ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
გაკვეთილის თემა „მელია და თხა“
საგანი/ინტეგრირებული საგნები სადამრიგებლო/კითხვის საათი
მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი / გვარი
სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი
მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე
აქტუალობა
ბავშვები გაიაზრებენ კითხვის სწორად დასმის
მნიშვნელობას. ხელს შევუწყობთ კითხვის დასმის
უნარ-ჩვევების განვითარებას.
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები შეხვედრის მიზანია, მოსწავლეებმა შეძლონ
წაკითხული ტექსტის გააზრება, ტექსტში
მნიშვნელოვანი ინფორმაციის ამოცნობა და
კითხვების დასმა. კითხვების სწორად
ფორმულირება, შემოქმედებითად კრიტიკულად
აზროვნება.
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა კითხვების ჩამოყალიბების გამოცდილება.
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
I ფაზა - ფასილიტატორები გააცნობენ ბავშვებს
მუშაობის გეგმას.
ეს შეხვედრა განსხვავებული იქნება, ხალიჩებიდან
გადავინაცვლებთ სკამებზე. მერხები და სკამები
განლაგებული იქნება ნახევარ წრეზე.
ფასილიტატორები თავიანთ ჯგუფებთან ერთად
შეავსებენ კროსვორდს. კროსვორდის შესავსებად
მოსწავლეებს დასჭირდებათ წინა შეხვედრებზე
IV კვირა - 22 თებერვალი
ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია, ნინო მანია,
სალომე ქუტიძე
წაკითხული ნაწარმოებებიდან ახალი სიტყვების,
მთავარი პერსონაჟების გახსენება. (10 წთ)
II ფაზა- ვეცნობით კიდევ ერთ ახალ ზღაპარს -
„მელია და თხა“. ფასილიტატორები ბავშვებთან
ერთად კითხულობენ ზღაპარს, ტრადიციულად
განმარტავენ უცხო სიტყვებს, ახასიათებენ
პერსონაჟებს, იფიქრებენ იმ კითხვებს, რომლებსაც
პერსონაჟებს (მელას, თხას) დაუსვამდნენ. ( 20 წთ)
III ფაზა - მას შემდეგ რაც ჯგუფები მოიფიქრებენ
კითხვებს პერსონაჟებისთვის, 2 ფასილიტატორი
შეასრულებს მელიის და თხის როლს. ბავშვები
მოირგებენ ჟურნალისტების როლს, ხოლო 1
ფასილიტატორი შეასრულებს წამყვანის როლს.
ბავშვები რიგ-რიგობით დაუსვამენ კითხვებს
პერსონაჟებს და ბოლოს შეაჯამებენ მათ საუბარს.
(20 წთ)
სასწავლო რესურსები წინასწარ, თაბახის ფურცლებზე გამზადებული
კროსვორდი თითოეული გუნდისთვის,
კროსვორდი ფორმატის ქაღალდზე, კალმები,
ზღაპრის ტექსტი თითოეული მოსწავლისთვის,
თაბახის ფურცლები, მიკროფონი.

More Related Content

5 „მელია და თხა“

  • 1. გაკვეთილის თემა „მელია და თხა“ საგანი/ინტეგრირებული საგნები სადამრიგებლო/კითხვის საათი მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი / გვარი სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე აქტუალობა ბავშვები გაიაზრებენ კითხვის სწორად დასმის მნიშვნელობას. ხელს შევუწყობთ კითხვის დასმის უნარ-ჩვევების განვითარებას. სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები შეხვედრის მიზანია, მოსწავლეებმა შეძლონ წაკითხული ტექსტის გააზრება, ტექსტში მნიშვნელოვანი ინფორმაციის ამოცნობა და კითხვების დასმა. კითხვების სწორად ფორმულირება, შემოქმედებითად კრიტიკულად აზროვნება. მოსწავლეთა წინარე ცოდნა კითხვების ჩამოყალიბების გამოცდილება. გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი I ფაზა - ფასილიტატორები გააცნობენ ბავშვებს მუშაობის გეგმას. ეს შეხვედრა განსხვავებული იქნება, ხალიჩებიდან გადავინაცვლებთ სკამებზე. მერხები და სკამები განლაგებული იქნება ნახევარ წრეზე. ფასილიტატორები თავიანთ ჯგუფებთან ერთად შეავსებენ კროსვორდს. კროსვორდის შესავსებად მოსწავლეებს დასჭირდებათ წინა შეხვედრებზე IV კვირა - 22 თებერვალი ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია, ნინო მანია, სალომე ქუტიძე
  • 2. წაკითხული ნაწარმოებებიდან ახალი სიტყვების, მთავარი პერსონაჟების გახსენება. (10 წთ) II ფაზა- ვეცნობით კიდევ ერთ ახალ ზღაპარს - „მელია და თხა“. ფასილიტატორები ბავშვებთან ერთად კითხულობენ ზღაპარს, ტრადიციულად განმარტავენ უცხო სიტყვებს, ახასიათებენ პერსონაჟებს, იფიქრებენ იმ კითხვებს, რომლებსაც პერსონაჟებს (მელას, თხას) დაუსვამდნენ. ( 20 წთ) III ფაზა - მას შემდეგ რაც ჯგუფები მოიფიქრებენ კითხვებს პერსონაჟებისთვის, 2 ფასილიტატორი შეასრულებს მელიის და თხის როლს. ბავშვები მოირგებენ ჟურნალისტების როლს, ხოლო 1 ფასილიტატორი შეასრულებს წამყვანის როლს. ბავშვები რიგ-რიგობით დაუსვამენ კითხვებს პერსონაჟებს და ბოლოს შეაჯამებენ მათ საუბარს. (20 წთ) სასწავლო რესურსები წინასწარ, თაბახის ფურცლებზე გამზადებული კროსვორდი თითოეული გუნდისთვის, კროსვორდი ფორმატის ქაღალდზე, კალმები, ზღაპრის ტექსტი თითოეული მოსწავლისთვის, თაბახის ფურცლები, მიკროფონი.