Diskusijos apie senizm, senjim, senatv, senyvo am転iaus 転mones, j迭 stigmatizavim ir diskriminavim skaidrs. Ir ko tr笛ksta, kad visi gyventume ilgiau ir geriau.
2. Apie k 邸iandien kalbsims?
> Senatvs stigma ir bda, ir gda.
> Senizmas vis dar visuotinai toleruojama
diskriminacija.
> Gero gyvenimo paslaptys.
> M笛s迭 istorija.
4. Senatvs stigma
> Stigmatizuojami 転mons nra visaveriai
visuomens nariai -> atstumtieji.
> Galiausiai ir patys 転mons ima save
nuvertinti.
> Senatvs niekinimas yra maskuojamas: u転
pagarbos ir palankaus po転i笛rio 眺 senus
転mones slypi nepakantumas, ignoravimas ir
j迭 diskriminavimas.
15. Kult笛ra, kuri negerbia
senjimo su visomis jo
aprai邸komis, nenutuokia,
i邸 kur yra kilusi, negali
nutuokti ir kur eina.
Leszek Koakowski,
filosofas, eseistas,
profesiorius
22. 500 000 senyvo am転iaus 転moni迭 (18%)
30 proc. gyventoj迭 bus 60+ met迭
am転iaus jau 2030 metais
50 proc. j迭 gyvena vieni
63-ia sra邸e pagal gyvenimo kokyb (i邸 96)
(altinis: Lietuvos statistikos departamentas, Global AgeWatch Index)
23. Tai nemokama draugysts, bendravimo ir
pagalbos telefonu linija vieni邸iems,
atskirt眺 ir izoliacij i邸gyvenantiems
garbaus am転iaus 転monms.
26. Senatv yra baisus dalykas, kai lieki vienas. 貼mogui reikia 貼mogaus. Kaip a邸
dkinga Sidabrinei linijai, kad atsirado toki迭 転moni迭, kurie supranta ko
mums labiausiai reikia.
p. Stasel, 80 met迭 i邸 Kauno
J笛s迭 Sidabrinei linijai laikas pradti auksti. Auksin ta J笛s迭 linija, dabar
turiu 転mog迭, su kuriuo net dainas kartu per telefon klausoms.
p. Janija, 75 met迭 i邸 iauli迭
Kur j笛s buvote anksiau su Sidabrine linija, kodl 20 met迭 reikjo laukti?
p. Birut, 89 met迭 i邸 Bir転迭
Nebeturiu joki迭 artim迭j迭. Gal ir nenuostabu, nes man jau - 85-eri. Gyvenimas
taip jau susiklost, kad labai myliu 転mones, bendravim, gyvenim, taiau
nra su kuo juo dalintis. Li笛dna. Dienos bga, protas kol kas 邸viesus, tad nei
domtis, nei d転iaugtis gyvenimu nenustojau. K turiu, to ir u転tenka. Gal tik
vieno - 転mogi邸ko ry邸io - nort迭si daugiau.
p. Stefanija, 85 met迭 i邸 Vilniaus
28. Apie save
Marius iu転elis
M. iu転elio labdaros ir paramos
fondas
T: +370 698 40 095
E: Marius.Ciuzelis@mcwealth.lt
www.mcwealth.lt
www.sidabrinelinija.lt
www.facebook.com/sidabrinelinija
www.facebook.com/100metukartu
www.facebook.com/mcfondas
29. Filosofija
Tikime, kad nepriklausomai nuo am転iaus ar socialins padties,
kiekvienas 転mogus yra vertas gyvenimo, kur眺 norisi gyventi.
Misija
Padti tiems, kurie negali savimi pasir笛pinti patys.
Vizija
Tapti socialini迭 iniciatyv迭 k笛rimo, vystymo, finansavimo ir pltros
centru, siekianiu padti labiausiai socialiai pa転eid転iamoms m笛s迭
visuomens grupms.
Editor's Notes
#3: K turi bendro visi 転mons be i邸imties? Jie sensta. Ir daugelis j迭 邸io proceso pradeda bijoti jau labai anksti. Kokia bus mano sveikata? Kaip a邸 jausiuosi? Kur gyvensiu? U転 k gyvensiu? O koki panik sukelia galimas atminties praradimas! Vyresnio am転iaus 転mons tampa pikti ir depresyv笛s, nes jie pradeda suvokti ir 眺sismoninti, kad gyvenimo saullydis jau visai ia pat ir jie greitai mirs.
#4: Jei vyresniame am転iuje nepasiekiamas visi邸kas socialinis pripa転inimas, tai yra laikoma senatvs stigma, t.y. randu arba dme. Pasak dr. Gra転inos Rapoliens i邸 VU sociologijos katedros, stigmatizuojami, arba niekinami, 転mons negali visaveriai dalyvauti visuomens gyvenime, naudotis jos paslaugomis, jie yra tarsi aplinkos atstumiami, nuvertinami konkreiame socialiniame kontekste, j迭 vengiama. Pasak sociologs, tarkime, niekinami, t. y. stigmatizuojami apk笛n笛s 転mons. Tai patiria ir vyresnioji karta. 貼mons diskriminuojami.
#6: Galiausiai ir patys 転mons pradeda save nuvertinti, niekinti stigmatizuoti. Tarkime, pagyven 転mons nesikreipia 眺 gydytojus, savo ligas priskiria senatvei, mano, kad jiems nebra reikalo gydytis. G. Rapoliens teigimu, stigmatizavimo pasekms yra daug apimanios. Tai turi 眺takos ir sveikatai, ir socialiniam gyvenimui.
M笛s迭 邸alies visuomen diskriminuoja vyresnio am転iaus 転mones, ne眺sismonindama diskriminavimo 転alos ir neatpa転indama diskriminavimo aprai邸k迭. Senatvs stigmatizavimas, arba niekinimas Lietuvoje yra labai paplits. I邸ankstin眺 prie邸i邸kum, nepagarb迭, netinkam elges眺 yra pajut beveik pus vyresnio am転iaus m笛s迭 kra邸to apklausos dalyvi迭. Senatvs stigmatizavimas ir diskriminavimas Lietuvoje stipresnis nei pa転engusiose Europos 邸alyse, artimas kit迭 pokomunistini迭 kra邸t迭 ir Vidur転emio j笛ros valstybi迭 tyrimo rezultatams. Senatvs niekinimas m笛s迭 邸alyje yra maskuojamas: u転 pagarbos ir palankaus po転i笛rio 眺 senus 転mones slypi nepakantumas, ignoravimas ir j迭 diskriminavimas.
#7: Pasenti bijome labiau nei mirti. iuolaikinje visuomenje senatv yra tarytum invalidumas, agonija. Jei 邸is stereotipas neegzistuot迭, pasaulyje neb笛t迭 pristeigta 邸imtai klub迭, skirt迭 integruoti vyresnio am転iaus 転mones 眺 pasikeitusi socialin realyb. Klubai pavadinti Vl jaunas arba Antroji jaunyst - tai lyg padvt迭 転moni迭 perdirbimo institutai 眺 邸iuolaiki邸kesn form am転in varikl眺. Pagrindinis gr眺転imo 眺 praeit眺 tikslas yra noras b笛ti jaunu am転inai. B笛ti naudingu, reikalingu, socialiai aktyviu, gerbiamu, gra転iu ir sveiku. Ne remiamuoju, o gamintoju.
Pasak Leszeko Koakowskio, jaunystje patraukliausias yra nei邸baigtumas, gyvenimo atvirumo poj笛tis: 眺sivaizduoji gal眺s tapti gydytoju arba 邸nipu, ra邸ytoju arba politiku. Taiau jausmas, jog ne viskas dar nusprsta ir nulemta likimo, kad keliai atviri, o viskas 眺manoma, veda tik prie perdto pasitikjimo savo jgomis. Anksiau ar vliau tokios nuostatos tampa egocentrizmu, kuris kaip niekas kitas nusako dabartinio 転mogaus religij. Tu esi vienintelis ir nepakartojamas, unikalus ir 転avingas. Tavs negali pakeisti niekas, tu gali visk. Nra nieko, kas priverst迭 tave sustoti, niekas nevertas tavo r笛pesio. Tu esi visa ko prie転astis. Tau kuriama viskas. Tad imk ir vartok!
#8: Visame kame dominuoja jaunysts kultas, mes tikime nuo senatvs sauganiais produktais, mes baiminams, kad m笛s迭 k笛nai tarsi mus i邸duoda vien dl to, kad jie keiiasi. Kodl mes nuo ka転kurio gyvenimo momento taip staiga atsisakome galimybs prisitaikyti ir keistis? Kodl nat笛ralus senjimas asocijuojasi su baime pa転velgti 眺 veidrod眺 ar begalins pastangos sugr転inti jaunyst? Mes gdijams b笛ti pavadinti senais, o baimintis savo ateities yra netgi kenksminga m笛s迭 sveikatai.
Jaunysts kultas formuoja m笛s迭 po転i笛r眺 眺 gyvenim. Net tie, kuriems per keturiasde邸imt, tik ir girdi, kaip b笛t迭 gerai, jei jie galt迭 ilgiau i邸likti jauni ir 邸aun笛s, gal kiek pasigerint迭 i邸vaizd plastinmis veido, plauk迭 persodinimo, riebal迭 nusiurbimo operacijomis, pasistengt迭 nesustabarti. Kalbama tik apie tai, kaip atitikti tam tikrus jaunuomens standartus: b笛ti patraukliu ir perspektyviu, vengti monotonijos ir nuobodulio, pasiduoti naujovms, b笛ti lanksiam, madingam, linksmam, seksualiam.
#10: Mes visi ka転kuriuo aspektu nerimaujame dl artjanios senatvs: l邸迭 tr笛kumo, lig迭, vienatvs. ios baims nat笛ralios, pateisinamos ir suprantamos. Taiau mes itin retai susimstome, kad m笛s迭 savijauta pasiekus t am転i迭 gali b笛ti tiek geresn, tiek ir blogesn, ir tai priklauso tik nuo aplinkos, kurioje gyvename.
#11: M笛s迭 prietarai gr眺sti kitoni邸kumo faktoriumi suvokiant kitus 転mones ne tokiais, kokie esame patys: kita ras, religija, tautyb. Tuo paiu mes visi tarsi suvokiame, kad diskriminacija pagal odos spalv, religij, politinius 眺sitikinimus, lyt眺 nra nei geras, nei toleruotinas dalykas. Taiau pats keisiausias dalykas apie senizm yra tai, kas tais kitais esame mes patys. Ir senizm maitina neigimas m笛s迭 nenoras pripa転inti, kad ir mes patys senstame.
#12: Juk ne odos spalva apsunkina gyvenim. O rasizmas.
#13: Juk ne moters fiziniai skirtumai jos gyvenim padaro sunkesniu. O seksizmas.
#15: Pripa転inkime, kaip mes juokiams i邸 t迭, kurie elgiasi - kerpasi, kuria 邸eimas ar rengiasi - ne pagal am転i迭! Juk 9/10 suaugusi迭j迭 yra b笛tent tokie, besijuokiantieji. ie elgesio pavyzd転iai yra SENIZMAS. Visi mes viena ar kita forma taip darome ir mums sunku su tuo kovoti ar keisti savo elgsen kol iki galo nesuvokiame. Niekas negimsta senistu. Taiau 邸ie rei邸kiniai prasideda dar vaikystje, ma転daug tuo paiu metu, kai vaikas pradeda suvokti rasi迭 ar lyi迭 skirtumus, kadangi nuolatinis neigiamas informacijos srautas apie gyvenim vyresniame am転iuje masins informacijos priemonse mus bombarduoja kone kiekvien dien. Sutinkate? Rauk邸ls yra blogai. Seni 転mons yra apgailtini. Li笛dna b笛ti senu.
Jeigu ka転kam tampa sunku perskaityti preki迭 etiketes parduotuvje ar atidaryti uogiens stiklain眺, jis kaltina save, savo negebjim tinkamai senti vietoje senizmo, kuris 邸ias nat笛ralias transformacijas padaro gdingomis ir diskriminuojaniomis. Akivaizdu, jog pagrindiniai pasaulio pinigai u転dirbami ne i邸 malonum迭, bet gdos ir baims sukurt迭 rink迭. Kas sako, kad rauk邸ls yra blogai? Multi milijardin kosmetikos industrija.
#16: Kuo labiau mes tai suvoksime, tuo lengviau atrasime alternatyvas. Senjimas nra problema, kuri reikia sprsti ar liga, kuri privalu gydyti. Tai nat笛ralus, ilgalaikis gyvenimo procesas, kuris vienija mus visus.
Ar tai 眺manoma? Manau, taip. Tik pa転velkime kaip per pastaruosius de邸imtmeius pasikeit moter迭 ar homoseksual迭 teiss. Tad kam pridti dar vien -izm prie ir taip jau gausaus j迭 sra邸o, kurstanio 眺tamp ir reikalaujanio nuolatinio dmesio? Mums net nereikia rinktis. Kai pasaulis ar Lietuva taps draugi邸kesne vieta senti, ji tokia taps ne tik senam, bet ir ne眺galiam, neturtingam, kitokios odos spalvos. Ir kai mes kartu sprsime kylanias socialines problemas gelbsime banginius Australijoje, sergsime demokratij ka転kur Rytuose, ma転insime skurd ir /ar socialin atskirt眺 ia, Lietuvoje - neskaiiuodami vienas kito met迭, tursime ne tik galimyb padaryti tai efektyviau, bet ir visi邸kai eliminuoti senizm.
#18: What keeps us healthy and happyas we go through life?There was a recent survey of millennialsasking them what their most important life goals were,and over 80 percent saidthat a major life goal for them was to get rich.And another 50 percent of those same young adultssaid that another major life goalwas to become famous.
And we're constantly told to lean in to work, to push harderand achieve more.We're given the impression that these are the things that we need to go afterin order to have a good life.Pictures of entire lives,of the choices that people make and how those choices work out for them,those pictures are almost impossible to get.
The Harvard Study of Adult Development may be the longest study of adult life that's ever been done.What are the lessons that come from the tens of thousands of pagesof information that we've generatedon these lives?Well, the lessons aren't about wealth or fame or working harder and harder.The clearest message that we get from this 75-year study is this:Good relationships keep us happier and healthier. Period.
Close relationships, more than money or fame, are what keep people happy throughout their lives, the study revealed. Those ties protect people from lifes discontents, help to delay mental and physical decline, and are better predictors of long and happy lives than social class, IQ, or even genes. That finding proved true across the board among both the Harvard men and the inner-city participants.
#19: We've learned three big lessons about relationships.The first is that social connections are really good for us,and that loneliness kills.It turns out that people who are more socially connectedto family, to friends, to community,are happier, they're physically healthier, and they live longerthan people who are less well connected.And the experience of loneliness turns out to be toxic.People who are more isolated than they want to be from othersfind that they are less happy,their health declines earlier in midlife,their brain functioning declines soonerand they live shorter lives than people who are not lonely.And the sad fact is that at any given time,more than one in five Americans will report that they're lonely.
#20: And we know that you can be lonely in a crowdand you can be lonely in a marriage,so the second big lesson that we learnedis that it's not just the number of friends you have,and it's not whether or not you're in a committed relationship,but it's the quality of your close relationships that matters.It turns out that living in the midst of conflict is really bad for our health.High-conflict marriages, for example, without much affection,turn out to be very bad for our health, perhaps worse than getting divorced.And living in the midst of good, warm relationships is protective.
The people who were the most satisfied in their relationships at age 50were the healthiest at age 80.And good, close relationships seem to buffer usfrom some of the slings and arrows of getting old.Our most happily partnered men and womenreported, in their 80s,that on the days when they had more physical pain,their mood stayed just as happy.But the people who were in unhappy relationships,on the days when they reported more physical pain,it was magnified by more emotional pain.
#21: And the third big lesson that we learned about relationships and our healthis that good relationships don't just protect our bodies,they protect our brains.It turns out that being in a securely attached relationshipto another person in your 80s is protective,that the people who are in relationshipswhere they really feel they can count on the other person in times of need,those people's memories stay sharper longer.And the people in relationshipswhere they feel they really can't count on the other one,those are the people who experience earlier memory decline.And those good relationships, they don't have to be smooth all the time.Some of our octogenarian couples could bicker with each otherday in and day out,but as long as they felt that they could really count on the otherwhen the going got tough,those arguments didn't take a toll on their memories.
#22: So this message,that good, close relationships are good for our health and well-being,this is wisdom that's as old as the hills.Why is this so hard to get and so easy to ignore?Well, we're human.What we'd really like is a quick fix,something we can getthat'll make our lives good and keep them that way.Relationships are messy and they're complicatedand the hard work of tending to family and friends,it's not sexy or glamorous.It's also lifelong. It never ends.Our study has shownthat the people who fared the best were the people who leaned in to relationships,with family, with friends, with community.
So what about you?Let's say you're 25, or you're 40, or you're 60.What might leaning in to relationships even look like?
Well, the possibilities are practically endless.It might be something as simple as replacing screen time with people timeor livening up a stale relationship by doing something new together,long walks or date nights,or reaching out to that family member who you haven't spoken to in years,because those all-too-common family feudstake a terrible tollon the people who hold the grudges.
#25: ...teikianti emocin param ir psichologin pagalb, informacij ir konsultacijas, si笛lanti galimyb turti telefonin眺 draug, kuris reguliariai paskambins pasidomti, kaip sekasi, paklausti, kaip 転mogus jauiasi, pasi笛lyti pagalbos.
Sidabrin linija padeda sprsti visuomens ir vyresnio am転iaus 転moni迭 atskirumo, vieni邸umo, bendravimo tr笛kumo problemas, suteikdama senoliams galimyb vl d転iaugtis oriu, prasmingu, pilnaverti邸ku gyvenimu.