ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
- 1 -
Урок української мови у 4 класі.
Тема уроку. Закріплення знань про однорідні члени речення
Мета: закріплювати знання учнів про підмет і присудок як граматичну основу
речення, однорідні члени речення; розвивати вміння визначати в реченні його основу
й встановлювати зв'язок слів між словами в реченні; ознайомити учнів з творчістю
української поетеси Ганни Чубач; виховувати патріотизм, любов до рідного краю.
Обладнання: презентація, розкладка з ілюстраціями до кожної зупинки, картки із
завданнями для роботи в групах.
Тип уроку. Урок узагальнення та закріплення знань і вмінь учнів.
Форма проведення: Урок – мандрівка.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка (слайд 1)
Як у сонця небо синє,
Як гніздечко у пташини,
Так у кожної людини
Є матуся – Батьківщина.
Наша зветься Україна.
2. Словникова робота
- Які слова, написання яких треба запам’ятати, зустрічаються у цьому вірші?
Повторення правопису слів Батьківщина, Україна.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ.
- Що таке Батьківщина? Батьківщина – це найкраще і найдорожче місце у світі. Усі
ми любимо українську співучу мову, прекрасних наших людей, чарівну природу,
щедру землю. Усе це — наша Батьківщина.
Любов до Батьківщини оспівували і у віршах, і в піснях. Я не випадково для
каліграфічної хвилинки вибрала такі чудові слова про нашу рідну землю. На цьому
уроці ми здійснимо уявну мандрівку нашою Батьківщиною і вдосконалюватимемо
свої знання про будову та однорідні члени речення. А допоможуть нам вірші відомої
української поетеси Ганни Чубач. (Слайд 2)
ІV. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БІОГРАФІЄЮ ГАННИ ЧУБАЧ. (Слайд 3-4 )
Поетеса народилася 6 січня 1941 року в с. Плоске на Вінниччині. Закінчила
Український поліграфічний інститут ім. Івана Федорова . Працювала в редакціях
газети «Літературна Україна» та журналу «Дніпро».
Авторка 60 збірок поетичних і публіцистичних творів. Після виходу її першої
збірки “Журавка” (1970) друзі стали називати її ясноокою Журавкою.
Ще одна грань її поетичного таланту — література для дітей. Загадки, скоромовки,
вірші Ганни Чубач — справжнє диво, за допомогою якого дітлахи вивчають алфавіт,
виробляють артикуляцію. Для малят Ганна Танасівна написала 12 абеток. Пише
вірші для підручників «Рідної мови» 5-го й 6-го класів.
- 2 -
Більше 300 творів поетеси покладено на музику. Поряд з видатними українськими
композиторами Ганна Чубач сама складає мелодії до своїх віршів.
Твори для дітей поетеси перекладено багатьма мовами світу.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ..
1. Зупинка перша. А живу я в Україні.
Самостійна робота.
Виписати граматичну основу кожного речення. (Слайд 5 )
А живу я в Україні,
В рідній, милій стороні.
Ніжне сонце в небі синім
Усміхається мені.
Я люблю у лузі квіти.
Там гудуть весь день джмелі.
І метелик носить літо
На легенькому крилі.
Гріє сонечко гаряче
Чисте дзеркало води.
І зелений коник скаче
Сам не відає куди.
- Чим відрізняється основа останнього речення від попередніх? ( Є однорідні
присудки)
Повторення правил про підмет і присудок.
2. Зупинка друга. Київ – серце України.
Дібрати речення до схеми із вірша (Слайд 6)
Столиця
Місто Київ –
Це столиця,
Древня і квітуча.
А стоїть
Величний Київ
На Дніпрових
Кручах.
А … на … … .
- Як називається головна вулиця Києва?
Записати схему виділеного речення.
Хрещатик (Слайд 7)
Наш Хрещатик славний
Урочисто вбраний.
Зацвіли каштани.
Гомонять фонтани.
- 3 -
І машини крутять шини
Без упину, без упину.
Виринають пішоходи
Із підземних переходів.
Всі такі величні,
всі такі столичні.
Наш Київ молодіє
І Хрещатиком радіє.
- Які однорідні члени є в цьому реченні? Як вони пов’язані між собою?
Повторення правила про однорідні члени речення.
3. Зупинка третя. Рідна мова.
Встановити зв'язок слів у реченні. (Слайд 8)
- І про нашу чудову милозвучну рідну українську мову є у Ганни Чубач вірш для
дітей.
Золоте курчатко
В золотій торбинці
Принесло сьогодні
Літери дитинці.
А дитина з літер
Збудувала слово.
І звучить, як пісня,
Українська мова.
Учні вибирають одне речення і встановлюють зв'язок слів в ньому.
Фронтальна перевірка роботи.
VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. (Слайд 9)
Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати,
Як вершину нам дістати?
Заглядаємо в озерця,
Не торкнутися нам дна!
Так ми довго-довго йшли,
І до класу знов прийшли!
4. Зупинка четверта. Державні символи України. (Слайди 10 – 12)
Робота в групах.
Визначити тип речень за метою висловлювання та інтонацією.
- Які є державні символи Української держави?
- Про них поетеса писала так:
- 4 -
І група
Прапор
Прапор нашої Вкраїни
Має колір жовто – синій.
І повинен кожен знати,
Як два кольори єднати!
Синє небо – верхня смуга,
Жовте поле – нижня смуга.
І піднось завжди з любов’ю
Прапор ніжнокольоровий!
ІІ група
Слова високі,
Мелодія врочиста,
Державний гімн
Ми знаємо усі!
Для кожного села,
Містечка, міста –
Це клич один
З мільйонів голосів.
Це наша клятва,
Заповідь священна!
Почуйте, друзі й вороги.
Що Україна вічна,
Незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги!
ІІІ група
Тризуб
Тризуб, гострі три зубці,
Малювали молодці.
Молодцям сестричка Ала
Малювати помагала?
Вийшло гарно й дуже просто
Всі зубці стирчали гостро.
Ну а потім вийшло так:
Два, що менші, - по боках,
Третій, більший, - всередині.
Змалювали на картині,
Об’єднали їх ізнизу.
І стань гербом, гордий тризуб!
Повторення правил про види речень за метою висловлювання та інтонацією.
5. Зупинка п’ята. Народні символи України. (Слайд 13)
Знайти в реченнях однорідні члени та пояснити як вони пов’язані в
реченні, з якою інтонацією слід читати ці речення.
- 5 -
- В українців є свої улюблені речі, рослини, тварини (птахи), які символізують
нашу неньку Україну. Яка рослина найбільш оспівана у віршах і піснях нашого
народу.(Калина)
- У Ганни Чубач є вірш про калину.
Калина
Над рікою у долині
Зацвіла рясна калина,
Ніжно пахне, біло сяє.
Цвіту кращого немає.
А зимою, а зимою
Ця калина червоніє.
І долина над рікою
Не змерзає, а радіє.
Бо прийдуть веселі діти.
Будуть тихо гомоніти
Й спілі кетяги калини
Розвезуть по всьому світу.
Повторення правил про поєднання однорідних членів речення
безсполучниковим зв’язком та за допомогою сполучників, інтонація при
читанні.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Доповни прислів’я» (Слайд 14)
Рідний край – земний … (рай).
Кожному мила його … (сторона).
Що країна, то … (родина)
Людина без вітчизни, як соловей без … (пісні).
Добре тому, хто в своєму … (домі).
Вправа «Незакінчене речення» (Слайд 15)
- На сьогоднішньому уроці я вдосконалив (ла) свої знання про…
- На сьогоднішньому уроці я навчилася…
- Мені було цікаво, коли…
Домашнє завдання.
Вправа 86 с. 42

More Related Content

Зкріплення знань про однорідні члени речення (Урок української мови у 4 класі)

  • 1. - 1 - Урок української мови у 4 класі. Тема уроку. Закріплення знань про однорідні члени речення Мета: закріплювати знання учнів про підмет і присудок як граматичну основу речення, однорідні члени речення; розвивати вміння визначати в реченні його основу й встановлювати зв'язок слів між словами в реченні; ознайомити учнів з творчістю української поетеси Ганни Чубач; виховувати патріотизм, любов до рідного краю. Обладнання: презентація, розкладка з ілюстраціями до кожної зупинки, картки із завданнями для роботи в групах. Тип уроку. Урок узагальнення та закріплення знань і вмінь учнів. Форма проведення: Урок – мандрівка. Хід уроку І.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Каліграфічна хвилинка (слайд 1) Як у сонця небо синє, Як гніздечко у пташини, Так у кожної людини Є матуся – Батьківщина. Наша зветься Україна. 2. Словникова робота - Які слова, написання яких треба запам’ятати, зустрічаються у цьому вірші? Повторення правопису слів Батьківщина, Україна. ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ. - Що таке Батьківщина? Батьківщина – це найкраще і найдорожче місце у світі. Усі ми любимо українську співучу мову, прекрасних наших людей, чарівну природу, щедру землю. Усе це — наша Батьківщина. Любов до Батьківщини оспівували і у віршах, і в піснях. Я не випадково для каліграфічної хвилинки вибрала такі чудові слова про нашу рідну землю. На цьому уроці ми здійснимо уявну мандрівку нашою Батьківщиною і вдосконалюватимемо свої знання про будову та однорідні члени речення. А допоможуть нам вірші відомої української поетеси Ганни Чубач. (Слайд 2) ІV. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БІОГРАФІЄЮ ГАННИ ЧУБАЧ. (Слайд 3-4 ) Поетеса народилася 6 січня 1941 року в с. Плоске на Вінниччині. Закінчила Український поліграфічний інститут ім. Івана Федорова . Працювала в редакціях газети «Літературна Україна» та журналу «Дніпро». Авторка 60 збірок поетичних і публіцистичних творів. Після виходу її першої збірки “Журавка” (1970) друзі стали називати її ясноокою Журавкою. Ще одна грань її поетичного таланту — література для дітей. Загадки, скоромовки, вірші Ганни Чубач — справжнє диво, за допомогою якого дітлахи вивчають алфавіт, виробляють артикуляцію. Для малят Ганна Танасівна написала 12 абеток. Пише вірші для підручників «Рідної мови» 5-го й 6-го класів.
  • 2. - 2 - Більше 300 творів поетеси покладено на музику. Поряд з видатними українськими композиторами Ганна Чубач сама складає мелодії до своїх віршів. Твори для дітей поетеси перекладено багатьма мовами світу. V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.. 1. Зупинка перша. А живу я в Україні. Самостійна робота. Виписати граматичну основу кожного речення. (Слайд 5 ) А живу я в Україні, В рідній, милій стороні. Ніжне сонце в небі синім Усміхається мені. Я люблю у лузі квіти. Там гудуть весь день джмелі. І метелик носить літо На легенькому крилі. Гріє сонечко гаряче Чисте дзеркало води. І зелений коник скаче Сам не відає куди. - Чим відрізняється основа останнього речення від попередніх? ( Є однорідні присудки) Повторення правил про підмет і присудок. 2. Зупинка друга. Київ – серце України. Дібрати речення до схеми із вірша (Слайд 6) Столиця Місто Київ – Це столиця, Древня і квітуча. А стоїть Величний Київ На Дніпрових Кручах. А … на … … . - Як називається головна вулиця Києва? Записати схему виділеного речення. Хрещатик (Слайд 7) Наш Хрещатик славний Урочисто вбраний. Зацвіли каштани. Гомонять фонтани.
  • 3. - 3 - І машини крутять шини Без упину, без упину. Виринають пішоходи Із підземних переходів. Всі такі величні, всі такі столичні. Наш Київ молодіє І Хрещатиком радіє. - Які однорідні члени є в цьому реченні? Як вони пов’язані між собою? Повторення правила про однорідні члени речення. 3. Зупинка третя. Рідна мова. Встановити зв'язок слів у реченні. (Слайд 8) - І про нашу чудову милозвучну рідну українську мову є у Ганни Чубач вірш для дітей. Золоте курчатко В золотій торбинці Принесло сьогодні Літери дитинці. А дитина з літер Збудувала слово. І звучить, як пісня, Українська мова. Учні вибирають одне речення і встановлюють зв'язок слів в ньому. Фронтальна перевірка роботи. VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. (Слайд 9) Ми мандруєм, ми мандруєм, Україною крокуєм. Ось побачили Карпати, Як вершину нам дістати? Заглядаємо в озерця, Не торкнутися нам дна! Так ми довго-довго йшли, І до класу знов прийшли! 4. Зупинка четверта. Державні символи України. (Слайди 10 – 12) Робота в групах. Визначити тип речень за метою висловлювання та інтонацією. - Які є державні символи Української держави? - Про них поетеса писала так:
  • 4. - 4 - І група Прапор Прапор нашої Вкраїни Має колір жовто – синій. І повинен кожен знати, Як два кольори єднати! Синє небо – верхня смуга, Жовте поле – нижня смуга. І піднось завжди з любов’ю Прапор ніжнокольоровий! ІІ група Слова високі, Мелодія врочиста, Державний гімн Ми знаємо усі! Для кожного села, Містечка, міста – Це клич один З мільйонів голосів. Це наша клятва, Заповідь священна! Почуйте, друзі й вороги. Що Україна вічна, Незнищенна, Від неї ясне світло навкруги! ІІІ група Тризуб Тризуб, гострі три зубці, Малювали молодці. Молодцям сестричка Ала Малювати помагала? Вийшло гарно й дуже просто Всі зубці стирчали гостро. Ну а потім вийшло так: Два, що менші, - по боках, Третій, більший, - всередині. Змалювали на картині, Об’єднали їх ізнизу. І стань гербом, гордий тризуб! Повторення правил про види речень за метою висловлювання та інтонацією. 5. Зупинка п’ята. Народні символи України. (Слайд 13) Знайти в реченнях однорідні члени та пояснити як вони пов’язані в реченні, з якою інтонацією слід читати ці речення.
  • 5. - 5 - - В українців є свої улюблені речі, рослини, тварини (птахи), які символізують нашу неньку Україну. Яка рослина найбільш оспівана у віршах і піснях нашого народу.(Калина) - У Ганни Чубач є вірш про калину. Калина Над рікою у долині Зацвіла рясна калина, Ніжно пахне, біло сяє. Цвіту кращого немає. А зимою, а зимою Ця калина червоніє. І долина над рікою Не змерзає, а радіє. Бо прийдуть веселі діти. Будуть тихо гомоніти Й спілі кетяги калини Розвезуть по всьому світу. Повторення правил про поєднання однорідних членів речення безсполучниковим зв’язком та за допомогою сполучників, інтонація при читанні. VІ. ПІДСУМОК УРОКУ Гра «Доповни прислів’я» (Слайд 14) Рідний край – земний … (рай). Кожному мила його … (сторона). Що країна, то … (родина) Людина без вітчизни, як соловей без … (пісні). Добре тому, хто в своєму … (домі). Вправа «Незакінчене речення» (Слайд 15) - На сьогоднішньому уроці я вдосконалив (ла) свої знання про… - На сьогоднішньому уроці я навчилася… - Мені було цікаво, коли… Домашнє завдання. Вправа 86 с. 42