2. Христо Димитров Измирлиев ( Смирненски ) е роден на 17 септември 1898 г.в град Кукуш, днешна Гърция . Премества се със семейството си в крайните източни квартали на София. Работи известно време като вестникар и репортер, а също и като писар.
3. Детство и юношество Още на 16-годишна възраст той издава хумористичния вестник „К’во да е“ където за пръв път се подписва с псевдони ма си- Ведбал. От следващата година той публикува хумористични стихове и фейлетони.През 1917г. Се подписва с псевдонима Смирненски ,с който остава запомнен в българската литература.
4. Докато учи в Техническото училище,той се труди като обикновен работник,продавач в магазин и др.През април 1918г. излиза първата му сбирка-”Разнокалибрени въздишки и стихове в проза”. Смирненски става свидетел на най-кръвопролитния сблъсък-край Захарна фабрика.Ужасен от това той напуска Военното училище!
5. Зрял период Смирненски участва в писането на хумористичното списание “Червен смях”. През пролетта на 1920г. става член на Комунистическия младежки съюз, а през 1921г.-на Комунистическата партия. В края на февруари 1922 г. партийното издателство „Общо работническо кооперативно дружество «Освобождение»“отпечатва втората и последна издадена приживе стихосбирка на Смирненски-„Да бъде ден!”.......
6. За лявата литературна критика Смирненски митопоетизира събуденото класово самочувствие на пролетарското мнозинство и бунта му срещу социалните несправедливости. Смирненски възпява с лиричен маниер копнежа по щастие и безсмъртната любов към хората в „Херолди на новия ден!“- „Какво по-божествено щастие от бляна да бъдеш човек“
7. Последни години През пролетта на 1921 г. Смирненски заболява от паратиф и заминава в рилското село Радуил, за да се лекува.Завърнал се в София, той продължава да пише и публикува лирически,хумористични стихове и фейлетони.В първите месеци на 1923 г. е в период на особена творческа активност. Пише „Зимни вечери”....
8. Туберкулозата не подминава и Смирненски. В началото на април поетът неочаквано получава кръвоизлив и лекарите откриват каверна.Родителите му наемат слънчева стая в Горна баня и там състоянието му се стабилизира. В края на май е отпечатана и последната му творба-сатирата „Приказка за стълбата“. Нов кръвоизлив на 5 юни прави състоянието му критично.........
9. ... Лекарският консулт поставя безнадеждна диагноза-милиарна туберкулоза.Превратът от 9 юни 1923 г. оставя Смирненски без храна и лекарства за цели два дни. Той е преместен спешно в близък частен санаториум, но е твърде късно. 18 юни 1923 г. той издъхва, малко преди да навърши 25-годишна възраст. „Поиска лист да пише, но това си остава последното негово желание“, спомня си по-късно сестра му. Тялото на Христо е изложено в църквата „Свети Крал”
10. !Поезия на Смирненски! Смирненски има издадени разкази,стихосбирки и фейлетони Разкази-” Из дневника на един английски поручик”,“Гюро Михайлов пътува”,”Очи”,”Левски” и др Фейлетони-” Благотворителност”, “Рапортьор”,”Хляб и зрелища ” ”Рождество”,”Нямате думата!” Стихосбирки-”Да бъде ден”, “Стихове от 1917 г” и др.