1. Martin Bouška 7. 22.3.2011 AtmosféraAtmosféra je plynný obal tělesa v kosmickém prostoru Těleso může být obklopeno atmosférou pouze za předpokladu, že má dostatečnou hmotnost na to, aby plyn vázalo gravitační silou. V případě některých plynných sloučenin musí být splněna i další podmínka - dostatečně nízká teplotaHustota plynu je nepřímo úměrná hmotnosti tělesa. Lehčí plyn (např. vodík neunikne do vesmíru , je-li vázán vyšší gravitační silou. To je případ plynných obrů ve Sluneční soustavě.
3. TroposféraTroposféra sahá od povrchu země až do 7 km v polárních oblastech a 17 km okolo rovníku a je tedy nejnižší vrstvou atmosféry vůbec. Teplota troposféry klesá s nadmořskou výškou.
5. MezosféraSahá od konce stratosféry, přibližně do 80 až 85 km. Teplota s nadmořskou výškou klesá.
6. TermosféraSahá od konce mezosféry zhruba do vzdálenosti 640 km od povrchu. Teplota stoupá s nadmořskou výškou.
7. ExosféraSahá od konce termosféry zhruba do vzdálenosti 20 000-70 000 km od povrchu (až tam, kde poklesně počet částic na 1/10 průměrné hodnoty v troposféře). Teplota s nadmořskou výškou klesá.
8. Atmosferický tlakJe aerostatický tlak, který je způsoben atmosférouplanetyZemě. Tento tlak je vyvolán tíhouvzduchového sloupce sahajícího od hladiny (nadmořské výšky ve které tlak zjišťujeme) až po horní hranici atmosféry.Hodnota tohoto tlaku je největší na zemském povrchu a s rostoucí výškou klesá. Barometrický tlak není stálý, ale kolísá v daném bodě zemského povrchu kolem určité hodnoty.Tlak menší než barometrický tlak se nazývá podtlak, tlak větší než barometrický tlak se nazývá přetlak. Prostor s takřka nulovým tlakem se nazývá vakuum