ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
JU OŠ „21.MAJ” PODGORICA 
PRIRODA I DRUŠTVO 
SCENARIO ZA ČAS 
U Podgorici, 
03.03.2014.god.
Opšti metodički dio: 
Datum,odjeljenje,čas: 03.03.2014., I-e i I-d , prvi čas 
Nastavna jedinica: Uočava važnost održavanja redovne lične higijene tijela 
Realizator: prof. razredne nastave Rada Perović 
prof.razredne nadstave Snežana Žugić 
Tip časa: obrada 
Redni broj časa: 65. 
Planirano časova: jedan čas 
Nastavne metode: verbalna, tekstualna,demonstrativno-ilustrativna metoda 
Korelacija: matematika, crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost, 
likovna kultura, muzičko i fizičko vaspitanje 
Oblici rada: grupni i individualni 
Nastavna sredstva: hameri za lijepljenje sličica, sličice, lap-top, cd 
Ciljevi časa: -uočava važnost održavanja redovne lične higijene tijela 
-uočava važnost zdrave ishrane 
-stiče pozitivan stav prema zdravstvenim radnicima 
-saznaje da fizičke vježbe i odmor pomažu očuvanju zdravlja
Tok časa 
Uvodni dio 
Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika 
Predstavljamo učenicima goste na času i 
najavljujemo pjesmu“Zašto da se ruke peru”, 
prateći je prezentacija. 
Razgovaramo o pjesmi, postavljajuci pitanja: 
-Šta se pominje u pjesmi? 
-Zašto peremo ruke,kada se ponovo prljaju? 
-Zašto voće peremo,kada crvi nijesu spolja, nego 
unutra? 
-Zašto se noge peru, kada se opet prljaju? 
-Dolazimo do zaključka da ćemo danas govoriti o 
ličnoj higijeni i kako to ona utiče na zdravlje 
čovjeka. 
-Da li neko zna šta je to lična higijena? 
-Šta se podrazumijeva pod ličnom higijenom? 
-Kako vi održavate ličnu higijenu, koliko često 
perete ruke? 
-Koliko često se tuširate? 
-Koliko često perete zube, zašto je to bitno? 
-Kada se razbolimo, ko nas liječi? 
-Za vas smo danas pripremile jedno iznenadjenje, u 
goste smo pozvale doktora Djordjevića, da bi vam 
odgovorio na vasa pitanja vezana za ličnu higijenu. 
-Zahvaljujemo se doktoru na odzivu na naš poziv. 
Higijena ruku, noga,.. 
Odgovaraju. 
Odgovaraju. 
Odgovaraju. 
Odgovaraju. 
Pranje ruku, tuširanje, bavljenje sportom, 
odmaranjem, higijena prostora,... 
Uvijek kada su prljave. 
Odgovaraju. 
Odgovaraju. 
Ljekar. 
Postavljaju pitanja.
Glavni dio časa: 
Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika 
Učenici su podijeljeni u grupe. 
Učenik svake grupe će izvlačiti po jedan listić, gdje 
će se samo jedan u grupi razlikovati i taj učenik će 
predstavljati grupu. 
Predstavnik svake grupe će imati zadatak da izvuče 
jedan od pet naziva grupa: jabuka, pomorandži, 
ananasa, šargarepe i paradajza. 
Nazive grupa lijepimo na tabli. 
Predstavnik bira papir u boji sa zadatkom. 
Obilazimo i dajemo uputstva. 
Prva grupa dobija zadatak: HIGIJENA TIJELA 
Druga grupa dobija zadatak: ZDRAVA HRANA 
Treća grupa dobija zadatak: SPORT I ODMOR 
Četvrta grupa dobija zadatak: HIGIJENA ODJEĆE 
I OBUĆE 
Peta grupa dobija zadatak: POSJETA LJEKARU 
Uporedo puštamo prezentaciju rješenja svake 
grupe. 
Proglašavamo pobjedničku grupu i zajedno čitamo 
poruku časa: HIGIJENA JE POLA ZDRAVLJA. 
Nakon razgovora sa doktorom učenici zaključuju 
koliko je bitno održavati ličnu higijenu. 
Izvlače listiće. 
Predstavnik izvlači naziv svoje grupe. 
Učenici te grupe treba da isijeku sličice i nalijepe 
sve što je vezano za higijenu: ruku, tuširanje,pranje 
kose, zuba. 
Sijeku i lijepe sve što se odnosi na zdravu ishranu. 
Ova grupa siječe i lijepi sve što se odnosi na fizičku 
aktivnost, odmaranje i san. 
Sijeku i lijepe sličice koje se odnose na to kako 
treba odrzavati higijenu odjeće i obuće. 
Učenici sijeku i lijepe sličice koje se odnose na 
rješenje ovog zadatka. 
Nakon izrade zadataka, predstavnik lijepi na tabli 
ispod naziva svoje grupe rješenje zadatka. 
Komentarišu šta nedostaje.
Zavrsni dio časa: 
Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika 
U ovom dijelu časa okupljeni u krug recitovaćemo 
pjesmu „ Čisto dijete” i pokazivati šta to ono radi 
da bi bilo čisto. 
NAPOMENA: 
U odjeljenju I-e je učenica Ilana Kurpejović, 
dijete sa posebnim obrazovnim potrebama, 
koja prati nastavu po posebno uradjenom 
individualno obrazovnom planu i za nju su u 
slučaju nedostatka pažnje u uvodnom dijelu 
časa pripremljene posebne aktivnoste, kao i 
zadaci u grupnom radu. 
U odjeljenju I-d je učenik Popović Miloš, 
dijete sa posebnim obrazovnim potrebama, 
koji prati nastavu po redovnom planu. 
Recituju i pokazuju.
NAZIVI GRUPA
Čisto dijete 
Svako jutro perem grudi, 
tako rade pravi ljudi. 
Trljam, trljam, sve se puši, 
perem glavu, vrat i uši. 
Perem zube, oči, lice, 
čelo, nos i jagodice. 
Tako radim, tako hoću, 
jer ne trpim nečistoću.

More Related Content

Istražujem svoju okolinu, ogledni čas

  • 1. JU OŠ „21.MAJ” PODGORICA PRIRODA I DRUŠTVO SCENARIO ZA ČAS U Podgorici, 03.03.2014.god.
  • 2. Opšti metodički dio: Datum,odjeljenje,čas: 03.03.2014., I-e i I-d , prvi čas Nastavna jedinica: Uočava važnost održavanja redovne lične higijene tijela Realizator: prof. razredne nastave Rada Perović prof.razredne nadstave Snežana Žugić Tip časa: obrada Redni broj časa: 65. Planirano časova: jedan čas Nastavne metode: verbalna, tekstualna,demonstrativno-ilustrativna metoda Korelacija: matematika, crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost, likovna kultura, muzičko i fizičko vaspitanje Oblici rada: grupni i individualni Nastavna sredstva: hameri za lijepljenje sličica, sličice, lap-top, cd Ciljevi časa: -uočava važnost održavanja redovne lične higijene tijela -uočava važnost zdrave ishrane -stiče pozitivan stav prema zdravstvenim radnicima -saznaje da fizičke vježbe i odmor pomažu očuvanju zdravlja
  • 3. Tok časa Uvodni dio Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika Predstavljamo učenicima goste na času i najavljujemo pjesmu“Zašto da se ruke peru”, prateći je prezentacija. Razgovaramo o pjesmi, postavljajuci pitanja: -Šta se pominje u pjesmi? -Zašto peremo ruke,kada se ponovo prljaju? -Zašto voće peremo,kada crvi nijesu spolja, nego unutra? -Zašto se noge peru, kada se opet prljaju? -Dolazimo do zaključka da ćemo danas govoriti o ličnoj higijeni i kako to ona utiče na zdravlje čovjeka. -Da li neko zna šta je to lična higijena? -Šta se podrazumijeva pod ličnom higijenom? -Kako vi održavate ličnu higijenu, koliko često perete ruke? -Koliko često se tuširate? -Koliko često perete zube, zašto je to bitno? -Kada se razbolimo, ko nas liječi? -Za vas smo danas pripremile jedno iznenadjenje, u goste smo pozvale doktora Djordjevića, da bi vam odgovorio na vasa pitanja vezana za ličnu higijenu. -Zahvaljujemo se doktoru na odzivu na naš poziv. Higijena ruku, noga,.. Odgovaraju. Odgovaraju. Odgovaraju. Odgovaraju. Pranje ruku, tuširanje, bavljenje sportom, odmaranjem, higijena prostora,... Uvijek kada su prljave. Odgovaraju. Odgovaraju. Ljekar. Postavljaju pitanja.
  • 4. Glavni dio časa: Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika Učenici su podijeljeni u grupe. Učenik svake grupe će izvlačiti po jedan listić, gdje će se samo jedan u grupi razlikovati i taj učenik će predstavljati grupu. Predstavnik svake grupe će imati zadatak da izvuče jedan od pet naziva grupa: jabuka, pomorandži, ananasa, šargarepe i paradajza. Nazive grupa lijepimo na tabli. Predstavnik bira papir u boji sa zadatkom. Obilazimo i dajemo uputstva. Prva grupa dobija zadatak: HIGIJENA TIJELA Druga grupa dobija zadatak: ZDRAVA HRANA Treća grupa dobija zadatak: SPORT I ODMOR Četvrta grupa dobija zadatak: HIGIJENA ODJEĆE I OBUĆE Peta grupa dobija zadatak: POSJETA LJEKARU Uporedo puštamo prezentaciju rješenja svake grupe. Proglašavamo pobjedničku grupu i zajedno čitamo poruku časa: HIGIJENA JE POLA ZDRAVLJA. Nakon razgovora sa doktorom učenici zaključuju koliko je bitno održavati ličnu higijenu. Izvlače listiće. Predstavnik izvlači naziv svoje grupe. Učenici te grupe treba da isijeku sličice i nalijepe sve što je vezano za higijenu: ruku, tuširanje,pranje kose, zuba. Sijeku i lijepe sve što se odnosi na zdravu ishranu. Ova grupa siječe i lijepi sve što se odnosi na fizičku aktivnost, odmaranje i san. Sijeku i lijepe sličice koje se odnose na to kako treba odrzavati higijenu odjeće i obuće. Učenici sijeku i lijepe sličice koje se odnose na rješenje ovog zadatka. Nakon izrade zadataka, predstavnik lijepi na tabli ispod naziva svoje grupe rješenje zadatka. Komentarišu šta nedostaje.
  • 5. Zavrsni dio časa: Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika U ovom dijelu časa okupljeni u krug recitovaćemo pjesmu „ Čisto dijete” i pokazivati šta to ono radi da bi bilo čisto. NAPOMENA: U odjeljenju I-e je učenica Ilana Kurpejović, dijete sa posebnim obrazovnim potrebama, koja prati nastavu po posebno uradjenom individualno obrazovnom planu i za nju su u slučaju nedostatka pažnje u uvodnom dijelu časa pripremljene posebne aktivnoste, kao i zadaci u grupnom radu. U odjeljenju I-d je učenik Popović Miloš, dijete sa posebnim obrazovnim potrebama, koji prati nastavu po redovnom planu. Recituju i pokazuju.
  • 7. Čisto dijete Svako jutro perem grudi, tako rade pravi ljudi. Trljam, trljam, sve se puši, perem glavu, vrat i uši. Perem zube, oči, lice, čelo, nos i jagodice. Tako radim, tako hoću, jer ne trpim nečistoću.