ºÝºÝߣ

ºÝºÝߣShare a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Kimpalan Gas

Tingkatan

: 2 SPPJ

Tempat : C14 411

Tarikh

:15/ 12/2013

Masa

Topik

: KIMPALAN GAS ASAS

: 2.00 PM – 2.40 PM

HASIL PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1. Menggunakan peralatan kimpalan kimpalan gas asetilina untuk mengimpal asas.
2. Mengenal pasti dan memeriksa kecacatan yang terdapat yang terdapat pada hasil kimpalan gas
oksi-asetilina asas dan mengamalkan keselamatan semasa mengimpal gas.
3. Mengenal pasti peralatan dan pemasangan peralatan kimpalan gas oksi asetilina.
4. Mengenal pasti pelbagai jenis nyalaan serta kegunaannya dan melaras tekanan gas bagi
mendapatkan setiap jenis nyalaan oksi-asetilina.

BAHAN BANTU MENGAJAR
1. video
2. Lembaran kerja
3. Ppt slaid
4. Bahan dan peralatan kimpalan gas

PENGETAHUAN SEDIA ADA
Pelajar pernah melihat kerja-kerja membuat kimpalan di bengkel-bengkel sekitar mereka.

PELAKSANAAN PENGAJARAN
Isi Kandungan

Set induksi:
i.

Memberi gambaran
a) Bagaimana mahu mencantumkan antara

Pengetahuan/Kemahiran yang perlu
dikuasai
(a) Mendapat sedikit gambaran
mengenai kimpalan gas dan
proses percantuman logam.
kertas dengan kertas.
b) Mengaplikasikan konsep perncantuman tadi
kepada bahan lain seperti contoh kepingan
logam.
ii.

Memperkenalkan tajuk pada hari ini.

Isi 1: keselamatan kimpalan gas oksi-asetilina.
1. Pengenalan kepada kemalangan yang kerap
berlaku dalam bengkel kimpalan gas dan
puncanya.
2. Keselamatan
a) Amalan pencegahan.
b) Alat bantuan kecemasan
I.
Peti ubat
II.
Pemadam api
III.
Butang kecemasan

(a) Mengenal pasti jenis kemalangan
yang sering berlaku dan
puncanya serta menggunakan
pelbagai alat bantuan
kecemasan.
(b) Mengamalkan langkah-langkah
keselamatan dan pencegahan
kemalangan.

Isi 2: Pengenalan dan pengendalian kelengkapan oksi asetilina.
1. Pergerakan dan pengendalian alatan dan kelengkapan.
a) Silinder gas oksigen
b) Silinder gas asetilina
c) Alatur gas oksigen
d) Alatur gas asetilina
e) Hos oksigen
f) Hos asetilina
g) Sumputan api
h) Muncung sumpitan
i) Alat pencegah nyalabalas oksigen dan asetilina
j) Alat-alat penyambung kelengkapan oksiasetilina
k) Apron kulit gogel
l) Sarung tangan kulit pemercik api
m) Pencuci tip
n) Berus dawai
2. Jenis-jenis gas
a) Gas oksigen
b) Gas asetilina
3. Pemasangan alat kelengkapan kimpal gas oksi-asetilina
4. Pengujian kebocoran
5. Pengendalian alatan kimplan gas oksi-asetilina

(a) Menerangkan fungsi dan
pengendalian pelbagai alatan dan
kelengkapan oksi-asetilina.
(b) Mengenal pasti dan membezakan
kod, warna, bebenang bagi
peralatan oksigen dan asetilina.
Isi 3. Nyalaan Kimpalan gas oksi-asetilina
1. Jenis nyalaan dan kegunaanya
a. Nyalaan pengabon
b. Nyalaan pertengahan
c. Nyalaan pengoksidaan
2. Proses melaras tekanan gas pelbagai jenis nyalaan dan
memadam kebakaran.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Pengenalan/set induksi [5 minit]:
Memberi gambaran mengenai proses pencantuman logam.
i. Guru memberi contoh dengan memberi permasalahan
mencantumkan antara 2 kepingan logam
ii. Bahan Kertas digunakan sebagai subjek bagi permasalahan
dan mengaitkan dengan bahan logam yang memerlukan
kerja kimpal bagi penyambungan.
iii. guru mengaitkan kerja kimpalan gas dengan persekitaran
dan industri yang terlibat dengannya.
iv. Menceritakan kerjaya-kerjaya yang terlibat dengan kimpalan
gas.
Isi 1: keselamatan kimpalan gas oksi –asetilina
i.

ii.

iii.
iv.

Guru memberi peringatan mengenai kejadian
kemalangan yang sering berlaku melalui gambar di
tunjukkan di slaid serta punca-puncanya.
Memberitahu alat bantuan kecemasan yang perlu
digunakan serta kaedah menggunakannya sekiranya
kecemasan dan menunjukkan contoh gambar di
slaid.
Menerangkan peraturan keselematan di dalam
bengkel dan menyuruh pelajar menurutinya.
Menasihati pelajar supaya sentiasa mengutamakan
keselamatan di dalam semasa kerja-kerja kimpalan

a) Mengenal pasti pelbagai jenis
nyalaan dan kegunaannya
b) Melakukan pelarasan api
untuk mendapatkan pelbagai
jenis nyalaan.
c) Mengamalkan arahan
menyala dan memadamkan
api mengikut prosedur yang
betul.
Catatan
[fyi, catatan adalah mengenai
ingatan kpd diri anda, kpd
pelajar, alatan yg perlu
dibawa, nilai murni yg hdk
diserapkan, pengetahuan
tambahan, harapan….dsb]
(a) Pelajar digalakkan mencari
maklumat selanjutnya
dengan melayari internet
atau membaca bahan-bahan
rujukan.
gas.

Isi 2: Pengenalan dan pengendalian alatan dan kelengkapan
i.
Guru menggunakan slaid bagi menunjukkan gambar
alatan yang digunakan dalam kimpalan gas.
ii.
Lembaran kerja mengenai sistem kimpalan gas dan
kelengkapaannya diberikan kepada pelajar.
iii.
Guru menerangkan komponen yang ada di dalam
kimpalan gas melalui lembaran kerja yang diberikan
secara teori.
iv.
Paparan video ditunjukkan mengenai sistem
kimpalan gas.
Isi 3: Nyalaan kimpalan gas oksi-asetilina
i.

Guru menunjukkan carta jenis-jenis nyalaan kimpalan
gas.
ii. Menerangkan cara-cara pelarasan secara teori
iii. Paparan video mengenai pelarasan nyalaan api
digunakan.
iv. Guru menerangkan kembali apa yang pelajar faham
mengenai video yang dipaparkan dengan membuat
soalan lisan kepada pelajar.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Penutup:
i. Guru meminta pelajar merumuskan pelajaran pada
hari ini:
(a) Kefahaman mengenai konsep kimpalan gas.
(b) Cara penggunaan peralatan kimpalan gas dan
langkah keselamatan menggunakannya.
(c) Mengenal pasti kecacatan di dalam kimpalan gas.
ii. Guru merumuskan pelajar mendapat gambaran
bagaimana penyambungan logam dengan
menggunakan kimpalan gas dapat dilakukan.
Tugasan:

Catatan
Refleksi Kendiri:

Refleksi sebelum pengajaran:
Pelajar pernah melihat kerja-kerja mengimpal namun tidak mengetahui jenis kimpalan yang
digunakan bagi kerja-kerja penyambungan besi. Jadi, pengenalan asas kimpalan gas penting bagi
pelajar bagi mengembangkan minda mereka bagi kerja-kerja yang melibatkan bahan logam dan
peralatan mekanikal.
Refleksi selepas pengajaran:
pelajar dapat mencapai objektif pembelajaran yang telah ditetapkan. Pelajar dapat berinteraksi
dengan guru sebaiknya.

Refleksi selepas pengajaran yang akan saya tulis merangkumi perkara-perkara berikut:
i.
Komunikasi pelajar dan guru.
ii.
Kefahaman pelajar terhadap topik.
iii.
Kerjasama pelajar di dalam kelas.

Catatan/Tugas-tugas Lain: bayangkan dan tulis
Masa
Aktiviti

REFLEKSI KENDIRI MINGGUAN
KENAL PASTI MASALAH PENGAJARAN
(Kenal pasti masalah yang perlu diselesaikan beserta penghuraian yang kritikal)
Bayangkan satu atau dua masalah dan tulis

Pengesahan
MEMAHAMI MASALAH
(Kenal pasti punca dan akibat masalah melalui pembacaan & perbincangan)

Bayangkan dan tulis

PERLAKSANAAN TINDAKAN PENAMBAHBAIKAN
(Melaksanakan tindakan yang disertai dengan penambahbaikan berterusan)
Bayangkan dan tulis

Disahkan oleh guru/pensyarah pembimbing (catatan, jika ada):

More Related Content

Lesson plan

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Kimpalan Gas Tingkatan : 2 SPPJ Tempat : C14 411 Tarikh :15/ 12/2013 Masa Topik : KIMPALAN GAS ASAS : 2.00 PM – 2.40 PM HASIL PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat: 1. Menggunakan peralatan kimpalan kimpalan gas asetilina untuk mengimpal asas. 2. Mengenal pasti dan memeriksa kecacatan yang terdapat yang terdapat pada hasil kimpalan gas oksi-asetilina asas dan mengamalkan keselamatan semasa mengimpal gas. 3. Mengenal pasti peralatan dan pemasangan peralatan kimpalan gas oksi asetilina. 4. Mengenal pasti pelbagai jenis nyalaan serta kegunaannya dan melaras tekanan gas bagi mendapatkan setiap jenis nyalaan oksi-asetilina. BAHAN BANTU MENGAJAR 1. video 2. Lembaran kerja 3. Ppt slaid 4. Bahan dan peralatan kimpalan gas PENGETAHUAN SEDIA ADA Pelajar pernah melihat kerja-kerja membuat kimpalan di bengkel-bengkel sekitar mereka. PELAKSANAAN PENGAJARAN Isi Kandungan Set induksi: i. Memberi gambaran a) Bagaimana mahu mencantumkan antara Pengetahuan/Kemahiran yang perlu dikuasai (a) Mendapat sedikit gambaran mengenai kimpalan gas dan proses percantuman logam.
  • 2. kertas dengan kertas. b) Mengaplikasikan konsep perncantuman tadi kepada bahan lain seperti contoh kepingan logam. ii. Memperkenalkan tajuk pada hari ini. Isi 1: keselamatan kimpalan gas oksi-asetilina. 1. Pengenalan kepada kemalangan yang kerap berlaku dalam bengkel kimpalan gas dan puncanya. 2. Keselamatan a) Amalan pencegahan. b) Alat bantuan kecemasan I. Peti ubat II. Pemadam api III. Butang kecemasan (a) Mengenal pasti jenis kemalangan yang sering berlaku dan puncanya serta menggunakan pelbagai alat bantuan kecemasan. (b) Mengamalkan langkah-langkah keselamatan dan pencegahan kemalangan. Isi 2: Pengenalan dan pengendalian kelengkapan oksi asetilina. 1. Pergerakan dan pengendalian alatan dan kelengkapan. a) Silinder gas oksigen b) Silinder gas asetilina c) Alatur gas oksigen d) Alatur gas asetilina e) Hos oksigen f) Hos asetilina g) Sumputan api h) Muncung sumpitan i) Alat pencegah nyalabalas oksigen dan asetilina j) Alat-alat penyambung kelengkapan oksiasetilina k) Apron kulit gogel l) Sarung tangan kulit pemercik api m) Pencuci tip n) Berus dawai 2. Jenis-jenis gas a) Gas oksigen b) Gas asetilina 3. Pemasangan alat kelengkapan kimpal gas oksi-asetilina 4. Pengujian kebocoran 5. Pengendalian alatan kimplan gas oksi-asetilina (a) Menerangkan fungsi dan pengendalian pelbagai alatan dan kelengkapan oksi-asetilina. (b) Mengenal pasti dan membezakan kod, warna, bebenang bagi peralatan oksigen dan asetilina.
  • 3. Isi 3. Nyalaan Kimpalan gas oksi-asetilina 1. Jenis nyalaan dan kegunaanya a. Nyalaan pengabon b. Nyalaan pertengahan c. Nyalaan pengoksidaan 2. Proses melaras tekanan gas pelbagai jenis nyalaan dan memadam kebakaran. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Pengenalan/set induksi [5 minit]: Memberi gambaran mengenai proses pencantuman logam. i. Guru memberi contoh dengan memberi permasalahan mencantumkan antara 2 kepingan logam ii. Bahan Kertas digunakan sebagai subjek bagi permasalahan dan mengaitkan dengan bahan logam yang memerlukan kerja kimpal bagi penyambungan. iii. guru mengaitkan kerja kimpalan gas dengan persekitaran dan industri yang terlibat dengannya. iv. Menceritakan kerjaya-kerjaya yang terlibat dengan kimpalan gas. Isi 1: keselamatan kimpalan gas oksi –asetilina i. ii. iii. iv. Guru memberi peringatan mengenai kejadian kemalangan yang sering berlaku melalui gambar di tunjukkan di slaid serta punca-puncanya. Memberitahu alat bantuan kecemasan yang perlu digunakan serta kaedah menggunakannya sekiranya kecemasan dan menunjukkan contoh gambar di slaid. Menerangkan peraturan keselematan di dalam bengkel dan menyuruh pelajar menurutinya. Menasihati pelajar supaya sentiasa mengutamakan keselamatan di dalam semasa kerja-kerja kimpalan a) Mengenal pasti pelbagai jenis nyalaan dan kegunaannya b) Melakukan pelarasan api untuk mendapatkan pelbagai jenis nyalaan. c) Mengamalkan arahan menyala dan memadamkan api mengikut prosedur yang betul. Catatan [fyi, catatan adalah mengenai ingatan kpd diri anda, kpd pelajar, alatan yg perlu dibawa, nilai murni yg hdk diserapkan, pengetahuan tambahan, harapan….dsb] (a) Pelajar digalakkan mencari maklumat selanjutnya dengan melayari internet atau membaca bahan-bahan rujukan.
  • 4. gas. Isi 2: Pengenalan dan pengendalian alatan dan kelengkapan i. Guru menggunakan slaid bagi menunjukkan gambar alatan yang digunakan dalam kimpalan gas. ii. Lembaran kerja mengenai sistem kimpalan gas dan kelengkapaannya diberikan kepada pelajar. iii. Guru menerangkan komponen yang ada di dalam kimpalan gas melalui lembaran kerja yang diberikan secara teori. iv. Paparan video ditunjukkan mengenai sistem kimpalan gas. Isi 3: Nyalaan kimpalan gas oksi-asetilina i. Guru menunjukkan carta jenis-jenis nyalaan kimpalan gas. ii. Menerangkan cara-cara pelarasan secara teori iii. Paparan video mengenai pelarasan nyalaan api digunakan. iv. Guru menerangkan kembali apa yang pelajar faham mengenai video yang dipaparkan dengan membuat soalan lisan kepada pelajar. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Penutup: i. Guru meminta pelajar merumuskan pelajaran pada hari ini: (a) Kefahaman mengenai konsep kimpalan gas. (b) Cara penggunaan peralatan kimpalan gas dan langkah keselamatan menggunakannya. (c) Mengenal pasti kecacatan di dalam kimpalan gas. ii. Guru merumuskan pelajar mendapat gambaran bagaimana penyambungan logam dengan menggunakan kimpalan gas dapat dilakukan. Tugasan: Catatan
  • 5. Refleksi Kendiri: Refleksi sebelum pengajaran: Pelajar pernah melihat kerja-kerja mengimpal namun tidak mengetahui jenis kimpalan yang digunakan bagi kerja-kerja penyambungan besi. Jadi, pengenalan asas kimpalan gas penting bagi pelajar bagi mengembangkan minda mereka bagi kerja-kerja yang melibatkan bahan logam dan peralatan mekanikal. Refleksi selepas pengajaran: pelajar dapat mencapai objektif pembelajaran yang telah ditetapkan. Pelajar dapat berinteraksi dengan guru sebaiknya. Refleksi selepas pengajaran yang akan saya tulis merangkumi perkara-perkara berikut: i. Komunikasi pelajar dan guru. ii. Kefahaman pelajar terhadap topik. iii. Kerjasama pelajar di dalam kelas. Catatan/Tugas-tugas Lain: bayangkan dan tulis Masa Aktiviti REFLEKSI KENDIRI MINGGUAN KENAL PASTI MASALAH PENGAJARAN (Kenal pasti masalah yang perlu diselesaikan beserta penghuraian yang kritikal) Bayangkan satu atau dua masalah dan tulis Pengesahan
  • 6. MEMAHAMI MASALAH (Kenal pasti punca dan akibat masalah melalui pembacaan & perbincangan) Bayangkan dan tulis PERLAKSANAAN TINDAKAN PENAMBAHBAIKAN (Melaksanakan tindakan yang disertai dengan penambahbaikan berterusan) Bayangkan dan tulis Disahkan oleh guru/pensyarah pembimbing (catatan, jika ada):