ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
S Z É P K R I S Z T I Á N
T O M K AT O
Édes hármas,
avagy az ügyfél
is csapattag
A tender
‒ esélytelen együttműködni
‒ félreismerjük
‒ közös nevezőre jutunk
A tender
ѱ𲵲Բü
‒ hogyan dolgoztok ti, és hogyan az
ügyfeled
‒ ismerkedés az egyes résztvevőkkel
mind a két fél részéről
‒ döntéshozók meghatározása
‒ részletes (közös) timeline: ki, mikor mit
ad, mit kap (nem kőbe vésve, de
dokumentálva)
‒ kickoff, workshop de személyesen
ѱ𲵲Բü
fps – Édes hármas, avagy az ügyfél is csapattag
A tervezés
‒ kutatás
‒ tervezés
‒ grafika
A tervezés
fps – Édes hármas, avagy az ügyfél is csapattag
Joker
‒ specifikáció (pb, dokumentáció stb.)
‒ UIkit
‒ kutatási anyagok
‒ vízió
Joker
A fejlesztés
‒ bezárkózol, nem kérsz segítséget
‒ az ügyfél csak nyűg, nem beszélek
vele
‒ ez mi ez? majd én megcsinálom
helyette
‒ stb.
A fejlesztés
ʰٳáá
‒ után követés
‒ tesztelés
ʰٳáá
És még?
‒ közös tudás
‒ közös célok és értékrend
‒ napi stand up
‒ folyamatos kommunikáció
És még?
éé?
www.fps.hu

More Related Content

fps – Édes hármas, avagy az ügyfél is csapattag

Editor's Notes

  • #2: ݺߣ 1. TOM Web és mobil tervezéssel és fejlesztéssel foglalkozó cég vagyunk, akiknél az elsődleges szempont az emberközpontúság. Nem csak felhasználó, nem csak vevő, nem csak ügyfél, hanem ember. Mindenki, akivel munkánk során kapcsolatot teremtünk emberek. Így hasonló problémák és megoldások merülnek fel a munkakapcsolatokban is, mint egyéb emberi kapcsolatokban. Igyekszünk személyes példákon keresztül bemutatni ezeket a problémákat és a mi megoldásainkat rá.
  • #3: ݺߣ 2. TOM A tervezők megálmodják, a fejlesztők elsózzák, aztán az ügyfél is beleköp. Mi lehet a probléma, ki okozza, és hogyan oldhatnád meg? Tényleg az ügyfél a hülye? Nem hisszük, ezért saját történtekkel megpróbáljuk elmondani, hogyan szeretjük az ügyfeleinket bevonni a munkába, és mi az az ideális állapot, amikor csapattagnak tekinthetünk mindenkit, aki egy projektben részt vesz. Kiegészítés: A prezentáció tartalma a működésünkről, az ideális állapotot tükrözi egy projekt során. Erre törekszünk és ezeket a direktívákat tartjuk szem előtt.
  • #4: ݺߣ 3. TOM Úgy szoktuk mondani, kémia. Van, hogy nincs meg, van, hogy csak fel kell lobbantani a lángot és olykor van, hogy egyből szerelembe esünk. Még mindig az ügyfelekről beszélünk.  Szóval a tender.
  • #5: ݺߣ 4. KRISZ Sokan úgy vannak vele, hogy addig nem is projekt a projekt, a még azt nem kapják meg hivatalosan. Ez nem így van. A tender időszak az a rész, amikor egyáltalán elválik az, hogy érdemes-e együtt dolgozni a másikkal, úgy a ti részetekről, mint az ügyféléről. Érdemes kihasználni ezt a szakaszt arra, hogy megjósoljátok, van-e értelme. Már itt érdemes bemutatnotok, hogy ti hogyan dolgoztok, kik vagytok, honnan jöttetek és ugyan ezt megtudakolni az ügyfélről is.
  • #6: ݺߣ 5. TOM I think this is a begening of a beautiful friendship. Juhééé! Engedd el magad, innentől minden sínen van, a nehezén túl vagyunk, csináltunk már ilyet százszor… Ismerős mondatok? Gondolom sejtitek, hogy semmi nem igaz belőle. Gratulálunk. Nyertetek, de a neheze csak most jön. Az lehet, hogy csináltál már százszor ilyet, de nem ezzel az ügyféllel. Még nem ismered az új csapattagot. Ugye? Kicsit fura arra gondolni, hogy ő is a csapat tagja. Képzeljétek el, hogy a már begyakorolt megoldásokat egy összeszokott csapatban egy új fejlesztővel, új grafikussal kell megoldani. Máris nem olyan könnyű a feladat. Ugye? Viszont az ügyfél, ahogy már mondtuk, egy új csapattag.
  • #7: ݺߣ 6. KRISZ Oké, a tender jól sikerült. Megkaptátok a projektet. Remek alkalom arra, hogy még jobban megismerjétek egymást az ügyféllel, elmélyítsétek a kapcsolatotokat. Itt már érdemes minél több, a projektben résztvevő személlyel személyesen találkozni úgy a ti részetekről, mint az ügyféléről. Arcokat kell társítanotok azokhoz a véget nem érő Skype beszélgetésekhez és levélváltásokhoz, amik rátok várnak a közeljövőben. Sokkal könnyebb lesz. Továbbá itt kell kineveznetek a döntéshozókat, akik összefogják majd a szálakat szintén az ügyfél és a ti részetekről egyaránt. Készítsetek timeline-t közösen az ügyféllel: mikor, kitől és mi várható. Ez nem egy kőbevésett dolog, de sokat segít majd, hogy elkerüljétek a káoszt.
  • #8: ݺߣ 7. TOM Így dolgozunk. Egy folyamatos ciklus az egész munkafolyamatunk. Először tervezünk, majd abból készül egy kreatív, aztán már mehet is fejlesztésre. Utána és közben is folyamatosan tesztelünk, ám ez fokozottan igaz élesítés előtt, majd jöhet az éles site tesztelése és az adatok kigyűjtése. És kezdődhet a ciklus előröl az új adatokkal és új gondolatokkal. Hogy miért? Mert nem hiszünk abban, hogy valami készen van. Nem gondoljuk azt, hogy egy termék, egy produktum készen lehet valaha, azt pedig végképp nem, hogy tökéletes is. Persze törekedni kell rá, hogy jobbá váljon ám ez nem fog magától bekövetkezni. Ezért látható a mellékelt ábra, mert ebben a ciklusban látjuk a megoldást. És hogyan illeszkedik be ebbe az ügyfél? A továbbiakban igyekszünk végigmenni az egye lépéseken, bemutatva az ügyfél szerepét és helyzetét.
  • #9: ݺߣ 8. TOM A tervezés
  • #10: ݺߣ 9. KRISZ A név megtévesztő, nem csak a tervező csapat vesz részt ebben, hanem minden, a projektben résztvevő szereplő. Ez a szakasz nálunk 3 részből áll: Kutatás: amikor is fényt derítünk az üzleti igényekre, a felhasználói célokra és feltérképezzük a technológiai korlátokat valamint lehetőségeket Tervezés: itt alakul ki a termék működése, tényleges funkciói, elemei és a szerkezete Grafikai design: az ügyfelek nagy kedvence, a végleges felhasználói felület színes-szagos formában Mind a három részben folyamatosan együttműködünk egymással és az ügyféllel is. Minél többet tudnak a résztvevők a projektről, annál egyszerűbb lesz azonosulniuk vele a későbbiekben. Erre többnyire az ügyféllel skype-on kerül sor, valamint ritkábban inkább a szakasz vége felé már személyesen is. Nagyon fontos, hogy az ügyfelet ne úgy vjátok be a folyamatokba, hogy mindig csak eredményeket közlitek vele, hanem igenis, vele együtt ötleteljetek amikor csak lehetőségetek van rá, ő is ember, neki is lehetnek jó ötletei. A szakasz végén kiadásra kerül néhány dokumentum: kutatási eredmények, drótvázak és a UIkit. Ezek a dokumentumok minden résztvevő számára publikusan elérhetőek.
  • #11: ݺߣ 10. TOM És hol helyezkedik el az ügyfél? Alapvetően három kapcsolattal találkoztunk, amit a prezentáció analógiájára építve a kapcsolatok alapján neveztünk el: – plátói szerelem Amikor meg volt a kémia és úgy gondoljátok, hogy egy virágzó kapcsolat veszi kezdetét, ám a későbbiekben rá kell döbbennetek, hogy a kezdeti fellángolás csak részetekről volt meg. Az ügyfél igazából elérhetetlen számotokra. Ezt most értsétek szó szerint. Nem reagál az emailekre, nem veszi fel a telefont, és nem foglalkozik a projekttel. Ekkor is fel kell tenni a kérdést, hogy hol siklott ki a kommunikáció és hol rontottuk el? Aztán persze kiderül, hogy az ügyfélnek csak más dolga volt… Nem jó, mert így nem csapattag. – távkapcsolat Annak ellenére, hogy az ábrán szoros átfedésben látható az ügyfél és a csapat, annak ellenére távkapcsolatnak hívjuk. Ez az az állapot, amikor minden flottul működik és jól indul a projekt, ám egy idő múlva azt vesszük észre, hogy napi háromszor beszélünk az ügyféllel és külön meetingeket szervezünk miatta. És mindezt online. Skype megbeszélések, hosszú, mindent elmagyarázó emailek… Hol rontottuk el? Úgy gondoltuk, hogy a digitális világunkban elég az online felület. Tévedtünk. Iktassunk be előre a projekt során átadási pontokat, vagy csak rögzített SZEMÉLYES találkozókat. És itt a hangsúly a személyesen van. Nem fogjuk tudni azokat az impulzusokat, rezdüléseket digitálisan közvetíteni, ami egy személyes találkozás során egyértelmű. – egészséges párkapcsolat Igen átfedésben vagyunk és csapattagnak tekintjük egymást. Hagyunk elég teret a másik félnek és levegőt az önálló gondolatokra, véleményekre. Ehhez a már korábban említett személyes találkozó elengedhetetlen, ám a gyors és kölcsönös reagálás is létfontosságú. Merjük felhívni egymást, és merjünk kérdezni, véleményeket elmondani, és várjuk is el a másik féltől. A személyes találkozókon pedig higgyétek el, ha ezeket a kérdéseket könnyedén meg tudjátok beszélni, és egy korábban megoldhatatlannak tűnő problémát is gyorsan át tudtok beszélni.
  • #12: ݺߣ 11. TOM Hogy mi a Joker? Mint láthattátok még csak a tervezés szakaszán vagyunk túl, illetve ismerjük már az ügyfelet, ahogy benne is kialakult egy kép rólunk. Ám vannak élethelyzetek, amikor még a projekt harmadik fele, a fejlesztő még semmit nem tud. Most komolyan, ti mit csináltok, hogy sose vagytok elérhetőek és valahol mindig megbeszéltek? Teszik fel a kérdést a fejlesztők. Olykor teljes joggal, hisz amíg ők éppen kifuttatnak egy projektet, a tervező már lehet, hogy egy másikat készít elő. Hogyan lehet feloldani ezt a kettősséget, ezt a párhuzamosságot? Poszt apokaliptikus disztópia. A múltkor egy megbeszélésen éltem ezzel a hasonlattal. Épp megkérdeztem egyik fejlesztő kollégámat, hogy mi szükséges ahhoz, hogy ha eljön a világvége és csak egyedül marad, majd az unalmas egyedül töltött perceiben nincs más dolga, csak az aktuális projekt… Tehát ebben az esetben mi kell ahhoz, hogy válaszok nélkül amikor 1 hét múlva feltámadunk és megkérdezzük, hogy mi újság a projekttel, csettintsünk egyet és azt tudjuk mondani, szép munka. Ugye nem is kellett kérdezni? BULLSHIT. Ilyen nincs és remélhetőleg nem is lesz. Kérdezni kell! De ezen felül van még egy aduász a kezünkben, hogy megkönnyítsük a csapattársunk, a fejlesztő életét.
  • #13: ݺߣ 12. KRISZ A tervezési szakasz lezárta után az előbbi dokumentumokhoz még hozzácsapjuk a specifikációt, pb-t, dokumentációt, teljesen mindegy, hogy hogyan nevezzük. A lényeg, hogy ez a fejlesztőknek szól és éppen ezért velük közösen íródik. Ebben szerepel minden olyan dolog a projekttel kapcsolatban, ami leírja annak funkcióit, működését és egyes elemeit. Ez az a dokumentum, amiből a fejlesztők sokkal pontosabban meg tudják becsülni az előttük álló feladatot, mint korábban.
  • #14: ݺߣ 13. TOM És elérkeztünk a fejlesztés szakaszához. Nálunk itt a projekt már átkerül az aktuális fejlesztő csapathoz. Új csapat, új csapatvezető, projekt manager, product owner, ki hogyan nevezi. Nem véletlenül készülnek a dokumentációk és nem véletlenül tartunk megbeszéléseket. Szeretjük gördülékenyen átadni a feladatokat.
  • #15: ݺߣ 14. KRISZ Amikor a tervezési szakasz lezártnak tekinthető és még mielőtt kezdetét venné az eszetlen kódolás és buildelés, itt az ideje egy újabb összeülésnek a fejlesztőkkel. Ismét előtérbe kerülnek a miértek, a célok és közösen átrágjuk magunkat a kutatási anyagokon, a drótvázakon és a grafikai terveken egyaránt. A fejlesztést szakaszokra bontjuk közösen az ügyféllel, hogy minden szakasz teljes értékű, használható részt eredményezzen amennyire csak lehet és minden szakaszban az ügyféllel is közösen átnézzük az eredményt. Jellemző mondatok: Ez miez? na majd én megcsinálom... Ügyfél? én nem beszélek vele... 3h vs. 3nap
  • #16: ݺߣ 15. TOM A várva várt nagy nap! Lezárjuk a projektet. Lehet ez v1.0, v27.0… A lényeg, hogy eljutottunk idáig. Remélhetőleg minden flottul ment, boldog az ügyfél, boldogak a fejlesztők, – még ha fáradtak is. Egyszóval boldog a csapat. Ám, ahogy korábban láthattátok itt még nincsen vége. Ezután következik az éles tesztelés, majd kezdődik előröl az egész, de már egy összeszokott csapatként. És mit teszünk azért, hogy ez így is maradjon? Minden projekt során felmerülnek problémák, megoldásra váró szituációk, legyen azoknak eszköz,- feladat,- vagy emberi vonzata. Mit csinálunk? Megbeszéljük.
  • #17: ݺߣ 16. KRISZ Visszacsatolás. Nagyon fontos. Ezért minden projekt végén, minden résztvevővel megünnepeljük azt és átbeszéljük, hogy mik voltak azok a dolgok amik jól mentek és mik voltak azok amik kevésbé és vajon miért. A jókat megpróbáljuk tovább megtartani, a rosszakat pedig megvizsgáljuk, miért alakult így, aztán pedig kitaláljuk, hogyan szüntethetnénk meg a jövőben.
  • #18: ݺߣ 17. TOM És még?
  • #19: ݺߣ 18. KRISZ A visszacsatoláshoz visszakanyarodva, a kezünkből kiadott projekteket folyamatosan nyomon követjük, figyelünk, tanulunk és megosztjuk észrevételeinket első körben azokkal, akik részt vettek benne. Fontos, hogy lássák, mit is alkottak valójában. Közös tudás. Egy csapat csak akkor működhet jól, ha létezik egy olyan dolog, amit közös tudásnak hívunk. Ennek érdekében az egyes kollégák időnként belső tréningeket tartanak a saját területükről a többieknek. Közös célok és értékrend. Fontos, hogy egy csapat minden tagja közel azonos célt és értékrendet birtokoljon. Ne csak azt tudják, hogy mi az amit éppen csinálnak és ne csak azt, hogy hogyan csinálják, hanem azt is, hogy miért. Napi standup. A csapatok minden nap részének kb. 15 percet arra, hogy egymásnak elmondják, mit csinálnak éppen, mit fognak csinálni, illetve van-e bármi problémájuk az előző nap. Ez még tovább erősíti a csapatot. TOM És persze az ideális, és egyben a legjobb megoldás a folyamatos kommunikáció. A legjobb helyzet, ha ott vagyunk, együtt vagyunk és aktívan részesei vagyunk a folyamatnak. Ha elakadunk kérdezünk, ha kérdeznek válaszolunk és egyszerűen csak beszélgetünk. A minap olvastam egy cikket a DevBatles-ön, ahol a fejlesztő felfedezte a Pomodoro technikát és a time managing problémáit orvosolva. Majd büszkén írta, hogy egy héten így csak 16 óra tiszta munkája van. A többi csak megbeszélés és egyéb olyan tevékenység, amit nem tart munkának. Tapasztalatom szerint az illető téved. Nem kell átesni a meetingről meetingre oldalra, de mint a korábbiakból látható az se jó megoldás, ha majd én. Hisz egy csapat vagyunk. Ohh igen. Csapat. Jogosan merül fel a kérdés, hogy hol marad a user, a felhasználó az ügyfél és a cég kapcsolatából? De azt hiszem ez egy másik előadás. :D
  • #20: ݺߣ 19. éé?
  • #21: ݺߣ 20. KRISZ: krisztian@fps.hu TOM: tomkato@fps.hu Köszönjük