Alkoholio, tabako, narkotinių ir psochotropinių medžiagų 2 versija
1. Alkoholio, tabako, narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo analizė bei prevencinė veiklaŠilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurasPranešėjas: Visuomenės sveikatos specialistas Justinas Virbickas2010
2. Ši veikla buvo įgyvendinama šiuose sektoriuose:Visuomenės sveikatos stiprinimas savivaldybės bendruomenėje Neinfekcinių ligų ir traumų profilaktikos ir kontrolės3. Vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimas
4. 1.1. „Jaunimo žalingų įpročių paplitimas ir prevencijos galimybės“ 2009 m. gegužės 22 d buvo surengtas seminaras, kurio tikslas – suteikti naujausių žinių, kaip kovoti su žalingais įpročiais, ir paminėti Pasaulinę dieną be tabako.Seminare skaityti pranešimai: „Rūkymo, alkoholio, narkotikų ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo prevencija Šilutės rajono mokyklose“„Šilutės rajono 10 klasių mokinių alkoholio vartojimo paplitimas“„Jaunimo žalingų įpročių paplitimas ir prevencijos galimybės“
5. „Šilutės rajono 10 klasių mokinių alkoholio vartojimo paplitimas“(Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro stebėsenos specialistė Gintarė Tamašauskė)Mokslininkų duomenimis apie 60 proc.-70 proc. vaikų pirmą kartą paragauja alkoholio būtent tėvų arba giminių aplinkoje. Apie 40 proc. tėvų leidžia vaikams vartoti alkoholinius gėrimus namuose įvairiomis progomis( Alkoholio vartojimo problemų sprendimas, 2000)
6. TYRIMOTikslas:Įvertinti alkoholio vartojimopaplitimą tarp Šilutės rajono ir miesto 10 klasių mokinių ir jų požiūrį į poveikio priemones.Uždaviniai:Ištirti Šilutės rajono ir miesto 10 klasių mokinių požiūrį į alkoholio vartojimo paplitimą.Nustatyti alkoholio vartojimo paplitimątarp Šilutės rajono ir miesto 10 klasių mokinių.NustatytiŠilutės rajono ir miesto 10 klasių mokinių požiūrį į poveikio priemones.
7. TYRIMO IMTIS:Tyrimas buvo atliktas 2009.Apklausoje dalyvavo 10 Šilutės rajono ir miesto mokyklų. Tiriamieji – 348 dešimtų klasių mokiniai, tarp jų 166 vaikinai, 182 merginos. Tyrimo eigoje buvo apklausti 367 mokiniai, 348 anketos buvo pripažintos galiojančiomis, tinkamomis analizei ir įtrauktos į tyrimo duomenų visumą.
15. Lietuva tarptautiniu mastu užima 23 vietą„INEQUALITIES IN YOUNG PEOPLE’S HEALTH“HEALTH BEHAVIOUR IN SCHOOL-AGED CHILDREN INTERNATIONAL REPORT FROM THE 2005/2006 SURVEY
16. Tiriamųjų nuomonės dėl alkoholio įsigijimo proceso sudėtingumo pasiskirstymas pagal lytį ir vietą (proc.)
18. IŠVADOS(I):Tyrimo rezultatų analizė parodė:Daugiau 80 proc. apklausoje dalyvavusių 10 klasių mokinių turi daug žinių apie alkoholio vartojimo žalą, alkoholinių gėrimų poveikį sveikatai, alkoholio neigiamas pasekmes;Daugiau rajono mokinių (36,5 proc.) linkę laikyti alkoholio vartojimą „viena svarbiausių problemų’’, nei miesto mokinių (29,5 proc.) .44,6 proc. miesto mokinių ir 40,6 rajono mokinių teigia, jog tai – svarbi problema. 98,2 proc. miesto mokinių , 95 proc. rajono mokinių vartojo alkoholį.20,9 proc. miesto mokinių, 15 proc. rajono mokinių vartoja alkoholį 1-2 kartus per savaitę. 0,7 proc.miesto ir 2,4 proc.rajono mokinių vartoja alkoholį kasdien.Jaunimo mada, draugų įtaka – pagrindinės priežastys, dėl kurių jaunimas vartoja alkoholį.Didžioji dalis miesto (55,4 proc.) ir rajono (67,8 proc.) mokinių pažymėjo, kad alkoholio reklama skatina alkoholio vartojimą.
19. IŠVADOS (II):Tik 35,4 proc. miesto mokinių ir 50,3 proc. rajono mokinių mano, kad paskaitos apie alkoholio žalą yra efektyvios. Ir miesto(62,4 proc.), ir rajono (50,3 proc.) mokyklų mokiniai pareiškė, jog jų nuomone, efektingiausios būtų buvusio alkoholiko paskaitos apie alkoholio žalą. Didžioji dalis miesto(55,4 proc.) ir rajono (67,8 proc.) mokinių pažymėjo, kad alkoholio reklama skatina alkoholio vartojimą.
20. 1.2. Akcija „Gimiau nerūkantis/ti“Akcija vyko VšĮ Šilutės ligoninės akušerijos-ginekologijos skyriuje. Akcijos metu marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis/ti“ ir kitomis dovanėlėmis apdovanoti Pasaulinę dieną be tabako pasaulį išvydę du naujagimiai.
21. 1.3. Akciją „Poilsiaukite blaiviai ir saugiai“Akcijos metu siekta užtikrinti saugesnį poilsį prie vandens, išplatinti, paruošti Valstybinio aplinkos sveikatos centro plakatai ir lankstinukai, skirti įspėti visuomenę, jog vasaros poilsis turi būti sveikesnis, saugesnis ir blaivesnis.
22. Akcija buvo vykdoma Šilutės rajono savivaldybės teritorijos įteisintose vietose:Žemaičių Naumiesčio maudykloje 2009-08-07 (dalyvių skaičius 56);Atmatos upėje (Rusnės seniūnijoje) dalyvių skaičius 48);
23. 1.4. Kvalifikacijos tobulinimo seminaras „Narkotikų ir psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos programos įgyvendinimas“Seminare dalyvavo mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, socialiniai pedagogai. Seminaro dalyviams išduoti kvalifikacijos pažymėjimai (seminare dalyvavo 28 dalyviai).
24. Seminare skaitytos temos:„Legalių ir nelegalių narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo problematika ugdymo įstaigose. Vartojimo atpažinimas“ paskaitą skaitė Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovė, lektorė Aina Adomaitytė„Prevencinių programų vykdymo galimybės ugdymo įstaigose. Aktyvūs metodai“ paskaitą skaitė, Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro prevencinių programų koordinatorė, lektorė Rūta Balčiūnaitė,.
26. 2.1. Lapkričio 19 d. – Tarptautinė nerūkymo diena.Tarptautinės nerūkymo dienos paminėjimui buvo:Paruošti ženkliukai „Aš nerūkau“ ir „Mesk rūkyti dabar“. (100 ženkliukų)Parengti stendai „Nerūkymo dienai paminėti“ (lapkričio 16-22 d.) Šilutės rajono savivaldybės administracijos pastato vestibiulyje ir Šilutės prekybos centre „IKI“ (lapkričio 23-30 d.).Gyventojai buvo skatinami mesti rūkyti jau dabar ir norintys mesti rūkyti kviečiami konsultuotis su gydytoja psichiatre, priklausomybės ligų gydytoja.
28. 3.1. Paskaitos „Rūkymas, alkoholis, narkotikai – žala mokinių sveikatai“2009 m. kovo 4 d. šia tema buvo skaitomos paskaitos šiose mokyklose:Saugų J. Mikšo pagrindinėje mokyklojeVilkyčių pagrindinėje mokyklojeTraksėdžių pagrindinėje mokyklojePaskaitą skaitė Domeikavos Lietuvių kankinių parapijos klebonas-kunigas Robertas Gedvydas Skrinskas.
29. 3.2. Paskaitos „Rūkymo žala mokinių sveikatai“2009 m. gegužės 6 d. šia tema buvo skaitomos paskaitos šiose mokyklose:Degučių pagrindinėje mokyklojeVainuto vidurinėje mokyklojeŽemaičių Naumiesčio gimnazijojePaskaitas skaitė Klaipėdos universiteto, Sveikatos mokslų fakulteto asistentas, Pragiedrulis Velička.
30. 3.3. Lankstinukų konkursas „Rūkymui – Ne“Lankstinukų konkursas „Rūkymui – Ne“ yra neformaliojo vaikų švietimo ir rūkymo prevencijos priemonė pasaulinei ne rūkymo dienai paminėti.
31. Tikslas konkurso – įvertinti 6 – 8 klasių mokinių žinias apie rūkymo keliamus pavojus žmogaus sveikataiKonkurso dalyviai 6 – 8 klasių mokiniai.Konkurse dalyvavo 61 mokinys iš 7 rajono mokyklų ( 6 klasės – 25 mokiniai, 7 klasės – 8 mokiniai, 8 klasės – 29 mokiniai.