3. БИОГРАФИЯ Елин Пелин се ражда под името Димитър Иванов Стоянов на 18 юли 1887г, в с . Байлово.
4. Съвременниците му го описват като: “ ...висок,строен,малко приведен,с лице-мургаво,гърбав нос и чело – равно и четвъртито...”. “ С изисканост,която го отличава от останалите и го кара да прилича на аристократ.” “ Приведен от годините и все пак бодър,незагубил младежката си пъргавина и блясък.”
5. Израства в семейство,в което образованието е на почит. Завършва основното си образование в родното си място,след което учи в различни градове , но не завършва гимназия.Голямата мечта на автора е да стане художник,но неуспява да влезе в Художествената академия.Живописният му талант избуява чрез словото в неговите произведения.
6. ТВОРЧЕСТВО Тончо Женев нарича творчеството му “...чисто езеро,чието дъноизглежда плитко,но доастатъчно е да имаш кураж да се спуснеш и всяка стъпка те отвежда към неочаквани глубини,към потайни,затулени,невероятно сложни проблеми.”
7. “ Смехът , иронията и скептицизмът лекуват Елин Пелин и читателите му не само от черногледството , но и от утопии и химери – религиозни , обществени , културни.”(Иван Мешеков)
8. Елин Пелин започва да пише още от ученик.През 1895г. в сп.”Войнишка сбирка” печата за първи път своя творба – разказа “Мило е отечеството” В ранните си години се увлича по поезията,а в зрялото си творчество се насочва към повестта и разказа.
9. Авторът е сред най-големите художници на българското село.Прочут като “майстор на късия разказ”,той създава ярки и незабравими образи,открити в селският бит и душевност.
10. Майстор на иронията,осмива селската идилия и патриархалност като им противопоставя истината за суровия живот. Въплатява ги в първите си по-сериозни творби – „Напаст божия” , „Ветрената мелница” , „Пролетна измама”.
11. Вече бивш ,Елин Пелин обръща особено внимание на съдбата на селския учител – “Душата на учителя” , “Самичка” , “Кал”. Непропуска църквата и нейните представители като ги изобличава в пиянство,чревоугодничество и алчност – “Изкушение” , “Напаст божия” и др.
12. Наред с нерадостите на живота автора описва и красотата в противоречивата пъстрота на действителността.С особена пластичност се отличават лиричните му пейзажи, в които хубостта на природата е свързана с труда и чувствата на хората
14. В нея автора представя разрухата на патриархалните ценности и общество ,под натиска на новите капиталистически виждания, в началото на XX в.Така етичността и човещината са заместени от алчност и морално падение.
15. Друга творба,в която автора проследява влиянието на социалните промени в душите на хората, е повестта ”Земя”.Тук Елин Пелин как частнособственическата страст осакатява нравствено човека.
16. През Първата световна война създава множество патриотични произведения събрани през 1917г. в “Китка за юнака”. По-късно издава книгата “Аз,ти,той” в нея изобличава покварата на политическата и нравствена съвременност.
17. През 20-те и 30-те години Елин Пелин се посвещава на децата.Сред творбите му са “Ян Бибиян” , “Кумчо – вълчо и кума-лиса” , “Гори Тилилейски” и др.
18. Творчеството на поета е всеобхватно.То изследва духа и го съприкосновява на социалната среда и природата.Превежда се и се чете и извън пределите на България. Ето защо Елин Пелин остава сред безсмъртните български писатели.