A darabáru raktározási rendszerek áttekintése 2011 02 24
1. A darabáru-raktározási rendszerek áttekintéseA hagyományos darabáru, - raktározási rendszerek tárolási rendszerei és technológiái 2011.02.24
2. Darabáru tárolás általábanA darabáru raktárban tárolandó áruk – a számításba vehető tárolási és anyagmozgatási technológiák szempontjából – két fő csoportba osztható: - egyedi darabáru - egységrakományba foglalt darabáruk
3. Egyedi darabárukAz egyedi darabáruk általában kis méretű, 20-50 kg alatti tömegű termékek (alkatrészek, anyagok, szerszámok, stb.) vagy nagy méretű, 500-2000 kg tömegű, egyedileg kezelhető tárolási egységek (bálák, hordók, papírtekercsek stb.)
4. Egységrakományba foglalt darabárukAz egységrakományok egyedi darabárukból, csomagolt ömlesztett anyagokból árualátétek, rakodólapok, stb. használatával vagy egyéb módon (átkötéssel, kötegeléssel, zsugorfóliás burkolással) képzett mozgatási-tárolási egységek. Ebben az esetben a tárolandó áru már egységrakományként érkezhet, vagy betárolás előtt kell a különböző egyedi árudarabokból egységrakományt képezni.
6. Egységrakományt tároló raktárak két fő feladata:Teljes egységrakományt tároló raktárak: ez esetben a tárolási egységek megegyeznek a kiszállítási egységekkel, azaz a raktárból csak megbontatlan egységrakományokat szállítanak ki. Komissiózó raktárak: ez esetben a kiszállítási egységek nem egyeznek meg a tárolási egységekkel: a megrendelések ugyanis több, különböző árufajtára vagy árucikkre vonatkoznak, és az egyszerre igényelt árumennyiség kisebb a tárolási egységben foglalt mennyiségnél. Ezek a keletkező egységek inhomogén egységrakományok
7. A tárolt árukészlet összetételeMonostruktúra esetén viszonylag kicsi a tárolandó árucikkek száma (lehet egy is) és nagy az egy árucikkből tárolandó tárolási egységek száma.Polistruktúra esetén viszont viszonylag nagy tárolandó árucikkek száma (több ezer is lehet), és kicsi az egy árucikkből tárolandó tárolási egységek száma.
13. Állványok nélküli tárolásAkkor valósítható meg, ha egy-egy árufajtából nagyobb mennyiséggel kell tárolni és nem követelmény, hogy minden áruegységhez tetszőleges rendszerességgel hozzá lehessen férni.Előfeltétel az áru halmozhatóságaA halmozhatóságot az áru tulajdonságai teszik lehetővé (csomagolás, egységrakományt képző eszközök)
14. Állványok nélküli tárolásElőnyei:Elmarad a tároló berendezések létesítésnek költségeRendszerint jobb a terület – és térkihasználásRaktár könnyen és gyorsan átállítható újabb árufajták tárolásáraHátránya:A tárolási egységekhez nem lehet közvetlenül hozzáférniA tárolási magasságot az áru tulajdonságai és biztonsági előírások korlátozzákA tárolóterület áttekintése, tárolt árufajták ellenőrzése csak a tárolási rend pontos megtartásával biztosítható.A FIFO elv csak szakaszosan vagy gyakori átcsoportosításokkal valósítható meg.
15. Közvetlen halmozásAlkalmazása célszerű, ha:A tárolási egység egyben szállítási egység isHa rendszeresen kell a tárolási egységtől eltérő mennyiséget kiszállítani, akkor az árufajták közül legalább egy-egy egység hozzáférhetőségét és bonthatóságát lehetővé kell tenni.Előnye, hogy a tárolási magasság és a hasznos magasság azonos, így a tárolótér vertikális kihasználtsága maximális lehet.
16. Sík raklapos tárolás:Elsősorban sík felületekkel határolt csomagolással rendelkező (pl.:dobozos) vagy más csomagolású, de kötésben rakható (pl.:zsákolt) áruk estén alkalmazható módszer. Előnyei elsősorban akkor jelentkeznek, ha be – és a kiszállítást is sík rakodólapokon oldják meg, és az áru az egységrakományok megbontása nélkül tárolható.A rakomány mozgatása gépi emelő targoncával vagy kézi emelővillás targoncával történhet. Legkeskenyebb folyosót igénylő emelőtargoncák alkalmazhatók, hátránya a tárolási magasság egy részének kiesése.
17. Oldalfalas vagy keretes rakodólapKevésbé szabályos méretű vagy kevésbé teherbíróképes csomagolású áruk esetében alkalmazható.Az egymás fölé helyezett egységrakományok tömegét a rakodólap, illetve annak felépítménye viseli. Terjedelmes, szabályos méretű rakodólapokra nem helyezhető áruk (pl.:lemezáruk,csövek,fürdőkádak) esetében oldalfalas vagy keretes rakodólapok helyett az áru méretéhez, jellegéhez igazodó tároló keretekkel alkalmazhatók.Emelőtargoncával vagy felrakó daruval kezelhető
19. Állványos, statikus tárolási rendszerekAlkalmazása:Darabáruk vagy egységrakományok paraméterei nagyban eltérnek.Az árucikkekhez való hozzáférhetőség tetszőleges rendszerességű.
20. Állványos, statikus tárolási rendszerekTárolási technológia tervezésekor különböző méretezésű és teherbírású állványok kiválasztása a fő feladat.Állványfajták:Polcos állványos tárolás (szerszámok, szertárak)Tároló ládása állványos tárolás (apró cikkek)Rekeszes állványos tárolás (rakodólapos, Log 1 !! )Át – illetve bejárható állványos tárolás (betárolás az egyok oldalon, kitárolás a másikon)Konzolos állványos tárolás (rudakat, csöveket, profilokat)
22. Állványos dinamikus tárolási rendszerekJellemzőse , hogy egy-egy tárolási egység elhelyezésevagy kiemelése esetén az állványon levő áru egy része vagy egésze is változtatja helyzetét. Főbb változatai:Az utántöltős állványos tárolás A gördíthető állványos tárolás A körforgóállványos tárolás
23. Állványos dinamikus tárolási rendszerekUtántöltős állványos tárolás: A hossztartók lejtős kialakításúak, a tároló csatornákban az tárolási egységek a nehézségi erő segítségével a betárolási oldal felől a kitárolási oldal felé haladnak. Megvalósítási lehetőségek: csúsztatópályás (kartondobozok, tároló ládák),görgőpályás (tartalék alkatrész raktár, filmtárak, könyvtárak,irattárak)Vezetősínes (körforgó állványos, integrált gyártó-tároló rendszerek)