際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
Budget <br />ITEMQUANTITYRATE PER UNIT (IN RS.)TOTAL (IN RS.)BUILDINGLEASE AMOUNT (SECURITY)14,28,1204,28,120TOTAL428120MACHINERYCONVECTION OVEN22500050000PLANETARY MIXER22000040000WORK STATION WITH FREEZER16000060000COLD DISPLAY COUNTER11800018000ELECTRONIC WEIGHING MACHINE130003000BILLING MACHINE130003000TOTAL174000UTENSILSRUBBER SPATULA34001200BAKING PANS1 SET36003600BAKING PLATES29001800BAKING TRAY26001200LADLES340120PERFORATED SPOONS460240WATER DISPENSER240008000KNIFE SET1500500TONGS23060WHISKS2100200PLATES 50502500PIPING CONES1 SET10001000CHOCOLATE MOULDS1 SET (PLASTIC)300300CHOCOLATE MOULDS1 SET (ALUMINIUM)500500TOTAL21220PROMOTIONBANNERS105505500COUPONS1003300COUPON VALUE10010010000PAMPHLETS40000.41600NEWSPAPER ADVERTISEMENT8200016000SHOP HOARDING200012000VISITING CARDS1003300TOTAL35700ITEMQUANTITYRATE PER UNIT (IN RS.)TOTAL (IN RS.)FURNITURESTABLE66003600AIR CONDITIONER22300046000CHAIR163004800REFRIGERATOR13000030000COUNTER125002500INSECT REPELLANT1800800DUST BINS470280SCOOTY13000030000TOTAL117980RAW MATERIALSCHOCOLATE BAR100110/KG11000WATER CANS50301500SUGAR2025500FLOOR CLEANING LIQUID24080FLOOR CLEANING DEVICE16060DUSTBIN POLY BAGS50150UTENSILS CLEANING SCRUBBER41040UTENSILS CLEANING LIQUID260240TISSUE PAPER (PRINTED)200010 PER 100200APRON5100500GLOVES550250PAPER PLATES100020 PER 100200PAPER CUPS100020 PER 100200PLATIC SPOONS100025 PER 100250BOXES50052500TOTAL17570SHOP CUSTOMIZATION/6 MONTHSELECTRICIAN2 DAYS300/DAY600ELECTRICALS4000MASON2 DAYS150/DAY300PLUMBER1 DAY200/DAY200CARPENTER2 DAYS200/DAY400CONSTRUCTIION MATERIAL4000PAINT1200PAINTER1 DAY250/DAY250TOTAL10950GRAND TOTAL8,05,540<br />We require an amount of  8,05,540 rupees for starting the business. We are to take a loan from the Axis Bank Branch in Besant Nagar, at an interest of 12.5%. We will be repaying the loan at Rs.15000 per month.<br />-171450-238125<br />Monthly Expenses<br />The following assumptions have been made to calculate the monthly expenses:<br />I unit= 20 gms<br />Half days on Monday<br />S.p. of 1gm of choc=  Rs.1.5<br />For 1 unit: (1.5* 20) + 2( making per unit)= Rs. 32/ unit<br />Average sales on Monday = 65 units each on an average<br />Average daily sales on week days( Tue, Wed, Thur) = 145 units each on an average.<br />Average daily sales on weekends = 250 units of each on an average.<br />Average sales per week = 65+ 145*3+250*3= 1250 units<br />Average consumption/ week = 1250*20gm= 25 kg<br />Average sales/month = 1250 units *4 = 5000 units<br />Monthly chocolate consumption = 25*4 kg = 100kg<br />ITEMRATEQUANTITYTOTAL (IN RS.)STAFFCOOK / HELPER8000324000DESIGNER15000115000MANAGER25000125000SHOP ASSISTANTS6000212000SOURCING AND DELIVERY MAN700017000TOTAL73000INFRASTRUCTUREELECTRICITY8000SHOP RENT35700WATER (MUNICIPALITY REFILL)100033000TOTAL46700RAW MATERIALTOTAL17570GRAND TOTAL137270<br />The approximate monthly expenditure is Rs.1,37,270. Costing of a piece of chocolate weighing 20gm.<br />We have included the costing for a basic dark chocolate product. The product weighs 20 grams, inclusive of all the materials. The costing is to approximation.<br />ITEMQUANTITYRATETOTAL (IN Rs.)DIRECT MATERIALCHOCOLATE20gm110/kg2.2FLAVOURS10gm100/kg1WATER AND OTHERS1.5TOTAL4.7DIRECT LABOURCOOK / HELPER2.5HM GRADUATE3TOTAL5.5INDIRECT MATERIALTISSUE PAPER10.150.2SPOON10.250.2CUP/PLATE10.30.3DISHWASHER0.1TOTAL.8INDIRECT LABOURASSISSTANTS22SOURCING1.5TOTAL3.5SHOP RENTAL4.5ELECTRICITY1.6GRAND TOTAL20.6SHOP OVERHEADS @ 12%2.52TOTAL COST23.12MARKUP @ 40%  9.24RETAIL PRICE  32.368Average piece price for 20gm chocolate = 32 rupees<br />Average piece price for 20 gm chocolate = 32 rupees Daily Sales Forecast<br />The following are taken to be assumptions: <br />DAYUNITS SOLDRATEINCOMEMONDAY65 UNITSat Rs.32 per unitRs.2080TUESDAY145 UNITSat Rs.32 per unitRs.4640WEDNESDAY145 UNITSat Rs.32 per unitRs.4640THURSDAY145 UNITSat Rs.32 per unitRs.4640FIRDAY250 UNITSat Rs.32 per unitRs.8000SATURDAY250 UNITSat Rs.32 per unitRs.8000SUNDAY250 UNITSat Rs.32 per unitRs.8000<br />TOTAL: RS. 40,000/ WEEK<br />GRAND TOTAL: 1,60,000<br />HENCE PROFIT:<br /> <br />        TOTAL SALES- TOTAL MONTHLY EXPENSES<br />   1,60,000- 1,37,270= Rs. 22, 730<br />Other deductions:<br />Loan: Rs. 15,000<br />HENCE REVENUE: 7730.<br /> <br />
Budget
Budget
Budget
Budget
Budget
Budget

More Related Content

Budget

  • 1. Budget <br />ITEMQUANTITYRATE PER UNIT (IN RS.)TOTAL (IN RS.)BUILDINGLEASE AMOUNT (SECURITY)14,28,1204,28,120TOTAL428120MACHINERYCONVECTION OVEN22500050000PLANETARY MIXER22000040000WORK STATION WITH FREEZER16000060000COLD DISPLAY COUNTER11800018000ELECTRONIC WEIGHING MACHINE130003000BILLING MACHINE130003000TOTAL174000UTENSILSRUBBER SPATULA34001200BAKING PANS1 SET36003600BAKING PLATES29001800BAKING TRAY26001200LADLES340120PERFORATED SPOONS460240WATER DISPENSER240008000KNIFE SET1500500TONGS23060WHISKS2100200PLATES 50502500PIPING CONES1 SET10001000CHOCOLATE MOULDS1 SET (PLASTIC)300300CHOCOLATE MOULDS1 SET (ALUMINIUM)500500TOTAL21220PROMOTIONBANNERS105505500COUPONS1003300COUPON VALUE10010010000PAMPHLETS40000.41600NEWSPAPER ADVERTISEMENT8200016000SHOP HOARDING200012000VISITING CARDS1003300TOTAL35700ITEMQUANTITYRATE PER UNIT (IN RS.)TOTAL (IN RS.)FURNITURESTABLE66003600AIR CONDITIONER22300046000CHAIR163004800REFRIGERATOR13000030000COUNTER125002500INSECT REPELLANT1800800DUST BINS470280SCOOTY13000030000TOTAL117980RAW MATERIALSCHOCOLATE BAR100110/KG11000WATER CANS50301500SUGAR2025500FLOOR CLEANING LIQUID24080FLOOR CLEANING DEVICE16060DUSTBIN POLY BAGS50150UTENSILS CLEANING SCRUBBER41040UTENSILS CLEANING LIQUID260240TISSUE PAPER (PRINTED)200010 PER 100200APRON5100500GLOVES550250PAPER PLATES100020 PER 100200PAPER CUPS100020 PER 100200PLATIC SPOONS100025 PER 100250BOXES50052500TOTAL17570SHOP CUSTOMIZATION/6 MONTHSELECTRICIAN2 DAYS300/DAY600ELECTRICALS4000MASON2 DAYS150/DAY300PLUMBER1 DAY200/DAY200CARPENTER2 DAYS200/DAY400CONSTRUCTIION MATERIAL4000PAINT1200PAINTER1 DAY250/DAY250TOTAL10950GRAND TOTAL8,05,540<br />We require an amount of 8,05,540 rupees for starting the business. We are to take a loan from the Axis Bank Branch in Besant Nagar, at an interest of 12.5%. We will be repaying the loan at Rs.15000 per month.<br />-171450-238125<br />Monthly Expenses<br />The following assumptions have been made to calculate the monthly expenses:<br />I unit= 20 gms<br />Half days on Monday<br />S.p. of 1gm of choc= Rs.1.5<br />For 1 unit: (1.5* 20) + 2( making per unit)= Rs. 32/ unit<br />Average sales on Monday = 65 units each on an average<br />Average daily sales on week days( Tue, Wed, Thur) = 145 units each on an average.<br />Average daily sales on weekends = 250 units of each on an average.<br />Average sales per week = 65+ 145*3+250*3= 1250 units<br />Average consumption/ week = 1250*20gm= 25 kg<br />Average sales/month = 1250 units *4 = 5000 units<br />Monthly chocolate consumption = 25*4 kg = 100kg<br />ITEMRATEQUANTITYTOTAL (IN RS.)STAFFCOOK / HELPER8000324000DESIGNER15000115000MANAGER25000125000SHOP ASSISTANTS6000212000SOURCING AND DELIVERY MAN700017000TOTAL73000INFRASTRUCTUREELECTRICITY8000SHOP RENT35700WATER (MUNICIPALITY REFILL)100033000TOTAL46700RAW MATERIALTOTAL17570GRAND TOTAL137270<br />The approximate monthly expenditure is Rs.1,37,270. Costing of a piece of chocolate weighing 20gm.<br />We have included the costing for a basic dark chocolate product. The product weighs 20 grams, inclusive of all the materials. The costing is to approximation.<br />ITEMQUANTITYRATETOTAL (IN Rs.)DIRECT MATERIALCHOCOLATE20gm110/kg2.2FLAVOURS10gm100/kg1WATER AND OTHERS1.5TOTAL4.7DIRECT LABOURCOOK / HELPER2.5HM GRADUATE3TOTAL5.5INDIRECT MATERIALTISSUE PAPER10.150.2SPOON10.250.2CUP/PLATE10.30.3DISHWASHER0.1TOTAL.8INDIRECT LABOURASSISSTANTS22SOURCING1.5TOTAL3.5SHOP RENTAL4.5ELECTRICITY1.6GRAND TOTAL20.6SHOP OVERHEADS @ 12%2.52TOTAL COST23.12MARKUP @ 40% 9.24RETAIL PRICE 32.368Average piece price for 20gm chocolate = 32 rupees<br />Average piece price for 20 gm chocolate = 32 rupees Daily Sales Forecast<br />The following are taken to be assumptions: <br />DAYUNITS SOLDRATEINCOMEMONDAY65 UNITSat Rs.32 per unitRs.2080TUESDAY145 UNITSat Rs.32 per unitRs.4640WEDNESDAY145 UNITSat Rs.32 per unitRs.4640THURSDAY145 UNITSat Rs.32 per unitRs.4640FIRDAY250 UNITSat Rs.32 per unitRs.8000SATURDAY250 UNITSat Rs.32 per unitRs.8000SUNDAY250 UNITSat Rs.32 per unitRs.8000<br />TOTAL: RS. 40,000/ WEEK<br />GRAND TOTAL: 1,60,000<br />HENCE PROFIT:<br /> <br /> TOTAL SALES- TOTAL MONTHLY EXPENSES<br /> 1,60,000- 1,37,270= Rs. 22, 730<br />Other deductions:<br />Loan: Rs. 15,000<br />HENCE REVENUE: 7730.<br /> <br />