ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Kad olas vāra, tad nevajaga uguni pūst, lai tās neiet pušu.
SARKANS Dzērvenes, dzērveņu sula Avenes Sarkanās bietes 1/2 l sarkano biešu sulas uzvāra kopā ar 2 ēdamkarotēm etiķa, turpat pievāra klāt arī olas un ļauj 1-2 stundas sakrāsoties. Sarkano vīnogu sula Asinszāles
SARKANBRŪNS Alkšņu mizas
BRŪNS Melnās tējas novārījums Toņu dažādībai sīpolu mizu novārījumam var pieliet melleņu sulu.  Sīpolu mizas Ņem daudz sīpolu mizu, aplej  ar ūdeni un vāra 30 minūtes, tad pieliek vārāmās olas. Olu raibumam novārījumā var izkausēt parafīna gabaliņu.
GAIŠI BRŪNS Kafijas novārījums 100 g smalki samaltas kafijas ieber 1 litrā ūdens  lēnām uzvāra un ļauj 10 minūtes ievilkties, pēc tam kafijūdenī izvāra olas.
ZAĻGANBRŪNS Samteņu ziedi Kaltētās samtenes jāievāra iepriekšējā dienā pirms krāsošanas, lai labi ievelkas.
ZAĻŠ Rudzu zelmenis Pelašķi Piparmētras
ZAĻGANDZELTENS Kumelītes 8 ēdamkarotes kumelīšu ziedu pārlej ar 1 litru verdoša ūdens un ļauj pusstundu ievilkties. Pēc tam novārījumu izkāš caur sietu, tajā ieliek vārītas olas un tur 2 stundas. Dzeltenas ābolu mizas Bērzu lapas Novārījumu gatavo no jaunu vai kaltētu bērzu lapām. Tās aplej ar ūdeni un kārtīgi nostādina. Iegūtajā šķīdumā vāra olas 10 minūtes.
DZELTENS Kurkuma (imbirs)‏ 3 ēdamkarotes kurkumas ieber 1/2 litrā Ūdens  uzvāra,ieliek olas un ļauj vairākas stundas ievilkties. Valriekstu čaumalas 2 ēdk. valriekstu čaumalu saberž un ievāra 1/2 litrā ūdens. Iegūtajā krāsas šķīdumā uz 1-2 stundām ieliek karstas olas. Pūpolu zari ar mizu Seleriju vai ķimeņu sēklas Kliņģerīšu ziedi vai liepu tēja
GAIŠI DZELTENS Apelsīnu vai citronu mizas Nātru vai spinātu lapas Burkāni Ābeles zariņu mizas Zariņu nomizo, mizu iekšpusītes iekasa katliņā un vāra 30 minūtes. Krāsa gatava.
ZILPELĒKS Mellenes Pēc krāsošanas nedrīkst  slaucīt vēl nenožuvušas olas, jo var nobrukt krāsa. Melleņu kompots (ievārījums)‏ vai upeņu ievārījums Olas tajā vāra apmēram 10 minūtes, pēc tam ļauj ievilkties vēl otras 10 minūtes, lai košāka krāsa.
ZILS Sarkanie kāposti Sīki sakapātu kāpostu iemērc uz nakti puslitrā ūdens, pievienojot 6 ēdamkarotes baltā etiķa. No rīta tur iekšā ieliek jau vārītas olas.
VIOLETS Aroniju sula Puslitrā uzvārītas aroniju sulas uz  pāris stundām ieliek olas, lai iekrāsojas. Karkadē tēja Violeto sīpolu mizas Ņem daudz sīpolu mizu, aplej  ar ūdeni un vāra 30 minūtes, tad pieliek vārāmās olas. Olu raibumam novārījumā var izkausēt parafīna gabaliņu.
Lieldienas rītā, saulei lecot, jāmazgā mute, jo tad tiekot skaists.
ŽELEJAS OLAS Izurbināt olai resnajā galā caurumiņu, izķeksēt saturu, čaumalu labi izmazgāt tekošā ūdenī.  Glāzi krāsainas sulas (apelsīnu, burkānu, dzērveņu, jāņogu) uzliet 10-12 gramiem želatīna un ļaut uzbriest 20 minūtes. Pec tam pievienot dažas ēdamkarotes cukuru un sildot maisīt kamēr želatīns izkūst. Saliet masu sagatavotajās čaumalās, atdzesēt un uz 1-2 stundām ielikt ledusskapī. Pēc tam notīrīt čaumalas (labāka rezultātam uz 15 sekundēm 'olu' var iemērkt karstā ūdenī) un, pēc iedvesmas, izdaiļot ar putukrējumu.
ŠOKOLĀDES OLAS Izpūst olas no čaumalas, izveidojot vienā galā pēc iespējas mazu, bet otrā — lielāku caurumu. Čaumalu kārtīgi izmazgāt tekošā ūdenī, dažas minūtes sterilizēt verdošā ūdenī un labi izžāvēt. Ūdenim var būt pievienota kāda krāsviela čaumalas iekrāsošanai. Sausās čaumalas kaut kā novietot stabili, ar lielāko caurumu uz augšpusi.  Ūdens peldē izkausēt šokolādi bez piedevām, kombinēšanai var gan balto, gan tumšo. Uzmanīgi un nesteidzīgi, lai nepaliek gaisa burbuļi, piepildīt olu čaumalas ar šķidro šokolādi, izmantojot konditorejas maisiņu. Ja cauruma diametrs ļauj, procesa laikā čaumalā var piemest riekstus un rozīnes. Piepildītās olas kādas četras studas pacietīgi jānotur ledusskapī.
KRĀSAINAS OLAS «Skaistums nāk no iekšām » Krāsot var ne tikai formu - olu čaumalas, bet arī pašu saturu. Olas vāra 3 minūtes, tad izņem un ar adatu dažās vietās pārdur čaumalu. Atsāk vārīšanas procesu.
PROCESS Olas svaiguma mērīšanai ūdens burkā izšķīdina ēdamkaroti sāls. Ja ola nogrimst, tā ir svaiga. Ja peld pa virsu — nu, paši zināt, kas tā dara. Ne visai svaigas olas peldēs kaut kā pa vidam. Lai olu čaumala saglabātos vesela  līdz vārīšanās beigām – olas pirms vārīšanās 1 stundu vajag paturēt istabas temperatūrā.  Ūdenim pievieno 1 lielu sauju sāls Lai olas krāsotos vienmērīgi, tās vispirms jāattauko. To var darīt ar spirtu vai siltu ziepjūdeni, sālsūdeni, etiķūdeni. Dēļ etiķa pievienošanas krāsas šķīdumas, olas kļūst košākas, bet švakrākas. Olas vārīt labāk uz mērenas liesmas. Pie lēnas uguns cietāks sanāks dzeltenums, bet pie spēcīgas — baltums. Rezultāts būs košāks, ja olas uz nakti atstās ledusskapī tās pašas krāsas šķīdumā . Lai olas labāk spīdētu, tās apstrādā ar sviestu, speķa ādiņu vai eļļu.
CITI KRĀSOŠANAS VARIANTI Olas var: Samitrināt un apvārtīt putraimos, rīsos u.tml. Aplipināt  ar zaļumu lapiņām, sīpolu mizām. Pirms krāsošanas izraibināt ar sveces parafīnu vai  etiķi, tad apstrādātās vietas nenokrāsosies. Notīt ar krāsainiem vilnas diegiem vai kancelejas gumijām. Lai pielipinātie palīglīdzekļi nebirtu nost olas aptin ar lupatiņu, marli vai neilona zeķi. Vispārējam raibumam krāsas šķīdumā var samest egļu skujas.
NEKRĀSOŠANAS VARIANTI Ja negribas pēc krāsošanas darbiem virtuvē taisīt remontu, var iztikt arī ar līmi un fatāziju. Olas var aplīmēt ar pūpoliem, sēklām, makaroniem, graudiem, herbāriju, papīra aplikācijām, dziju utt. utt. Pērlītes ūdens peldē izkausē parafīna sveci un tajā pamērcē olu, lai pārklājas ar vairākām parafīna kārtiņām. Pēc tam ar pinceti ņem pa vienai pērlītei, uzkarsē sveces liesmā un piekausē pie sagatavotās olas.
NEKRĀSOŠANAS VARIANTI
Lieldienas rītā jāiet upē mazgāties, lai visu gadu būtu vesels.
SEŠKANTAINS GROZIŅŠ
OLU TURĒTĀJS
GROZIŅŠ KLASISKAIS
OLU TURĒTĀJS
APAĻŠ GROZIŅŠ
www.zemnieks.info Tuvojoties Lieldienām, šis fails jāaizsūta vēl kādam. Ja to tā padara, tad visu gadu ir čakls, jautrs un naudīgs.

More Related Content

Lieldienas olu krāsošana

  • 1.
  • 2. Kad olas vāra, tad nevajaga uguni pūst, lai tās neiet pušu.
  • 3. SARKANS Dzērvenes, dzērveņu sula Avenes Sarkanās bietes 1/2 l sarkano biešu sulas uzvāra kopā ar 2 ēdamkarotēm etiķa, turpat pievāra klāt arī olas un ļauj 1-2 stundas sakrāsoties. Sarkano vīnogu sula Asinszāles
  • 5. BRŪNS Melnās tējas novārījums Toņu dažādībai sīpolu mizu novārījumam var pieliet melleņu sulu. Sīpolu mizas Ņem daudz sīpolu mizu, aplej ar ūdeni un vāra 30 minūtes, tad pieliek vārāmās olas. Olu raibumam novārījumā var izkausēt parafīna gabaliņu.
  • 6. GAIŠI BRŪNS Kafijas novārījums 100 g smalki samaltas kafijas ieber 1 litrā ūdens lēnām uzvāra un ļauj 10 minūtes ievilkties, pēc tam kafijūdenī izvāra olas.
  • 7. ZAĻGANBRŪNS Samteņu ziedi Kaltētās samtenes jāievāra iepriekšējā dienā pirms krāsošanas, lai labi ievelkas.
  • 8. ZAĻŠ Rudzu zelmenis Pelašķi Piparmētras
  • 9. ZAĻGANDZELTENS Kumelītes 8 ēdamkarotes kumelīšu ziedu pārlej ar 1 litru verdoša ūdens un ļauj pusstundu ievilkties. Pēc tam novārījumu izkāš caur sietu, tajā ieliek vārītas olas un tur 2 stundas. Dzeltenas ābolu mizas Bērzu lapas Novārījumu gatavo no jaunu vai kaltētu bērzu lapām. Tās aplej ar ūdeni un kārtīgi nostādina. Iegūtajā šķīdumā vāra olas 10 minūtes.
  • 10. DZELTENS Kurkuma (imbirs)‏ 3 ēdamkarotes kurkumas ieber 1/2 litrā Ūdens uzvāra,ieliek olas un ļauj vairākas stundas ievilkties. Valriekstu čaumalas 2 ēdk. valriekstu čaumalu saberž un ievāra 1/2 litrā ūdens. Iegūtajā krāsas šķīdumā uz 1-2 stundām ieliek karstas olas. Pūpolu zari ar mizu Seleriju vai ķimeņu sēklas Kliņģerīšu ziedi vai liepu tēja
  • 11. GAIŠI DZELTENS Apelsīnu vai citronu mizas Nātru vai spinātu lapas Burkāni Ābeles zariņu mizas Zariņu nomizo, mizu iekšpusītes iekasa katliņā un vāra 30 minūtes. Krāsa gatava.
  • 12. ZILPELĒKS Mellenes Pēc krāsošanas nedrīkst slaucīt vēl nenožuvušas olas, jo var nobrukt krāsa. Melleņu kompots (ievārījums)‏ vai upeņu ievārījums Olas tajā vāra apmēram 10 minūtes, pēc tam ļauj ievilkties vēl otras 10 minūtes, lai košāka krāsa.
  • 13. ZILS Sarkanie kāposti Sīki sakapātu kāpostu iemērc uz nakti puslitrā ūdens, pievienojot 6 ēdamkarotes baltā etiķa. No rīta tur iekšā ieliek jau vārītas olas.
  • 14. VIOLETS Aroniju sula Puslitrā uzvārītas aroniju sulas uz pāris stundām ieliek olas, lai iekrāsojas. Karkadē tēja Violeto sīpolu mizas Ņem daudz sīpolu mizu, aplej ar ūdeni un vāra 30 minūtes, tad pieliek vārāmās olas. Olu raibumam novārījumā var izkausēt parafīna gabaliņu.
  • 15. Lieldienas rītā, saulei lecot, jāmazgā mute, jo tad tiekot skaists.
  • 16. ŽELEJAS OLAS Izurbināt olai resnajā galā caurumiņu, izķeksēt saturu, čaumalu labi izmazgāt tekošā ūdenī. Glāzi krāsainas sulas (apelsīnu, burkānu, dzērveņu, jāņogu) uzliet 10-12 gramiem želatīna un ļaut uzbriest 20 minūtes. Pec tam pievienot dažas ēdamkarotes cukuru un sildot maisīt kamēr želatīns izkūst. Saliet masu sagatavotajās čaumalās, atdzesēt un uz 1-2 stundām ielikt ledusskapī. Pēc tam notīrīt čaumalas (labāka rezultātam uz 15 sekundēm 'olu' var iemērkt karstā ūdenī) un, pēc iedvesmas, izdaiļot ar putukrējumu.
  • 17. ŠOKOLĀDES OLAS Izpūst olas no čaumalas, izveidojot vienā galā pēc iespējas mazu, bet otrā — lielāku caurumu. Čaumalu kārtīgi izmazgāt tekošā ūdenī, dažas minūtes sterilizēt verdošā ūdenī un labi izžāvēt. Ūdenim var būt pievienota kāda krāsviela čaumalas iekrāsošanai. Sausās čaumalas kaut kā novietot stabili, ar lielāko caurumu uz augšpusi. Ūdens peldē izkausēt šokolādi bez piedevām, kombinēšanai var gan balto, gan tumšo. Uzmanīgi un nesteidzīgi, lai nepaliek gaisa burbuļi, piepildīt olu čaumalas ar šķidro šokolādi, izmantojot konditorejas maisiņu. Ja cauruma diametrs ļauj, procesa laikā čaumalā var piemest riekstus un rozīnes. Piepildītās olas kādas četras studas pacietīgi jānotur ledusskapī.
  • 18. KRĀSAINAS OLAS «Skaistums nāk no iekšām » Krāsot var ne tikai formu - olu čaumalas, bet arī pašu saturu. Olas vāra 3 minūtes, tad izņem un ar adatu dažās vietās pārdur čaumalu. Atsāk vārīšanas procesu.
  • 19. PROCESS Olas svaiguma mērīšanai ūdens burkā izšķīdina ēdamkaroti sāls. Ja ola nogrimst, tā ir svaiga. Ja peld pa virsu — nu, paši zināt, kas tā dara. Ne visai svaigas olas peldēs kaut kā pa vidam. Lai olu čaumala saglabātos vesela līdz vārīšanās beigām – olas pirms vārīšanās 1 stundu vajag paturēt istabas temperatūrā. Ūdenim pievieno 1 lielu sauju sāls Lai olas krāsotos vienmērīgi, tās vispirms jāattauko. To var darīt ar spirtu vai siltu ziepjūdeni, sālsūdeni, etiķūdeni. Dēļ etiķa pievienošanas krāsas šķīdumas, olas kļūst košākas, bet švakrākas. Olas vārīt labāk uz mērenas liesmas. Pie lēnas uguns cietāks sanāks dzeltenums, bet pie spēcīgas — baltums. Rezultāts būs košāks, ja olas uz nakti atstās ledusskapī tās pašas krāsas šķīdumā . Lai olas labāk spīdētu, tās apstrādā ar sviestu, speķa ādiņu vai eļļu.
  • 20. CITI KRĀSOŠANAS VARIANTI Olas var: Samitrināt un apvārtīt putraimos, rīsos u.tml. Aplipināt ar zaļumu lapiņām, sīpolu mizām. Pirms krāsošanas izraibināt ar sveces parafīnu vai etiķi, tad apstrādātās vietas nenokrāsosies. Notīt ar krāsainiem vilnas diegiem vai kancelejas gumijām. Lai pielipinātie palīglīdzekļi nebirtu nost olas aptin ar lupatiņu, marli vai neilona zeķi. Vispārējam raibumam krāsas šķīdumā var samest egļu skujas.
  • 21. NEKRĀSOŠANAS VARIANTI Ja negribas pēc krāsošanas darbiem virtuvē taisīt remontu, var iztikt arī ar līmi un fatāziju. Olas var aplīmēt ar pūpoliem, sēklām, makaroniem, graudiem, herbāriju, papīra aplikācijām, dziju utt. utt. Pērlītes ūdens peldē izkausē parafīna sveci un tajā pamērcē olu, lai pārklājas ar vairākām parafīna kārtiņām. Pēc tam ar pinceti ņem pa vienai pērlītei, uzkarsē sveces liesmā un piekausē pie sagatavotās olas.
  • 23. Lieldienas rītā jāiet upē mazgāties, lai visu gadu būtu vesels.
  • 29.
  • 30. www.zemnieks.info Tuvojoties Lieldienām, šis fails jāaizsūta vēl kādam. Ja to tā padara, tad visu gadu ir čakls, jautrs un naudīgs.