2. modelowy przykad typu wsp坦lnego nurtu najbli甜szy typowi idealnemu g坦wne kierunki rozwoju ksztacenia os坦b o specjalnych potrzebach edukacyjnych nie wyznacza idea integracji, lecz szkoy dla wszystkich .
3. koncepcja szkoy dla wszystkich = szkoa jednolita znana ju甜 od lat 50. ubiegego wieku od 1975 roku centralnym ogniwem jest 9-letnia szkoa ludowa (Folkeskole) w 1958 roku uchwalono ustaw szkoln na mocy, kt坦rej szko podstawow przedu甜ono z 5 na 7 lat zasada r坦wnych szans- szkoa dokada wszelkich stara, aby ograniczy znaczenie swej selekcyjnej funkcji uczniowie nie powtarzaj klas (chyba, 甜e 甜ycz sobie tego rodzice), nie ma ocen i egzamin坦w- jedynie oceny opisowe, a w p坦添niejszej edukacji oceny w skali 0-13 zjawiska, kt坦re stanowi integraln cz duskiej szkoy jednolitej: * objcie niepenosprawnych nauk w szkole ludowej * przyjcie zasady normalizacji w polityce spoecznej wobec niepenosprawnych
4. dyskusje poprzedzajce Ustaw o opiece nad niepenosprawnymi intelektualnie z 1959 roku zwiastoway p坦添niejsze upowszechnienie ksztacenia niepenosprawnych w szkole ludowej koncepcja normalizacji stowarzyszenie rodzic坦w dzieci upoledzonych w 1953 roku zwr坦cio si do rzdu z postulatem radykalnej zmiany systemu opieki spoecznej nad niepenosprawnymi intelektualnie; rzd powoa komitet zrodzia si koncepcja normalizacji normalizacja- niosa przesanie otwarcia przestrzeni publicznej przed niepenosprawnymi oraz tworzenia im warunk坦w indywidualnego i spoecznego rozwoju 3 maja 1969 roku przyjto uchwa parlamentarn dotyczc caociowej reformy systemy edukacji narodowej pity punkt tej ustawy m坦wi: * podejmowa pr坦by takiej zmiany sposobu nauczania, kt坦re umo甜liwiaj dzieciom ksztacenie si w normalnej szkole, jeli jest to 甜yczeniem rodzic坦w, a zarazem rodzice bd wychowywa dzieci w domu i tym samym nie bdzie koniecznoci pobytu dziecka w instytucji opieki caodobowej formy i zakres ksztacenia niepenosprawnych w szkoach rejonowych zosta rozstrzygnity dopiero w Ustawie o szkole ludowej uchwalonej 26 czerwca 1975r. , kt坦ra wesza w 甜ycie 1 sierpnia rok p坦添niej.
5. ustawa o szkole ludowej wprowadzia przepis, 甜e za edukacj wszystkich dzieci odpowiada Ministerstwo Edukacji decentralizacja zarzdzania szkolnictwem zlikwidowano centralne szkoy specjalne, za zadanie zapewnienia ksztacenia przekazano jednostkom administracji lokalnej, gminom i okrgom podzielono uczni坦w niepenosprawnych na 2 grupy a) lekko niepenosprawni zazwyczaj szkoy og坦lnodostpne b) ci甜ko niepenosprawni szkoy og坦lnodostpne, ale r坦wnie甜 szkoy specjalne ustawa nie przyczynia si znaczco do upowszechnienia niesegregacyjnego ksztacenia uczni坦w z ci甜k niepenosprawnoci, uczniowie ci uczszczaj do odrbnych, specjalnych oddzia坦w dziaajcych w rejonowych szkoach og坦lnodostpnych - zbli甜a to do normy, czyli rozwiza dominujcych w spoeczestwie, co jest celem normalizacji
6. Duska praktyka specjalna obejmuje 3 odmiany specjalnej pomocy dla uczni坦w klas zwykych, udzielanej poza klas: nauczanie indywidualne- stosowane bardzo rzadko. Traktowane jako intensywna forma wspierania rozwoju i nabywania kompetencji niezbdnych do efektywnego uczenia si w szkole. Nauczanie to powinno by kr坦tkotrwae, jednak czasem stosowane jest przez wiele miesicy. nauczanie grupowe- intensywna i kr坦tkotrwaa forma wspierania kompetencji uczni坦w, aby mogli oni podj efektywn nauk w klasie regularnej bez dalszej dodatkowej pomocy. Z reguy trwa od 3 do 6 miesicy w wymiarze 10-15 godzin tygodniowo. Ma charakter dodatkowy. kliniki szkolne- specjalistycznie wyposa甜ana sala na terenie zwykej szkoy, w kt坦rej odbywa si specjalne ksztacenie. Ksztacenie to jest prowadzone przez dowiadczonych pedagog坦w specjalnych. Prawie ka甜da duska szkoa posiada wasn klinik. Odbywa si tu nauczanie w 4-6 osobowych grupach przez du甜szy czas. Ma charakter alternatywny wzgldem regularnego ksztacenia.
7. W Danii ze specjalnej pomocy pedagogicznej korzysta 5,9% dzieci w wieku przedszkolnym, 4,9% na koniec szkoy ludowej. Najwiksze rozmiary wsparcia przyjmuj uczniowie midzy klas drug (12,4 uczni坦w), a czwart (18,6% uczni坦w). Znamienn cech duskiego systemu jest sabe wykorzystanie integracji jednostkowej i klas integracyjnych, w kt坦rych proces ksztacenia organizowany jest przez dw坦ch nauczycieli. W Danii funkcjonuj klasy specjalne, organizowane zar坦wno w zwykych szkoach, jak i szkoach specjalnych. Uczszczaj do nich przewa甜nie uczniowie z gbok niepenosprawnoci. Jak podaje S.J.Pijl funkcjonuj 34 szkoy specjalne, z czego 26 przeznaczonych jest dla uczni坦w niepenosprawnych intelektualnie, 3 dla niesyszcych oraz po jednej dla niewidomych, niepenosprawnych ruchowo, epileptyk坦w, dyslektyk坦w i dzieci autystycznych. Niekt坦re spor坦d tych plac坦wek peni funkcj centr坦w edukacji spoecznej. Opracowuje si w nich specjalistyczne materiay dydaktyczne i programy terapeutyczne, kt坦re wykorzystywane s p坦添niej w innych plac坦wkach.
8. zniechcenie do ksztacenia integracyjnego Fakt, 甜e w Danii pomoc specjalna udzielana jest przede wszystkim poza normaln klas szkoln, a czsto jest alternatyw dla zaj w klasie wskazuje na to, 甜e a甜 13-15% populacji jest zdezintegrowana pierwotnie, a proces ich ksztacenia r坦甜ni od normalnego treci, miejsce i metody. Trudno zatem utrzymywa, 甜e s oni skutecznie reintegrowani przez system brak mechanizm坦w samoregulujcych zasad minimalizacji, m坦wicej o tym, 甜e osoby nie powinny korzysta z pomocy specjalnej w wikszym zakresie ni甜 to konieczne, powoduje, 甜e zwiksza si zapotrzebowanie na pomoc specjaln. brak okrelenia, czy nowym celem polityki edukacyjnej jest przede wszystkim przeniesienie specjalnej pomocy na teren zwykych klas, czy te甜 ograniczenie zakresu tej pomocy przez wyra添ne udoskonalenie nauczania regularnego.
9. WNIOSKI DOTYCZCE WARUNKW POWODZENIA PROCESU INTEGRACJI DZIECI Z UPOLEDZENIAMI W SZKOACH MASOWYCH, NA PODSTAWIE SYSTEMU DUSKIEGO 1. Decyzje o charakterze i stopniu integracji winni podejmowa na podstawie specjalistycznych konsultacji rodzice, 2. Powinno istnie wiele mo甜liwoci ksztacenia, zapewniajcych indywidualizacj stosown do potrzeb dziecka niepenosprawnego, 3. Konieczne jest opracowanie na poziomie lokalnym, regionalnym i og坦lnokrajowym adekwatnych ekspertyz pedagogicznych i psychologicznych wspierajcych oraz podnoszcych jako integracji, 4. Nauczycieli nale甜y ksztaci tak, by rozumieli oni i uwzgldniali w swoim sposobie nauczania odrbno i indywidualno uczni坦w (szczeg坦lnie niepenosprawnych),
10. SZKOA INTEGRACYJNA GRYDEMOSESKOLEN 45O uczni坦w, w tym 46 ze specjalnymi potrzebami, Uczniowie pracuj w odpowiednio dobranych grupach, utworzonych ze wzgldu na ich mo甜liwoci, Szkoa mieci si w wieloskrzydowym budynku w kt坦rym znajduj si sale dziennego pobytu, lekcyjne i rehabilitacyjne. Z centrum rehabilitacyjnego korzysta 37 uczni坦w. Specjalist坦w zatrudnionych wycznie na potrzeby tego centrum jest za 15, Dzieci maj mo甜liwo uczszczania na zajcia artystyczne takie jak: malarstwo sztalugowe, plastyczne techniki eksperymentalne czy zajcia praktyczno- techniczne, Ka甜de z zaj artystycznych odbywa si w specjalnie przygotowanych do tego pracowniach. Pracownie te wyposa甜one s w wysokiej jakoci sprzt oraz dostosowania architektoniczne dla dzieci z upoledzeniami, Do dyspozycji uczni坦w s tak甜e sala teatralna, sala do pokaz坦w film坦w, sala gier, sala muzyczna,
11. SZKOA INTEGRACYJNA GRYDEMOSESKOLEN Integracja w szkole ma charakter wielokierunkowy. Celem pracy rehabilitant坦w, terapeut坦w i nauczycieli jest stworzenie wsp坦lnoty uczni坦w klas og坦lnodostpnych z uczniami klas specjalnych, rodzic坦w z nauczycielami. Wytworzeniu wizi sprzyjaj wszelkie rytuay : modzie甜 starsza asystuje w pracach modszym, dzieci niepenosprawne mog bra udzia w pracach przygotowawczych do lekcji typu przynoszenie dziennik坦w lekcyjnych. Postpy uczni坦w omawiane s 4 razy w roku Rodzicom dzieci z klas specjalnych przedstawiany jest cotygodniowy program zaj Wszelkie poczynania dzieci w dziedzinach artystycznych udokumentowane zostaj za pomoc zdj W szkole tej istnieje pena harmonia midzy rozwojem normalnych uczni坦w a uczni坦w niepenosprawnych.
12. Wypowiedzi duskich polityk坦w owiatowych i pedagog坦w specjalnych nie pozwalaj rozstrzygn czy Dania zmierza w kierunku upowszechnienia reintegracji szkolno-organizacyjnej ze specjaln pedagogiczn pomoc, czy te甜 do poszerzenia sfery pierwotnej integracji szkolno- organizacyjnej i programowej. Dugoletnia tradycja duskiego systemu przemawia raczej za przeniesieniem pomocy specjalnej do klasy szkolnej. Z kolei brak wyra添nych postp坦w w doskonaleniu ksztacenia specjalnego mo甜e by impulsem do caociowej reformy.
13. 5. Integracja powinna stanowi jedn z mo甜liwoci sposobu ksztacenia, 6. Potrzebne jest zapewnienie konsultacji pedagogiczno- psychologicznych, 7. Integracja winna by zawsze organizowana i prowadzona w taki spos坦b, aby dla wszystkich zaanga甜owanych w ten proces bya ona pozytywnym i wartociowym dowiadczeniem. WNIOSKI DOTYCZCE WARUNKW POWODZENIA PROCESU INTEGRACJI DZIECI Z UPOLEDZENIAMI W SZKOACH MASOWYCH, NA PODSTAWIE SYSTEMU DUSKIEGO
14. W roku szkolnym 2008/2009 objtych obowizkiem szkolnym byo 719 149 uczni坦w, w szkoach podstawowych i gimnazjalnych. Stanowi to 37% ludnoci w wieku 0-29 lat. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi maj tendencj do ksztacenia w g坦wnym nurcie edukacji zgodnie z zasad zindywidualizowanego rozwoju. Tak wic integracja jest g坦wn zasad organizacyjn.
15. W roku szkolnym 2006/07, 2,2% uczni坦w szk坦 podstawowych i gimnazjum otrzymali specjalne wsparcie edukacyjne w ramach Folkeskole(szkoa ludowa), a 0,8% uczni坦w uczszczao do szkoy specjalnej i to oni oddzieleni s od g坦wnego nurtu edukacji. Jeli przyj, 甜e ucze nie jest w stanie ksztaci si w g坦wnym nurcie edukacji, zaleca si przeprowadzenie pedagogiczno-psychologicznej oceny. Na podstawie oceny, szkoy, wadze lokalne i rodzice ucznia decyduj, jakiego rodzaju wsparcia edukacyjnego ucze musi otrzyma.
16. W systemie duskim rodzice maj du甜y wpyw na wyb坦r sposobu ksztacenia dziecka. Mog oni z reguy podj decyzje, czy ma ono korzysta ze szkoy specjalnej czy masowej. Maj te甜 prawo (przynajmniej raz w roku) do ponownego przeanalizowania sytuacji szkolnej dziecka pod ktem realizacji potrzeb rozwojowych. Mo甜e to oznacza zmian szkoy, jeli np. integracja przynosi sukces w klasach modszych a staje si problemem w okresie dojrzewania. Rodzice blisko wsp坦pracuj tak甜e z nauczycielami, terapeutami, psychologami i innymi specjalistami kt坦rzy maj kontakt z dzieckiem.
17. Szumski G., Integracyjne ksztacenie niepenosprawnych: sens i granice zmiany edukacyjnej, Wydawnictwo APS, Warszawa 2006 Szkoa specjalna, czasopismo powicone pedagogice specjalnej, nr4 z 1992 roku Szkoa specjalna, czasopismo powicone pedagogice specjalnej, nr 4 z 2007 roku