ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Tóth Erzsébet – Szász Péter „ Multimédia az oktatásban” Nemzetközi Konferencia Nyíregyháza, 2010. július 8.
Web 2.0. 2006-ban egy jelentős változás tanúi lehettünk, amikor az  interaktív, programozható web  háttérbe szorította a statikus webet.  A korábbi passzív internetezők  önszerveződő közösségek  aktív tagjaivá váltak, ami főként a web 2.0 térhódításának volt köszönhető.  Ezáltal a web rendkívül nyitott  közösségi színtérré  alakult át az innováció, a kibontakozás, valamint az értékteremtés számára.
A web 2.0 a  web megújulás át hivatott kifejezni a különféle technológiák kombinált használata révén. Web 2.0-ásnak akkor hívunk egy weboldalt, ha az egy vagy több technológiát, vagy alkalmazási módot használ a következők közül: CSS  (Cascading Style Sheets) – stíluslap használat a tartalom és a megjelenítés szétválasztására Folksonomies  (folk taxonomy szabad fordításban: népi osztályozás) – címkézés, metaadat készítés tartalomhoz Mikroformátumok at terjesztő oldalak bővített jelentésleírással (szemantikai kiegészítések)
API   ( A pplication  P rogramming  I nterface) Alkalmazásprogramozási felület R ich  I nternet  A pplications   – Látványos internetes alkalmazások pl. Ajax mint eszköz Szemantikailag összefüggések kifejezésére alkalmas  XHTML  és  HTML  jelölők RSS  /  Atom  feed támogatás Mashup  – Kliens vagy szerver oldali tartalomkombinálás pl. Google Maps Weblog  alkalmazások wiki  vagy  fórum  szoftverek
Ezek a technológiák nem újak, mégis terjedésük, és külön-külön avagy együttes alkalmazásuk  új internetezési szokások at,  igény eket,  társadalmi változás okat indítottak el. Az általuk kínált lehetőségekkel élve a felhasználók már nem csak az előzőleg weblapkészítők által feltett statikus tartalmat fogadhatták be, hanem  lehetőség ük nyílt  saját oldalak létrehozására  programozási ismeretek nélkül, valamint  visszajelzések adására  a megszerzett információkkal kapcsolatban.
Magyarországon az internet terjedésével szintén megjelentek a web 2.0-s szolgáltatásokat kínáló weboldalak (iwiw, KlubD, baratikor, videa, keptaram, mindenkilapja) és felhasználóik számának növekedése jelzi az  új szolgáltatások iránti fogékonyság ot.
Web 2.0-s eszközök a szervezetek szolgálatában Tartalomkezelő rendszerek A tartalomkezelő rendszerek alapot adnak portálok webes megjelenéséhez. Legismertebbek a Joomla/Mambo, E107, Drupal, CMS Made Simple, PHP-Fusion, Opencms. A PHP programozási nyelvet és PostgreSQL vagy Mysql adatbázis motorokat használnak alapnak leggyakrabban. Általában rendelkeznek RSS és/vagy Atom hírfolyam támogatással és gyakran Ajax webfejlesztési technikát is használnak.
Blogok „ A weblogot író célja általában az önkifejezés, gondolatai közreadása és az általa képviselt vélemények terjesztése. Témája sokrétű: személyes napló, de lehet egyéni esetleg csoportos politikai véleménynyilvánítás, vagy üzleti jellegű kommunikáció eszköze és lehetségesek tematikus blogok is (pl. kifejezetten csak az irodalommal foglalkozóak); ennek megfelelően a webnaplót vezetők köre az alkalmi szerzőktől a vállalatokig terjed. Sok weblog teszi lehetővé a látogatóknak nyilvános megjegyzések írását, ami közösségek kialakulásához vezethet.” A blogok lehetőséget adnak a szervezeteknek  munkacsoportok szervezésére , használhatóak intézményi  belső kommunikációs eszköz ként, forrásgyűjtő helyekként, vitaszínhelyeknek.
Videó megosztó oldalak A videó megosztó oldalaknak egyre jobban nő látogatottságuk, így lehetővé teszik a szervezetek számára saját reklámfilmjeik készítését és feltöltését, videó gyűjtemények, konferenciák feltöltését. Pl.: Youtube, videa. Képmegosztó oldalak A különféle képmegosztó oldalak a szervezetekben keletkező vizuális dokumentumok könnyű prezentálásának lehetőségét kínálják.
Közösségi oldalak A közösségi oldalak ma a leglátogatottabb oldalak. Többek között üzenetváltási lehetőségeket kínálnak így a direkt marketing eszközei lehetnek. Pl.: Deviantart (képmegosztás, művészet) Wikik, wikipedia Wikiket használva a szervezetekkel kapcsolatos információ publikálható, rendszerezhető. Ez a modern eszköz a fogalmak, oldalak és címek újszerű összekötésével új dimenziót ad a tudásmegosztásnak, ezért kiválóan alkalmas tudásbázisok és tudástárak építésére.
Linkmegosztó oldalak A linkmegosztó oldalak a szervezet vagy az ügyfelei számára fontos külső információk hiperhivatkozásainak közzétételére szolgáló kézenfekvő eszközök. E-learning szoftverek Az e-learning szoftverek azon túl, hogy lehetővé teszik: az oktatási anyagok online tárolását, az anyagok között összefüggések felállításának lehetőségét biztosítják, valamint kurzusok menedzselésének eszközei, továbbá felhasználói visszajelzéseket fogadhatnak (feedback).
A web 2.0 eszközök kapcsán leszögezhetjük, hogy ezek sikeressége elképzelhetetlen lenne a  mobil készülékek térhódítása , valamint a  szélessávú internet elérés terjedése  nélkül.
A Web 2.0 hatásai a tudásmenedzsmentre A web 2.0 lényege Moria Levy szerint: A világhálót , a web 2.0 szemlélete szerint,  platformként kell kezelni , el kell vonatkoztatni a fizikai dokumentumhordozók világától. Nem a dokumentumhordozó dominál, nem abban van igazán üzlet. Azok a vállalatok, amelyek elsőként megértették a világháló platform jellegét, és erre alapozva építették fel üzleti modelljeiket, páratlan karriert futottak be (pl. Amazon, eBay, Napster). Olyan alkalmazásokról van szó, amelyek utat nyitnak egy-egy platformfelületen rengeteg különféle tartalom megvalósítására.
A hangsúly  az előbbiekből adódóan az alkalmazásfejlesztés helyett a  szolgáltatásfejlesztésre helyeződik át.  Az innováció a kapcsolódási pontok megtalálásában jelenik meg. Elképzelhető, hogy valaki csak egyféle szolgáltatás fejlesztésére koncentrál. Hatalmas hozzáadott értéktartalmat tud viszont elérni, ha rájön arra, hogy miképpen tudja a legegyszerűbb és legsikeresebb módon  összekapcsolni azt más szolgáltatásokkal .
A kollektív intelligencia jelenik meg az ún.  „longtail”  (elnyúló görbe)  üzleti modell  érvényesülésében. Voltaképpen itt a „sok kicsi sokra megy” ősi bölcsesség manifesztálódik. A  szolgáltatásoknak valamilyen tartalmi magon kell nyugodniuk . Erre a szilárd alapra tehető rá a rengeteg hozzáadott érték. A Google esetében az indexelésre és a rangsorolásra épül a hozzáadott értéktartalom, az Amazon esetében pedig a könyvkínálat katalógusára. Mindnyájan tudjuk, hogy mindkettő jóval többet nyújt ezeknél az alapszolgáltatásoknál, a mag mégis mindkét esetben stabil.
A web 2.0 tehát sokkal inkább szolgáltatásokon nyugszik, mintsem önálló alkalmazásokon
A web 2.0 kategorizálása a tudásmenedzsment szempontjából A tudásmenedzserek , akik a web 2.0 szemléletét, eszközeit szeretnék alkalmazni, némileg ellentmondásos, zavart helyzetben találják magukat. Több mint egy évtizede  küzdenek  a   tudásmenedzsment-szakemberek  az alkalmazottak és a főnökség passzivitásával és időhiányával .  A web 2.0-s eszközöket meg kell vizsgálni  és a koncepciókat elemezni kell olyan szempontból,  hogy mi hasznosítható belőlük a tudásmenedzsment-rendszerekben.  És ha sikerül ezeket beépíteni, akkor talán könnyebben befogadják a tudásmenedzsment dolgozók a szervezeten belül.
A web 2.0 és a tudásmenedzsment összevetésének négy szempontja:  koncepcionálisan,  az alapelvek mentén,  a különböző eszközök és alkalmazások funkcionalitásának szintjén,  a szervezeti kultúrához kapcsolódva.
A szervezeti kultúrával kapcsolatban az első és  fontos megállapítás, hogy  habár a hangsúly eddig is a felhasználókon volt, de  kevéssé összpontosítottak a felhasználók egyes csoportjaira . A web 2.0 kapcsán pedig pont az a szembetűnő, hogy a  web 2.0 szemléletmódjába  és eszközei használatába  belenövő fiatalság természetes módon várja el ennek megjelenését a vállalati környezetben is . Ők lehetnek azok a katalizáló tényezők, akik a tudásmenedzsment legfontosabb alkotóelemei.  A fiatalok fontos szereplők  a munkafolyamatokban szükséges változtatások keresztülvitelében.
A hálózatok szervezeti erejébe vetett  web 2.0-s nézet  jótékonyan segítheti a munkatársak hálózati részvételen alapuló együttműködését. A  bizalom, a közös értékek és érdekek, a részvétel és partnerség  igénye azok, amelyek a tudásmenedzsment számára is kihívásként jelentkeznek. A  web 2.0-s gondolkodásmód segíthet az egyes részlegek munkájának erősítésében.  Végeredményképpen a közösségi média a legnagyobb hatást összszervezeti szinten fejti ki, ami pedig a nagyfőnökök számára előnyös.
A web 2.0 az emberekre koncentrál, a tudásmenedzsment pedig a szervezetekre. A web 2.0 szemléletének és eszközeinek sikeres alkalmazása viszont ez utóbbi összpontosítás változását is jelenti az előbbi javára. A web 2.0 eszközöket tehát összefoglalóan azért érdemes használni a tudásmenedzsmentben, mert:  új hangsúlyokat visznek bele,  az emberek egyre inkább elvárják megjelenésüket és használatukat vállalati környezetben is,  körülveszi őket az újdonság és sikeresség aurája
Tudásmenedzsment rendszerek Olyan rendszerek, amelyek elősegítik, megkönnyítik a tudásmenedzsment tevékenységeit azáltal, hogy támogatják a személyek és a szervezet közötti  tudásáramlást .  A tudásmenedzsment technológiai támogatásában: -  "ismeretalapú technológiák" , -  "adatbányászat" , "dinamikus szimuláció"  "csoporttámogató rendszerek"  szerepe a legfontosabb.
A tudásmenedzsment-rendszerek főbb komponensei olyan  technológiák  melyek a  kommunikációt , az  együttműködést , a  tudás tárolását  és  visszatöltését   támogatják.  A  web 2.0-s  eszközök hatékony elemei lehetnek egy szervezet tudásmenedzsment rendszerének. A  technológia  alkalmazása  önmagában nem elégséges  egy tudás-intenzív szervezet kialakításához. A tudás létrehozása során elsődleges az emberi tényező .
Tudásmenedzsment vállalati környezetben Don Tapscott  webelemző szerint az új web  kollektív tudásbázisként   jelenik meg, amiben emberek millióinak közös tudása gyűlik össze önszerveződő formában. A  Google fő célja , hogy a világon felkutatható összes információt és tudást rendszerezze, ingyenesen elérhetővé tegye bárki számára. Ezenkívül támogatják a fényképekben vagy videókban, zenékben és szövegekben történő keresés lehetőségét .
A tudásmenedzsment lehetséges példái a Google-nél:  API-k megnyitása :   A Google és más üzleti cégek nyíltan hozzáférhetővé teszik alkalmazásaik programozófelületét (az  API-t ) platformjaikon.  Céljuk, hogy saját hasznukra fordíthassák az ott megjelenő tömegek ötleteit, tudását és energiáját.  Az API-k megnyitása után a fejlesztők gyors tempóban kezdték el gyártani az új alkalmazásokat.  A cég sikeresen maga köré gyűjtötte a fejlesztők hatalmas, önszerveződő hálózatát, amelyet önkényes eszközökkel meg sem próbál szabályozni.
Innováció, kutatás fenntartása:   A Google hajtóereje egy új fejlesztés, és ez a fő téma a cég csaknem minden vezetőségi összejövetelén.  A cég vezetői számára az a legnagyobb kihívás, hogy  fenntartsák az innovatív fejlődést  a Google méretbeli növekedésével.  Az innováció tehet arról, hogy a cég lekörözött másokat, és jelenleg is az első vonalban van.
Az alapítók tisztában vannak vele, hogy valakik valahol mindig megpróbálnak olyan megoldásokat találni, melyek jobban, gyorsabban csinálják a dolgokat.  Az innovativitás fenntartása egy nagy tempóban növekedő vállalatnál olyan  komplex kihívás , ami komoly problémákat okozott már más, ígéretes vállalkozások számára.
Fejlesztések tesztelése felhasználókkal:   A Google munkatársai mindent megtesznek annak érdekében is, hogy a  felhasználók  még  véglegesítésük előtt kipróbálhassák a termékeket. Így aztán a fejlesztések folyamatosak, az értékes reakciók pedig lehetővé teszik, hogy megszabaduljanak a hibáktól .
Nyitás más tudományterületek felé: A Google egyéb területekkel is foglalkozik, ilyenek a  molekuláris biológia  és a  genetika .  A gének milliói, az óriás mennyiségű adat végül is illik a Google keresőhöz, a robosztus adatbázishoz, a számolókapacitáshoz.  Letöltötte az emberi genom-térképet, és vezető biológusokkal, genetikusokkal együttműködve dolgozik olyan tudományos, gyógyászati területeken, ahol fontos újításokra lehet számítani a közeljövőben.  Hamarosan megvalósulhat, hogy az emberek rákereshetnek a Google-lel saját génjeikre.
Követi az egyetemi struktúrát működésében: A Google-t az egyetemekhez hasonlóan működtetik. Számos projekten dolgoznak egyidőben kis, három főből álló csoportok.  A fejlesztőktől elvárják, hogy idejük 20%-át olyan problémákra fordítsák, amelyek a legjobban érdeklik őket.  „ Az idő 20%-a”  elképzelés az egyetemi világból származik, ahol a professzorok egy napot kapnak egy héten, melyet saját érdeklődésük kielégítésére fordíthatnak.
Könyvek digitalizálása: A Google célja, hogy a világ könyvtáraiban fellelhető összes dokumentumot digitalizálja, valamint egységes felületen bárki számára kereshetővé és hozzáférhetővé tegye.  Nem utolsósorban célkitűzése, hogy ledőljenek a könyvtárak fizikai korlátai.  Ambiciózus vállalkozás, amelynek globális, társadalmi, oktatási eredményei lehetnek.
A Google Books weboldalán a következő olvasható: „   „Végső célunk az, hogy a kiadókkal és könyvtárakkal együttműködve létrehozzuk a világ összes nyelvén megjelent valamennyi könyv átfogó, kereshető, virtuális katalógusát, amely a felhasználóknak segít az új könyvek felfedezésében, a kiadóknak pedig az új olvasók megtalálásában”. Forrás:  http://www.google.com/googlebooks/library.html
A Google 2009 novemberében  ideiglenes megállapodást  kötött az Egyesült Államokban a szerzői jogtulajdonosok képviselőivel. Az  Authors Guild  és az  Association of American Publishers  sokáig egyezkedett a Google céggel egy New-York-i bíróság előtt, amíg nem sikerült kialkudni a részesedésüket az eredeti jogsértésből származó jövedelemből. Jelenleg a Google  125 millió dollárt  fizet a per lezárásáért és létrehoz egy  Book Rights Registry  nevű nyilvántartást, amelyet az online elérhetővé tett kiadványok szerzőinek és kiadóinak honorálásánál alkalmaz majd.
A keresőcég tervei szerint az  egyetemek hozzáférhetnének a szolgáltatásaihoz  térítés ellenében pl. ezekhez a ma még csak kereshető, de nem letölthető könyvekhez. Az ebből származó bevételeket megosztja majd a jogtulajdonosokkal.  Ha ez az üzleti modell jól működik, akkor lehet, hogy a még forgalomban levő könyvek közül is sokat hozzáférhetővé tesznek majd ebben a formában a szerzőik.
A Google könyvdigitalizálási programja  éles szakmai vitákat  váltott ki számos országban, mert komolyan sérti a könyvkiadók, könyvtárak és a terjesztők érdekeit.  Csak  közös összefogással  menekülhet meg a magyar könyvpiac is, valamint úgy, hogy gyorsan elébe megy a digitalizálási igényeknek és  stratégiákat dolgoz ki   a megoldásra. Ezen stratégiák feltételeit pedig érvényesíti a Google-lel szemben.
Google Scholar szolgáltatás: 2004. november 18-án vezették be, mára szinte minden online referált folyóiratban keres, kivéve a legnagyobb tudományos kiadó, az Elsevier által kiadottakat.  2006-tól már a magyar könyvtárak állományában is keres a MOKKA-n keresztül.   A szolgáltatás keresőalgoritmusa hasonlít a hagyományos Google keresőéhez, de nem a linkeket használja fel egy-egy publikáció fontosságának megállapításához, hanem azt, hogy más cikkek milyen gyakran hivatkoznak rá.
Ontológiák szerepe a szervezeti tudás kezelésében  Az ontológia célja - az információs rendszerek vonatkozásában - egy szakterület, feladat, alkalmazás formális leírása annak jelentésével együtt. "Az ontológia a fogalmi modell - a fogalomalkotás - világos és részletes leírása”. Egy ontológiának tartalmaznia kell a  tárgyterület szakkifejezéseit, terminológiáját és jelentésük leírását  (szemantika). Az ontológia gyakorlatilag mindig valamely szakterület közös értelmezésének megjelenése, amely elősegíti a különböző érdekelt felek közötti  kommunikációt .
"Az ontológia fogalmak olyan strukturált halmaza, amely szakterületek leírásához használható és így  alapja  lehet  tudásbázis-fejlesztési feladatoknak ”. Az ontológia fontos szerepet tölt be az  ismeret reprezentációjában  is, így alapvető fontosságú a szervezeti tudás menedzsmentjében, az ismeretalapú rendszerek kialakításában.  Az ontológiák  népszerűek többek között azért is, mert a  szervezeti tudás kezelésével kapcsolatos nehézségekre  adnak megoldási alternatívákat.
a  szervezeti tudás   jelentős része  dokumentumokban található meg , amelyekből azt ki kell nyerni; nehéz a  dokumentumok   közötti  kapcsolatokat  jól átlátni; a dokumentummenedzsment-rendszerek a hagyományos információ-visszakeresési technikákra épülnek, igény van ezzel szemben  "intelligens keresőrendszerekre" ; a kulcsszó alapú keresés gyakran eredményez nem megfelelő találatokat - szükség van a  tartalom szerinti kezelésre  is.
a kinyert  információ értelmezése   nehézkes lehet (az értelmezéshez emberi szakértelem szükséges); a kevéssé strukturált  szöveges források karbantartása időigényes és nehézkes , az anomáliák kezeléséhez, megjelenítéséhez  szemantikai támogatásra   van szükség; különböző forrásokból származó információt, tudást kell kezelni, amely függhet és általában függ is a  tudáshordozó előzetes tapasztalataitól   (vagyis a szakértő hátterétől).
Konklúziók A web 2.0 igazi áttörése még várat magára vállalati környezetben annak ellenére, hogy egyre többen használják.  Már rendelkezésre állnak olyan szoftverek, amelyek a web 2.0-t a vállalati környezethez adaptálják. Jelentős szemléletváltásra van szükség ahhoz, hogy a web 2.0 előnyeit ki lehessen aknázni vállalati szinten is.
Ha sikerül a web 2.0 előnyeit beépíteni a vállalati környezetben használt bonyolult tudásmenedzsment rendszerekbe, akkor azok sikeressége és elfogadottsága növekedni fog.  A Google azon vállalatok körébe sorolható, amelyek szemléletükben eredményesen valósították meg eddig a tudásgazdálkodást.  A keresőcég számos projektjével tudatosan törekszik a weben felhalmozott ismeretek megosztására és eljuttatására a felhasználókhoz.
Köszönjük a figyelmet !

More Related Content

Tudásmegosztás a világhálón

  • 1. Tóth Erzsébet – Szász Péter „ Multimédia az oktatásban” Nemzetközi Konferencia Nyíregyháza, 2010. július 8.
  • 2. Web 2.0. 2006-ban egy jelentős változás tanúi lehettünk, amikor az interaktív, programozható web háttérbe szorította a statikus webet. A korábbi passzív internetezők önszerveződő közösségek aktív tagjaivá váltak, ami főként a web 2.0 térhódításának volt köszönhető. Ezáltal a web rendkívül nyitott közösségi színtérré alakult át az innováció, a kibontakozás, valamint az értékteremtés számára.
  • 3. A web 2.0 a web megújulás át hivatott kifejezni a különféle technológiák kombinált használata révén. Web 2.0-ásnak akkor hívunk egy weboldalt, ha az egy vagy több technológiát, vagy alkalmazási módot használ a következők közül: CSS (Cascading Style Sheets) – stíluslap használat a tartalom és a megjelenítés szétválasztására Folksonomies (folk taxonomy szabad fordításban: népi osztályozás) – címkézés, metaadat készítés tartalomhoz Mikroformátumok at terjesztő oldalak bővített jelentésleírással (szemantikai kiegészítések)
  • 4. API ( A pplication P rogramming I nterface) Alkalmazásprogramozási felület R ich I nternet A pplications – Látványos internetes alkalmazások pl. Ajax mint eszköz Szemantikailag összefüggések kifejezésére alkalmas XHTML és HTML jelölők RSS / Atom feed támogatás Mashup – Kliens vagy szerver oldali tartalomkombinálás pl. Google Maps Weblog alkalmazások wiki vagy fórum szoftverek
  • 5. Ezek a technológiák nem újak, mégis terjedésük, és külön-külön avagy együttes alkalmazásuk új internetezési szokások at, igény eket, társadalmi változás okat indítottak el. Az általuk kínált lehetőségekkel élve a felhasználók már nem csak az előzőleg weblapkészítők által feltett statikus tartalmat fogadhatták be, hanem lehetőség ük nyílt saját oldalak létrehozására programozási ismeretek nélkül, valamint visszajelzések adására a megszerzett információkkal kapcsolatban.
  • 6. Magyarországon az internet terjedésével szintén megjelentek a web 2.0-s szolgáltatásokat kínáló weboldalak (iwiw, KlubD, baratikor, videa, keptaram, mindenkilapja) és felhasználóik számának növekedése jelzi az új szolgáltatások iránti fogékonyság ot.
  • 7. Web 2.0-s eszközök a szervezetek szolgálatában Tartalomkezelő rendszerek A tartalomkezelő rendszerek alapot adnak portálok webes megjelenéséhez. Legismertebbek a Joomla/Mambo, E107, Drupal, CMS Made Simple, PHP-Fusion, Opencms. A PHP programozási nyelvet és PostgreSQL vagy Mysql adatbázis motorokat használnak alapnak leggyakrabban. Általában rendelkeznek RSS és/vagy Atom hírfolyam támogatással és gyakran Ajax webfejlesztési technikát is használnak.
  • 8. Blogok „ A weblogot író célja általában az önkifejezés, gondolatai közreadása és az általa képviselt vélemények terjesztése. Témája sokrétű: személyes napló, de lehet egyéni esetleg csoportos politikai véleménynyilvánítás, vagy üzleti jellegű kommunikáció eszköze és lehetségesek tematikus blogok is (pl. kifejezetten csak az irodalommal foglalkozóak); ennek megfelelően a webnaplót vezetők köre az alkalmi szerzőktől a vállalatokig terjed. Sok weblog teszi lehetővé a látogatóknak nyilvános megjegyzések írását, ami közösségek kialakulásához vezethet.” A blogok lehetőséget adnak a szervezeteknek munkacsoportok szervezésére , használhatóak intézményi belső kommunikációs eszköz ként, forrásgyűjtő helyekként, vitaszínhelyeknek.
  • 9. Videó megosztó oldalak A videó megosztó oldalaknak egyre jobban nő látogatottságuk, így lehetővé teszik a szervezetek számára saját reklámfilmjeik készítését és feltöltését, videó gyűjtemények, konferenciák feltöltését. Pl.: Youtube, videa. Képmegosztó oldalak A különféle képmegosztó oldalak a szervezetekben keletkező vizuális dokumentumok könnyű prezentálásának lehetőségét kínálják.
  • 10. Közösségi oldalak A közösségi oldalak ma a leglátogatottabb oldalak. Többek között üzenetváltási lehetőségeket kínálnak így a direkt marketing eszközei lehetnek. Pl.: Deviantart (képmegosztás, művészet) Wikik, wikipedia Wikiket használva a szervezetekkel kapcsolatos információ publikálható, rendszerezhető. Ez a modern eszköz a fogalmak, oldalak és címek újszerű összekötésével új dimenziót ad a tudásmegosztásnak, ezért kiválóan alkalmas tudásbázisok és tudástárak építésére.
  • 11. Linkmegosztó oldalak A linkmegosztó oldalak a szervezet vagy az ügyfelei számára fontos külső információk hiperhivatkozásainak közzétételére szolgáló kézenfekvő eszközök. E-learning szoftverek Az e-learning szoftverek azon túl, hogy lehetővé teszik: az oktatási anyagok online tárolását, az anyagok között összefüggések felállításának lehetőségét biztosítják, valamint kurzusok menedzselésének eszközei, továbbá felhasználói visszajelzéseket fogadhatnak (feedback).
  • 12. A web 2.0 eszközök kapcsán leszögezhetjük, hogy ezek sikeressége elképzelhetetlen lenne a mobil készülékek térhódítása , valamint a szélessávú internet elérés terjedése nélkül.
  • 13. A Web 2.0 hatásai a tudásmenedzsmentre A web 2.0 lényege Moria Levy szerint: A világhálót , a web 2.0 szemlélete szerint, platformként kell kezelni , el kell vonatkoztatni a fizikai dokumentumhordozók világától. Nem a dokumentumhordozó dominál, nem abban van igazán üzlet. Azok a vállalatok, amelyek elsőként megértették a világháló platform jellegét, és erre alapozva építették fel üzleti modelljeiket, páratlan karriert futottak be (pl. Amazon, eBay, Napster). Olyan alkalmazásokról van szó, amelyek utat nyitnak egy-egy platformfelületen rengeteg különféle tartalom megvalósítására.
  • 14. A hangsúly az előbbiekből adódóan az alkalmazásfejlesztés helyett a szolgáltatásfejlesztésre helyeződik át. Az innováció a kapcsolódási pontok megtalálásában jelenik meg. Elképzelhető, hogy valaki csak egyféle szolgáltatás fejlesztésére koncentrál. Hatalmas hozzáadott értéktartalmat tud viszont elérni, ha rájön arra, hogy miképpen tudja a legegyszerűbb és legsikeresebb módon összekapcsolni azt más szolgáltatásokkal .
  • 15. A kollektív intelligencia jelenik meg az ún. „longtail” (elnyúló görbe) üzleti modell érvényesülésében. Voltaképpen itt a „sok kicsi sokra megy” ősi bölcsesség manifesztálódik. A szolgáltatásoknak valamilyen tartalmi magon kell nyugodniuk . Erre a szilárd alapra tehető rá a rengeteg hozzáadott érték. A Google esetében az indexelésre és a rangsorolásra épül a hozzáadott értéktartalom, az Amazon esetében pedig a könyvkínálat katalógusára. Mindnyájan tudjuk, hogy mindkettő jóval többet nyújt ezeknél az alapszolgáltatásoknál, a mag mégis mindkét esetben stabil.
  • 16. A web 2.0 tehát sokkal inkább szolgáltatásokon nyugszik, mintsem önálló alkalmazásokon
  • 17. A web 2.0 kategorizálása a tudásmenedzsment szempontjából A tudásmenedzserek , akik a web 2.0 szemléletét, eszközeit szeretnék alkalmazni, némileg ellentmondásos, zavart helyzetben találják magukat. Több mint egy évtizede küzdenek a tudásmenedzsment-szakemberek az alkalmazottak és a főnökség passzivitásával és időhiányával . A web 2.0-s eszközöket meg kell vizsgálni és a koncepciókat elemezni kell olyan szempontból, hogy mi hasznosítható belőlük a tudásmenedzsment-rendszerekben. És ha sikerül ezeket beépíteni, akkor talán könnyebben befogadják a tudásmenedzsment dolgozók a szervezeten belül.
  • 18. A web 2.0 és a tudásmenedzsment összevetésének négy szempontja: koncepcionálisan, az alapelvek mentén, a különböző eszközök és alkalmazások funkcionalitásának szintjén, a szervezeti kultúrához kapcsolódva.
  • 19. A szervezeti kultúrával kapcsolatban az első és fontos megállapítás, hogy habár a hangsúly eddig is a felhasználókon volt, de kevéssé összpontosítottak a felhasználók egyes csoportjaira . A web 2.0 kapcsán pedig pont az a szembetűnő, hogy a web 2.0 szemléletmódjába és eszközei használatába belenövő fiatalság természetes módon várja el ennek megjelenését a vállalati környezetben is . Ők lehetnek azok a katalizáló tényezők, akik a tudásmenedzsment legfontosabb alkotóelemei. A fiatalok fontos szereplők a munkafolyamatokban szükséges változtatások keresztülvitelében.
  • 20. A hálózatok szervezeti erejébe vetett web 2.0-s nézet jótékonyan segítheti a munkatársak hálózati részvételen alapuló együttműködését. A bizalom, a közös értékek és érdekek, a részvétel és partnerség igénye azok, amelyek a tudásmenedzsment számára is kihívásként jelentkeznek. A web 2.0-s gondolkodásmód segíthet az egyes részlegek munkájának erősítésében. Végeredményképpen a közösségi média a legnagyobb hatást összszervezeti szinten fejti ki, ami pedig a nagyfőnökök számára előnyös.
  • 21. A web 2.0 az emberekre koncentrál, a tudásmenedzsment pedig a szervezetekre. A web 2.0 szemléletének és eszközeinek sikeres alkalmazása viszont ez utóbbi összpontosítás változását is jelenti az előbbi javára. A web 2.0 eszközöket tehát összefoglalóan azért érdemes használni a tudásmenedzsmentben, mert: új hangsúlyokat visznek bele, az emberek egyre inkább elvárják megjelenésüket és használatukat vállalati környezetben is, körülveszi őket az újdonság és sikeresség aurája
  • 22. Tudásmenedzsment rendszerek Olyan rendszerek, amelyek elősegítik, megkönnyítik a tudásmenedzsment tevékenységeit azáltal, hogy támogatják a személyek és a szervezet közötti tudásáramlást . A tudásmenedzsment technológiai támogatásában: - "ismeretalapú technológiák" , - "adatbányászat" , "dinamikus szimuláció" "csoporttámogató rendszerek" szerepe a legfontosabb.
  • 23. A tudásmenedzsment-rendszerek főbb komponensei olyan technológiák melyek a kommunikációt , az együttműködést , a tudás tárolását és visszatöltését támogatják. A web 2.0-s eszközök hatékony elemei lehetnek egy szervezet tudásmenedzsment rendszerének. A technológia alkalmazása önmagában nem elégséges egy tudás-intenzív szervezet kialakításához. A tudás létrehozása során elsődleges az emberi tényező .
  • 24. Tudásmenedzsment vállalati környezetben Don Tapscott webelemző szerint az új web kollektív tudásbázisként jelenik meg, amiben emberek millióinak közös tudása gyűlik össze önszerveződő formában. A Google fő célja , hogy a világon felkutatható összes információt és tudást rendszerezze, ingyenesen elérhetővé tegye bárki számára. Ezenkívül támogatják a fényképekben vagy videókban, zenékben és szövegekben történő keresés lehetőségét .
  • 25. A tudásmenedzsment lehetséges példái a Google-nél: API-k megnyitása : A Google és más üzleti cégek nyíltan hozzáférhetővé teszik alkalmazásaik programozófelületét (az API-t ) platformjaikon. Céljuk, hogy saját hasznukra fordíthassák az ott megjelenő tömegek ötleteit, tudását és energiáját. Az API-k megnyitása után a fejlesztők gyors tempóban kezdték el gyártani az új alkalmazásokat. A cég sikeresen maga köré gyűjtötte a fejlesztők hatalmas, önszerveződő hálózatát, amelyet önkényes eszközökkel meg sem próbál szabályozni.
  • 26. Innováció, kutatás fenntartása: A Google hajtóereje egy új fejlesztés, és ez a fő téma a cég csaknem minden vezetőségi összejövetelén. A cég vezetői számára az a legnagyobb kihívás, hogy fenntartsák az innovatív fejlődést a Google méretbeli növekedésével. Az innováció tehet arról, hogy a cég lekörözött másokat, és jelenleg is az első vonalban van.
  • 27. Az alapítók tisztában vannak vele, hogy valakik valahol mindig megpróbálnak olyan megoldásokat találni, melyek jobban, gyorsabban csinálják a dolgokat. Az innovativitás fenntartása egy nagy tempóban növekedő vállalatnál olyan komplex kihívás , ami komoly problémákat okozott már más, ígéretes vállalkozások számára.
  • 28. Fejlesztések tesztelése felhasználókkal: A Google munkatársai mindent megtesznek annak érdekében is, hogy a felhasználók még véglegesítésük előtt kipróbálhassák a termékeket. Így aztán a fejlesztések folyamatosak, az értékes reakciók pedig lehetővé teszik, hogy megszabaduljanak a hibáktól .
  • 29. Nyitás más tudományterületek felé: A Google egyéb területekkel is foglalkozik, ilyenek a molekuláris biológia és a genetika . A gének milliói, az óriás mennyiségű adat végül is illik a Google keresőhöz, a robosztus adatbázishoz, a számolókapacitáshoz. Letöltötte az emberi genom-térképet, és vezető biológusokkal, genetikusokkal együttműködve dolgozik olyan tudományos, gyógyászati területeken, ahol fontos újításokra lehet számítani a közeljövőben. Hamarosan megvalósulhat, hogy az emberek rákereshetnek a Google-lel saját génjeikre.
  • 30. Követi az egyetemi struktúrát működésében: A Google-t az egyetemekhez hasonlóan működtetik. Számos projekten dolgoznak egyidőben kis, három főből álló csoportok. A fejlesztőktől elvárják, hogy idejük 20%-át olyan problémákra fordítsák, amelyek a legjobban érdeklik őket. „ Az idő 20%-a” elképzelés az egyetemi világból származik, ahol a professzorok egy napot kapnak egy héten, melyet saját érdeklődésük kielégítésére fordíthatnak.
  • 31. Könyvek digitalizálása: A Google célja, hogy a világ könyvtáraiban fellelhető összes dokumentumot digitalizálja, valamint egységes felületen bárki számára kereshetővé és hozzáférhetővé tegye. Nem utolsósorban célkitűzése, hogy ledőljenek a könyvtárak fizikai korlátai. Ambiciózus vállalkozás, amelynek globális, társadalmi, oktatási eredményei lehetnek.
  • 32. A Google Books weboldalán a következő olvasható: „ „Végső célunk az, hogy a kiadókkal és könyvtárakkal együttműködve létrehozzuk a világ összes nyelvén megjelent valamennyi könyv átfogó, kereshető, virtuális katalógusát, amely a felhasználóknak segít az új könyvek felfedezésében, a kiadóknak pedig az új olvasók megtalálásában”. Forrás: http://www.google.com/googlebooks/library.html
  • 33. A Google 2009 novemberében ideiglenes megállapodást kötött az Egyesült Államokban a szerzői jogtulajdonosok képviselőivel. Az Authors Guild és az Association of American Publishers sokáig egyezkedett a Google céggel egy New-York-i bíróság előtt, amíg nem sikerült kialkudni a részesedésüket az eredeti jogsértésből származó jövedelemből. Jelenleg a Google 125 millió dollárt fizet a per lezárásáért és létrehoz egy Book Rights Registry nevű nyilvántartást, amelyet az online elérhetővé tett kiadványok szerzőinek és kiadóinak honorálásánál alkalmaz majd.
  • 34. A keresőcég tervei szerint az egyetemek hozzáférhetnének a szolgáltatásaihoz térítés ellenében pl. ezekhez a ma még csak kereshető, de nem letölthető könyvekhez. Az ebből származó bevételeket megosztja majd a jogtulajdonosokkal. Ha ez az üzleti modell jól működik, akkor lehet, hogy a még forgalomban levő könyvek közül is sokat hozzáférhetővé tesznek majd ebben a formában a szerzőik.
  • 35. A Google könyvdigitalizálási programja éles szakmai vitákat váltott ki számos országban, mert komolyan sérti a könyvkiadók, könyvtárak és a terjesztők érdekeit. Csak közös összefogással menekülhet meg a magyar könyvpiac is, valamint úgy, hogy gyorsan elébe megy a digitalizálási igényeknek és stratégiákat dolgoz ki a megoldásra. Ezen stratégiák feltételeit pedig érvényesíti a Google-lel szemben.
  • 36. Google Scholar szolgáltatás: 2004. november 18-án vezették be, mára szinte minden online referált folyóiratban keres, kivéve a legnagyobb tudományos kiadó, az Elsevier által kiadottakat. 2006-tól már a magyar könyvtárak állományában is keres a MOKKA-n keresztül. A szolgáltatás keresőalgoritmusa hasonlít a hagyományos Google keresőéhez, de nem a linkeket használja fel egy-egy publikáció fontosságának megállapításához, hanem azt, hogy más cikkek milyen gyakran hivatkoznak rá.
  • 37. Ontológiák szerepe a szervezeti tudás kezelésében Az ontológia célja - az információs rendszerek vonatkozásában - egy szakterület, feladat, alkalmazás formális leírása annak jelentésével együtt. "Az ontológia a fogalmi modell - a fogalomalkotás - világos és részletes leírása”. Egy ontológiának tartalmaznia kell a tárgyterület szakkifejezéseit, terminológiáját és jelentésük leírását (szemantika). Az ontológia gyakorlatilag mindig valamely szakterület közös értelmezésének megjelenése, amely elősegíti a különböző érdekelt felek közötti kommunikációt .
  • 38. "Az ontológia fogalmak olyan strukturált halmaza, amely szakterületek leírásához használható és így alapja lehet tudásbázis-fejlesztési feladatoknak ”. Az ontológia fontos szerepet tölt be az ismeret reprezentációjában is, így alapvető fontosságú a szervezeti tudás menedzsmentjében, az ismeretalapú rendszerek kialakításában. Az ontológiák népszerűek többek között azért is, mert a szervezeti tudás kezelésével kapcsolatos nehézségekre adnak megoldási alternatívákat.
  • 39. a szervezeti tudás jelentős része dokumentumokban található meg , amelyekből azt ki kell nyerni; nehéz a dokumentumok közötti kapcsolatokat jól átlátni; a dokumentummenedzsment-rendszerek a hagyományos információ-visszakeresési technikákra épülnek, igény van ezzel szemben "intelligens keresőrendszerekre" ; a kulcsszó alapú keresés gyakran eredményez nem megfelelő találatokat - szükség van a tartalom szerinti kezelésre is.
  • 40. a kinyert információ értelmezése nehézkes lehet (az értelmezéshez emberi szakértelem szükséges); a kevéssé strukturált szöveges források karbantartása időigényes és nehézkes , az anomáliák kezeléséhez, megjelenítéséhez szemantikai támogatásra van szükség; különböző forrásokból származó információt, tudást kell kezelni, amely függhet és általában függ is a tudáshordozó előzetes tapasztalataitól (vagyis a szakértő hátterétől).
  • 41. Konklúziók A web 2.0 igazi áttörése még várat magára vállalati környezetben annak ellenére, hogy egyre többen használják. Már rendelkezésre állnak olyan szoftverek, amelyek a web 2.0-t a vállalati környezethez adaptálják. Jelentős szemléletváltásra van szükség ahhoz, hogy a web 2.0 előnyeit ki lehessen aknázni vállalati szinten is.
  • 42. Ha sikerül a web 2.0 előnyeit beépíteni a vállalati környezetben használt bonyolult tudásmenedzsment rendszerekbe, akkor azok sikeressége és elfogadottsága növekedni fog. A Google azon vállalatok körébe sorolható, amelyek szemléletükben eredményesen valósították meg eddig a tudásgazdálkodást. A keresőcég számos projektjével tudatosan törekszik a weben felhalmozott ismeretek megosztására és eljuttatására a felhasználókhoz.