ºÝºÝߣ

ºÝºÝߣShare a Scribd company logo
±áõõ°ù»å±ðÂáõ³Ü»å Vilve Roosioks Viimsi Kool
Hõõrdumine  on erinevate kehade kokkupuutuvate pindade vahel esinev vastastikmõju, mis  takistab  nende  kehade liikumist teineteise suhtes . Hõõrdumine tekib kokkupuutuvate pindade konaruste haakumisel.
Hõõrdejõuks  nimetatakse jõudu, mis takistab kokkupuutes olevate kehade liikumist teineteise suhtes. ±áõõ°ù»å±ðÂáõ³Ü»å on alati vastassuunaline keha liikumisele.
Seisuhõõrdumine Katse laua ja klotsiga. Kuidas seletad? Seisuhõõrdejõud  - hõõrdejõud, mis takistab kehade liikumahakkamist. Keha hakkab liikuma vaid siis, kui lükata seda jõuga, mis on seisuhõõrdejõust suurem.
Liugehõõrdumine Miks jääb klots seisma? Liugehõõrdejõud  - hõõrdejõud, mis tekib ühe keha libisemisel teise keha pinnal.
Veerehõõrdumine Miks jääb pall seisma? Veerehõõrdumine  - kui ratas või rull veereb teise keha pinnal.
±áõõ°ù»å±ðÂáõ³Ü»å sõltub: rõhumisjõust  - mida tugevamini kehi kokku suruda, seda suurem on hõõrdejõud. pindade töötlusest  - mida suuremad/ sügavamad on pinnakonarused, seda suurem on hõõrdejõud. kehade materjalist.
Hõõrdejõu muutmiseks tuleb : muuta pindade  kokkusurvet . muuta pinna  karedust . valida sobivad pindade  materjalid .
Tooge näiteid olukordadest, kus oleks vaja hõõrdejõudu suurendada! Kuidas hõõrdejõudu nende näidete puhul suurendatakse?
Tooge näiteid olukordadest, kus oleks vaja hõõrdejõudu vähendada! Kuidas hõõrdejõudu nende näidete puhul vähendatakse?

More Related Content

±áõõ°ù»å±ðÂáõ³Ü»å