ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
ЛІТЕРАТУРНА КАВ’ЯРНЯ
(за мотивами збірки І .Я. Франка "Зів'яле листя")
Мета. Розкрити світ почуттів і пристрастей, створенний поетичним словом
великого майстра . Розвивати компетентності: соціальну - вміння працювати
в групах, парах, брати на себе відповідальність за колективну діяльність,
узгоджувати свої дій з членами групи.
Формувати вміння здійснювати самоосвітню діяльність, свідомо
застосовувати знання; удосконалювати декламаторські навички відповідно
до норм читання інтимної лірики; інсценізувати уривки; плекати чисті і ніжні
почуття, толерантність, тактовність у ставленні до інших.
Форма проведення. Рольова гра.
Обладнання. Кабінет стилізований під кав'рню. Столики, накриті
скатерками, філіжанки з кавою. На стінах портрети І.Я.Франка, Ольги
Рошкевич, Юзефи Дзвонковськой, Целіни Журовськой-Зигмунтовськой,
Ольги Хоружинськой- Франко.
Хід уроку
За столиком сидять учні. Тихо лунає музика, горять свічки.
Учень. «Як почуєш колись край мойого вікна...»
Учитель. Сьогодні ми зібралися у нашій кав'рні за філіжаночкою кави, щоб
поринути у атмосферу понад 100 літньої давності. Час, коли творилася
лірична драма І.Я. Франка. Так, саме ліричною драмою назвав він свою
шедевральну збірку інтимної лірики "Зів'яле листя".
Така вже доля поетів - оприлюднювати почуття власної душі у слові. Бо знав
митець: люди - смертні; та вічним є кохання - і взаємне, щасливе,і
нерозділене, стражденне. Кожен вірш - це відлуння великої драми кохання,
основою якої стали особисті переживання І. Франка.
Сьогоднішній урок ми проведемо у формі рольової гри, аналізуючи у такий
спосіб умови й історію...
Під тиху мелодію учень читає вірш:
"Тричі мені являлася любов.
Одна несміла, як лілея біла,
З зітхання й мрії уткана, із основ
Сріблястих, мов метелик, підлетіла.
Купав її в рожевих блисках май,
На пурпуровій хмарі вранці сіла.
І бачила довкола рай і рай!
Вона була невинна, як дитина,
Пахуча, як розцвілий свіжогай.
Учитель підходить до портрета Ольги Рошкевич.
- Ольга Рошкевич ... Перша любов Франка. Дівчина досить освічена. Знала
німецьку і французьку мови. Перший раз Франко побачив її, коли їй було 20
років. Побачив і закохався. Саме їй він присвятив першу свою книжку
"Балади і розкази".
Ольга - Я любила Івана. Незвісне досі чуття любові пробудилося в мені,
почало будити молоду кров. Ми вмовлялися - віддати життя своє боротьбі за
свободу людини від пут, які на неї накладають другі люди... А були блаженні
хвилі для мене й Івана, коли людина з людиною сходиться любими думками,
подає дружньо руку на полі найсвятіших поривань.
Дослідник епістолярія.
Я хочу зачитати лист І. Франка до А. Кримського: "Ще в гімназії я влюбився
у дочку одного руського попа Ольгу Рошкевич. Наша любов тяглася 10 літ,
батьки зразу були прихильні до мене, надіючись, що я зроблю блискучу
кар'єру, але по моїм процесі 1878-1879 р.р. заборонили мені бувати в своїм
домі, а в 1880 р. присилували панну вийти заміж за іншого... Це був для мене
важкий удар".
Учитель. Як ви ставитеся до вчинку Ольги? Чи можна його вважати зрадою
коханому?
Відповіді.
Діалог за столиком.
Він. І ти лукавила зі мною!
Ах, ангельські слова твої
Були лиш облиском брехні!
І ти лукавила зо мною!
І нетямощому мені
Затнули серце гризотою
Ті ангельські слова твої...
І ти лукавила зо мною!
Вона. Я не лукавила з тобою,
Клянуся правдою святою!
Я чесно думала й робила,
Та доля нас лиха слідила.
Що щирая любов долала,
Вона на лихо повертала;
Що чиста щирість говорила,
Вона в брехню перетворила,
Аж поки нас не розлучила.
Він. Та під пленою золотою
Ховались скази мідяні,
І цвіт, розцвілий навесні,
Під пишнотою золотою
Крив черв'яка!
Ох, чи не вені
Любились щиро ми з тобою?
І серце бідне рветься у мені,
Що ти лукавила зі мною?
Вона. Ти ж думаєш, я не терпіла,
В новії зв'язки радо бігла?
Ти ж думаєш, я сліз не лила;
По ночах темних не тужила?
Я не лукавила з тобою,
А все лукавство в нашім строю
Дороги наші віддалила.
Учитель. Ольга Рошкевич виходить заміж. Ну що ж, можна поставити
крапку на цій історії. ?
Дослідник епістолірію.
Я хотів би дещо добавити. Сьогодні я виступаю як дослідник епістолярія
І.Я. Франка. Я знайшов такий лист Франка до Ольги перед її шлюбом «Не
бійся, не стану дораджувати тобі, стративши тебе, стратив цим опору в
житті».
Навіть після одруження Франко листується з Ольгою, підтримує перші кроки
молодої жінки в літературі. Потім Франко і Ольга віддаляються одне від
одного. Ольга пише все рідше. Ось останній лист Франка: «Кохана Олю! Не
можу не писати тобі хоч кілька слів. Не знаю, чи дійде до тебе мій лист, та
все одно пишу.
Нічого тужити за минулим! Ми молоді, світ ще усміхнеться нам, - жити
хороше, любити хороше! Прощай, моє серце! Цілую тебе з щирою душею.
Твій
Іван».
Учитель. У Нагуєвичах, рідному селі, Франку було дуже важко. Ольга
Рошкевич втрачена назавжди, немає ні матері, ні батька. Франко одержує
паспорт і їде до Станіслава, щоб зібрати матеріали про еміграцію, гуртки,
повстання.
Тут він знайомиться із Юзефою Дзвонковською. Це вродлива, розумна
дівчина, в яку закохані члени гуртка, але вона нікому не відповідає
взаємністю. Він покохав її.
Учень. Явилась друга - гордая княгиня. Бліда, мов місяць, тиха та сумна,
таємна й недоступна, мов святиня. Мене рукою зимною вона відсунула і
шепнула таємно: «Мені не жить, тож най умру одна!» І мовчки щезла там, де
вічно темно.
Дослідник епістолірій.
У листі Франка читаємо:
«Велике враження на мене зробила знайомість з одною полькою - Юзефою
Дзвонковською. Я хотів женитися з нею, та вона, чуючи в собі початки сухіт,
відправила мене і кілька рік пізніше вмерла...»
Тяжка хвороба була справжньою причиною відмови Юзефи.
Про це Франко дізнався пізніше. Її портрет довго висів у Франка над столом.
Діалог за столиком.
Франко. Я звернувся у листі до вашої матері, Просячи у неї вашої руки.
З відповіді зрозумів,що мені відмовлено. Гадаю,що наш союз став би єдино
Правильним шляхом закоханих сердець.
Юзефа. Наскільки я вас знаю і ціную ваш Характер і маю щире співчуття до
Вас Я знаю як багато ви перестраждали. Але поза мої симпатії, які я маю до
Вас, Не є такого характеру, щоб на них можна було уґрунтувати згаданий
союз.
Франко. Ви раните моє серце відмовою.
Юзефа. По-моєму, щира і правдива дружба між нами - цього б було досить...
Учитель. Відійшла у минуле Ольга, не стало на світі Юзефи. Яким можна
описати стан ліричного героя?
Учениця (цитує). «Я й забув,що то осінь»
Учень (цитує).
Лиш біль страшний, пекучий в серці там
Усе заповнив, всю мою істину
Лиш біль і це страшенне: бам, бам, бам,
А сліз нема, ні крові, ані поту.
І мернне світ довкола, і я сам,
Лечу кудись в бездонну стужу й сльоту,
Ридать, кричать! - та горло біль запер
Вона умерла! - Ні, се я умер.
Учитель. Справді, збірку Франка «Зів’яле листя» можна назвати драмою
змученого серця та появі збірки ми завдячуємо жінці, про яку сьогодні ми ще
не згадували. Целіна Зигмунтовська. Сам Франко зізнався. Що через неї,
власне, і з’явилася збірка «Зів’яле листя».
Дослідник епістолірію.
Франко згадує «Фатальне для мене було, те що, вже листуючись із моєю
теперішньою жінкою, я здалека пізнав одну панночку польку і закохався в
неї. От ся любов перемучила мене». Її впливом було моє писання «Зів’яле
листя».
Дівчина - Целіна. Мої почуття до Франка були справді мукою. Я приходила
до нього, коли він хворів, та Іван не прийняв мене. А потім буквально
переслідував. Раптом зник. Мої листи до нього залишалися без відповіді.
Одного дня з’явився в супроводі якоїсь жінки. Товаришки по роботі сказали,
що то дружина Франка. Я полегшено зітхнула. Нарешті матиме спокій.
Та думками і серцем все життя була я поряд. Дізнавшись, що хворіє його
дружина я вісім місяців жила у їхньому домі, доглядала за дітьми. Вони були
дуже прихильні до мене. Я бачила, як тяжко переживає хворобу дружини
Іван, вона для нього була як друг, товариш та сподвижник по боротьбі.
Франко почувався пригніченим, бо, на мою думку, він не кохав її так, як
кохала його вона.
Учитель. Ольга Хоружинська–Франко – жінка,яка була поруч.
Вірш «Моїй дружині».
ФОТОГАЛЕРЕЯ ЗАХОДУ

More Related Content

What's hot (20)

до 160 річниці від дня народження і.франка
до 160 річниці від дня народження і.франкадо 160 річниці від дня народження і.франка
до 160 річниці від дня народження і.франка
semyurihor
Творичсь О Забужко
Творичсь О Забужко Творичсь О Забужко
Творичсь О Забужко
mia230993
Мисткині жіночої прози. Марія Матіос
Мисткині жіночої прози. Марія МатіосМисткині жіночої прози. Марія Матіос
Мисткині жіночої прози. Марія Матіос
НБ МДУ
клл 8 кл.
клл 8 кл.клл 8 кл.
клл 8 кл.
school8zv
Мисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
Мисткині жіночої прози. Ірен РоздобудькоМисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
Мисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
НБ МДУ
Книжковий гороскоп
Книжковий гороскопКнижковий гороскоп
Книжковий гороскоп
Dashenka Yatskevich
Галина Вдовиченко
Галина ВдовиченкоГалина Вдовиченко
Галина Вдовиченко
Dashenka Yatskevich
Мисткині жіночої прози. Марина Гримич
Мисткині жіночої прози. Марина ГримичМисткині жіночої прози. Марина Гримич
Мисткині жіночої прози. Марина Гримич
НБ МДУ
фридрих вильгельм ницше [автосохраненный]
фридрих вильгельм ницше [автосохраненный]фридрих вильгельм ницше [автосохраненный]
фридрих вильгельм ницше [автосохраненный]
alaypala
презентація краса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
презентація краса та складність людських почуттів у творах т.шевченкапрезентація краса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
презентація краса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
Cshkilniy
краса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
краса та складність людських почуттів у творах т.шевченкакраса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
краса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
Cshkilniy
Минуле так далеко і так близько: історія людства на книжкових сторінках
Минуле так далеко і так близько: історія людства на книжкових сторінкахМинуле так далеко і так близько: історія людства на книжкових сторінках
Минуле так далеко і так близько: історія людства на книжкових сторінках
НБ МДУ
Літературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого ВалентинаЛітературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого Валентина
olyasmetyukh
Ukrainian lan lit (1)
Ukrainian lan lit (1)Ukrainian lan lit (1)
Ukrainian lan lit (1)
Олена Головіна
супрунюк марія 9 а кл
супрунюк марія 9 а клсупрунюк марія 9 а кл
супрунюк марія 9 а кл
Наталия Зоненко
супрунюк марія 9 а кл
супрунюк марія 9 а клсупрунюк марія 9 а кл
супрунюк марія 9 а кл
Наталия Зоненко
Горбач Марина Олександрівна
Горбач Марина ОлександрівнаГорбач Марина Олександрівна
Горбач Марина Олександрівна
Helen Golovina
Презентація до виховного заходу "Кохання моє неприховане..."
Презентація до виховного заходу "Кохання моє неприховане..."Презентація до виховного заходу "Кохання моє неприховане..."
Презентація до виховного заходу "Кохання моє неприховане..."
olgia64
Закоханий у мандри
Закоханий у мандриЗакоханий у мандри
Закоханий у мандри
library_darnitsa
до 160 річниці від дня народження і.франка
до 160 річниці від дня народження і.франкадо 160 річниці від дня народження і.франка
до 160 річниці від дня народження і.франка
semyurihor
Творичсь О Забужко
Творичсь О Забужко Творичсь О Забужко
Творичсь О Забужко
mia230993
Мисткині жіночої прози. Марія Матіос
Мисткині жіночої прози. Марія МатіосМисткині жіночої прози. Марія Матіос
Мисткині жіночої прози. Марія Матіос
НБ МДУ
Мисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
Мисткині жіночої прози. Ірен РоздобудькоМисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
Мисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
НБ МДУ
Мисткині жіночої прози. Марина Гримич
Мисткині жіночої прози. Марина ГримичМисткині жіночої прози. Марина Гримич
Мисткині жіночої прози. Марина Гримич
НБ МДУ
фридрих вильгельм ницше [автосохраненный]
фридрих вильгельм ницше [автосохраненный]фридрих вильгельм ницше [автосохраненный]
фридрих вильгельм ницше [автосохраненный]
alaypala
презентація краса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
презентація краса та складність людських почуттів у творах т.шевченкапрезентація краса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
презентація краса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
Cshkilniy
краса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
краса та складність людських почуттів у творах т.шевченкакраса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
краса та складність людських почуттів у творах т.шевченка
Cshkilniy
Минуле так далеко і так близько: історія людства на книжкових сторінках
Минуле так далеко і так близько: історія людства на книжкових сторінкахМинуле так далеко і так близько: історія людства на книжкових сторінках
Минуле так далеко і так близько: історія людства на книжкових сторінках
НБ МДУ
Літературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого ВалентинаЛітературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого Валентина
olyasmetyukh
Горбач Марина Олександрівна
Горбач Марина ОлександрівнаГорбач Марина Олександрівна
Горбач Марина Олександрівна
Helen Golovina
Презентація до виховного заходу "Кохання моє неприховане..."
Презентація до виховного заходу "Кохання моє неприховане..."Презентація до виховного заходу "Кохання моє неприховане..."
Презентація до виховного заходу "Кохання моє неприховане..."
olgia64
Закоханий у мандри
Закоханий у мандриЗакоханий у мандри
Закоханий у мандри
library_darnitsa

Similar to 3,літературна кав'ярня (20)

Irena knysh
Irena knyshIrena knysh
Irena knysh
bohdanaf
конспект уроку лірична драма зів’яле листя
конспект уроку лірична драма зів’яле листяконспект уроку лірична драма зів’яле листя
конспект уроку лірична драма зів’яле листя
Іванна Гайда
4 литер зоряна_богданець_2015_укр
4 литер зоряна_богданець_2015_укр4 литер зоряна_богданець_2015_укр
4 литер зоряна_богданець_2015_укр
Aira_Roo
сценарій
сценарійсценарій
сценарій
AnnFantazy
«Він знав як много значить слово». До 160-річчя від дня народження І. Я. Франка
«Він знав як много значить слово». До 160-річчя від дня народження І. Я. Франка«Він знав як много значить слово». До 160-річчя від дня народження І. Я. Франка
«Він знав як много значить слово». До 160-річчя від дня народження І. Я. Франка
mhvardiya
Иван Франко
Иван ФранкоИван Франко
Иван Франко
Светлана Коломиец
літературна майстерня
літературна майстернялітературна майстерня
літературна майстерня
denyshi123
Зів'яле листя
Зів'яле  листяЗів'яле  листя
Зів'яле листя
Zakk10
до нього не заросте народна стежка
до нього не заросте народна стежкадо нього не заросте народна стежка
до нього не заросте народна стежка
Chkirya Ludmila
Українська література 7 клас В. Цимбалюк
Українська література 7 клас  В. Цимбалюк Українська література 7 клас  В. Цимбалюк
Українська література 7 клас В. Цимбалюк
oleg379
Да святиться навіки Франко
Да святиться навіки ФранкоДа святиться навіки Франко
Да святиться навіки Франко
Андрей Виноходов
ганна павлівна світлична
ганна павлівна світличнаганна павлівна світлична
ганна павлівна світлична
svetlananekh
Lesya Voronyna
Lesya VoronynaLesya Voronyna
Lesya Voronyna
TykhomirovaKaterina
презентація уроку-іван-франко
презентація уроку-іван-франкопрезентація уроку-іван-франко
презентація уроку-іван-франко
Иришка Ой
конспект уроку лірична драма зів’яле листя
конспект уроку лірична драма зів’яле листяконспект уроку лірична драма зів’яле листя
конспект уроку лірична драма зів’яле листя
Іванна Гайда
4 литер зоряна_богданець_2015_укр
4 литер зоряна_богданець_2015_укр4 литер зоряна_богданець_2015_укр
4 литер зоряна_богданець_2015_укр
Aira_Roo
«Він знав як много значить слово». До 160-річчя від дня народження І. Я. Франка
«Він знав як много значить слово». До 160-річчя від дня народження І. Я. Франка«Він знав як много значить слово». До 160-річчя від дня народження І. Я. Франка
«Він знав як много значить слово». До 160-річчя від дня народження І. Я. Франка
mhvardiya
літературна майстерня
літературна майстернялітературна майстерня
літературна майстерня
denyshi123
Зів'яле листя
Зів'яле  листяЗів'яле  листя
Зів'яле листя
Zakk10
до нього не заросте народна стежка
до нього не заросте народна стежкадо нього не заросте народна стежка
до нього не заросте народна стежка
Chkirya Ludmila
Українська література 7 клас В. Цимбалюк
Українська література 7 клас  В. Цимбалюк Українська література 7 клас  В. Цимбалюк
Українська література 7 клас В. Цимбалюк
oleg379
ганна павлівна світлична
ганна павлівна світличнаганна павлівна світлична
ганна павлівна світлична
svetlananekh
презентація уроку-іван-франко
презентація уроку-іван-франкопрезентація уроку-іван-франко
презентація уроку-іван-франко
Иришка Ой

More from metod_1 (20)

вивчаємо свійських птахів
вивчаємо свійських птахіввивчаємо свійських птахів
вивчаємо свійських птахів
metod_1
Розвиток критичного мислення
Розвиток  критичного мисленняРозвиток  критичного мислення
Розвиток критичного мислення
metod_1
додатки до річного плану 2014
додатки до річного плану 2014додатки до річного плану 2014
додатки до річного плану 2014
metod_1
презентація правлений 25 грудня 2014
презентація  правлений 25 грудня 2014презентація  правлений 25 грудня 2014
презентація правлений 25 грудня 2014
metod_1
Novaya prezen ktp
Novaya prezen ktpNovaya prezen ktp
Novaya prezen ktp
metod_1
творчий звіт2
творчий  звіт2творчий  звіт2
творчий звіт2
metod_1
завдання на майстер клас
завдання на майстер класзавдання на майстер клас
завдання на майстер клас
metod_1
урок тренінг хімічні реакції
урок тренінг хімічні реакціїурок тренінг хімічні реакції
урок тренінг хімічні реакції
metod_1
презентация вчені хіміки
презентация вчені хімікипрезентация вчені хіміки
презентация вчені хіміки
metod_1
права человека
права человекаправа человека
права человека
metod_1
права человека
права человекаправа человека
права человека
metod_1
презентація калин
презентація калинпрезентація калин
презентація калин
metod_1
Робота з обдарованими дітьми
Робота з обдарованими дітьмиРобота з обдарованими дітьми
Робота з обдарованими дітьми
metod_1
про підсумки вивчення національно
про підсумки вивчення національнопро підсумки вивчення національно
про підсумки вивчення національно
metod_1
результати анкетування
результати анкетуваннярезультати анкетування
результати анкетування
metod_1
результати анкетування
результати анкетуваннярезультати анкетування
результати анкетування
metod_1
про підсумки олімпіад у 2014
про підсумки олімпіад у 2014про підсумки олімпіад у 2014
про підсумки олімпіад у 2014
metod_1
олімпіади
олімпіади олімпіади
олімпіади
metod_1
документ Microsoft office word
документ Microsoft office wordдокумент Microsoft office word
документ Microsoft office word
metod_1
документ Microsoft office word
документ Microsoft office wordдокумент Microsoft office word
документ Microsoft office word
metod_1
вивчаємо свійських птахів
вивчаємо свійських птахіввивчаємо свійських птахів
вивчаємо свійських птахів
metod_1
Розвиток критичного мислення
Розвиток  критичного мисленняРозвиток  критичного мислення
Розвиток критичного мислення
metod_1
додатки до річного плану 2014
додатки до річного плану 2014додатки до річного плану 2014
додатки до річного плану 2014
metod_1
презентація правлений 25 грудня 2014
презентація  правлений 25 грудня 2014презентація  правлений 25 грудня 2014
презентація правлений 25 грудня 2014
metod_1
Novaya prezen ktp
Novaya prezen ktpNovaya prezen ktp
Novaya prezen ktp
metod_1
творчий звіт2
творчий  звіт2творчий  звіт2
творчий звіт2
metod_1
завдання на майстер клас
завдання на майстер класзавдання на майстер клас
завдання на майстер клас
metod_1
урок тренінг хімічні реакції
урок тренінг хімічні реакціїурок тренінг хімічні реакції
урок тренінг хімічні реакції
metod_1
презентация вчені хіміки
презентация вчені хімікипрезентация вчені хіміки
презентация вчені хіміки
metod_1
права человека
права человекаправа человека
права человека
metod_1
права человека
права человекаправа человека
права человека
metod_1
презентація калин
презентація калинпрезентація калин
презентація калин
metod_1
Робота з обдарованими дітьми
Робота з обдарованими дітьмиРобота з обдарованими дітьми
Робота з обдарованими дітьми
metod_1
про підсумки вивчення національно
про підсумки вивчення національнопро підсумки вивчення національно
про підсумки вивчення національно
metod_1
результати анкетування
результати анкетуваннярезультати анкетування
результати анкетування
metod_1
результати анкетування
результати анкетуваннярезультати анкетування
результати анкетування
metod_1
про підсумки олімпіад у 2014
про підсумки олімпіад у 2014про підсумки олімпіад у 2014
про підсумки олімпіад у 2014
metod_1
олімпіади
олімпіади олімпіади
олімпіади
metod_1
документ Microsoft office word
документ Microsoft office wordдокумент Microsoft office word
документ Microsoft office word
metod_1
документ Microsoft office word
документ Microsoft office wordдокумент Microsoft office word
документ Microsoft office word
metod_1

Recently uploaded (20)

Підручник для 1 класу з української мови 2025 Пономарьова
Підручник для 1 класу з української мови 2025 ПономарьоваПідручник для 1 класу з української мови 2025 Пономарьова
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Пономарьова
shkilni pidruchnyky
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptxОсобливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
JurgenstiX
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Наумчук 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Наумчук 1чПідручник для 1 класу з української мови 2025 Наумчук 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Наумчук 1ч
shkilni pidruchnyky
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Чумарна 2ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Чумарна 2чПідручник для 1 класу з української мови 2025 Чумарна 2ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Чумарна 2ч
shkilni pidruchnyky
Підручник для 1 класу з математики 2025 Заика
Підручник для 1 класу з математики 2025 ЗаикаПідручник для 1 класу з математики 2025 Заика
Підручник для 1 класу з математики 2025 Заика
shkilni pidruchnyky
«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»
«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»
«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»
Бібліографи ОДБ ім. Т. Г. Шевченка
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptxДень відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
artemschoolacc1
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Цепова 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Цепова 1чПідручник для 1 класу з української мови 2025 Цепова 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Цепова 1ч
shkilni pidruchnyky
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Большакова 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Большакова 1чПідручник для 1 класу з української мови 2025 Большакова 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Большакова 1ч
shkilni pidruchnyky
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
ssuser46127c
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛППрезентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Anatoliy13
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdfОрієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
home
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptxРумунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
dedkenzo
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірекТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
JurgenstiX
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
ssuserfed972
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
ssuser46127c
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Іщенко 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Іщенко 1чПідручник для 1 класу з української мови 2025 Іщенко 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Іщенко 1ч
shkilni pidruchnyky
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Пономарьова
Підручник для 1 класу з української мови 2025 ПономарьоваПідручник для 1 класу з української мови 2025 Пономарьова
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Пономарьова
shkilni pidruchnyky
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptxОсобливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
JurgenstiX
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Наумчук 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Наумчук 1чПідручник для 1 класу з української мови 2025 Наумчук 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Наумчук 1ч
shkilni pidruchnyky
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Чумарна 2ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Чумарна 2чПідручник для 1 класу з української мови 2025 Чумарна 2ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Чумарна 2ч
shkilni pidruchnyky
Підручник для 1 класу з математики 2025 Заика
Підручник для 1 класу з математики 2025 ЗаикаПідручник для 1 класу з математики 2025 Заика
Підручник для 1 класу з математики 2025 Заика
shkilni pidruchnyky
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptxДень відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
artemschoolacc1
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Цепова 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Цепова 1чПідручник для 1 класу з української мови 2025 Цепова 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Цепова 1ч
shkilni pidruchnyky
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Большакова 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Большакова 1чПідручник для 1 класу з української мови 2025 Большакова 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Большакова 1ч
shkilni pidruchnyky
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
ssuser46127c
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛППрезентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Anatoliy13
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdfОрієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
home
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptxРумунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
dedkenzo
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірекТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
JurgenstiX
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
ssuserfed972
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
ssuser46127c
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Іщенко 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Іщенко 1чПідручник для 1 класу з української мови 2025 Іщенко 1ч
Підручник для 1 класу з української мови 2025 Іщенко 1ч
shkilni pidruchnyky

3,літературна кав'ярня

  • 1. ЛІТЕРАТУРНА КАВ’ЯРНЯ (за мотивами збірки І .Я. Франка "Зів'яле листя") Мета. Розкрити світ почуттів і пристрастей, створенний поетичним словом великого майстра . Розвивати компетентності: соціальну - вміння працювати в групах, парах, брати на себе відповідальність за колективну діяльність, узгоджувати свої дій з членами групи. Формувати вміння здійснювати самоосвітню діяльність, свідомо застосовувати знання; удосконалювати декламаторські навички відповідно до норм читання інтимної лірики; інсценізувати уривки; плекати чисті і ніжні почуття, толерантність, тактовність у ставленні до інших. Форма проведення. Рольова гра. Обладнання. Кабінет стилізований під кав'рню. Столики, накриті скатерками, філіжанки з кавою. На стінах портрети І.Я.Франка, Ольги Рошкевич, Юзефи Дзвонковськой, Целіни Журовськой-Зигмунтовськой, Ольги Хоружинськой- Франко. Хід уроку За столиком сидять учні. Тихо лунає музика, горять свічки. Учень. «Як почуєш колись край мойого вікна...» Учитель. Сьогодні ми зібралися у нашій кав'рні за філіжаночкою кави, щоб поринути у атмосферу понад 100 літньої давності. Час, коли творилася лірична драма І.Я. Франка. Так, саме ліричною драмою назвав він свою шедевральну збірку інтимної лірики "Зів'яле листя". Така вже доля поетів - оприлюднювати почуття власної душі у слові. Бо знав митець: люди - смертні; та вічним є кохання - і взаємне, щасливе,і нерозділене, стражденне. Кожен вірш - це відлуння великої драми кохання, основою якої стали особисті переживання І. Франка.
  • 2. Сьогоднішній урок ми проведемо у формі рольової гри, аналізуючи у такий спосіб умови й історію... Під тиху мелодію учень читає вірш: "Тричі мені являлася любов. Одна несміла, як лілея біла, З зітхання й мрії уткана, із основ Сріблястих, мов метелик, підлетіла. Купав її в рожевих блисках май, На пурпуровій хмарі вранці сіла. І бачила довкола рай і рай! Вона була невинна, як дитина, Пахуча, як розцвілий свіжогай. Учитель підходить до портрета Ольги Рошкевич. - Ольга Рошкевич ... Перша любов Франка. Дівчина досить освічена. Знала німецьку і французьку мови. Перший раз Франко побачив її, коли їй було 20 років. Побачив і закохався. Саме їй він присвятив першу свою книжку "Балади і розкази". Ольга - Я любила Івана. Незвісне досі чуття любові пробудилося в мені, почало будити молоду кров. Ми вмовлялися - віддати життя своє боротьбі за свободу людини від пут, які на неї накладають другі люди... А були блаженні хвилі для мене й Івана, коли людина з людиною сходиться любими думками, подає дружньо руку на полі найсвятіших поривань. Дослідник епістолярія. Я хочу зачитати лист І. Франка до А. Кримського: "Ще в гімназії я влюбився у дочку одного руського попа Ольгу Рошкевич. Наша любов тяглася 10 літ, батьки зразу були прихильні до мене, надіючись, що я зроблю блискучу
  • 3. кар'єру, але по моїм процесі 1878-1879 р.р. заборонили мені бувати в своїм домі, а в 1880 р. присилували панну вийти заміж за іншого... Це був для мене важкий удар". Учитель. Як ви ставитеся до вчинку Ольги? Чи можна його вважати зрадою коханому? Відповіді. Діалог за столиком. Він. І ти лукавила зі мною! Ах, ангельські слова твої Були лиш облиском брехні! І ти лукавила зо мною! І нетямощому мені Затнули серце гризотою Ті ангельські слова твої... І ти лукавила зо мною! Вона. Я не лукавила з тобою, Клянуся правдою святою! Я чесно думала й робила, Та доля нас лиха слідила. Що щирая любов долала, Вона на лихо повертала; Що чиста щирість говорила, Вона в брехню перетворила, Аж поки нас не розлучила. Він. Та під пленою золотою Ховались скази мідяні, І цвіт, розцвілий навесні,
  • 4. Під пишнотою золотою Крив черв'яка! Ох, чи не вені Любились щиро ми з тобою? І серце бідне рветься у мені, Що ти лукавила зі мною? Вона. Ти ж думаєш, я не терпіла, В новії зв'язки радо бігла? Ти ж думаєш, я сліз не лила; По ночах темних не тужила? Я не лукавила з тобою, А все лукавство в нашім строю Дороги наші віддалила. Учитель. Ольга Рошкевич виходить заміж. Ну що ж, можна поставити крапку на цій історії. ? Дослідник епістолірію. Я хотів би дещо добавити. Сьогодні я виступаю як дослідник епістолярія І.Я. Франка. Я знайшов такий лист Франка до Ольги перед її шлюбом «Не бійся, не стану дораджувати тобі, стративши тебе, стратив цим опору в житті». Навіть після одруження Франко листується з Ольгою, підтримує перші кроки молодої жінки в літературі. Потім Франко і Ольга віддаляються одне від одного. Ольга пише все рідше. Ось останній лист Франка: «Кохана Олю! Не можу не писати тобі хоч кілька слів. Не знаю, чи дійде до тебе мій лист, та все одно пишу. Нічого тужити за минулим! Ми молоді, світ ще усміхнеться нам, - жити хороше, любити хороше! Прощай, моє серце! Цілую тебе з щирою душею.
  • 5. Твій Іван». Учитель. У Нагуєвичах, рідному селі, Франку було дуже важко. Ольга Рошкевич втрачена назавжди, немає ні матері, ні батька. Франко одержує паспорт і їде до Станіслава, щоб зібрати матеріали про еміграцію, гуртки, повстання. Тут він знайомиться із Юзефою Дзвонковською. Це вродлива, розумна дівчина, в яку закохані члени гуртка, але вона нікому не відповідає взаємністю. Він покохав її. Учень. Явилась друга - гордая княгиня. Бліда, мов місяць, тиха та сумна, таємна й недоступна, мов святиня. Мене рукою зимною вона відсунула і шепнула таємно: «Мені не жить, тож най умру одна!» І мовчки щезла там, де вічно темно. Дослідник епістолірій. У листі Франка читаємо: «Велике враження на мене зробила знайомість з одною полькою - Юзефою Дзвонковською. Я хотів женитися з нею, та вона, чуючи в собі початки сухіт, відправила мене і кілька рік пізніше вмерла...» Тяжка хвороба була справжньою причиною відмови Юзефи. Про це Франко дізнався пізніше. Її портрет довго висів у Франка над столом. Діалог за столиком. Франко. Я звернувся у листі до вашої матері, Просячи у неї вашої руки. З відповіді зрозумів,що мені відмовлено. Гадаю,що наш союз став би єдино Правильним шляхом закоханих сердець. Юзефа. Наскільки я вас знаю і ціную ваш Характер і маю щире співчуття до Вас Я знаю як багато ви перестраждали. Але поза мої симпатії, які я маю до Вас, Не є такого характеру, щоб на них можна було уґрунтувати згаданий союз.
  • 6. Франко. Ви раните моє серце відмовою. Юзефа. По-моєму, щира і правдива дружба між нами - цього б було досить... Учитель. Відійшла у минуле Ольга, не стало на світі Юзефи. Яким можна описати стан ліричного героя? Учениця (цитує). «Я й забув,що то осінь» Учень (цитує). Лиш біль страшний, пекучий в серці там Усе заповнив, всю мою істину Лиш біль і це страшенне: бам, бам, бам, А сліз нема, ні крові, ані поту. І мернне світ довкола, і я сам, Лечу кудись в бездонну стужу й сльоту, Ридать, кричать! - та горло біль запер Вона умерла! - Ні, се я умер. Учитель. Справді, збірку Франка «Зів’яле листя» можна назвати драмою змученого серця та появі збірки ми завдячуємо жінці, про яку сьогодні ми ще не згадували. Целіна Зигмунтовська. Сам Франко зізнався. Що через неї, власне, і з’явилася збірка «Зів’яле листя». Дослідник епістолірію. Франко згадує «Фатальне для мене було, те що, вже листуючись із моєю теперішньою жінкою, я здалека пізнав одну панночку польку і закохався в неї. От ся любов перемучила мене». Її впливом було моє писання «Зів’яле листя». Дівчина - Целіна. Мої почуття до Франка були справді мукою. Я приходила до нього, коли він хворів, та Іван не прийняв мене. А потім буквально переслідував. Раптом зник. Мої листи до нього залишалися без відповіді.
  • 7. Одного дня з’явився в супроводі якоїсь жінки. Товаришки по роботі сказали, що то дружина Франка. Я полегшено зітхнула. Нарешті матиме спокій. Та думками і серцем все життя була я поряд. Дізнавшись, що хворіє його дружина я вісім місяців жила у їхньому домі, доглядала за дітьми. Вони були дуже прихильні до мене. Я бачила, як тяжко переживає хворобу дружини Іван, вона для нього була як друг, товариш та сподвижник по боротьбі. Франко почувався пригніченим, бо, на мою думку, він не кохав її так, як кохала його вона. Учитель. Ольга Хоружинська–Франко – жінка,яка була поруч. Вірш «Моїй дружині».