корисницима да читају туђе и шаљу своје микро-текстуалне уносе, такозване твитове. Твитови су текстуални уноси не дужи од 140 карактера. Уноси се објављују на корисниковом профилу и испоручују другим корисницима који су се пријавили да их добијају. Они који шаљу твитове могу да ограниче испоруку само на оне из свог круга пријатеља, док је услуга у старту подешена тако да шаље уносе свима који се на њих пријаве. Од марта 2009, Твитер је забележио раст популарности у свету. Твитер се често описује као 'интернетски СМС' у том слислу да сајт пружа могућност корисницима да шаљу и примају нове уносе помоћу разних алата тако да често није ни потребно користити сам оригинални сајт. Процене броја корисника варирају и најчешће се говори о цифри од око 4 до 5 милиона корисника .
14. Фејсбук „ Фејсбук “ ( Facebook ) је интернет страница која служи као сервис за социјалну мрежу. Његови корисници се могу придруживати у мреже које су организоване по градовима, радним местима, школама и регионима, како би се повезали и комуницирали са другим људима. Такође, људи могу додавати пријатеље, слати им поруке, а могу и убацивати нове податке у своје личне профиле (текст, фотографије и видео) како би обавестили пријатеље о себи. Почео је са радом 4. фебруара 2004. a с творио га је Марк Закерберг док је био студент на универзитету „Харвард“ . Првобитно, чланство на овој интернет страници је било дозвољено само студентима са Харварда. Данас је омогућено свим особама које имају 13 или више година. „ Фејсбук“ данас има око 110 милиона активних корисника широм света.
28. Јутјуб „ Јутуб “ или „ Јутјуб “ ( YouTube ) је најпознатија интернет страница за размјену видео материјала. Регистровани корисници могу коментарисати и рангирати видео снимке. Видео прилози или видео галерије се могу делити и постављати на другим веб сајтовма. Основала су га три бивша радника компаније „Пејпал“, средином фебруара 2005. У октобру 2006. године, Гугл је купио компанију за 1,65 милијарди долара. Нерегистровани корисници могу гледати видео фајлове, док они који су регистровани на сајту могу и да их шаљу на сервере. Снимци за које компанија сматра да садрже непримјерене сцене за млађе од 18 година, доступни су само регистрованим корисницима и, наравно, под условом да су пунолетни.