際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
Ivan Leposavi Nikola urovi Petar urovi
Predstavnici  Euglenophyta su jednoelijski organizmi.  Telo veine predstavnika ovog razdela naje邸e je izdu転enog, vretenastog oblika.  Protozoolozi su ih smatrali pra転ivotinama, dok su ih algolozi smatrali algama. Kao najva転nija karakteristika ovog razdela protista se naje邸e izdvaja prisustvo proteinskih traka koje izgrauju pelikulu. Danas klasifikacioni sistemi izdvajaju i do 40 rodova u koje su grupisali oko 800 recentnih vrsta razdela Euglenophyta.
油
油 Kao organele koje slu転e za kretanje kod ovih algi su prisutni bievi.  Primarno se kod ovih organizama se nalaze dva bia koji mogu biti jednake ili razliite du転ine. Kod veine vrsta savremenih Euglenophyta je uoljiv samo jedan bi, a drugi je jako kratak, tako da ne izviruje iz prednjeg udubljenja. Dokaz da su i jednobiasti oblici nekada imali dva bia jeste prisustvo dva bazalna tela u osnovi rezervoara.油Radom   bieva predstavnici razdela se kreu kroz vodu. Pri kretanju celo telo jedinke se okree oko svoje ose i kao svrdlo prolaze kroz vodu.
油 U citoplazmi se na prednjem kraju elije, uz bonu stranu prednjeg udubljenja, nalazi  ona mrlja (stigma).  Stigma se sastoji od nekoliko tela邸aca u kojima se nalaze pigmenti karotin i astaksantin koji daju narand転astocrvenu boju tela邸cima i celoj stigmi. Stigma je osetljiva na svetlosne nadra転ajei reguli邸e kretanje jedinke tako da svetlost uvek pada pod odreenim uglom u odnosu na osu tela ili, kod fotoautotrofnih predstavnika, na hromoplast.
油 Na prednjem kraju tela kod predstavnika ovog razdela nalazi se udubljenje koje oblikom podsea na bocu i naziva se cytopharynx.  Prednji, su転eni deo ovog udubljenja naziva se 転drelo, a donji, pro邸ireni deo rezervoar. Kroz 転drelo u spolja邸nju sredinu izlaze bievi. U novije vreme, javlja se shvatanje da je rezervoar nastao spajanjem otvora za izlazak bia sa citoplazmom.
Rezervoar je u direktnom kontaktu sa pulsativnom (kontraktilnom) vakuolom. Sadr転aj vakuola se prazni u pravilnim intervalima na svakih 20 do 30 sekundi. Pulsativna vakuola se egzocitoznim procesom stapa sa rezervoarom, a zatim se sadr転aj preko 転drela izbacuje u spolja邸nju sredinu. Ponovno stvaranje pulsativne vakuole de邸ava se spajanjem vezikula koje su nastale u gold転ijevom aparatu.
JEDRO  Alge ovog razdela su mononukleusni organizmi, tj. u njihovim elijama se nalazi jedno jedro koje je loptastog ili izdu転enog, odnosno elipsoidnog oblika. Sme邸teno je blizu centra elije ili u njenom zadnjem delu.
Hloroplasti ovih algi mogu biti razliitog oblika, ali je on stalan i znaajan je sistematski karakter. I broj hromoplasta se takoe kree u velikom rasponu. ali je i ovaj karakter stalan. Fotosintetike lamele se naje邸e sastoje od tri tilakoida, a na priferiji hromoplasta se nalazi jo邸 jedan tilakoid koji opasuje sve ostale. Organizovanje tilakoida u grane nije zabele転eno ni kod jednog predstavnika ovih algi 邸to ukazuje na primitivnost u odnosu na alge razdela Chlorophyta i Charophyta. U hloroplastima pojedinih vrsta javljaju se pirenoidi.  Kod predstavnika koji imaju pirenoide oni su centar obrazovanja rezervne supstance koja se naziva paramilon i po hemijskom sastavu je ugljeni hidrat. Kod vrsta koje nemaju pirenoide, paramilon se obrazuje neposredno u citoplazmi. Oblik i veliina paramilonskih struktura  (granula u kojima se nalazi ova supstanca) i njihov prostorni raspored u eliji znaajna su taksonomska obele転ja.
油 Predstavnici razdela Euglenophyta na povr邸ini elije nemaju elijski zid, ve se umesto njega nalazi pelikula.  Kod ovih algi mo転emo razlikovati dva tipa pelikule: elastinu i vrstu pelikulu. Elastina pelikula je meka i tanka, pa zato vrste sa ovim tipom pelikule mogu da menjaju oblik svog tela.  Vrste koje na povr邸ini elije imaju vrstu pelikulu, koja je ne邸to deblja, su stalnog oblika. Povr邸ina pelikule je retko glatka.  Pelikula se nalazi ispod elijske membrane. To je, zapravo, tanki omota koji je izgraen od proteinskih traka koje se uvijaju du転 elije.
油 Veina predstavnika razdela karakteri邸e se miksotrofnim tipom ishrane. Pojedini oblici razdela Euglenophyta su saprofiti, tanije osmotrofi.Oni apsorbuju organske materije iz svoje vodene sredine.  Takoe, poznate su vrste koje se hrane holozojskim (animalnim) tipom ishrane. Ti predstavnici kao hranu koriste bakterije, mikroalge, heterotrofne biare ili estice detritusa. Meu vrstama ovog razdela nalaze se i paraziti. Takvi predstavnici razdela 転ive u 転elucima nekih 転ivotinja i na 邸krgama riba. Vr邸eni su mnogi eksperimenti sa ovim algama. Tako je primeeno da autotrofne vrste koje su gajene u istim kulturama i u mraku postaju bezbojne i poinju da se hrane saprofitski.  Meutim, kada se isti organizmi vrate na svetlost oni opet ozelene i prelaze na autotrofan nain ishrane. Eksperimentima je dokazano da se pod dejstvom visokih temperatura hromoplasti predstavnika razdela Euglenophyta razgrauju, a tako dobijeni bezbojni organizmi trajno se saprofitski ishranjuju.
油 Sve vrste razdela se razmno転avaju vegetativno uzdu転nom deobom elije. Pri razmno転avanju pojedine vrste ne prestaju da se kreu, dok se kod drugih kretanje obustavlja. to se vremenske du転ine deobe tie, ona se razlikuje od vrste do vrste, a zavisi i od pojedinih ekolo邸kih faktora, kao 邸to je temperatura. Tako, na primer, proces mitoze kod vrsta roda Euglena traje od 2 do 4 sata, a kod vrsta roda Phacus 48 sati.
Tipi an dan u 転ivotu alge

More Related Content

Euglenoidne alge

  • 1. Ivan Leposavi Nikola urovi Petar urovi
  • 2. Predstavnici Euglenophyta su jednoelijski organizmi. Telo veine predstavnika ovog razdela naje邸e je izdu転enog, vretenastog oblika. Protozoolozi su ih smatrali pra転ivotinama, dok su ih algolozi smatrali algama. Kao najva転nija karakteristika ovog razdela protista se naje邸e izdvaja prisustvo proteinskih traka koje izgrauju pelikulu. Danas klasifikacioni sistemi izdvajaju i do 40 rodova u koje su grupisali oko 800 recentnih vrsta razdela Euglenophyta.
  • 3.
  • 4. 油 Kao organele koje slu転e za kretanje kod ovih algi su prisutni bievi. Primarno se kod ovih organizama se nalaze dva bia koji mogu biti jednake ili razliite du転ine. Kod veine vrsta savremenih Euglenophyta je uoljiv samo jedan bi, a drugi je jako kratak, tako da ne izviruje iz prednjeg udubljenja. Dokaz da su i jednobiasti oblici nekada imali dva bia jeste prisustvo dva bazalna tela u osnovi rezervoara.油Radom bieva predstavnici razdela se kreu kroz vodu. Pri kretanju celo telo jedinke se okree oko svoje ose i kao svrdlo prolaze kroz vodu.
  • 5. 油 U citoplazmi se na prednjem kraju elije, uz bonu stranu prednjeg udubljenja, nalazi ona mrlja (stigma). Stigma se sastoji od nekoliko tela邸aca u kojima se nalaze pigmenti karotin i astaksantin koji daju narand転astocrvenu boju tela邸cima i celoj stigmi. Stigma je osetljiva na svetlosne nadra転ajei reguli邸e kretanje jedinke tako da svetlost uvek pada pod odreenim uglom u odnosu na osu tela ili, kod fotoautotrofnih predstavnika, na hromoplast.
  • 6. 油 Na prednjem kraju tela kod predstavnika ovog razdela nalazi se udubljenje koje oblikom podsea na bocu i naziva se cytopharynx. Prednji, su転eni deo ovog udubljenja naziva se 転drelo, a donji, pro邸ireni deo rezervoar. Kroz 転drelo u spolja邸nju sredinu izlaze bievi. U novije vreme, javlja se shvatanje da je rezervoar nastao spajanjem otvora za izlazak bia sa citoplazmom.
  • 7. Rezervoar je u direktnom kontaktu sa pulsativnom (kontraktilnom) vakuolom. Sadr転aj vakuola se prazni u pravilnim intervalima na svakih 20 do 30 sekundi. Pulsativna vakuola se egzocitoznim procesom stapa sa rezervoarom, a zatim se sadr転aj preko 転drela izbacuje u spolja邸nju sredinu. Ponovno stvaranje pulsativne vakuole de邸ava se spajanjem vezikula koje su nastale u gold転ijevom aparatu.
  • 8. JEDRO Alge ovog razdela su mononukleusni organizmi, tj. u njihovim elijama se nalazi jedno jedro koje je loptastog ili izdu転enog, odnosno elipsoidnog oblika. Sme邸teno je blizu centra elije ili u njenom zadnjem delu.
  • 9. Hloroplasti ovih algi mogu biti razliitog oblika, ali je on stalan i znaajan je sistematski karakter. I broj hromoplasta se takoe kree u velikom rasponu. ali je i ovaj karakter stalan. Fotosintetike lamele se naje邸e sastoje od tri tilakoida, a na priferiji hromoplasta se nalazi jo邸 jedan tilakoid koji opasuje sve ostale. Organizovanje tilakoida u grane nije zabele転eno ni kod jednog predstavnika ovih algi 邸to ukazuje na primitivnost u odnosu na alge razdela Chlorophyta i Charophyta. U hloroplastima pojedinih vrsta javljaju se pirenoidi. Kod predstavnika koji imaju pirenoide oni su centar obrazovanja rezervne supstance koja se naziva paramilon i po hemijskom sastavu je ugljeni hidrat. Kod vrsta koje nemaju pirenoide, paramilon se obrazuje neposredno u citoplazmi. Oblik i veliina paramilonskih struktura (granula u kojima se nalazi ova supstanca) i njihov prostorni raspored u eliji znaajna su taksonomska obele転ja.
  • 10. 油 Predstavnici razdela Euglenophyta na povr邸ini elije nemaju elijski zid, ve se umesto njega nalazi pelikula. Kod ovih algi mo転emo razlikovati dva tipa pelikule: elastinu i vrstu pelikulu. Elastina pelikula je meka i tanka, pa zato vrste sa ovim tipom pelikule mogu da menjaju oblik svog tela. Vrste koje na povr邸ini elije imaju vrstu pelikulu, koja je ne邸to deblja, su stalnog oblika. Povr邸ina pelikule je retko glatka. Pelikula se nalazi ispod elijske membrane. To je, zapravo, tanki omota koji je izgraen od proteinskih traka koje se uvijaju du転 elije.
  • 11. 油 Veina predstavnika razdela karakteri邸e se miksotrofnim tipom ishrane. Pojedini oblici razdela Euglenophyta su saprofiti, tanije osmotrofi.Oni apsorbuju organske materije iz svoje vodene sredine. Takoe, poznate su vrste koje se hrane holozojskim (animalnim) tipom ishrane. Ti predstavnici kao hranu koriste bakterije, mikroalge, heterotrofne biare ili estice detritusa. Meu vrstama ovog razdela nalaze se i paraziti. Takvi predstavnici razdela 転ive u 転elucima nekih 転ivotinja i na 邸krgama riba. Vr邸eni su mnogi eksperimenti sa ovim algama. Tako je primeeno da autotrofne vrste koje su gajene u istim kulturama i u mraku postaju bezbojne i poinju da se hrane saprofitski. Meutim, kada se isti organizmi vrate na svetlost oni opet ozelene i prelaze na autotrofan nain ishrane. Eksperimentima je dokazano da se pod dejstvom visokih temperatura hromoplasti predstavnika razdela Euglenophyta razgrauju, a tako dobijeni bezbojni organizmi trajno se saprofitski ishranjuju.
  • 12. 油 Sve vrste razdela se razmno転avaju vegetativno uzdu転nom deobom elije. Pri razmno転avanju pojedine vrste ne prestaju da se kreu, dok se kod drugih kretanje obustavlja. to se vremenske du転ine deobe tie, ona se razlikuje od vrste do vrste, a zavisi i od pojedinih ekolo邸kih faktora, kao 邸to je temperatura. Tako, na primer, proces mitoze kod vrsta roda Euglena traje od 2 do 4 sata, a kod vrsta roda Phacus 48 sati.
  • 13. Tipi an dan u 転ivotu alge