1. Az új média és a hálózati tanulás Tantárgy: Távoktatás e-learning módszertan LSP_TM109K2 Oktató: Dr. Forgó Sándor Készítette: Tóth Ágnes Tanári mesterség IKT alapjai LSB2FK levelező 2010/2011 2010.11.25.
2. Tartalom Az új média fogalma Az új média előnyei A médiakonvergencia A tanulási lehetőségek átalakulása a technológia fejlődésével A Web 2.0 fogalma, kialakulása Tanuláselméletek A konnektivizmus Az e-learning alkalmazása és előnyei Az elektronikus tanulás előnyei 2010.11.25.
3. Az új média fogalma A médiumok új generációja/nemzedéke: az Új Média. 2010.11.25.
4. Az új média fogalma Az új média "a digitális hálózati kommunikáció révén létrejövő médiatípus átfogó neve. Az új média fogalma magába foglalja a multimédia és interakítv média jellegű tartalmakat, az újszerű egyéni és közösségi cselekvési formákat egyaránt." SZAKADÁT István: Új média, hálózati kommunikáció. BME Média Oktató és Kutató Központjának honlapja, http://mokk.bme.hu/archive/szocjegyzet_newmedia 2010.11.25.
5. Az új média fogalma Az új média fogalomkörét jól illusztrálja R. Bailey megfogalmazása, miszerint a médiumok három nagy korszaka különböztethető meg: 1870 – 1980 között: a Tömegkommunikációs médiumok ( Mass media) (nyomtatott sajtó és elektronikus műsorszórás) 1990-es évek: médiumok tömege ( Masses of media) , melyek digitális kódolásúak, 2000-től: a saját média ( Me media) (webnaplók) 2010.11.25.
6. Az új média előnyei Az Új Média a hálózati multimédiás, interaktív (egyéni és közösségi cselekvési formákon alapuló) online megoldásokon túlmenően a mobiltelefonos (celluláris) és a digitális műsorszórás révén létrejött interaktív televíziózási megoldásokat is magába foglalja. Forgó S.: Az új média és az elektronikus tanulás 2010.11.25.
7. A médiakonvergencia A médiakonvergencia az a folyamat, amelynek során a hagyományos médiumok, a sajtó, a rádió és a televízió az internet (világháló) segítségével egy közös médiummá kapcsolódik össze. A folyamatot a számítógépek elterjedése és hálózatra kapcsolódása, valamint a mobilkommunikáció térhódítása teszi lehetővé. 2010.11.25.
8. A médiakonvergencia A médiakonvergencia folyamata tulajdonkép-pen az online sajtóval, a wappal, az internetes portálokkal, a rádiók és televíziók internetes adásaival, az internetes tartalmak bővülésével megindult. Balázs Géza Az informatika hatása a nyelvre, 2006 A médiakonvergencia 2010.11.25.
10. A tanulási lehetőségek átalakulása a technológia fejlődésével Az első nemzedékbe tartozó eszközök: képek, térképek, grafikus ábrázolások, kéziratok, kiállítási tárgyak, modellek, falitáblák, makettek, kísérleti eszközök, stb. A második nemzedékbe tartozó eszközök: tankönyvek, olvasókönyvek és nyomtatott tesztek. 2010.11.25.
11. A tanulási lehetőségek átalakulása a technológia fejlődésével A harmadik nemzedékbe 19-20 században keletkezett az audiovizuális eszközök tartoznak (fényképek, a diapozitívok, a filmek, a hangfelvételek, a rádió és a videotechnika). A programozott oktatás eszközei képezik a negyedik nemzedékbe tartozó eszközöket (a programozott egyéni tanulás eszközein túl a nyelvi laboratóriu-mok, a személyi számítógépek (PC-k) alkalmazása az oktatásban, interaktív videó, CD-I, a multimédia és a virtuális valóságot megjelenítő eszközök). 2010.11.25.
12. A tanulási lehetőségek átalakulása a technológia fejlődésével Ötödikként jelent meg az internet (web alapú képzés (WBT vagy IBT), e-learning). 2010.11.25.
13. A Web 2.0 fogalma, kialakulása A web 2.0 (vagy webkettő ) kifejezés olyan internetes szolgáltatások gyűjtőneve, amelyek elsősorban a közösségre épülnek, azaz a felhasználók közösen készítik a tartalmat vagy megosztják egymás információit. A felhasználók jellemzően kommunikálnak egymással, és kapcsolatokat alakítanak ki egymás között. 2010.11.25.
14. A Web 2.0 fogalma, kialakulása A web 2.0 kifejezést Tim O'Reillynek, az O'Reilly Media cég alapítójának tulajdonítják, 2004-ből, ám valójában Dale Dougherty és Craig Line említette először a kifejezést egy közös előadásukban. 2010.11.25.
16. A konnektivizmus A hálózatalapú tanulás vagy konnektivizmus a fogalmi társadalom tanuláselmélete, melyet George Siemens és Stephen Downes nevei fémjeleznek. Három terület metszéspontján helyezkedik el: informatika, pedagógia és hálózatkutatás. A hálózatalapú tanulás tömören a hálózatelméletek pedagógiában való alkalmazását jelöli. 2010.11.25.
17. A konnektivizmus ’’ Integráltan kell felfogni a konnektivizmust, tehát kutatni szükséges az Új MÉDIA rendszerek (iTV, mobil, PDA) eszközökkel történő hálózatos tanulást is az oktatás kulcsmozzanatai (kompetenciák, tartalom, motiválás, rugalmasság, tanulói teljesítmények értékelhetősége) szempontjából.’’ ( Forgó Sándor ) 2010.11.25.
18. Az e-learning alkalmazása és előnyei Az e-learning olyan számítógépes hálózaton elérhető nyitott – tér- és időkorlátoktól független – képzési forma, amely a tanítási - tanulási folyamatot megszervezve hatékony, optimális ismeretátadási, tanulási módszerek birtokában a tananyagot és a tanulói forrásokat, a tutor-tanuló kommunikációt valamint a számítógépes interaktív oktatószoftvert egységes keretrendszerbe foglalva a tanuló számára hozzáférhetővé teszi. FORGÓ S.: Agria Media 2002. Oktatástechnológiai és információtechnológiai konferencián elhangzott előadás 2010.11.25.
19. Az elektronikus tanulás előnyei hatékony térben és időben rugalmas jó minőségben terjeszthető tananyag önálló tanulás a tanár tutor szerepe a gyerekek visszajelzést kapnak tananyag ellenőrzés tanár - diák közötti kommunikáció 2010.11.25.