ºÝºÝߣ
Submit Search
¶Ù±ð´Ú¾±²Ô󦾱ó°ì
•
Download as PPTX, PDF
•
0 likes
•
117 views
Barbi Lengyel
Follow
1 of 6
Download now
Download to read offline
More Related Content
¶Ù±ð´Ú¾±²Ô󦾱ó°ì
1.
A projektben résztvevő
diákok munkája
2.
 Diszkrimináció: A szociológiában:
modern használatban ez olyan megkülönböztetÅ‘ bánásmód (cselekedet, tevékenység, kijelentés, elmulasztott tett, viselkedés), mely az egyén (személy) vagy a csoport esélyegyenlÅ‘ségére hat. A hatása lehet negatÃv vagy pozitÃv, módszere pedig nyÃlt vagy burkolt.
3.
ï‚ž NegatÃv diszkrimináció a
szociológiában ösztönös vagy tudatos kirekesztÅ‘, megalázó cselekedet. IndÃtéka lehet a fölérendeltség (uralom, elsÅ‘dlegesség, dominancia) megszerzése vagy megtartása az embercsoporton belül vagy csoportok között. Az egyenlÅ‘ bánásmód elvével ellentétes eljárás.
4.
ï‚ž PozitÃv diszkrimináció, hátrányt
csökkentÅ‘ megkülönböztetés csoportra, személyre vonatkozó jogi, adminisztratÃv vagy egyéb segÃtséget jelent, melyre a csoport vagy személy valamilyen szempontból a többséghez képest hátrányos helyzete ad okot.
5.
ï‚ž NyÃlt: NyÃlt vagy
közvetlen amikor valakit az összehasonlÃtható helyzetben lévÅ‘ többieknél, nyÃltan kedvezÅ‘bben vagy kevésbé kedvezÅ‘en kezelnek. ï‚ž Burkolt: Burkolt vagy közvetett diszkrimináció akkor fordul elÅ‘, amikor egy látszólag semleges elÅ‘Ãrás, ismérv vagy gyakorlat kedvezÅ‘bb vagy kedvezÅ‘tlenebb helyzetbe hoz valakit.
6.
 Egyenlő bánásmód: Követelménye a
diszkrimináció tilalmának jogi megnevezése. Ezen elv szerint emberek vagy embercsoportok között nem lehet indokolatlanul különbséget tenni. A jogi szabályozás fő kérdése, hogy mi minősül indokolatlan különbségtételnek, hogy ki köteles megtartani az egyenlő bánásmód követelményét, illetve annak megsértése hogyan szankcionálható.
Download