ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Elektronikus médiumok és
tananyagok
német óravázlat
2013.10.08.
Oktató: Dr. Forgó Sándor
Készítette:Vancsikné Debreceni Anett
Név: Vancsikné Debreceni Anett Neptun Kód: YQFAC2
Kitöltendő óravázlat
A) Óravázlat fejrésze
I. ALAPADATOK
Iskola típusa : középiskola
Osztály: 10.
Óra helye a tantervben: 18.
Tantárgy: német
Óra típusa: vegyes (ismétlő és új ismeret feldolgozó)
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke:egészségmegőrzés, táplálkozás, rendszeresség, sportágak nevei…
II. FEJLESZTÉSI CÉLOK
Az ismeretek, ismeretkörök tudása: A tanulók ismerjék meg az egészséggel kapcsolatos német nyelvű
szavakat, kifejezéseket.
A képességek, készségek: számítógépes ismeretek, önálló szövegértés, szókincsbővítés, nyelvtani
készségek, idegen nyelvi olvasás-írás képességének fejlesztése, kommunikációs készségfejlesztés
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: precíz, gyors feladatmegoldás, a konnektivista módszerek
alkalmazásának erősítése, motiváció az idegennyelvű kommunikáció irányába
III. MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK
gyűjtőmunka, csoportos megbeszélés, tanári magyarázat, vita, frontális és egyéni osztálymunka,
egyéni véleményalkotás
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: egyéni kutatás, probléma- és felfedező alapú
tanulás
Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek
közösségi terek használata /internet/
szavak, kifejezések /interaktív tábla/
tartalom aggregálás
iskolai hálózat, számítógépek használata
tanári inspiráció /utasítás, segítségnyújtás/
IV. FORRÁSOK ESZKÖZÖK
Hagyományos források: füzet, feladatlap
Digitális források: interaktív feladat, ppt diák, internet, számítógép
Tantermi eszközök: tankönyv, munkafüzet, képek, illusztrációk, projektor, interaktív tábla, hálózatba
kötött tanári számítógép, a tanulók saját használatú számítógépei (internet hozzáféréssel)
Konkrét hálózati (közösségi média) eszköz: www.gmail.com, www.freemail.hu
www.google.com, www.picasa.com ………
Tanulói szemléltető eszközök: tankönyv, munkafüzet, munkalap, hálózati eszközök: böngésző,
weboldalak, interaktív tábla
Tanári szemléltetőeszközök: iskolai hálózat, projektor, számítógép, internetes online weboldalak,
V. FELHASZNÁLT IRODALOM
Hagyományos, papíralapú: Unterwegs Lehr- und Arbeitsbuch
Elektronikus (offline, online): saját készítésű ppt-n való képek
használt weboldalak:http://www.kup.at/journals/abbildungen/3802.html
http://www.testedich.de/quiz30/quiz/1324934633/Lebe-ich-gesund
B) Az óra logikai felépítése (menete) és a tevékenységek (időarány, módszer eszközök,
szemléltetés, számonkérés) különös tekinetetl a hálózatalapú módszerek alklamazásáara
Id
ő
Tartalom Az órai tevékenység
0-
45
Gondolatm
enet,
részfeladat
Adat
,
név,
fogal
om,
jelen
ség
Módszer
ei,
tevéken
ységei
formái
Eszközei
http://www.
Szemlé
ltetés
5-
6p
.
I.
Motiváci
ó
üdvözlés,
sport kvíz
Jó napot
kívánok!
Egy totóval
kezdjük a
mai órát.
A kivetítőn
láthatjátok a
kérdéseket,
a füzetbe
csak az
általatok
helyesnek
tartott
válasz
betűjelét
írjátok le!
frontális
m.,
egyéni
m.,
közös
ellenőrzé
s
http://www.testedich.de/quiz30/quiz/1324934633/Lebe-
ich-gesund
számító
gép,
projekto
r,
füzet
5p
.
II.
Korábbi
ismerete
k
felelevení
tése
motiváció
új téma
bevezeté
se
Szókincs
feleleveníté
s céljából az
alábbi
feladatot
csináljuk
meg:
az előző
órákon
tanult téma /
az étkezés/
anyagából
hoztam
nektek pár
képet.
„A mi jut
eszedbe?”
játék
lényege,
hogy a
padszomsz
édotokkal
kettesben
dolgoztok.
Mutatok egy
képet 10
cleve
r
touch
aktív
tábla
frontális
m.,
páros m.
http://claudigoesvegan.blogspot.hu/2013_09_01_archiv
e.html
http://schnuppschnuess.typepad.com/.a/6a00e39824770
08833017d3f1a9545970c-popup
http://www.villa-lacus.de/1Rest/Stn/biergarten.html
interaktí
v tábla
másodperci
g. Egyikőtök
annyi
melléknevet
ír fel a
képről,
amennyi
csak eszébe
jut, míg a
másik
igékkel teszi
ugyanezt. 1
példát
szemléltetü
nk közösen.
1
p.
aktivizálá
sa
Kik
szeretnék
felolvasni?
Jelentkezés
alapján
választok ki
minden
csoportból 1
párt.
frontális
m.,
5p
.
részellen
őrzés,
Nyissa ki
mindenki a
számítógép
ét!
Küldjetek el
egy
egészségge
l
kapcsolatos,
a múlt órán
gyakorolt
nyelvtani
szerkezettel
írt mondatot
az interaktív
táblán
látható
közös fiók-
címre!
cleve
r
touch
tábla
MS
Offic
e
web-
mail
frontális
m.,
egyéni
m.,
www.gmail.com
számító
gép
3p
.
visszacsa
tolás /
megerősít
és
Itt
láthatjátok a
mondatokat.
Ki szeretné
felolvasni a
sajátját?
cleve
r
touch
tábla
MS.
Offic
e
web-
mail
frontális
m.,
egyéni
m.,
tantermi
interaktí
v tábla,
számító
gép,
projekto
r
20
p.
III. Új
ismerete
k
feldolgoz
ása
Téma:
sport,
egészség
Most, hogy
ráhangolódt
unk a mai
óra
témájára,
feladataira,
3 csoportot
alkotunk. 3
csoport,
három
sportág:
„úszás”,
„futás”,
„kerékpároz
ás”. Kap
minden
csoport egy
feladatlapot,
ezen fognak
dolgozni a
hátra levő
időben. A
kivetítőn is
láthatjátok
képekkel
illusztrálva
ezt a három
sportágat. A
csoportokon
belül is
alkossunk 2
kisebb
csoportot,
egyik fele az
egészséges
életmód
mellett
érvel, a
másik felét
pedig meg
kell győzni a
sportolás,
egészséges
életmód
előnyeiről.
Alakítsatok
ki
vitafórumot,
pro/kontra.
Ehhez
használhatj
átok a
számítógép
kereső-
motorjait.
proje
ktor
frontális
m.,
csoport
munka
http://polpix.sueddeutsche.com/bild/1.1425178.1355257
902/860x860/olympiaentscheidungen-schwimmen.jpg
http://www.experto.de/schneller-laufen-1280px-
855px0.jpg
http://s1.germany.travel/media/hintergrundbilder/erholu
ng/radfahren/Radfahren_BG3.jpg
számító
gép
projekto
r
feladatl
ap
(google-
yahoo),
valamint a
tankönyvete
ket.
ha készen
vagytok,
előre jöttök
és
prezentálját
ok a csoport
előtt a
munkát.
célkitűzés
,
problémaf
elvetés
A mai órán
nemcsak
egy új
témakörrel
ismerkedün
k meg
(sport,
egészséges
életmód),
hanem egy
már tanult
nyelvtani
részt is
felelevenítü
nk.
Nézzetek az
interaktív
táblára, ott
láthatjátok
összefoglalv
a,
példamonda
tokkal a
feltételes
módú,
egyszerű
múlt időben
lévő
mondatokat.
Clev
er
touch
aktív
tábla
frontális
m.
tantermi
interaktí
v tábla
ellenőrzé
s,
visszacsa
tolás
Van-e ezzel
kapcsolatba
n kérdése
valakinek,
van-e olyan,
aki számára
nem világos
ez a
nyelvtani
szerkezet
frontális
m.
tantermi
5p
.
IV.
Összefog
Végezetül
az interaktív
Clev
er
egyéni
m.,
http://www.mein-
deutschbuch.de/lernen.php?menu_id=147
Számít
ógép,
lalás táblán
feltűntetett
címszavak
segítségéve
l foglaljuk
össze, mit
tanultunk a
mai órán?
Itt
láthatjátok a
házi
feladatot is,
egy
nyelvtani
tesztet, amit
mindenkine
k elküldtem
az email
címére is.
Ellenőrizzük
, hogy
megkaptáto
k-e!
Következő
órára
küldjétek
vissza
kitöltve a
csoport
közös email
címére!
Köszönöm a
figyelmetek
et, jól
dolgoztatok
a mai órán
is!
Készültem
egy kis
meglepetés
sel nektek.
Az órai
munkálatok
közben
készítettem
pár képet
rólatok,
hogyan
dolgoztok.
Délutántól
megtekinthe
tőek lesznek
a picasa
oldalán.
touch
aktív
tábla
MS
Offic
e
web
–mail
frontális
m www.gmail.com
www.freemail.com
www.picasa.com
interakí
v tábla

More Related Content

Dr. forgó sándor

  • 1. Elektronikus médiumok és tananyagok német óravázlat 2013.10.08. Oktató: Dr. Forgó Sándor Készítette:Vancsikné Debreceni Anett
  • 2. Név: Vancsikné Debreceni Anett Neptun Kód: YQFAC2 Kitöltendő óravázlat A) Óravázlat fejrésze I. ALAPADATOK Iskola típusa : középiskola Osztály: 10. Óra helye a tantervben: 18. Tantárgy: német Óra típusa: vegyes (ismétlő és új ismeret feldolgozó) Elsajátítandó fogalmak jegyzéke:egészségmegőrzés, táplálkozás, rendszeresség, sportágak nevei… II. FEJLESZTÉSI CÉLOK Az ismeretek, ismeretkörök tudása: A tanulók ismerjék meg az egészséggel kapcsolatos német nyelvű szavakat, kifejezéseket. A képességek, készségek: számítógépes ismeretek, önálló szövegértés, szókincsbővítés, nyelvtani készségek, idegen nyelvi olvasás-írás képességének fejlesztése, kommunikációs készségfejlesztés Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: precíz, gyors feladatmegoldás, a konnektivista módszerek alkalmazásának erősítése, motiváció az idegennyelvű kommunikáció irányába III. MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK gyűjtőmunka, csoportos megbeszélés, tanári magyarázat, vita, frontális és egyéni osztálymunka, egyéni véleményalkotás A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: egyéni kutatás, probléma- és felfedező alapú tanulás Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek közösségi terek használata /internet/ szavak, kifejezések /interaktív tábla/ tartalom aggregálás iskolai hálózat, számítógépek használata tanári inspiráció /utasítás, segítségnyújtás/ IV. FORRÁSOK ESZKÖZÖK Hagyományos források: füzet, feladatlap Digitális források: interaktív feladat, ppt diák, internet, számítógép Tantermi eszközök: tankönyv, munkafüzet, képek, illusztrációk, projektor, interaktív tábla, hálózatba kötött tanári számítógép, a tanulók saját használatú számítógépei (internet hozzáféréssel) Konkrét hálózati (közösségi média) eszköz: www.gmail.com, www.freemail.hu www.google.com, www.picasa.com ……… Tanulói szemléltető eszközök: tankönyv, munkafüzet, munkalap, hálózati eszközök: böngésző, weboldalak, interaktív tábla Tanári szemléltetőeszközök: iskolai hálózat, projektor, számítógép, internetes online weboldalak, V. FELHASZNÁLT IRODALOM Hagyományos, papíralapú: Unterwegs Lehr- und Arbeitsbuch Elektronikus (offline, online): saját készítésű ppt-n való képek
  • 4. B) Az óra logikai felépítése (menete) és a tevékenységek (időarány, módszer eszközök, szemléltetés, számonkérés) különös tekinetetl a hálózatalapú módszerek alklamazásáara Id ő Tartalom Az órai tevékenység 0- 45 Gondolatm enet, részfeladat Adat , név, fogal om, jelen ség Módszer ei, tevéken ységei formái Eszközei http://www. Szemlé ltetés 5- 6p . I. Motiváci ó üdvözlés, sport kvíz Jó napot kívánok! Egy totóval kezdjük a mai órát. A kivetítőn láthatjátok a kérdéseket, a füzetbe csak az általatok helyesnek tartott válasz betűjelét írjátok le! frontális m., egyéni m., közös ellenőrzé s http://www.testedich.de/quiz30/quiz/1324934633/Lebe- ich-gesund számító gép, projekto r, füzet 5p . II. Korábbi ismerete k felelevení tése motiváció új téma bevezeté se Szókincs feleleveníté s céljából az alábbi feladatot csináljuk meg: az előző órákon tanult téma / az étkezés/ anyagából hoztam nektek pár képet. „A mi jut eszedbe?” játék lényege, hogy a padszomsz édotokkal kettesben dolgoztok. Mutatok egy képet 10 cleve r touch aktív tábla frontális m., páros m. http://claudigoesvegan.blogspot.hu/2013_09_01_archiv e.html http://schnuppschnuess.typepad.com/.a/6a00e39824770 08833017d3f1a9545970c-popup http://www.villa-lacus.de/1Rest/Stn/biergarten.html interaktí v tábla
  • 5. másodperci g. Egyikőtök annyi melléknevet ír fel a képről, amennyi csak eszébe jut, míg a másik igékkel teszi ugyanezt. 1 példát szemléltetü nk közösen. 1 p. aktivizálá sa Kik szeretnék felolvasni? Jelentkezés alapján választok ki minden csoportból 1 párt. frontális m., 5p . részellen őrzés, Nyissa ki mindenki a számítógép ét! Küldjetek el egy egészségge l kapcsolatos, a múlt órán gyakorolt nyelvtani szerkezettel írt mondatot az interaktív táblán látható közös fiók- címre! cleve r touch tábla MS Offic e web- mail frontális m., egyéni m., www.gmail.com számító gép 3p . visszacsa tolás / megerősít és Itt láthatjátok a mondatokat. Ki szeretné felolvasni a sajátját? cleve r touch tábla MS. Offic e web- mail frontális m., egyéni m., tantermi interaktí v tábla, számító gép, projekto r
  • 6. 20 p. III. Új ismerete k feldolgoz ása Téma: sport, egészség Most, hogy ráhangolódt unk a mai óra témájára, feladataira, 3 csoportot alkotunk. 3 csoport, három sportág: „úszás”, „futás”, „kerékpároz ás”. Kap minden csoport egy feladatlapot, ezen fognak dolgozni a hátra levő időben. A kivetítőn is láthatjátok képekkel illusztrálva ezt a három sportágat. A csoportokon belül is alkossunk 2 kisebb csoportot, egyik fele az egészséges életmód mellett érvel, a másik felét pedig meg kell győzni a sportolás, egészséges életmód előnyeiről. Alakítsatok ki vitafórumot, pro/kontra. Ehhez használhatj átok a számítógép kereső- motorjait. proje ktor frontális m., csoport munka http://polpix.sueddeutsche.com/bild/1.1425178.1355257 902/860x860/olympiaentscheidungen-schwimmen.jpg http://www.experto.de/schneller-laufen-1280px- 855px0.jpg http://s1.germany.travel/media/hintergrundbilder/erholu ng/radfahren/Radfahren_BG3.jpg számító gép projekto r feladatl ap
  • 7. (google- yahoo), valamint a tankönyvete ket. ha készen vagytok, előre jöttök és prezentálját ok a csoport előtt a munkát. célkitűzés , problémaf elvetés A mai órán nemcsak egy új témakörrel ismerkedün k meg (sport, egészséges életmód), hanem egy már tanult nyelvtani részt is felelevenítü nk. Nézzetek az interaktív táblára, ott láthatjátok összefoglalv a, példamonda tokkal a feltételes módú, egyszerű múlt időben lévő mondatokat. Clev er touch aktív tábla frontális m. tantermi interaktí v tábla ellenőrzé s, visszacsa tolás Van-e ezzel kapcsolatba n kérdése valakinek, van-e olyan, aki számára nem világos ez a nyelvtani szerkezet frontális m. tantermi 5p . IV. Összefog Végezetül az interaktív Clev er egyéni m., http://www.mein- deutschbuch.de/lernen.php?menu_id=147 Számít ógép,
  • 8. lalás táblán feltűntetett címszavak segítségéve l foglaljuk össze, mit tanultunk a mai órán? Itt láthatjátok a házi feladatot is, egy nyelvtani tesztet, amit mindenkine k elküldtem az email címére is. Ellenőrizzük , hogy megkaptáto k-e! Következő órára küldjétek vissza kitöltve a csoport közös email címére! Köszönöm a figyelmetek et, jól dolgoztatok a mai órán is! Készültem egy kis meglepetés sel nektek. Az órai munkálatok közben készítettem pár képet rólatok, hogyan dolgoztok. Délutántól megtekinthe tőek lesznek a picasa oldalán. touch aktív tábla MS Offic e web –mail frontális m www.gmail.com www.freemail.com www.picasa.com interakí v tábla