ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
გაკვეთილის თემა „მეჩონგურე“
საგანი/ინტეგრირებული საგნები სადამრიგებლო/კითხვის საათი
მასწავლებლის/მასწავლებლების
სახელი/ გვარი
სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი
მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე
აქტუალობა
დღევანდელი შეხვედრა აქტუალური და მნიშვნელოვანია
რამდენიმე ფაქტორის გამო: 1. ვმუშაობთ ლექსიკური მარაგის
გამდიდრებაზე; 2. შემოქმედებითი აზროვნების
განვითარებაზე.
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი
შედეგები
მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტში მოცემული ინფორმაციის
გააზრებას, დასკვნების გამოტანას. ცოდნის გააქტიურებას და
პრაქტიკაში გამოყენებას.
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა ----------------------------------------------
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
I ფაზა- კითხვის საათს ვიწყებთ ლექსიკის გასამდიდრებელი
სავარჯიშოთი. თითოეულ ჯგუფს ხალიჩებზე ხვდებათ ფერად
ფურცლებზე გამოსახული ასო-ბგერები, მათ მოცემული ასო-
ბგერებით უნდა ააგონ 7-7 სიტყვა. ასო-ბგერებით აიწყობა უკვე
ნასწავლი 2 ზღაპრიდან უცხო სიტყვები. (კესანე, შადრევანი,
ნამი, კვირტი, სიფრიფანა, მყრალი, საგუბარი) ( 5წთ)
აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა ლექსიკური მარაგის
გააქტიურება და გამდიდრება, ლექსიკურ ერთეულებზე
მუშაობის უნარის დახვეწა, ფონოლოგიური უნარების
განვითარება და დახვეწა.
ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია, ნინო მანია, სალომე
ქუტიძე
II კვირა - 12 თებერვალი
II ფაზა- ფასილიტატორები აცნობენ დღის გეგმას. თითოეული
ჯგუფის ფასილიტატორი იმუშავებს თავის გუნდთან ერთად.
თითოეულ ჯგუფში კითხულობენ მოსწავლეები ტექსტს და
თავიანთი ფასილიტატორების დახმარებით განმარტავენ
უცნობ სიტყვებს, აჯამებენ ზღაპარს. ( 20 წთ)
უცხო ტექსტზე მუშაობის მიზანი არის მოსწავლეთა
გავარჯიშება მოქნილ კითხვაში. იგი ხელს უწყობს კითხვის
ტექნიკის დაუფლებასა და გააზრებას.
III ფაზა- თითოეულმა ჯგუფმა უნდა შეადგინოს „ზღაპრის
ამბის რუქა“ (15 წთ)
ჯგუფის მიგნებებს ვაცნობთ აუდიტორიას. (10 წთ)
მოცემული აქტივობის მიზანია ხელი შეუწყოს მოსწავლეს
ტექსტის მთავარი აზრის დანახვაში, დასმული პრობლემების
ამოცნობასა და ჩამოყალიბებაში, მიზეზ-შედეგობრივი
კავშირების დამყარებაში.
სასწავლო რესურსები ტექსტის და „ზღაპრის ამბის რუქის“ ქსეროასლები, ფერადი
ასო-ბგერები, კალმები, ამბის რუქის ფორმა, ხალიჩები,
ბალიშები.

More Related Content

3 „მეჩონგურე“

  • 1. გაკვეთილის თემა „მეჩონგურე“ საგანი/ინტეგრირებული საგნები სადამრიგებლო/კითხვის საათი მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი/ გვარი სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე აქტუალობა დღევანდელი შეხვედრა აქტუალური და მნიშვნელოვანია რამდენიმე ფაქტორის გამო: 1. ვმუშაობთ ლექსიკური მარაგის გამდიდრებაზე; 2. შემოქმედებითი აზროვნების განვითარებაზე. სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტში მოცემული ინფორმაციის გააზრებას, დასკვნების გამოტანას. ცოდნის გააქტიურებას და პრაქტიკაში გამოყენებას. მოსწავლეთა წინარე ცოდნა ---------------------------------------------- გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი I ფაზა- კითხვის საათს ვიწყებთ ლექსიკის გასამდიდრებელი სავარჯიშოთი. თითოეულ ჯგუფს ხალიჩებზე ხვდებათ ფერად ფურცლებზე გამოსახული ასო-ბგერები, მათ მოცემული ასო- ბგერებით უნდა ააგონ 7-7 სიტყვა. ასო-ბგერებით აიწყობა უკვე ნასწავლი 2 ზღაპრიდან უცხო სიტყვები. (კესანე, შადრევანი, ნამი, კვირტი, სიფრიფანა, მყრალი, საგუბარი) ( 5წთ) აქტივობის მიზანია მოსწავლეთა ლექსიკური მარაგის გააქტიურება და გამდიდრება, ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობის უნარის დახვეწა, ფონოლოგიური უნარების განვითარება და დახვეწა. ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია, ნინო მანია, სალომე ქუტიძე II კვირა - 12 თებერვალი
  • 2. II ფაზა- ფასილიტატორები აცნობენ დღის გეგმას. თითოეული ჯგუფის ფასილიტატორი იმუშავებს თავის გუნდთან ერთად. თითოეულ ჯგუფში კითხულობენ მოსწავლეები ტექსტს და თავიანთი ფასილიტატორების დახმარებით განმარტავენ უცნობ სიტყვებს, აჯამებენ ზღაპარს. ( 20 წთ) უცხო ტექსტზე მუშაობის მიზანი არის მოსწავლეთა გავარჯიშება მოქნილ კითხვაში. იგი ხელს უწყობს კითხვის ტექნიკის დაუფლებასა და გააზრებას. III ფაზა- თითოეულმა ჯგუფმა უნდა შეადგინოს „ზღაპრის ამბის რუქა“ (15 წთ) ჯგუფის მიგნებებს ვაცნობთ აუდიტორიას. (10 წთ) მოცემული აქტივობის მიზანია ხელი შეუწყოს მოსწავლეს ტექსტის მთავარი აზრის დანახვაში, დასმული პრობლემების ამოცნობასა და ჩამოყალიბებაში, მიზეზ-შედეგობრივი კავშირების დამყარებაში. სასწავლო რესურსები ტექსტის და „ზღაპრის ამბის რუქის“ ქსეროასლები, ფერადი ასო-ბგერები, კალმები, ამბის რუქის ფორმა, ხალიჩები, ბალიშები.