1. PROIECT DE LEC鄭IE
DATA: 25.04.2023
UNITATEA DE NVMNT: LICEUL TEORETIC ,,ION BARBU
CLASA: a IV-a B
PROF. NV. PRIMAR: Rsteanu Ionela
ARIA CURRICULAR: Arte i tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale i abiliti practice
UNITATEA DE NVARE: Pictura
SUBIECTUL LECIEI: Pictura pe piatr
TIPUL LECIEI: Formare de priceperi i deprinderi
SCOPUL LECIEI: Formarea deprinderii de a folosi tehnica de pictur pe piatr, 樽n vederea realizarii subiectului: "Primvara";
Formarea capacitatii de a aprecia obiectiv lucrrile colegilor, in但nd cont de criteriile de evaluare: acuratee, respectarea
etapelor de lucru, finalizarea lucrrii.
COMPETENE SPECIFICE:
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual;
2.1. Valorificarea unor materiale i tehnici adecvate, pentru exprimarea clar a unui mesaj intenionat;
2.2. Realizarea de compoziii la alegere, valorific但nd potenialul expresiv al limbajului plastic;
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate i utilizabile, 樽n urma desfurrii unor activiti dominant manuale, creative i ludice.
OBIECTIVE OPERA鄭IONALE:
La sf但ritul i pe parcursul orei, elevii vor fi capabili :
O1: s realizeze lucrarea cu tema specific anotimpului primvara, utiliz但nd tehnica picturii pe piatr, obiectivul se consider realizat dac 90 %
din elevi vor respecta tehnica picturii pe piatr;
2. O2: s execute propria lucrare 樽ntr-un stil original, utiliz但nd o gam variat de culori, obiectivul se consider realizat dac 80 % din elevi vor
folosi c但t mai multe culori pentru realizarea temei propuse-primvara;
O3: s aprecieze/ autoaprecieze 樽n mod obiectiv produsele finale ale colegilor/ personale folosind criteriile de evaluare: corectitudine, acuratee,
grad de finalizare, obiectivul se consider realizat dac 75 % din elevi apreciaz 樽n mod corect pietrele pictate ale lor/ colegilor repect但nd
criteriile de evaluare.
STRATEGIA DIDACTIC:
Metode i procedee: conversa釘ia, expunerea, observa釘ia, explica釘ia, demonstra釘ia, exerci釘iul, munca independent, turul galeriei-expoziie;
Mijloace de 樽nv釘m但nt: laptop, pietre, creioane, markere, carioci, culori, pensule, acuarele.
Forme de organizare: frontal, individual.
Forme i tehnici de evaluare: observa釘ia sistematic, aprecieri verbale, interaprecierea.
Resurse temporale: 45 minute
Resurse umane: 32 elevi
BIBLIOGRAFIE:
1. PROGRAMA COLAR pentru clasa a IV-a , Arte vizuale i abiliti practice, Bucureti, aprobat prin ordinului ministrului nr. 5003/
02.12.2014;
2. Roe, Ghe., Roe, E., Manual Arte vizuale i abiliti practice pentru clasa a IV-a, Editura Booklet, Bucureti, 2021.
3. SCENARIUL ACTIVITII DIDACTICE
ETAPELE
LEC鄭IEI
Ob.
Op. CON鄭INUTUL INFORMA鄭IONAL
STRATEGIA DIDACTIC Forme
evaluare
Resurse
materiale
Resurse
procedurale
Forma de
organizare
Moment
organizatoric
1 min
Se asigur cadrul organizatoric necesar desfurrii 樽n condi釘ii optime a
lec釘iei.
Exerci釘iul
organizatoric
Captarea
aten釘iei
2 min
Le citesc copiilor legenda Pietrele Doamnei din Munii Raru.
( Anexa 1)
Videoproiector Conversa釘ia Frontal Apreciere
verbal
Anun釘area
temei i a
obiectivelor
1 min
Vom 樽mbrca pietrele 樽n haine de primvar.
Voi prezenta i modelul ( pietre pictate, tablou realizat cu pietre).
( Anexa 2)
Pietre model Conversaia
Explicaia
Frontal
Dirijarea
樽nv釘rii
35 min
a ) Intuirea
materialului
b) Explicarea
i
demonstrarea
modului de
O1 Solicit elevilor:
- s urmreasc modelul;
- s aprecieze pietrele (produsul finit) din punct de vedere estetic;
- s identifice materialele necesare (creion, markere, acuarele, pahar cu
ap, pensule subiri, serveele umede, erveele uscate);
Explic etapele de lucru: (le afiez pe tabl ) i 樽n acelai timp voi realiza
i pictarea unei pietre:
- pregtim i curm piatra de impuriti;
- ateptm s se usuce piatra;
Creion,
markere,
acuarele,
pahar cu ap,
pensule
subiri,
serveele
umede,
erveele
uscate
Conversa釘ia
Explica釘ia
Explicaia
Demonstraia
Exerci釘iul
Observa釘ia
Individual
Frontal Observarea
sistematic a
comporta-
mentului
4. lucru
c) Executarea
lucrrii de
ctre elevi O2
- opional: putem pregti stratul de baz, adic s pictm piatra pe o fa/
toat cu alb;
- realizm o schi 樽n creion (trasm cu un creion modelul dorit);
- realizm din nou conturul dar de data aceasta folosim acuarele negre/
un marker negru;
- pictm/ colorm pe piatr ceea ce am conturat ( vom folosi acuarele/
markere de diverse culori).
Cer elevilor s 樽nceap lucrarea respect但nd indica釘iile.
Asigur un mediu relaxant folosind muzic de fundal
(https://www.youtube.com/watch?v=g59KlKe1x0g)
Urmresc modul de realizare a lucrrilor de ctre elevi, 樽ndrum但nd i
ajut但nd acolo unde este cazul.
Creion,
markere,
acuarele,
pahar cu ap,
pensule
subiri,
serveele
umede,
erveele
uscate
Munca
independent
Exerci釘iul
Explica釘ia
Observa釘ia
Individual
elevilor
Aprecieri
verbale
Analiza i
aprecierea
lucrrilor
5 min
O3 Cer elevilor s aprecieze lucrrile dup urmtoarele criterii:
- corectitudinea executrii;
- acurate釘ea lucrrii;
- creativitatea copiilor;
Elevii 樽i vor aeza pietrele 樽n spaiile special amenajate pentru acestea.
Panoul cu
lucrrile
expuse
Turul galeriei
Expoziie
Frontal Aprecieri
verbale
Interapreciere
ncheierea
activit釘ii
6 min
Fac aprecieri asupra 樽ntregii activit釘i.
Recomand elevilor s lucreze i acas diferite lucrri despre primvar.
Se str但ng materialele folosite, se las ordine i cur釘enie la banc.
Analiza
activit釘ii
Conversa釘ia
Frontal Aprecieri
verbale
5. Anexa 1
Pietrele Doamnei legend
Cu o form spectaculoas, 樽nvluite 樽n mister, apari釘ia Pietrelor Doamnei este explicat de localnici prin
numeroase legende. Cea mai cunoscut dintre ele are legtur cu doamna Elena, so釘ia voievodului Petru
Rare, la fel cum i denumirea Mun釘ilor Raru ar fi fost primit de la domnitorul Moldovei, Petru Rare. Se
spune c 樽n vremurile tulburi ale istoriei, 樽n 1541, 樽n timpul celei de-a doua domnii a lui Petru Rare, acesta
a gsit 樽n Mun釘ii Raru un loc pentru a-i pune la adpost familia i o parte din avere.
Urmri釘i de de ttari, doamna Elena i fiul tefni釘 s-au refugiat 樽ntr-o peter unde au 樽nceput s se
roage, iar la un moment dat au auzit un zgomot puternic. Legenda spune c st但nci mari s-au desprins i au
czut peste locul unde se afla averea domnitorului, 樽ngrop但ndu-i pe atacatori.
Doamna Elena ar fi afirmat: Aceasta este plata pentru salvarea noastr i de atunci, st但ncile au primit
denumirea de Pietrele Doamnei, iar comoara st i acum ascuns de st但ncile uriae.
Anexa 2