2. Обществено - историческа действителност Иван Минчев Вазов живее и твори през втората половина на 19 и началото на 20 век. Преминал е през множество несгоди на съдбата, продиктувани от епохата. Изживял е мъчителната действителност на българските хъшове в Румъния.Той доживява свободата и на практика съгражда основите на българската литература.
3. Убеждения и социална активност на писателя Иван Вазов често пише за съдбата на нашия народ.Трескаво се вълнува от идеята за свободата, за величието и достойнството на българите. Но освен това той е един истински човек, в пълния смисъл на думата - пише и за простите човешки емоции,които са толкова важни. Възхвалява и красотата на природата и вълненията, предизвикани от нея в човешката душа.
4. Жизнен и творчески път 27.06.1850 - Роден в град Сопот Учи в родния си град, в Калофер и в Пловдив. Живее за кратко в Румъния. Работи като учител и преводач . След 1870 г. публикува поезия в периодиката. 1876 г. - излиза първата му стихосбирка "Пряпорец и гусла”. 1877 - "Тъгите на България“ 1878 - ”Избавление” 1881 - ”Гусла” 1884 - ”Италия” 1884 - “ Поля и гори" 1885 - ”Сливница" 1881 - “ Неотдавна" 1891-1893 - "Повести и разкази в три тома" 1894 - Под игото" 1896 - "Нова земя" Народният поет получава награди за юбилеите си през 1895 и 1920 година. 1921 - умира
5. Авторът за себе си Записах стихове - зачиракувах в поезията - от 18-та си година. От 20-годишната ми възраст се захвана периодът на моите безконечни скитания из странство, имайки два неотлъчни другаря: бедността и вдъхновението. Нуждата и съдбата ме развождаха цели 25 години из Румъния, Турция, Русия, Гърция, Швейцария, Франция, Италия и пр., винаги сиромах, винаги богат със звучни рими и песни. “ От 1895 година, по-честит от Скитника евреин - аз видях края на моите странствания, познах вече мирен живот в София.” “… творческият демон постоянно ми нашепваше: “Работи!” “ Но аз не клюмнах, все вървях напред, защото Стара планина, под чиито борове се родих и чист въздух дишах, предаде на духа ми твърдостта на своите скали.”
6. Литературната критика за писателя “ Граничният, българският Вазов спокойно може да бъде вместен в световния културен универсализъм именно като творец, който е съумял да направи от делника изкуство” - Антоанета Алипиева “ Така че Вазовият мащабен текстови корпус не е плъзгащото се чупливо огледало на историческото мимолетие, а херменевтичен кръг, преобразуващ налетите на временното, множеството историографски опосредявания в екзистенциални въпроси за историята. “ - Антония Велкова-Гайдаржиева “ В крайна сметка, имитирайки модела на речта от “Немили-недраги”, в речта от “Чичовци” Иван Вазов изразява конкретно отношение - времето на патриотично-революционната литература “ - Ваня Колева
7. Интервюта, статии, анкети “ В Берковица, разположена в разкошните разклонения на Ком, с обилна зеленина, сенки и здрав балкански въздух, аз за пръв път обикнах страстно величествената природа... “ "Когато бях дете още, майка ми, помня, често ми говореше за България. - България е най-хубавата земя на света, затова всичките народи ни завиждат. Тия думи се втълпиха тогава в ума ми.” “ И в моята крехка детска душа отрано се вкорени убеждението, че България, моето отечество, е най-хубавата земя на света . “