1. Hogyan vált az elektronika az oktatás tárgyából annak színterévé?Hipermédia a felhők között
2. Hipermédia a felhők közöttA múlt század húszas éveiben elterjedt nyilvános rádió- és a harmincas években megkezdődött nyilvános televízióadások az elektronikát az oktatás jelentős, új tárgyává tették. A negyvenes években jelentkező iskola-rádiók és az ötvenes-hatvanas évek iskola-televíziói már az oktatás közösségi eszközévé tették az elektronikát.
3. Hipermédia a felhők közöttA hetvenes években a mágneses hangrögzítés, a nyolcvanas években pedig a videó rögzítők és a személyi számítógépek megjelenésével ez az új eszköz már az iskolai oktatásban is megjelent.
4. Hipermédia a felhők közöttA nagy áttörést azonban a kilencvenes években az Internet széleskörű alkalmazása, illetve az új évezred első évtizedében – a szélessávú adatátvitel elterjedésével – a gyors Internet-hozzáférés hozta.
5. Hipermédia a felhők közöttA digitális adat-, hang- és képrögzítés, valamint a szélessávú adatátvitel segítségével az Interneten bármilyen tananyagot, bárki számára, bárhol és bármikor hozzáférhetővé lehet tenni reális idő alatt.
6. Hipermédia a felhők közöttEzzel elérkeztünk oda, ahol az elektronika az oktatás tárgyából, majd eszközéből az oktatás és a tanulás színterévé vált.
7. Hipermédia a felhők közöttAz egyre bonyolultabb felhasználói programok futtatása, az egyre nagyobb méretű adatfájlok tárolása és mozgatása, az egyre nagyobb adatfeldolgozási és adattovábbítási sebesség elérése egyre erősebb és drágább hardver- és szoftver-követelményeket támaszt a felhasználói oldalon.
8. Hipermédia a felhők közöttEzt felismerve, a huszonegyedik század második évtizedében született meg a számítógép-felhőnek (CloudComputing) nevezett szolgáltatás.
9. Hipermédia a felhők közöttEnnek lényege, hogy az adattárolási és adatmozgatási, valamint a nagy számítástechnikai feladatokat nem a felhasználók saját számítógépe végzi, hanem egy egyszerű internetes böngésző útján ingyenesen, vagy - a saját erőforrások létrehozásánál és üzemeltetésénél lényegesen kisebb - bérleti díjak fejében a számítógépfelhőben működő szolgáltatók biztosítják.
10. Hipermédia a felhők közöttA gondolat, természetesen, nem új. Ahhoz, hogy egy adatforrást megtaláljunk az Internet dzsungelében, már régen nem a saját gépünkről kell végigböngészni a világhálót.Ezt a feladatot már régen a nagy erőforrásokkal rendelkező keresőszolgáltatókkal (Yahoo, Google stb.) végeztetjük el.
11. Hipermédia a felhők közöttA korszerű, költséghatékony, interaktív tudásátadás sem oldható meg csupán a saját erőforrások felhasználásával. Ezen a területen is igénybe vehetjük a számítógépfelhőben működő szolgáltatásokat.Ezekből a szolgáltatásokból mutatunk be néhány – általunk már kipróbált változatot az alábbiakban.
12. Dokumentum-megosztás A leggyakoribb tananyagok – dokumentumok– tárolására és megosztására az Interneten nagyon sok szolgáltatót találhatunk. Ezek közül a legelterjedtebb a GoogleDocs és a Microsoft két tárhelye,a Windows LiveSky Drive, és az Office Live.
13. Az első a Google Alkalmazások keretében működik – a Gmail postafiók és a Calendar naptári szolgáltatással együtt. A tároláson kívül alkalmas szöveges dokumentumok, prezentációk és táblázatok online egyéni és közös szerkesztésére, miközben a szerkesztők chat-ablakban kommunikálhatnak is egymással.
14. A Microsoft tárhelyein a különböző dokumentumok szintén megoszthatóak, és több felhasználó által is szerkeszthetőek, azonban csak offline módon – a felhasználók saját irodai alkalmazásaival.Dokumentum-megosztásOfficeLiveGoogleDocsWindowsLive
15. Kép- és video-megosztásAz audio-vizuális tananyagok – fotók és videók – tárolása és megosztása az Interneten a számítógépfelhőknek (CloudComputing) – a keresőszolgáltatások után – szinte legkorábbi szolgáltatásai közé tartoznak.
16. Közülük a legnépszerűbb a Picasa és a Youtube, de sokan használják a Vimeo és a Flickr portálokat is.Kép- és video-megosztásYoutubeVimeoPicasa
17. Prezentáció-megosztás A leggyakrabban használt oktatási anyagok – a prezentációk – tárolására és megosztására az Interneten legalkalmasabbak az erre a dokumentumformára szakosodott portálok.
18. A prezentáció-megosztó oldalak között – tapasztalataink szerint – az authorSTREAM portálon tárolt bemutatók adják vissza lejátszáskor az eredeti prezentáció képi és hanghatásait, áttűnéseit és diaváltásait.
19. De az egyszerűbb prezentációk megosztására alkalmas a ݺߣshare, és a Scribd portál is .
20. Újszerű, érdekes és látványos bemutatók online szerkesztését, tárolását és megosztását biztosítja a – magyar fejlesztők által létrehozott, de, sajnos, magyarul még nem tudó – Prezi portál .Prezentáció-megosztásauthorSTREAMpreziScribdslideshare
21. Virtuális tanteremA GoogleDocs és az authorSTREAM portálok biztosítják a tárolt prezentációk nyilvános vagy zártkörű bemutatását is, a nézőkkel folyó párhuzamos párbeszéd mellett – külön chat-ablakban.
22. Ha az előadó és a hallgatók között beszédkapcsolatra is szükség van, akkor párhuzamosan használhatjuk a Skype, vagy a Windows Live Messenger konferenciabeszélgetés szolgáltatását is.Virtuális tanteremauthorSTREAMGoogleDocs
23. Virtuális tanteremEnnél sokkal életszerűbb előadásokra nyújtanak lehetőséget a WiZiQ és a DimDim virtuális-tanterem portálok.
24. Ezek a virtuális osztályterem valamennyi követelményét kielégítik.
25. Prezentációk, képek és videók bemutatása mellett „okostábla” lehetőséget, valamint élő beszéd- és videokapcsolatot biztosítanak az előadó és a hallgatók között.
26. Emellett, ezeknek a portáloknak kiegészítő szolgáltatásai közé tartozik a különböző témákat meghirdető tanárok, és az azokat kereső tanulók közötti kapcsolatok létrehozása is..Virtuális tanteremauthorSTREAMGoogleDocsWiZiQDimDim
27. Virtuális tanteremÉrdekes online előadásokra ad lehetőséget a saját webkameránkról illetve egyéb hang- és képanyagunk élő televíziós közvetítésére specializálódott Ustream portál.
28. Az előadó számítógépére telepített „keverőpult” (Ustream Producer) segítségével lehet válogatni az adásba kerülő médiaanyagok között.
29. A hallgatókkal – a GoogleDocs és az authorSTREAM portálokhoz hasonlóan – párhuzamos chat-ablakban lehet tartani a kapcsolatot. Virtuális tanteremauthorSTREAMGoogleDocsWiZiQDimDim
30. BlogA számítógépfelhők legdivatosabb szolgáltatása, a blog alkalmazható az oktatási folyamatban is – a tanárok és a tanulók is vezethetnek saját, nyilvános, vagy zártkörű internetes naplót, amelyben szabadon kifejthetik gondolataikat a tanultakról, hallgatótársaikról és tanáraikról.
31. A legelterjedtebb blogszolgáltatók a Google által üzemeltetett Blogger, és az önálló Wordpress portálokon elsősorban szöveges – linkekkel és képekkel bővített – bejegyzések (ún. post-ok) szerepelnekBlogWordpress
32. BlogVegyes – szöveget, képet és videoklipet tartalmazó – bejegyzések naplószerű megjelenítésére alkalmas a tumblr portál.
33. Egy oktatási csoport nyilvános hirdetőtáblájának alkalmas az egyszerűen szerkeszthető Wallwisher portálszolgáltatása.
34. De a legtöbb oktatásvezérlő (LMS) rendszer – például, a Moodle, vagy az Ilias – portál is biztosít a résztvevőknek egyszerű blogszolgáltatásokat.Blogmoodle-blogWallwisherWordpresstumblr
35. Közösségi portálokA számítógépfelhőkben kialakítható közösségi szolgáltatások is hasznosíthatók az oktatás és a tanulás folyamatában – különösen hasznosak az így létrejövő közösségi kapcsolatok a hálózatalapú tanulásban.
36. A legelterjedtebb közöségi portálok közé tartozik a rövid, szöveges üzeneteket közhírré tevő (csiripelő) twitter,
37. illetve az ismerősök keresésére, és a velük való kapcsolattartásra szakosodott facebook és a magyar iWiW portál.Közösségi portáloktwitterfacebook
38. Közösségi portálokA különböző szakmák művelői közötti együttműködésre specializálódott LinkedIN közösségi portál is hasznos kapcsolatok létrehozását és fenntartását teszi lehetővé.Közösségi portáloktwitterfacebooklinkedIN
39. Oktatásszervező rendszerekA nagyobb cégek bérelhető, vagy megvásárolható oktatásszervező rendszerei mellett a számítógép-felhőkben sok szabadfelhasználású rendszer is található.
40. Ezek közül a legelterjedtebbek a Moodle és az Ilias, amelyeket már sok magyar felsőoktatási intézmény és távoktatással foglalkozó vállalkozás, sőt oktató is alkalmaz. Oktatásszervező rendszerek
42. Készíthetünk online kérdőíveket a GoogleDocs alkalmazásával, amelyeket kitöltés és beküldés után külön táblázatban értékelhetünk.
43. Egyes virtuális-tanterem szolgáltatások, és a tanulásszervező rendszerek is biztosítanak tesztkészítési eszközöket.Önellenőrzés, ellenőrzésHatékony, érdekes és látványos teszteket készíthetünk olyan, speciális, szabadfelhasználású tesztkészítő programokkal, mint a Hot Potatoes és a QuandaryRendszergazdátlanokA ZMNE Katonai Műszaki Doktori Iskolájában meghirdettem egy e-learning témát.A tíz éve működő honlapom nem volt már alkalmas az interaktív távoktatásra. Ezért a „felhők” között útnak indítottam egy Drupál motorral működő, Web-2 portált.A portálon elindítottam egy távoktatási kurzust.
44. RendszergazdátlanokA nagy keresőmotorok gyorsan felfedezték a portált, és - minden reklám nélkül -, viszonylag sok látogatót vonzottak a világ minden tájáról.
45. RendszergazdátlanokKrisztinaGyuriA távoktatási kurzust sokan elkezdték - többen be is fejezték.Végül összeállt egy kis csapat – a Rendszergazdátlanok klubja.Velük a mai napig hetenként összejövünk a „felhők között”.Az eredmény: több önálló és közös publikáció, illetve konferencia-előadás, háromdoktorandusz és négy önálló Moodle portál.És nagyon sokat tanulunk egymástól.IldikóPéterPiroskaAranka