ºÝºÝߣ

ºÝºÝߣShare a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran         : Pendidikan Seni Visual

Tahun                  :3

Bidang                 : Membentuk dan Membuat Binaan

Aktiviti               : Boneka

Tajuk                  : Boneka jari

Masa                   : 60 minit

Objektif Modul         : Guru dapat mengajar murid menghasilkan boneka jari.

Objektif Pengajaran
dan Pembelajaran       : Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat:
                         1. Menghasilkan boneka jari.
                         2. Menghias boneka jari menggunakan warna magik.

Keperluan              : 1. Alat    : gunting,
                         2. Bahan : gam, kelongsong telur, butang, warna magik
                         3. Rujukan : Buku Sumber Guru Pendidikan Seni KBSR,
                                      Huraian Sukatan Pelajaran PSV KBSR


Prosedur               : 1. Guru menentukan aras pembelajaran dalam Pengajaran dan
                            Pembelajaran.
                         2. Guru merancang strategi pengajaran dan pembelajaran dengan
                            menerapkan Teori Kecergasan Pelbagai, Kemahiran Berfikir
                            Secara Kritis dan Kreatif.
                         3. Guru memulakan aktiviti dengan menjalankan set induksi.
                         4. Guru menunjuk cara dan membimbing murid menghasilkan
                            boneka jari.
                         5. Pembelajaran diakhiri dengan Sesi Apresiasi dan Refleksi.
STRATEGI
                                                                            PENGAJARAN
       BUTIRAN KEGIATAN                   HASIL PEMBELAJARAN
                                                                               DAN
                                                                           PEMBELAJARAN

Set Induksi :                      Murid menghayati cerita tersebut.       Kontekstual

Guru manunjukkan lakonan cerita
arnab dan kura-kura dengan
menggunakan boneka jari.




Aktiviti 1 :                       Aras 1 :

Guru menyenarai bahan yang akan    Murid mengetahui bahan yang akan        KBKK – kritis
digunakan untuk menghasilkan       digunakan dalam penghasilan boneka      mencirikan
boneka jari.                       jari.
    - kelongsong telur
    - gam
    - warna magik
    - butang


Aktiviti 2 :                       Aras 2 :

Guru menunjukkan langkah-langkah   Murid mengetahui cara-cara              Pembelajaran
menghasilkan boneka jari           menghasilkan boneka jari mengikut       Masteri
menggunakan kelongsong telur       urutan.
          - mewarna                Murid memahami bahawa perlunya ada
          - menampal butang        sifat kesabaran dan kelembutan ketika
          - menghias               mewarna kelongsong telur.




Aktiviti 3 :                       Aras 3 :

Guru membimbing murid mewarna      Murid dapat membuat boneka jari         KBKK - Kreatif
kelongsong telur dengan            menggunakan kelongsong telur.           Menjana idea
menggunakan warna yang sesuai.
                                   Murid menghias mata boneka
                                   menggunakan tampalan butang.


Sesi Apresiasi dan Refleksi :

Guru meminta murid menyarung
serta berbual dengan rakan         Murid menggayakan boneka jari sambil    TKP
menggunakan boneka jari .          bergembira.                             Interpersonal
Boneka   boneka jari

More Related Content

Boneka boneka jari

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun :3 Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan Aktiviti : Boneka Tajuk : Boneka jari Masa : 60 minit Objektif Modul : Guru dapat mengajar murid menghasilkan boneka jari. Objektif Pengajaran dan Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat: 1. Menghasilkan boneka jari. 2. Menghias boneka jari menggunakan warna magik. Keperluan : 1. Alat : gunting, 2. Bahan : gam, kelongsong telur, butang, warna magik 3. Rujukan : Buku Sumber Guru Pendidikan Seni KBSR, Huraian Sukatan Pelajaran PSV KBSR Prosedur : 1. Guru menentukan aras pembelajaran dalam Pengajaran dan Pembelajaran. 2. Guru merancang strategi pengajaran dan pembelajaran dengan menerapkan Teori Kecergasan Pelbagai, Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif. 3. Guru memulakan aktiviti dengan menjalankan set induksi. 4. Guru menunjuk cara dan membimbing murid menghasilkan boneka jari. 5. Pembelajaran diakhiri dengan Sesi Apresiasi dan Refleksi.
  • 2. STRATEGI PENGAJARAN BUTIRAN KEGIATAN HASIL PEMBELAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set Induksi : Murid menghayati cerita tersebut. Kontekstual Guru manunjukkan lakonan cerita arnab dan kura-kura dengan menggunakan boneka jari. Aktiviti 1 : Aras 1 : Guru menyenarai bahan yang akan Murid mengetahui bahan yang akan KBKK – kritis digunakan untuk menghasilkan digunakan dalam penghasilan boneka mencirikan boneka jari. jari. - kelongsong telur - gam - warna magik - butang Aktiviti 2 : Aras 2 : Guru menunjukkan langkah-langkah Murid mengetahui cara-cara Pembelajaran menghasilkan boneka jari menghasilkan boneka jari mengikut Masteri menggunakan kelongsong telur urutan. - mewarna Murid memahami bahawa perlunya ada - menampal butang sifat kesabaran dan kelembutan ketika - menghias mewarna kelongsong telur. Aktiviti 3 : Aras 3 : Guru membimbing murid mewarna Murid dapat membuat boneka jari KBKK - Kreatif kelongsong telur dengan menggunakan kelongsong telur. Menjana idea menggunakan warna yang sesuai. Murid menghias mata boneka menggunakan tampalan butang. Sesi Apresiasi dan Refleksi : Guru meminta murid menyarung serta berbual dengan rakan Murid menggayakan boneka jari sambil TKP menggunakan boneka jari . bergembira. Interpersonal