1. Дата проведення __________
УРОК № 4
Тема уроку. Правила техніки безпеки під час роботи на комп'ютері. Пристрої введення-
виведення інформації. Практична робота № 1 «Робота з клавіатурним тренажером».
Мета уроку: ознайомитися з правилами техніки безпеки під час роботи на комп'ютері.
Набути навичок роботи з клавіатурою.
Тип уроку: засвоєння навичок і вмінь.
Обладнання: комп'ютери, плакат №1 [11] або плакат «Правила безпечної роботи за
комп'ютером» [9], плакат № 13 [11], клавіатурні тренажери, картки іззавданнями
практич- ноїроботи.
Учні повинні знати:
— призначення структурних компонентів персонального комп'ютера.
Учні повинні вміти:
— дотримуватися правил техніки безпеки під час роботи на комп'ютері;
— наводити приклади пристроїв введення, виведення, зберігання та опрацювання
інформації;
— використовувати клавіатуру як засіб уведення інформації.
Структура уроку
№
з/п Етапи уроку Час, хв. Методи та форми роботи з
класом
І Організаційний момент 3
II Актуалізація опорних знань 3 Опитування учнів
III Вивчення нового матеріалу 13 Лекція вчителя
IV Використання набутих знань 20 Практична робота
V Контроль і корекція умінь та навичок 2 Опитування учнів
VI Підсумок уроку 2 Аналіз практичної роботи
VII Домашнє завдання 2
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вітання з учнями, перевірка домашнього завдання.
II. Актуалізація опорних знань
Опитування учнів
1. Назвіть основні вузли комп'ютера.
2. Як ви вважаєте, який мінімальний набір технічних засобів необхідний для
роботи за комп'ютером?
3. До яких складових комп'ютера вони належать? (Уведення, виведення,
опрацювання.)
III. Вивчення нового матеріалу
Лекція вчителя (з демонстрацією пристроїв введення)
Пристрої введення забезпечують уведення інформації (про грам і даних) у пам'ять
комп'ютера.
До пристроїв введення належать:
Маніпулятори — пристрої введення, які забезпечують природний спосіб спілкування
користувача з комп'ютером і широко використовуються в сучасних операційних системах та
програмах. Найпоширенішим маніпулятором є «миша», яка з'явилася в 1963 р. завдяки
Дугласу Енджельбарту. Також існують маніпулятори: трекбол, трекпойнт, джойстик.
Сканер — пристрій, який дозволяє вводити в комп'ютер зображення з паперу або іншої
пласкої поверхні.
Графічний планшет — пристрій для введення в комп'ютер контурних зображень по
точках.
1
2. Світлове перо — пристрій, який визначає доступ світла на екран та передає
інформацію про напрям променя у комп'ютер.
Клавіатура — основний пристрій ручного введення команд і даних у комп'ютер.
Стандартна клавіатура має 101 (103) клавішу та декілька індикаторів, які сигналізують про
режим роботи клавіатури.
Основні групи клавіш на клавіатурі
На стандартній 101 (103)-клавішній клавіатурі виділяють такі групи: алфавітно-
цифрові, керуючі, спеціальні, клавіші ке рування курсором, функціональні клавіші та
дворежимну малу цифрову клавіатуру.
Алфавітно-цифрові (або символьні) клавіші призначені для введення в комп'ютер
символьної інформації (тексту). Введення символу залежить не тільки від самої натиснутої
клавіші, а й від режиму клавіатури (режим маленьких або великих літер, режим вибраної
мови). Для зміни режиму клавіатури можуть служити клавіші Shift, Caps Lock, Alt, їх
комбінації і т. ін. Перехід до того чи іншого режиму переважно визначається програмою, яка
керує роботою клавіатури.
Shift, Ctrl, Alt — керуючі клавіші, які в комбінації з іншими клавішами розширюють
можливості клавіатури.
Спеціальні клавіші: Ins, Delete, Backspace служать для редагування тексту, клавіша
Enter — для введення вказівок. Клавіша Esc, як правило, служить для скасування попередніх
дій, Pause — для тимчасового припинення виконання програми, Tab — переміщує курсор на
крок табуляції, Caps Lock — для перемикання режиму введення великих літер.
Для керування курсором служать клавіші «ліворуч», «праворуч», «вгору», «вниз»,
Home, End, Page Up, Page Down, а також клавіші цифрової (малої) клавіатури при
вимкненому режимі Num Lock. При ввімкненому режимі мала клавіатура використовується
як цифрова.
Угорі на клавіатурі розташовані функціональні клавіші — Fl—F12. Порядок
використання цих клавіш визначається програмою або операційною системою, з якою на
даний момент працює користувач.
IV. Використання набутих знань
Учитель роздає картки із завданнями практичної роботи, учні виконують її за своїми
ПК.
Практична робота № 1 «Робота з клавіатурним тренажером»
Мета: набути навичок роботи з клавіатурою.
Хід роботи
1. За допомогою плаката ознайомтесь із правилами техніки безпеки під час
роботи на комп'ютері.
2. Ознайомтесь із клавіатурою.
— Знайдіть на клавіатурі клавіші Shift, Ctrl, Alt. Скільки їх? До якої групи вони
належать?
— Скільки індикаторів є на клавіатурі?
— Знайдіть на клавіатурі клавіші Enter, Esc, Tab. Скільки їх? До якої групи вони
належать?
— Знайдіть на клавіатурі клавіші переміщення курсору. Скільки їх? До якої групи
вони належать?
— Знайдіть на клавіатурі клавіші Insert, Delete, Backspace. Для чого вони
призначені?
3. За допомогою яких клавіш можна:
— уводити великі літери;
— уводити символи верхнього регістру;
— змінювати алфавіт (український, латинський тощо) на вашому комп'ютері?
4. Знайдіть малу цифрову клавіатуру. Натисніть по черзі всі клавіші цифрової
клавіатури у вимкненому і ввімкненому режимі Num Lock.
2
3. Запишіть, які клавіші не змінюють свого призначення при ввімкненому режимі Num
Lock.
5. Завантажте клавіатурний тренажер, в якому є поле для набору тексту, або
текстовий редактор Блокнот (за вказівкою вчителя).
6. Установіть пальці на основну позицію алфавітно-цифрової клавіатури та за
допомогою десятипальцевого методу набору тексту виконайте задані вправи на
клавіатурному тренажері або наберіть певні символи та слова (за вказівкою вчителя).
7. Збережіть файл на диску (за вказівкою вчителя).
8. Запишіть висновки.
V. Контроль і корекція умінь та навичок
Опитування учнів
1. Які групи клавіш розташовані на клавіатурі?
2. Як навчитися швидко набирати текст?
VI. Підсумок уроку
Аналіз практичної роботи
Учні обмінюються враженнями після роботи з клавіатурним тренажером, аналізують, з
якими труднощами вони зіткнулися, що нового дізналися.
VII. Домашнє завдання
[1] [2] [10]
Проаналізувати матеріал
на с. 124—132;
відповісти на запитання на с.
129, с. 132; виконати завдання на
с. 134 (5; 7)
Проаналізувати матеріал на с.
55—59; відповісти на запи-
тання на с. 64; виконати
завдання для досліджень на с.
64
Проаналізувати матеріал на с.
48—60; відповісти на запи-
тання на с. 102; виконати
завдання на с. 102—103 (1; 4-
6)
3