1. ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
1. Школа ОШ „Десанка Максимовић“ Место Ваљево
2. Наставник (име и презиме) Драган Јанковић
3. Модел наставе (изабрати из падајућег менија): Онлајн (настава на даљину)
4. Предмет: Физика Разред осми
5. Наставна тема - модул: Оптика
6. Наставна јединица: Одређивање жижне даљине сабирног сочива – лабораторијска вежба
7. Циљ наставне јединице: У циљу обнављања и утврђивања знања о светлосним појавама одредити жижну даљину сочива.
8. Очекивани исходи:
Ученици знају где се формира лик код сабирног сочива и његове карактеристике, умеју да табеларно
представе резултате мерења и на основу њих изврше потребна израчунавања.
9. Методе рада: Практичан рад у лабораторији
10. Облици рада: Рад у паровима или групама
11. Потребна опрема / услови /
наставна средства / софтвер –
апликације - алати за реализацију
часа
Оптичка клупа, сабирно сочиво, камера, Power Point. Camtasia
12. Детаљан опис начина употребе
дигиталних образовних
материјала / дигиталних уџбеника
/ апликација и алата*
У складу са припремом часа, направљена је презентација у Power Pointu у коју је убачен и снимак саме
лабораторијске вежбе. Истовремено са покретањем презентације покренута је апликација Camtasia
Studio за снимање садржаја екрана и звука. Тако је добијен мултимедијални садржај који је послужио
за емитовање часа на телевизији.
Планиране активности наставника Планиране активности ученика
13.1. Уводни део часа Укратко поновити основне елементе танког
сочива. Посебно нагласити појам жижне
даљине сочива.
Одговарају на постављена питања.
13.2. Средишњи део часа Објаснити ток вежбе, начин попуњавања
табеле, начин одређивања коначног
резултата и начин процене грешке.
Цртају табелу, уносе податке и врше потребна
израчунавања.
13.3. Завршни део часа Анализирати и коментарисати добијене
резултате и грешке мерења.
Коментаришу добијене резултате и изводе закључке.
2. 14. Линкови**
• ка презентацији која прати час
• ка дигиталном образовном
садржају / алатима / апликацијама
• ка свим осталим онлајн садржајима
који дају увид у припрему за час и
његову реализацију
https://drive.google.com/file/d/1PPPZ3iYBamYEHdBBai5Bs5hzKmpPnt90/view?usp=sharing
15. Начини провере
остварености исхода
Усменим испитивањем, задавањем задатака конструкцијског и рачунског типа.
16. Остало (нпр. стандарди,
кључни појмови, корелација,
међупредметне компетенције и
сл.)***
Жижна даљина, сабирно сочиво, оштар лик.
*Детаљно опишите на који начин се користе функције и сегменти дигиталних образовних ресурса / алата, апликација и софтвера при
реализацији овог часа.
**Уз припрему за час пожељно је приложити и линк ка презентацији или линкове ка онлајн апликацијама и алатима коришћеним за
реализацију часа (уколико су коришћене презентације и онлајн алати). Презентација се може урадити у било ком софтверу за израду
презентација (PowerPoint, Google ݺߣ, Prezi, Zoho Show, Sway, Canva или било који други), а избор онлајн алата и апликација је у
потпуности слободан (то могу бити алати приказани на обуци, али и било који други које користите у вашем раду). Презентације треба да
буду подељене преко линка ка неком од алата за складиштење података у облаку (Google Drive, OneDrive, Dropbox…). Презентације
(линкови) се не могу слати преко онлајн сервиса као што је WeeTransfer и слични, јер је време складиштења података на оваквим
сервисима обично ограничено на 10-15 дана, након чега се линк и подаци бришу. Презентација часа може бити и у виду видео презентације
(материјала) постављене на неки од сервиса као што су YouTube, Dailymotion, TikTok…
Уколико користите дигиталне уџбенике за реализацију овог часа, довољно је само да наведете дигитални уџбеник (назив и издавача) који
користите и у реду „12. Детаљан опис“ опишете на који начин се користи (који сегменти и функције) при реализацији часа.
***Ред „16 Остало“ није обавезан, али може да утиче на избор за Базу радова.
****НАЈКВАЛИТЕТНИЈЕ ПРИПРЕМЕ ЗА ЧАС БИЋЕ ПОСТАВЉЕНЕ У БАЗУ РАДОВА НА САЈТУ ПРОЈЕКТА
https://digitalnaucionica.edu.rs/