際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
NAME: ALAKA PRECIOUS CHINONSO
COURSE: ENG102
DEPARTMENT: ENGINEERING (CIVIL)
LEMASS QUESTION
1. A tortoise and a hare are in a road race to defined the
honour of their breed. The tortoise craws the entire
1000m at a speed of 0.2m/s. the rabbit runs the first
200meters at 2m/s, stops to take a nap for 1.3hrs, and
awakens to finish the last 800meters with an average
speed of 3m/s. who wins the race and by how much
time?
Solution
Tortoise distance=1000m, speed=0.2m/s
Rabbit distance=200meters, speed=2m/s
Time for taking a nap=1.3*3600=4,680secs
After the nap distance covered=800meters,average speed
of 3m/s.
Tortoise= sav =distance/time.
0.2=1000/t
0.2t=1000
T=1000/2
Therefore t=5,000secs
Rabbit=sav=distance/time
2=200/t
2t=200
Therefore t=100seconds
After nap time=1.3hrs=1.3*3600=4680
=4680+100=4780
sav of rabbit after nap, sav=distance/time
3=800/t
3t=800
T=800/3=266.67
T=266.67s
Total time taken by rabbit=266.67+4780
=5046.67secs
Total time= (5046.67-5000)
=46.67seconds.
Therefore the rabbit won the race at 46.67sec ahead of
rabbit.
2. If a particles position is given by x=6-12+14t2
(Where t is in secs and x is in meters)
1. What is the velocity at 1s
2. What is the speed at 1s
3. is there ever an instant when the velocity is o? if so
give the time.
Solution
X=6-12t+14t2
V=?
S=?
X=6-12*1+14(1)
X=6-12+14
X=-6+14
X=8
At t=1s, speed =av/t=8/1=8
Speed=8
X=6-12*1+14
X=6-12+14
X=-6+14
X=8
At t=1s velocity=8m/s
There is an instant when v=o
Therefore time=1s
3. The slowest animal ever discovered is a crab found in the
red sea that travels an average speed of 5.7km/year.
How long will it take this crab to travel 1meter?
Solution
sav =5.7km/year
Time to take the crab=?
Distance=1m
5.7km=5.7*1000=5700m
1yr=5700m
sav=distance/time
5700=1/t
5700t=1
T=1/5700
T=0.000175seconds.
4. A car travels up a hill at a constant speed of 37km/h and
returns down the hill at a constant of 66km/h. calc. the
average speed for the whole trip.
Solution
V1=37km/hr
V2=66km/h
The first time,t1=d/2/v1
D /2 *1/v1
d/2*1/37=d/74
t2=d/2/v2
D /2 *1/v2
D /2 * 1/66=d/132
T2=d/132
Sum t1+t2
d/37+d/132
L.c.m of 37 and 132=4884
37d+66d/4884
103d/4884
Total time=0.0211d
sav =d/0.0211d
sav=2/0.211*2
sav=2/0.0422
sav=43.4km/hr
5. We drive a distance of 1km at 16km/h. then we drive an
additional distance of 1km at 32km/h. what is our
average speed
Solution
Distance of 1km at 16km/hour
Additional distance of 1km at 32km/hour
t1=d/2/t
t1=16/2*/t
t1=8/t
t2=d/2/t
t2=32/2*1/t
t2=16/t
sum 8/t + 16/t =16 + 8/t=24/t
sav =distance/time
sav=24/t
sav=24/2
sav=12km/hour
12*1000/3600=1200/3600
3.333m/s
6. A car is initially travelling due north at 23m/s
A. find the velocity of the car after 4s if its acceleration is
2m/s2
due north.
B. find the velocity of the car after 4s if its acceleration is
instead 2m/s2
due south.
Solution
1. When u=23m/s
T=4s
A=2m/s2
V=?
Therefore we introduce the first equation of motion in this
case.
V=u + at
V=23 + 2(4)
V=23 + 8
V=31m/s due north.
2. V=u + at
31=u + 2(4)
31=u + 8
31=8u
u=31/8
u=3.875m/sdue south

More Related Content

Viewers also liked (16)

B叩o c叩o cu畛i k狸
B叩o c叩o cu畛i k狸B叩o c叩o cu畛i k狸
B叩o c叩o cu畛i k狸
Daewoo Han
Algtabletter opis i stosowanie
Algtabletter opis i stosowanieAlgtabletter opis i stosowanie
Algtabletter opis i stosowanie
wolnosc
Moringa
MoringaMoringa
Moringa
wolnosc
Activize kontra kawa
Activize kontra kawaActivize kontra kawa
Activize kontra kawa
wolnosc
B叩o c叩o cu畛i k狸
B叩o c叩o cu畛i k狸B叩o c叩o cu畛i k狸
B叩o c叩o cu畛i k狸
Daewoo Han
Plan marketingowy LPGN
Plan marketingowy LPGNPlan marketingowy LPGN
Plan marketingowy LPGN
wolnosc
Prezentacja Duo Life
Prezentacja Duo LifePrezentacja Duo Life
Prezentacja Duo Life
wolnosc
畛 叩n cu畛i k狸
畛 叩n cu畛i k狸畛 叩n cu畛i k狸
畛 叩n cu畛i k狸
Daewoo Han
Prezentacja Duo Life
Prezentacja Duo LifePrezentacja Duo Life
Prezentacja Duo Life
wolnosc
Prezentacja Familo - kupuj przez internet
Prezentacja Familo - kupuj przez internetPrezentacja Familo - kupuj przez internet
Prezentacja Familo - kupuj przez internet
wolnosc
Lavylites prezentacja
Lavylites prezentacjaLavylites prezentacja
Lavylites prezentacja
wolnosc
Prezentacja laminine
Prezentacja lamininePrezentacja laminine
Prezentacja laminine
wolnosc
3 蟲譟一襦 覦讌
 3 蟲譟一襦   覦讌 3 蟲譟一襦   覦讌
3 蟲譟一襦 覦讌
Ji_hye
Drawing a floor plan
Drawing a floor planDrawing a floor plan
Drawing a floor plan
Ashley Macejka
ISRAEL
ISRAELISRAEL
ISRAEL
Marie Jeane
Quiz1 tonghop
 Quiz1 tonghop Quiz1 tonghop
Quiz1 tonghop
Daewoo Han
B叩o c叩o cu畛i k狸
B叩o c叩o cu畛i k狸B叩o c叩o cu畛i k狸
B叩o c叩o cu畛i k狸
Daewoo Han
Algtabletter opis i stosowanie
Algtabletter opis i stosowanieAlgtabletter opis i stosowanie
Algtabletter opis i stosowanie
wolnosc
Moringa
MoringaMoringa
Moringa
wolnosc
Activize kontra kawa
Activize kontra kawaActivize kontra kawa
Activize kontra kawa
wolnosc
B叩o c叩o cu畛i k狸
B叩o c叩o cu畛i k狸B叩o c叩o cu畛i k狸
B叩o c叩o cu畛i k狸
Daewoo Han
Plan marketingowy LPGN
Plan marketingowy LPGNPlan marketingowy LPGN
Plan marketingowy LPGN
wolnosc
Prezentacja Duo Life
Prezentacja Duo LifePrezentacja Duo Life
Prezentacja Duo Life
wolnosc
畛 叩n cu畛i k狸
畛 叩n cu畛i k狸畛 叩n cu畛i k狸
畛 叩n cu畛i k狸
Daewoo Han
Prezentacja Duo Life
Prezentacja Duo LifePrezentacja Duo Life
Prezentacja Duo Life
wolnosc
Prezentacja Familo - kupuj przez internet
Prezentacja Familo - kupuj przez internetPrezentacja Familo - kupuj przez internet
Prezentacja Familo - kupuj przez internet
wolnosc
Lavylites prezentacja
Lavylites prezentacjaLavylites prezentacja
Lavylites prezentacja
wolnosc
Prezentacja laminine
Prezentacja lamininePrezentacja laminine
Prezentacja laminine
wolnosc
3 蟲譟一襦 覦讌
 3 蟲譟一襦   覦讌 3 蟲譟一襦   覦讌
3 蟲譟一襦 覦讌
Ji_hye
Drawing a floor plan
Drawing a floor planDrawing a floor plan
Drawing a floor plan
Ashley Macejka
Quiz1 tonghop
 Quiz1 tonghop Quiz1 tonghop
Quiz1 tonghop
Daewoo Han

Similar to pascals programming lan (20)

General aptitude Question and Answer
General aptitude Question and Answer General aptitude Question and Answer
General aptitude Question and Answer
Morayaenterprises
Year 8 Chapter 4.pptx
Year 8 Chapter 4.pptxYear 8 Chapter 4.pptx
Year 8 Chapter 4.pptx
sofeamohdtaufiq
Angular speed Examples
Angular speed ExamplesAngular speed Examples
Angular speed Examples
Denni Domingo
Physics of nuclear medicine.pptx
Physics of nuclear medicine.pptxPhysics of nuclear medicine.pptx
Physics of nuclear medicine.pptx
Abdulla866778
Law of momentum
Law of momentumLaw of momentum
Law of momentum
Jhastine Cristy Mahinay
Velocity
VelocityVelocity
Velocity
niall highland
Questions of speed trains and distances for aptitude tests
Questions of speed trains and distances for  aptitude testsQuestions of speed trains and distances for  aptitude tests
Questions of speed trains and distances for aptitude tests
Dr. Trilok Kumar Jain
Questions of speed trains and distances for aptitude tests
Questions of speed trains and distances for  aptitude testsQuestions of speed trains and distances for  aptitude tests
Questions of speed trains and distances for aptitude tests
Dr. Trilok Kumar Jain
Time speed and idistance
Time speed and idistanceTime speed and idistance
Time speed and idistance
SOURAV DAS
Assignment 5 B Need For Speed
Assignment 5 B Need For SpeedAssignment 5 B Need For Speed
Assignment 5 B Need For Speed
jimmyazrael
Ohanian 01
Ohanian 01Ohanian 01
Ohanian 01
yad2017
Phy i assign&answers_2011
Phy i assign&answers_2011Phy i assign&answers_2011
Phy i assign&answers_2011
Sufi Sulaiman
Ix physics motion_and_rest_solved_numerical
Ix physics motion_and_rest_solved_numericalIx physics motion_and_rest_solved_numerical
Ix physics motion_and_rest_solved_numerical
Moaizschah
Questions of boat and speed for aptitude tests
Questions of boat and speed for  aptitude testsQuestions of boat and speed for  aptitude tests
Questions of boat and speed for aptitude tests
Dr. Trilok Kumar Jain
Day 58 ppt batfink rotational mechanics
Day 58 ppt batfink rotational mechanicsDay 58 ppt batfink rotational mechanics
Day 58 ppt batfink rotational mechanics
ffiala
Day 58 Ppt Batfink Rotational Mechanics
Day 58 Ppt Batfink Rotational MechanicsDay 58 Ppt Batfink Rotational Mechanics
Day 58 Ppt Batfink Rotational Mechanics
ffiala
Questions of boat and speed for aptitude tests
Questions of boat and speed for  aptitude testsQuestions of boat and speed for  aptitude tests
Questions of boat and speed for aptitude tests
Dr. Trilok Kumar Jain
Lo2: Damped Oscillations
Lo2: Damped OscillationsLo2: Damped Oscillations
Lo2: Damped Oscillations
Michelle Wu
grade 12 distance and displacement.pptx
grade 12 distance and displacement.pptxgrade 12 distance and displacement.pptx
grade 12 distance and displacement.pptx
ElizerCuatonHimisola
Time, distance formula
Time, distance formulaTime, distance formula
Time, distance formula
Boyet Aluan
General aptitude Question and Answer
General aptitude Question and Answer General aptitude Question and Answer
General aptitude Question and Answer
Morayaenterprises
Year 8 Chapter 4.pptx
Year 8 Chapter 4.pptxYear 8 Chapter 4.pptx
Year 8 Chapter 4.pptx
sofeamohdtaufiq
Angular speed Examples
Angular speed ExamplesAngular speed Examples
Angular speed Examples
Denni Domingo
Physics of nuclear medicine.pptx
Physics of nuclear medicine.pptxPhysics of nuclear medicine.pptx
Physics of nuclear medicine.pptx
Abdulla866778
Questions of speed trains and distances for aptitude tests
Questions of speed trains and distances for  aptitude testsQuestions of speed trains and distances for  aptitude tests
Questions of speed trains and distances for aptitude tests
Dr. Trilok Kumar Jain
Questions of speed trains and distances for aptitude tests
Questions of speed trains and distances for  aptitude testsQuestions of speed trains and distances for  aptitude tests
Questions of speed trains and distances for aptitude tests
Dr. Trilok Kumar Jain
Time speed and idistance
Time speed and idistanceTime speed and idistance
Time speed and idistance
SOURAV DAS
Assignment 5 B Need For Speed
Assignment 5 B Need For SpeedAssignment 5 B Need For Speed
Assignment 5 B Need For Speed
jimmyazrael
Ohanian 01
Ohanian 01Ohanian 01
Ohanian 01
yad2017
Phy i assign&answers_2011
Phy i assign&answers_2011Phy i assign&answers_2011
Phy i assign&answers_2011
Sufi Sulaiman
Ix physics motion_and_rest_solved_numerical
Ix physics motion_and_rest_solved_numericalIx physics motion_and_rest_solved_numerical
Ix physics motion_and_rest_solved_numerical
Moaizschah
Questions of boat and speed for aptitude tests
Questions of boat and speed for  aptitude testsQuestions of boat and speed for  aptitude tests
Questions of boat and speed for aptitude tests
Dr. Trilok Kumar Jain
Day 58 ppt batfink rotational mechanics
Day 58 ppt batfink rotational mechanicsDay 58 ppt batfink rotational mechanics
Day 58 ppt batfink rotational mechanics
ffiala
Day 58 Ppt Batfink Rotational Mechanics
Day 58 Ppt Batfink Rotational MechanicsDay 58 Ppt Batfink Rotational Mechanics
Day 58 Ppt Batfink Rotational Mechanics
ffiala
Questions of boat and speed for aptitude tests
Questions of boat and speed for  aptitude testsQuestions of boat and speed for  aptitude tests
Questions of boat and speed for aptitude tests
Dr. Trilok Kumar Jain
Lo2: Damped Oscillations
Lo2: Damped OscillationsLo2: Damped Oscillations
Lo2: Damped Oscillations
Michelle Wu
grade 12 distance and displacement.pptx
grade 12 distance and displacement.pptxgrade 12 distance and displacement.pptx
grade 12 distance and displacement.pptx
ElizerCuatonHimisola
Time, distance formula
Time, distance formulaTime, distance formula
Time, distance formula
Boyet Aluan

pascals programming lan

  • 1. NAME: ALAKA PRECIOUS CHINONSO COURSE: ENG102 DEPARTMENT: ENGINEERING (CIVIL) LEMASS QUESTION 1. A tortoise and a hare are in a road race to defined the honour of their breed. The tortoise craws the entire 1000m at a speed of 0.2m/s. the rabbit runs the first 200meters at 2m/s, stops to take a nap for 1.3hrs, and awakens to finish the last 800meters with an average speed of 3m/s. who wins the race and by how much time? Solution Tortoise distance=1000m, speed=0.2m/s Rabbit distance=200meters, speed=2m/s Time for taking a nap=1.3*3600=4,680secs After the nap distance covered=800meters,average speed of 3m/s. Tortoise= sav =distance/time. 0.2=1000/t 0.2t=1000 T=1000/2 Therefore t=5,000secs Rabbit=sav=distance/time 2=200/t
  • 2. 2t=200 Therefore t=100seconds After nap time=1.3hrs=1.3*3600=4680 =4680+100=4780 sav of rabbit after nap, sav=distance/time 3=800/t 3t=800 T=800/3=266.67 T=266.67s Total time taken by rabbit=266.67+4780 =5046.67secs Total time= (5046.67-5000) =46.67seconds. Therefore the rabbit won the race at 46.67sec ahead of rabbit. 2. If a particles position is given by x=6-12+14t2 (Where t is in secs and x is in meters) 1. What is the velocity at 1s 2. What is the speed at 1s 3. is there ever an instant when the velocity is o? if so give the time. Solution X=6-12t+14t2 V=?
  • 3. S=? X=6-12*1+14(1) X=6-12+14 X=-6+14 X=8 At t=1s, speed =av/t=8/1=8 Speed=8 X=6-12*1+14 X=6-12+14 X=-6+14 X=8 At t=1s velocity=8m/s There is an instant when v=o Therefore time=1s 3. The slowest animal ever discovered is a crab found in the red sea that travels an average speed of 5.7km/year. How long will it take this crab to travel 1meter? Solution sav =5.7km/year Time to take the crab=? Distance=1m 5.7km=5.7*1000=5700m 1yr=5700m sav=distance/time
  • 4. 5700=1/t 5700t=1 T=1/5700 T=0.000175seconds. 4. A car travels up a hill at a constant speed of 37km/h and returns down the hill at a constant of 66km/h. calc. the average speed for the whole trip. Solution V1=37km/hr V2=66km/h The first time,t1=d/2/v1 D /2 *1/v1 d/2*1/37=d/74 t2=d/2/v2 D /2 *1/v2 D /2 * 1/66=d/132 T2=d/132 Sum t1+t2 d/37+d/132 L.c.m of 37 and 132=4884 37d+66d/4884 103d/4884 Total time=0.0211d
  • 5. sav =d/0.0211d sav=2/0.211*2 sav=2/0.0422 sav=43.4km/hr 5. We drive a distance of 1km at 16km/h. then we drive an additional distance of 1km at 32km/h. what is our average speed Solution Distance of 1km at 16km/hour Additional distance of 1km at 32km/hour t1=d/2/t t1=16/2*/t t1=8/t t2=d/2/t t2=32/2*1/t t2=16/t sum 8/t + 16/t =16 + 8/t=24/t sav =distance/time sav=24/t sav=24/2 sav=12km/hour 12*1000/3600=1200/3600
  • 6. 3.333m/s 6. A car is initially travelling due north at 23m/s A. find the velocity of the car after 4s if its acceleration is 2m/s2 due north. B. find the velocity of the car after 4s if its acceleration is instead 2m/s2 due south. Solution 1. When u=23m/s T=4s A=2m/s2 V=? Therefore we introduce the first equation of motion in this case. V=u + at V=23 + 2(4) V=23 + 8 V=31m/s due north. 2. V=u + at 31=u + 2(4) 31=u + 8