2. Egy vicc a sok közül Apa, hogy tudtak az emberek egymásnak e-mailt írni mielőtt lett volna internet?
3. xyz gener áció Idős korban találkoztak először az internettel, számukra a számítógép használata önmagá-ban is kihívás; nehezen birkóznak meg a digitális társadalom kihívásaival. (Kulcsár Zsolt: Az integratív e-learning felé, 2 008 )
4. xyz gener áció Életük derekán találkoztak az internettel, munkavégzésükbe részben beépült az internet használata, de nem hozott radikális változást. (Kulcsár Zsolt: Az integratív e-learning felé, 2 008 )
5. xyz gener áció Átmeneti generáció, kamasz- és ifjúkor-ban találkoztak az internettel, munkavég-zésüket alapvetően határozza meg a web. Életvitelükben részben van jelen az inter-net. Dominálják a munkaerőpiacot! (Kulcsár Zsolt: Az integratív e-learning felé, 2 008 )
6. xyz gener áció Gyermekkorukban találkoztak az internettel, ők a digitális nemzedék első hulláma. Mostan-ra kezdenek megjelenni a munkaerőpiacon, komoly kihívást jelentve az X. generáció számára. (Kulcsár Zsolt: Az integratív e-learning felé, 2 008 )
7. xyz gener áció Ez a nemzedék soha nem élt olyan társadalomban, ahol nem volt internet. (Kulcsár Zsolt: Az integratív e-learning felé, 2 008 )
8. e-Learning Az e-learning = számítógépes hálózaton (Internet vagy Intranet) elérhető képzési forma , amely a t ananyagot egységes keretrend - szerbe foglalva, a tanuló számára hozzáférhetővé teszi . S zinonimák : online-tanulás , távtanulás , számítógéppel támo - gatott tanulás ( Computer Based Training ), e-tanulás (e-tanítás), stb. ( Forgó Sándor: Az eLearning fogalma )
9. Miért e-Learning? A diákok lehetőségei: egyéni haladási ütem kérdések feltevése a leckékkel kapcsolatban a tananyag megbeszélése egy adott tanulói csoportban azonnali visszajelzés a felmérések eredményeiről
10. Miért e-Learning? A tanárok előnyei: előre megtervezett tananyag differenciált oktatás lehetősége azonnali elektronikus értékelés online és offline feladatok hirdetmények tanulás ellenőrzése jelenlét rögzítése
11. A keretrendszer Nyílt forráskódú kurzuskezelő rendszer (CMS) Oktatáskezelő rendszer (LMS) Dinamikus weboldalak létrehozását teszi lehetővé. Virtuális oktatási környezet (VLE)
18. Felhasználók Rendszergazda: a keretrendszer működéséért felel, karbantartja a szervert; ő a legmagasabb rangú felhasználó. Tárgyfelelős oktató: a kurzuskészítő a legmagasabb rangú oktató, csak ő rendelkezik kurzuslétrehozó joggal; oktatókat rendelhet az általa létrehozott kurzusokhoz, de ő maga is elláthat oktatói feladatokat. Oktató: a kurzus menedzselését, karbantartását végzi; tananyagot tölt fel, illetve ezek láthatóságát írja elő; feladatokat ad a diákoknak. Hallgató: érte jött létre a moodle ; feldolgozza az előírt tananagot, feladatokat old meg, stb. Vendég: felhasználóként nem létezik a rendszerben.
20. Kurzus létrehozása A kategória létrehozása a rendszergazda hatáskörébe tartozik ! Kurzus létrehozása. Kurzuskategóriát csak a rendszergazda hozhat létre.
30. Tananyagok A z adott témánál megjelenő szöveg ( alcím, rövid szöveges információ). Egyszerű, szöveges dokumentum létre-hozása kevés formázási lehetőséggel. Állományok feltöltése, hivatkozások más weblapok felé.
31. Tevékenységek A tanár beállíthatja a csevegés rendsze - rességét, időpontját, melyről a h allgatók értesítést kapnak. Pl. b ármilyen a rendszeren kívüli feladat. A tanárnak a Moodle felajánlja javításra az állományt . A kurzus minősítése kérdőívvel. Kategóriákba rendezhetjük a fogalmakat (pl. szakzsargon, rövidítések, stb.) Speciális fórum a kurzus, illetve a teljes weboldal hír - fóruma . A tartalmak érdekes és rugalmas módon való közvetítése.
Lehetőség van olyan kérdés-adatbázis létrehozására, melyet a diák az elején kézhez kaphat, hogy ezekre próbálja megkeresni a választ önálló kutatómunka révén.
A tananyag elkészítése sokszor nagyon körülményes is lehet, de a befektetett munka megtérül a következő években. Lehetőség van különböző szinten lévő gyerekekkel dolgozni, a feladatokat személyre szabni, mert az esetleges kérdéseikkel nem zavarják egymást. A tesztek írása is bőven megtérül, mert egyszer kell csak elkészíteni, és attól kezdve felhasználható többször.
A Moodle nyílt forráskódú kurzuskezelő rendszer (CMS), más néven oktatáskezelő rendszer (LMS) vagy virtuális oktatási környezet (VLE). Szerte a világban nagy népszerűségre tett szert az oktatók körében, akik a programot tanulóik számára online dinamikus weboldalak létrehozására használják. Működtetéséhez valamilyen webszerverre kell telepítenie, amely lehet akár valamelyik számítógépük, akár egy internetes szolgáltató cég gépe. A tanár nem a keretrendszerrel tölti az idejét, hanem a tartalommal.
A kurzuskészítő minden általa létrehozott kurzust lát, és képes szerkeszteni. Képes oktatókat hozzárendelni a kurzushoz és meghatározni sorrendjüket. Elrejtheti az oktatókat a hallgatók elől, illetve megvonhatja szerkesztési j ogukat, valamint eltávolíthatja őket. A Moodle-ban alapjában véve bárki lehet oktató , akit egy megfelelő joggal rendelkező személy (adminisztrátor, kurzuskészítő, oktató) hozzárendel egy kurzushoz. Ilyen módon az is elláthat oktatói tevékenységet, aki egyébként csupán hallgatói jogviszonyban áll az intézménnyel. Szeminárium-vezető (Non- Editing Teacher) azokat az „oktatók”, akik nem rendelkeznek szerkesztési joggal a kurzusban. Nem tudnak újabb t ananyagelemeket hozzárendelni a kurzushoz, sem újabb tevékenységeket, feladatokat adni a hallgatóknak. Értékelhetik a hallgatók tevékenységét , feltöltött feladataikat, s joguk van megtekinteni a hallgatók osztályzatait. Vendégek : Nem szeretnénk, hogy tartósan résztvevői legyenek kurzusunknak, hanem csak szeretnénk bemutatni nekik kurzusunk (rendszerünk) működését. Ezek a személyek a vendégek. A vendégek beengedéséről az adott kurzus tulajdonosa (egy kurzuskészítő, vagy adminisztrátor) dönt, s a kurzus beállításainak módosításával határozza meg a vendégekre vonatkozó szabályt.
A Moodle eltárolja az „elhangzottakat” így a csevegésből kimaradók is felzárkózhatnak. Feladat : a tanár rögzítheti a pontos feladatkiírást, és a határidőt. A feladat lehet offline, azaz bármilyen a rendszeren kívüli feladat. Ez esetben a tanár a határidő letelte után értékelheti a rendszeren belül a tanulók által feltöltött munkáját, valamint osztályozhatja azt. Amennyiben a feladat valamilyen fájl elkészítésével jár, online feladatot is megadhatunk, ekkor a Moodle képes fogadni a beadott fájlt, majd azt a tanár számára javítandóként felajánlani. A feladatok értékelését a Moodle automatikusan e-mailben is elküldi a tanulóknak. Az adott osztályzat bekerül a naplóba. A fájlok feltöltésénél képes kezelni az újratöltéseket, korlátozhatjuk a fájl méretét, sőt megadhatjuk azt is hajlandók vagyunk fogadni a határidő után késve beadott megoldásokat. Felmérés : A Moodle tartalmaz néhány beépített, a kurzus minősítésére vonatkozó kérdőívet, Ezek egyszerű felvitelére szolgál ez kérdőív típus. Szabadon kialakítható kérdőívet, vizsgatesztet a Teszt eszközzel hozhatunk létre. A Moodle-ban egymással párhuzamosan több fórumot is létrehozhatunk egy tanfolyamon belül. A fórumok tetszőleges számú témát, és az egyes témákhoz tetszőleges számú hozzászólást tartalmazhatnak. A fórum hozzászólásokat a feliratkozottak e-mailben is megkapják (amennyiben ezt nem tiltják le a fórum, illetve a hozzászólás beállításainál). Speciális fórum a kurzus, illetve a teljes weboldal hírfóruma . Erre minden érintett automatikusan felíratásra kerül, és beállítható, hogy ezen fórumok hozzászólásai automatikusan megjelenjenek a nyitó képernyőn. A hírfórumot célszerű felhasználni a kurzussal kapcsolatos alapinformációk közlésére (pl. időpontok változása, új esemény bejelentése, stb.). Megadható, hogy a tanulók hozzászólhatnak-e az adott fórumhoz (a hírfórumhoz nem lehet hozzászólni), nyithatnake új témát, kívánjuk-e értékelni a hozzászólásaikat, illetve értékelhetik-e egymás hozzászólásait. Definiálható olyan fórum is, ahol minden hallgató 1 témát köteles megadni, a tanár a téma moderálását értékelheti. A lecke tartalmak érdekes és rugalmas módon való közvetítésére használható. Több oldalból tevődik össze. Minden oldal általában egy kérdéssel és hozzá egy sor lehetséges válasszal zárul. A tanuló a válaszadási lehetőségektől függően vagy továbblép a következő oldalra, vagy visszajut az előzőre. A leckén való végighaladás a közreadandó anyag struktúrájától függően lehet egyszerű és bonyolult. A Napló tanár és tanuló közös jegyzetfüzete, melyet hosszabb időn keresztül használhatnak. Tartalmát mindketten látják, a tanár értékelheti a naplóba (jegyzetbe) írtakat. A napló definiálásakor a tanár egy témát jelölhet meg, melyről a napló szólni fog, és megadhat határidőt, ameddig a tanulók módosíthatják a naplóba rögzítetteket.