1. Тема: Українські Карпати.
Мета: Формувати знання про географічне положення та природні компоненти
Карпат; сприяти розумінню особливостей змін природних умов гірських
районів із висотою; ознайомити з новими географічними об’єктами, термінами;
розширювати інформаційне поле ; удосконалювати практичні навички та
вміння працювати із тематичними картами атласу; виховувати почуття
патріотизму, громадської свідомості; розвивати вміння слухати і говорити.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник «Фізична географія України.8 клас», фізична карта
України, атласи «Фізична карта України. 8 клас», електронний атлас «Фізична
карта України. 8 клас», комп’ютерна презентація, фотографії екскурсійної
поїздки до Карпат, аудіозапис звуків трембіти.
Пізнай свій край, себе, свій рід,
свій народ, свою землю – і ти
побачиш свій шлях у житті.
Г. Сковорода
Хід уроку
1.
Організаційний момент. Доброго дня! Сьогодні ми продовжимо
мандрувати просторами України. Я надіюсь, що ця мандрівка буде для вас
приємною і пізнавальною.
2.
Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Давайте пригадаємо:
1.
У межах яких фізико-географічних країн розташована територія України?
2.
На які природні зони поділяється рівнинна частина України?
Картографічний диктант. Учні в зошитах замальовують картосхему
України, на якій позначені межі природних країн і зон. Учитель називає певні
ознаки, назви, терміни, які характерні для різних природних зон, вказуючи їх
порядкові номери. Учні мають поставити цифри на картосхему у відповідну
зону.
2. Пропонований перелік: 1 – займає 20% від загальної площі України; 2 –
переважають «транзитні річки»; 3 - має вихід до морів; 4 – найбільше
перебувала під впливом льодовика; 5 – найбільш поширений яружно-балковий
рельєф; 6 – характерні рослини-ефемери; 7 – природний національний парк
Подільські Товтри; 8 – значна заболоченість; 9 – Черемський заповідник; 10 –
Західноукраїнська провінція; 11 – Північностепова підзона; 12 – Донецький
кряж.
Запитання:
- Які частини України належать до гірських фізико-географічних країн?
Прийом «Асоціативний аналіз».
Для якої із фізико-географічних країн характерні дані звуки?
( Аудіозапис звуків трембіти).
Повідомлення теми, ознайомлення учнів з формами роботи на уроці.
3. Мотивація навчальної діяльності.
Нещодавно ви побували в Карпатах (перегляд фото з Карпат).
Запитання:
- Яке враження ви отримали від подорожі до Карпат?
- Чим здивували гори?
3. Вправа «Самоідентифікація».
Визначте
рівень
своїх
знань
про
Карпати
за
допомогою малюнка, що лежить перед вами.
- Чого ви очікуєте від уроку?
Пригадайте план характеристики природної зони.
План.
1. Географічне положення, межі й розміри Карпат.
2. Загальні риси природних умов.
3. Висотна поясність.
4. Вивчення нового матеріалу.
Географічний практикум. Використовуючи карти атласу та текст
підручника, схарактеризуйте географічне положення Українських Карпат за
планом: а) у якій частині України розташовані; б) із якими формами рельєфу
межують; в) напрямок простягання; г) протяжність у межах України, ширина;
д) із яких гірських пасів складаються.
Карпатська гірська фізико-географічна країна розташована в межах
середньої частин
Європи. Одна з провінцій країни – Українські (Східні)
Карпати – займає крайню західну частину України і становить 4% від її площі.
У межах України розташована 1/10 частина підковоподібної Карпатської
гірської країни. Більша її частина розташована на території Румунії, значно
менша – Словаччини, зовсім незначна – Угорщини Чехії , Польщі. Українські
Карпати простягаються в довжину з північного заходу на південний схід на 280
км, а в ширину - з північного сходу на південний захід – 100-110 км. Площа
гірської системи становить 24 тис. км², а разом із Передкарпатською височиною
та Закарпатською низовиною – 37 тис. км². (Використання електронного
атласу)
4. Виділяють такі основні пасма: Зовнішні Карпати, Верховинський
Вододільний хребет, Полонинсько-Чорногірські Карпати, Рахівсько-Чивчинські
гори, Вулканічні Карпати.
Робота в
групах з тематичними картами та підручником.
Об’єднайтеся в групи та за тематичними картами визначте:
1
Група: Визначте тектонічну структуру та геологічну будову Карпат?
2
Група: Охарактеризуйте рельєф даної території. Поклади яких корисних
копалин можна тут зустріти?
3
Група: Охарактеризуйте клімат Карпат;
4
Група: : Охарактеризуйте поверхневі води Карпат;
5
Група: : Охарактеризуйте ґрунтовий покрив;
6
Група: : Охарактеризуйте флору і фауну Карпат.
Під
час
відповідей
груп
учні
складають
схему-опору.
Відповіді
супроводжуються комп’ютерною презентацією.
Прийом «Словничок». Учні записують в зошит нові терміни: фліш,
верховини, полонини.
Робота з підручником. Розгляньте малюнок в підручнику (ст.. 207, мал..
171) та
визначте, які
висотні пояси характерні для Карпат? Чим можна
пояснити наявність даних поясів в горах?
5. Закріплення нового матеріалу.
Вправа «Досягни вершини» (Учням пропонується продовжити речення.
Якщо правильне завершення, тоді на анімаційному малюнку піднімається вгору
5. казковий герой. Таким чином, виконавши вправу, учні опиняються на вершині
гори).
Найвища гірська вершина Карпат – Говерла.
Давайте попробуємо піднятися на цю вершину, продовживши речення:
1.
Українські Карпати є східним продовження гір…
2.
За висотою Карпати належать до…
3.
Вершини Карпат мають округлу форму внаслідок того, що …
4.
Відсутність льодовиків в Українських Карпатах пояснюється тим, що…
5.
Південно-західні схили Карпат порівняно із південно-східними…
6.
Найхарактернішою рисою карпатської гірської країни є…
Тести (тестові завдання виконуються за комп’ютером або нетбуком з
використанням програми Tester)
1) На вершині Карпат за рік опадів випадає приблизно:
а) 500-600 мм;
б) 800-900 мм;
в) 1500-1600 мм.
2) Південно-західні схили Карпат у порівнянні з південно-східними:
а) більш холодні;
б) більш теплі;
в) більш сухі.
3) З Передкарпатським передгірним поясом пов’язані родовища:
а) свинцю і цинку;
б) чорних металів;
в) нафти та газу.
4) Більшість пасом Карпат складаються з гірських порід:
а) магматичного походження;
б) метаморфічного походження;
в) осадового походження.
5) Бурий колір грунтам Карпат надають сполуки:
а) заліза;
б) кремнію;
в) марганцю.
6. 6) Вершини Карпат округлої форми внаслідок того, що:
а) це старі гори, які підлягали руйнуванню;
б) молоді гори, які ще не «підросли»;
в) молоді гори, складені осадовими породами,які швидко руйнуються.
7) Найбільше гірське озеро Карпат:
а) Марічейка;
б) Синє;
в) Синевир.
8) Відсутність льодовиків в Українських Карпатах пояснюється тим, що:
а) вони знаходяться в помірному кліматичному поясі;
б) мають округлі вершини;
в) мають недостатню для утворення постійної снігової лінії висоту.
9) До найвищих гірських масивів Українських Карпат належать:
а) гори Бескиди;
б) Вулканічний хребет;
в) Полонинсько-Чоргногорське пасмо.
10)
Об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО оголошені:
а) високогірні озера Карпат;
б) букові ліси Карпат;
в) полонини Українських Карпат.
Домашнє завдання:
1.
Опрацювати §38 в підручнику.
2.
Нанести на контурну карту природні області Українських Карпат.
3.
Диференційоване завдання: хто набрав 9-10 балів за тестові завдання –
повідомлення про стихійні явища природи або національні парки Карпат;
6-8 балів – скласти кросворд (10-12 слів); менше 6 балів – дати відповідь
на питання для самоперевірки в підручнику (ст..209)
6.Підсумок
Зверніться до вправи «самоідентифікація», яку ви виконували на початку
уроку.
– Чи поглибили ви свої знання про Українські Карпати?
Позначте на малюнку своє розташування відповідно до рівня знань, які ви
маєте про Українські Карпати.