ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Ödzä   Oktoober 2010 Katrin Kull
Ökomärgistuse taust Ökomärgis on keskkonnahoidlikele toodetele vabatahtlikkuse alusel taotletav ning volitatud asutuse antav märgistus, mis võimaldab neid eristada teistest samaotstarbelistest, kuid keskkonnale suuremat kahjulikku mõju avaldavatest toodetest. Ökomärgistamine sai alguse Euroopas 1970-date aastate lõpuperioodil, kui ettevõtted jõudsid arusaamisele, et teatud toodete ja teenuste puhul võivad keskkonnaomadused muuta turueelistusi. Eestis reguleerib ökomärgistamist Keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seadus. Ökomärgistuses arvestatakse kogu toote-teenuse olelusringi.
Lihtsustatud elutsükkel majutusteenuste puhul
Ökomärgis I Ökomärgis antakse nendele toodetele, mis rahuldavad teatud kindlaksmääratud nõudeid ning mis on keskkonnahoiu poolest eelistatavad. Ökomärgistamine on vabatahtlik ning võib olla kas riiklik, piirkondlik (regionaalne) või rahvusvaheline. Märgistussüs- teeme võivad juhtida nii avaliku kui ka erasektori esindajad. Keskkonnaväide II Kirjalik tekst, sümbol või graafiline kujutis, mis osutab toote, selle osa või pakendi keskkonnahoidlikkusele (nt ringluskõlblik, kompostitav, teisene materjal, väiksem energiakasutus vm). Keskkonnateatis III Sisaldab arvandmeid toote keskkonnanäitajate kohta. Ökomärkide tüübid (ISO järgi)
Eestis leitavad ökomärgised I http://www.globalecolabelling.net
“ Kaudsed” ökomärgised?
Ei ole ökomärgised
Keskkonnaväide II
Keskkonnateatis III Arvestab paljude andmetega - aga nõuab palju vaeva nende esitamiseks Detailsusega jätab usaldusväärse mulje Keeruline Lõpptarbijale kauge Võrreldes I tüübiga puudub vastab/ei vasta kriteerium, kehtib kõigile tootekategooriatele http://www.environdec.com

More Related Content

Ödzä

  • 1. Ödzä Oktoober 2010 Katrin Kull
  • 2. Ökomärgistuse taust Ökomärgis on keskkonnahoidlikele toodetele vabatahtlikkuse alusel taotletav ning volitatud asutuse antav märgistus, mis võimaldab neid eristada teistest samaotstarbelistest, kuid keskkonnale suuremat kahjulikku mõju avaldavatest toodetest. Ökomärgistamine sai alguse Euroopas 1970-date aastate lõpuperioodil, kui ettevõtted jõudsid arusaamisele, et teatud toodete ja teenuste puhul võivad keskkonnaomadused muuta turueelistusi. Eestis reguleerib ökomärgistamist Keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seadus. Ökomärgistuses arvestatakse kogu toote-teenuse olelusringi.
  • 4. Ökomärgis I Ökomärgis antakse nendele toodetele, mis rahuldavad teatud kindlaksmääratud nõudeid ning mis on keskkonnahoiu poolest eelistatavad. Ökomärgistamine on vabatahtlik ning võib olla kas riiklik, piirkondlik (regionaalne) või rahvusvaheline. Märgistussüs- teeme võivad juhtida nii avaliku kui ka erasektori esindajad. Keskkonnaväide II Kirjalik tekst, sümbol või graafiline kujutis, mis osutab toote, selle osa või pakendi keskkonnahoidlikkusele (nt ringluskõlblik, kompostitav, teisene materjal, väiksem energiakasutus vm). Keskkonnateatis III Sisaldab arvandmeid toote keskkonnanäitajate kohta. Ökomärkide tüübid (ISO järgi)
  • 5. Eestis leitavad ökomärgised I http://www.globalecolabelling.net
  • 9. Keskkonnateatis III Arvestab paljude andmetega - aga nõuab palju vaeva nende esitamiseks Detailsusega jätab usaldusväärse mulje Keeruline Lõpptarbijale kauge Võrreldes I tüübiga puudub vastab/ei vasta kriteerium, kehtib kõigile tootekategooriatele http://www.environdec.com