Форми подання алгоритмів. Інструк¬таж з БЖД.
Практична робота 1. Складання ал¬горитмів для виконавців у словесній формі і в графічному вигляді. Вико¬нання алгоритмів
1 of 4
More Related Content
урок 4
1. 1
Дата проведення __________
Урок №4
Тема. Форми подання алгоритмів. Інструктаж з БЖД. Практична робота № 1 «Складання
алгоритмів для виконавців у словесній формі і в графічному вигляді. Виконання алгоритмів»
Цілі:
навчальна: ознайомити учнів з різними формами подання алгоритмів; сформувати
практичні навички складання алгоритмів у різних формах;
розвивальна: розвивати алгоритмічне мислення, інтерес до предмета; формувати
вміння діяти за алгоритмом, застосовувати алгоритми в повсякденному житті;
виховна: виховувати свідоме ставлення до вибору майбутньої професії. Тип уроку:
комбінований.
Обладнання: комп'ютери, підручники, картки із завданнями, плакати «Комплекс вправ
ранкової гімнастики», «Блок-схема алгоритму».
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Відтворення і корекція опорних знань
Фронтальне опитування
1. Що таке алгоритм?
2. Де використовують алгоритми?
3. Хто може бути виконавцем алгоритму? Наведіть приклади.
4. Що таке формальне виконання алгоритму?
5. Що таке програма?
6. Чи має алгоритм певні властивості?
Словесна дуель
Один учень називає властивість алгоритму, другий — її характеризує.
IV. Мотивація навчальної діяльності
- Алгоритм розв’язання задачі може бути поданий по-різному. Якщо ви тренуєте собаку,
команди подаєте усно. Якщо потрібно пояснити іншій людині, як проїхати до центру міста,
можна описати маршрут словесно або намалювати схему на папері. Можна скорис татися
жестами. Алгоритм для комп’ютера складають спеціальною мовою програмування. На
цьому уроці ми ознайомимося з формами подання алгоритмів.
V. Оголошення теми, мети, завдань уроку
VI. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування
- Таким чином, існують різні форми подання алгоритмів.
Алгоритм можна подати в усній формі, у вигляді тексту, у ви гляді послідовності зображень,
спеціальних сигналів, у вигляді схеми або за допомогою інших символів. Наприклад, алгоритм
приготування варених яєць був поданий у письмовій формі. Послідовність сигналів світлофора на
перехресті — це послідовність світлових сигналів. Послідовність дзвінків у театрі перед початком
вистави — це послідовність звукових сигналів.
Алгоритм також можна подати у графічній формі (у вигляді схем, рисунків). Наприклад,
розглянемо плакат «Комплекс вправ ранкової гімнастики».
2. - Ще однією формою подання алгоритму є подання алгоритму у вигляді блок-схеми.
У блок-схемі алгоритму кожну команду записують у геометрич ній фігурі (блоці) певного виду.
Блоки сполучають між собою стрілками, що вказують, яку команду алгоритму потрібно виконати на-
ступною. Наведемо деякі елементи (блоки) блок-схеми алгоритму (таблиця).
Деякі елементи (блоки) блок-схем алгоритму
Наприклад, подамо алгоритм приготування бутерброда з ковба сою та сиром у словесній формі
2
та у вигляді блок-схеми.
Алгоритм приготування бутерброда з ковбасою та сиром
Отже, підбиваємо підсумки. Існують такі форми подання алгоритму:
Словесна — подання алгоритму природною мовою в усній або письмовій формі.
Графічна — подання алгоритмів у вигляді графічних схем (блок-схем або структурних
схем).
Інші способи — подання алгоритмів у вигляді сигналів, жестів, запис музики за
допомогою нот тощо.
3. Алгоритми в нашому житті
Алгоритми постійно присутні в нашому житті. Як ви вже зна єте, алгоритмом є будь-який
кулінарний рецепт (приготування бутерброда, салату, компоту, супу, чаю та інших страв), розпорядок
дня, комплекс ранкової зарядки, заміна лампочки, миття посуду, чергування в класі, інструкція з
використання телевізора тощо.
У навчальній діяльності людина також виконує алгоритми: під час розв’язування завдань,
проведення дослідів, вивчення української мови (алгоритм звуко-буквенного аналізу слова,
визначення будови слова) тощо.
- Наведіть власні приклади використання алгоритмів у повсякденному житті: у навчанні, в
дослідницькій діяльності, під час подорожей і відпочинку, на виробництві тощо.
Учені рекомендують планувати свою діяльність. Це сприяє ра ціональному розподілу часу і
3
дозволяє встигнути виконати важливі справи.
Рекомендовано також складати плани проведення різних заходів: екскурсій, походів,
організації святкування тощо.
Учителі завжди складають плани проведення уроків і позаклас - них заходів, учні складають
плани написання творів і розв’язування задач, медичні працівники планують профілактичні
обстеження.
Проведення комплексу вправ для зняття м'язового напруження (Варіант 1)
VII. Усвідомлення, узагальнення і систематизація набутих знань
Завдання за підручником
Колективна робота
- Уявіть ситуацію. Ви пішли в туристичний похід. Вам потрібно розпалити вогнище і зварити
кашу. Ваші дії?
- Складаємо алгоритм розпалювання вогнища.
Відповіді учнів фіксуються на дошці або на екрані комп’ютера.
Орієнтовний приклад:
Алгоритм розпалювання вогнища в лісі
1. Вибрати безпечне місце, далеко від кущів і дерев.
2. Зібрати сухі гілки.
3. Скласти їх неподалік від вибраного місця.
4. На місці вогнища скласти найтонші гілочки.
5. Підпалити їх за допомогою паперу і сірників.
6. По мірі згоряння підкласти більш товсті гілки.
Складемо алгоритм приготування каші.
Орієнтовний приклад:
Алгоритм приготування каші на вогнищі
1. Розпалити вогнище, використавши алгоритм розпалювання вогнища в лісі.
2. Промити крупу холодною водою.
3. Налити в казанок води (удвічі більше, ніж крупи)
4. Казанок з водою встановити над вогнищем.
5. Довести воду до кипіння.
6. У киплячу воду засипати крупу.
7. Додати сіль.
8. Варити до готовності.
Колективне обговорення алгоритму: хоча всі дії визначені в пев ній послідовності, каша може
вийти не у всіх. Наприклад, у пункті 7 невідомо, скільки додавати солі. Тому обов’ язково вказати кіль-
кість солі. Також потрібно вказати кількість води та крупи.
4. Практична робота № 1 «Складання алгоритмів для виконавців у словесній формі і в
графічному вигляді. Виконання алгоритмів». Інструктаж з техніки безпеки.
Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми (Варіант 1)
Учитель, враховуючи індивідуальні особливості учнів класу, самостійно визначає час і термін
проведення комплексу вправ під час роботи (як правило, через 8-10 хвилин після початку роботи).
4
Завдання за підручником
VIII. Домашнє завдання
1. Завдання за підручником
Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.
2. Додаткове завдання
Скласти алгоритм поведінки в таких випадках: «Ви заблукали на вулиці міста», «Ви відчули
запах диму в приміщенні» у словесній та графічній формі.
ІХ. Підсумки уроку
Варіант А
- Чи задоволені ви своєю роботою?
- З яким настроєм ви працювали на уроці?
- Що вам запам’яталось на уроці?
- Де вам стануть у пригоді набуті знання?
Варіант Б
Завдання за підручником
Х. Оцінювання роботи учнів