際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
1
PROIECT DE LEC鄭IE
Data: 09.10.2018
Clasa: a II a C
Propuntor: Manole Veronica
Disciplina: Limba rom但n
Unitatea de 樽nv釘are:Toamna.
Subiectul:Pe aripa lecturii: textul Cioc! Cioc! Cioc!, dup Emil G但rleanu.
Atitudinea fa釘 de comportamentul personajelor descrise. Exersri de imitare
a rolului.
Tipul lec釘iei: Lec釘ie de formare a priceperilor i deprinderilor.
Competen釘e specifice:
 Receptarea mesajului oral 樽n diferite situa釘ii de comunicare;
 Perceperea mesajului citit prin receptarea adecvat a universului
emo釘ional i estetic al textelor literare.
Subcompeten釘e:
 Exprimarea atitudinii fa釘 de comportamentul personajelor pozitive,
negative recunoscute, dup faptele descrise.
 Aprecierea textului literar prin valorificarea vocabularului.
Obiective opera釘ionale:
La finele lec釘iei elevii vor fi capabili:
O1 - s descopere cuvintele cheie i subiectul orei;
O2 - s citeasc textul corect, contient, cursiv, expresiv;
O3 - s alctuiasc enun釘uri logice cu ajutorul cuvintelor noi;
O4 - s selecteze caracteristicile viet釘ilor din textul propus;
O5 - s grupeze perechile de cuvinte cu sens asemntor;
O6  s completeze diamantul, triada, cu cuvintele cerute;
O7 - s participe activ 樽n cadrul lec釘iei;
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: explica釘ia, selectarea, problematizarea,
descoperirea, conversa釘ia, lectura, exerci釘iul, intui釘ia, silaba
rtcit, diamantul, diagrama Wenn, asaltul de idei, observa釘ia,
selectarea, explozia stelar, expunerea, joc didactic.
b) Forme de activitate: frontal, lucrul 樽n grup, 樽n perechi,
activitate individual, independent.
c) Mijloace de 樽nv釘m但nt: fie de lucru, tabele, plan,
tabl de scris, tabl magnetic, markere,
fie de evaluare, foi-resurs, proiector,
calculator, PowerPoint, trunchiul cu scorbura
veveri釘ei, veveri釘e, ciocnitoare
d) Resurse informa釘ionale:
1. Curriculumul Na釘ional, Ministerul Educa釘iei al Republicii Moldova,
Chiinu, 2010.
2
2. Cubreacov N., Buruian M., Cotelea S., Ermicioi A., LIMBA
ROMN - manual pentru clasa a II a, Chiinu, Editura tiin釘a,
2011.
3. Cubreacov N., Buruian M., Ermicioi A., LIMBA ROMN 
caietul elevului pentru clasa a II a, Chiinu, Editura tiin釘a, 2011.
3
DEMERSUL DIDACTIC
Secven釘ele
lec釘iei
Timp
Obiective
Con釘inuturile 樽nv釘rii Strategii didactice
Evaluare
Metode
i
procedee
For
me
Mijloace
didactice
EVOCARE
2I
3I
O7
O1
O1
Copii, 樽n clas avem nite oaspe釘i
surpriz, pe care 樽i vom descoperi pe
parcursul orei. Ei ne-au adus un co
cu daruri i c但teva sarcini, care
con釘in i obiectivele lec釘iei. Le
anun釘, fix但ndu-le pe tabla magnetic.
n co sunt sarcini i darurile oferite
de personajele acestei lec釘ii.
I sarcin  Ghici釘i ghicitorile
Le spun elevilor urmtoarele
ghicitori:
O sportiv cu renume
Umbl-n pomi dup alune.
(veveri釘a)
Fund roz are-n mo釘,
Iar 樽n coad are-un or釘.
Rezemat st樽nd pe scoar釘
Salt capul ca de ra釘
i cu ciocul t樽rncop,
D poc, poc din loc 樽n loc!
(ciocnitoarea)
II sarcin  descoper cuvintele
Veveri釘, scorbur, copac, alune
Ve  釘  ri  ve, R  bu  scor,
Pac  co, Ne  a  lu
Intuim subiectul lec釘iei de astzi 
...
Convers
a釘ia
Descope
rirea
Descope
rirea
Silabele
rtcite
Problem
atizrea
Intui釘ia
Fron
tal
n
pere
chi
Fron
tal
Tabl
magnetic

Co cu
daruri
Frunze,
fructe cu
樽nsrcin
ri
Fie
resurse
Fie
resurse
Evaluar
e oral
Reali
zarea
sensu
lui
4I
O2
O3
Astzi vom citi textul: Cioc! Cioc!
Cioc!, dup Emil G樽rleanu
Date despre autor.
Ce v sugereaz denumirea textului
i ce legtur are cu cuv但ntul
veveri釘?
III sarcin -Vocabularul:
Provizii  merinde;
Descope
rirea
Exerci
釘iul
Fron
tal
n pe
rechi
Anexa 1
Power
Point
Fia cu
cuvinte
Evaluar
e fronta
l, oral
Evalua
re
scris,
4
5I
10I
1I
9I
O2
O7
O7
O6
O5
O6
O5
O3
O6
I-a venit inima la loc  s-a linitit;
Zbughire  fuga brusc i neateptat
dintr-un loc;
Prevztor  樽nzestrat cu cele
necesare;
Ciudat  curios, straniu.
Alctui釘i enun釘uri cu cuvintele date
IV sarcin Lectura釘i textul.
Lectura model
-Gsi釘i i citi釘i propozi釘ia 樽n care
樽nt樽lnim cuv但ntul provizii.
-Citi釘i propozi釘ia 樽n care se vorbete
despre planurile veveri釘ei.
-Citi釘i propozi釘ia 樽n care veveri釘a
constat c o parte din alune au fost
m但ncate.
- Citi釘i propozi釘ia 樽n care se spune de
ce venea ciocnitoarea la scorbura cu
provizii.
-Citi釘i propozi釘ia 樽n care 樽nt但lnim
expresia pe-aici 釘i-i drumul.
-Citi釘i propozi釘ia 樽n care 樽nt但lnim
expresia i-a venit inima la loc.
Pauz dinamic.
Am o cas mic aa i aa,
i fumul se ridic aa i aa,
Bat la ua casei aa i aa
i-mi lustruiesc pantofii aa i aa
V sarcin  Lucrul 樽n grup.
Grupul I Alctui釘i triada folosind
cuvintele din text.
Grupul II Grupa釘i perechile de
cuvinte cu sens asemntor.
Grupul III Completa釘i Diamantul
Grupul IV Stabilete coresponden釘a
pentru 樽n釘elesul cuv樽ntului a dat
Grupul V Alctui釘i 樽ntrebri 樽n baza
exploziei stelare
Grupul VI Completeaz Diagrama
Wenn
Elevii primesc fie de lucru (vezi
anexele 2-7).
Lectura
zum-
zum,
樽n lan釘,
selectiv
Descope
rirea
Joc
Triada
Observa
rea
Analiza
Selectare
a
Cincinel
Problem
atizarea
Explozia
Stelar
Diagra
ma
Wenn
Exerci釘i
ul
Lucrul
cu
manualul
Inde
pen
dent
Fron
tal
Fron
tal
Fron
tal
n
grup
necunosc
ute
Power
Point
Manua
lul,
creionul
Fie de
lucru
Anexele
2-7
Stelu釘a
Foi-
resurse
Postere,
markere
indivi
dual
Auto
Evalua
re
Apreci
ez
rapidi
tatea i
corecti
tudi
nea
rspun
surilor
Evalua
re
oral,
fronta
l
Evalua
re
scris,
fronta
l
Evaluar
e
formatv
 colec-
tiv
5
REFLEC鄭IA
3I
5I
O7
O7
O3
O7
Dau urmatoarele 樽ntrebri: Cum
crede釘i veveri釘a a procedat corect?
Se pot 樽nt但mpla asemenea cazuri
樽n via釘a real?
Ce a釘i fi fcut voi 樽n locul
veveri釘ei?
Alctui釘i un mesaj pe care crede釘i
c l-ar fi spus ciocnitoarea dac ar
樽nt但lni-o pe veveri釘.
VI sarcin - Afl mai multe.
Ce cunoate釘i despre veveri釘e? Dar
despre ciocnitoare?
Informa釘ie despre veveri釘 i
ciocnitoare.
VII sarcin  Spune釘i prerea
despre text continu樽nd g樽ndul:
Cel mai captivant a fost momentul...
M-am amuzat c但nd...
Am admirat ...
Textul m 樽nva釘...
De la veveri釘 am 樽nv釘at s ...
Bravo, elevi, va釘i descurcat foarte
bine!
Expuner
ea
Descope
rirea
Expuner
ea
Activita
te
transdis
cipli-
nar
Analiza
Fron
Tal
Fron
tal
Anexa 8
Power
Point
Foaie-
resurs
Evalua
re
oral,
fronta
l
EXTINDEREA
3I
O7 VIII sarcin - Alctui釘i proverbe la
tema dat.
-Cine muncete  are.
-Munca e br釘ar de aur.
-Munca cinstit aduce plcere.
Se fac aprecieri asupra lec釘iei:
recomandri, concluzii despre modul
樽n care au lucrat elevii. Se noteaz
elevii i se argumenteaz notele.
Tem pentru acas: de efectuat
exerci釘iul 4 din Caietul elevului pag.
18, de lecturat expresiv textul Cioc!
Cioc! Cioc! i de povestit. M. pag.
41.
Explica
釘ia
Power
Point
Evalua
re
globa
l,
indivi
du
alizat
prin
califica
tive
6
II sarcin  descoper cuvintele
Ve  釘  ri  ve, _________________
R  bu  scor, ___________________
Pac  co, _____________________
Ne  a  lu ____________________
---------------------------------------------------------
II sarcin  descoper cuvintele
Ve  釘  ri  ve, _________________
R  bu  scor, ___________________
Pac  co, _____________________
Ne  a  lu ____________________
7
Provizii s-a linitit;
I-a venit inima la loc merinde ;
Zbughire 樽nzestrat cu cele necesare;
Prevztor curios, straniu;
Ciudat fuga brusc i neateptat
dintr-un loc;
Provizii s-a linitit;
I-a venit inima la loc merinde ;
Zbughire 樽nzestrat cu cele necesare;
Prevztor curios, straniu;
Ciudat fuga brusc i neateptat
dintr-un loc.
8
POLITE鄭EA  o
floare a
omenirii care
deschide toate
uile.
9
I frunz  Ghici釘i ghicitorile
II frunz  descoper cuvintele
III frunz - Vocabularul
IV frunz  Lectura釘i textul.
V frunz  Lucra釘i 樽n grup.
VI sarcin - Afl mai multe.
VII sarcin  Spune釘i prerea
VIII sarcin - Alctui釘i proverbe la tema
dat
10
Anexa 1
Emil G但rleanu s-a nscut noaptea spre 5 ianuarie 樽n anul 1878. Tatl
su era militar i se numea Emanoil G但rleanu, iar mama sa Pulcheria
Antipa era grecoaic de origine. n copilrie cel mai mult 樽i plcea
s-l asculte pe tatl su i s se furieze 樽n curtea cazrmii, unde
lucra tatl su pentru a sta de vorb cu solda釘ii. n 1885 Emil
G但rleanu merge 樽n clasa I i p但n 樽n 1889 frecventeaz coala
primar.
n 1892 p但n 樽n 1896 face coala de fii militari din Iai. Se
cstorete la 28 de ani cu Marilena Voinicescu, are o feti釘 pe nume
Rodica, creia 樽i dedic opera Din lumea celor care nu cuv但nt, i
noi vom studia o serie de opere din acest manual pe parcursul anului.
Emil G但rleanu se stinge din via釘 la 36 de ani i este 樽nmorm但ntat la
Cimitirul Belu din Bucureti.
11
Anexa 2 Grupul I
Alctui釘i triada folosind cuvintele din
text.
Obiecte Ac釘iuni nsuiri
12
Anexa 3 Grupul II
Grupa釘i perechile de cuvinte cu sens
asemntor.
Provizii 樽nha釘
Merinde suprat
M但niat analizeaz
Prinse m但ncare
Mutase rezerve
Cerceteaz schimbase
13
Anexa 4 Grupul III
Completa釘i Diamantul
Veveri釘a
__________ ___________
_________ __________ _________
_______ ______ _______ ______.
_________
14
Anexa 5 Grupul IV
Stabilete coresponden釘a pentru 樽n釘elesul
cuv但ntului a dat
A dat peste un alun i-a fost descoperit greeala
A dat o carte a srcit, a ajuns la sf但rit
A dat de bucluc a dat de veste
S-a dat btut a intrat 樽ntr-o 樽ncurctur
A dat de fundul sacului a gsit
A dat de ruine a oferit
A dat sfoar 樽n 釘ar a cedat
15
Anexa 6 Grupul V
Alctui釘i 樽ntrebri 樽n baza exploziei stelare
16
Anexa 7 Grupul VI
Completeaz Diagrama Wenn
Veveri釘a Ciocnitoarea
17
III sarcin -Vocabularul:
Provizii  merinde;
I-a venit inima la loc  s-a linitit;
Zbughire  fuga brusc i neateptat dintr-un
loc;
Prevztor  樽nzestrat cu cele necesare;
Ciudat  curios, straniu.
Alctui釘i enun釘uri cu cuvintele date
18
II sarcin  descoper cuvintele
Ve  釘  ri  ve,
R  bu  scor,
Pac  co,
Ne  a  lu
19
I sarcin
POLITE鄭EA  o floare
a omenirii care deschide
toate uile.
20
VII sarcin  Spune釘i prerea despre text
continu樽nd g但ndul:
Cel mai captivant a fost momentul...
M-am amuzat c但nd...
Am admirat ...
Textul m 樽nva釘...
De la veveri釘 am 樽nv釘at s ...
21
Anexa 8
VI sarcin - Afl mai multe.
22
Grupul VIII
Scriei familia lexical a cuv但ntului FRUNZ
 _______________________
 _______________________
 _______________________
 _______________________
 _______________________
23
Grupul VII
Ordonai cuvintele 樽n propoziii.
primete, 樽ntotdeauna, Houl, 樽i, pedeapsa.
_______________________________________
_______________________________________
dorete, s-i, cear, Ciocnitoarea, iertare.
________________________________________
________________________________________
24

More Related Content

l._rom._gr._ii.docx

  • 1. 1 PROIECT DE LEC鄭IE Data: 09.10.2018 Clasa: a II a C Propuntor: Manole Veronica Disciplina: Limba rom但n Unitatea de 樽nv釘are:Toamna. Subiectul:Pe aripa lecturii: textul Cioc! Cioc! Cioc!, dup Emil G但rleanu. Atitudinea fa釘 de comportamentul personajelor descrise. Exersri de imitare a rolului. Tipul lec釘iei: Lec釘ie de formare a priceperilor i deprinderilor. Competen釘e specifice: Receptarea mesajului oral 樽n diferite situa釘ii de comunicare; Perceperea mesajului citit prin receptarea adecvat a universului emo釘ional i estetic al textelor literare. Subcompeten釘e: Exprimarea atitudinii fa釘 de comportamentul personajelor pozitive, negative recunoscute, dup faptele descrise. Aprecierea textului literar prin valorificarea vocabularului. Obiective opera釘ionale: La finele lec釘iei elevii vor fi capabili: O1 - s descopere cuvintele cheie i subiectul orei; O2 - s citeasc textul corect, contient, cursiv, expresiv; O3 - s alctuiasc enun釘uri logice cu ajutorul cuvintelor noi; O4 - s selecteze caracteristicile viet釘ilor din textul propus; O5 - s grupeze perechile de cuvinte cu sens asemntor; O6 s completeze diamantul, triada, cu cuvintele cerute; O7 - s participe activ 樽n cadrul lec釘iei; Strategii didactice: a) Metode i procedee: explica釘ia, selectarea, problematizarea, descoperirea, conversa釘ia, lectura, exerci釘iul, intui釘ia, silaba rtcit, diamantul, diagrama Wenn, asaltul de idei, observa釘ia, selectarea, explozia stelar, expunerea, joc didactic. b) Forme de activitate: frontal, lucrul 樽n grup, 樽n perechi, activitate individual, independent. c) Mijloace de 樽nv釘m但nt: fie de lucru, tabele, plan, tabl de scris, tabl magnetic, markere, fie de evaluare, foi-resurs, proiector, calculator, PowerPoint, trunchiul cu scorbura veveri釘ei, veveri釘e, ciocnitoare d) Resurse informa釘ionale: 1. Curriculumul Na釘ional, Ministerul Educa釘iei al Republicii Moldova, Chiinu, 2010.
  • 2. 2 2. Cubreacov N., Buruian M., Cotelea S., Ermicioi A., LIMBA ROMN - manual pentru clasa a II a, Chiinu, Editura tiin釘a, 2011. 3. Cubreacov N., Buruian M., Ermicioi A., LIMBA ROMN caietul elevului pentru clasa a II a, Chiinu, Editura tiin釘a, 2011.
  • 3. 3 DEMERSUL DIDACTIC Secven釘ele lec釘iei Timp Obiective Con釘inuturile 樽nv釘rii Strategii didactice Evaluare Metode i procedee For me Mijloace didactice EVOCARE 2I 3I O7 O1 O1 Copii, 樽n clas avem nite oaspe釘i surpriz, pe care 樽i vom descoperi pe parcursul orei. Ei ne-au adus un co cu daruri i c但teva sarcini, care con釘in i obiectivele lec釘iei. Le anun釘, fix但ndu-le pe tabla magnetic. n co sunt sarcini i darurile oferite de personajele acestei lec釘ii. I sarcin Ghici釘i ghicitorile Le spun elevilor urmtoarele ghicitori: O sportiv cu renume Umbl-n pomi dup alune. (veveri釘a) Fund roz are-n mo釘, Iar 樽n coad are-un or釘. Rezemat st樽nd pe scoar釘 Salt capul ca de ra釘 i cu ciocul t樽rncop, D poc, poc din loc 樽n loc! (ciocnitoarea) II sarcin descoper cuvintele Veveri釘, scorbur, copac, alune Ve 釘 ri ve, R bu scor, Pac co, Ne a lu Intuim subiectul lec釘iei de astzi ... Convers a釘ia Descope rirea Descope rirea Silabele rtcite Problem atizrea Intui釘ia Fron tal n pere chi Fron tal Tabl magnetic Co cu daruri Frunze, fructe cu 樽nsrcin ri Fie resurse Fie resurse Evaluar e oral Reali zarea sensu lui 4I O2 O3 Astzi vom citi textul: Cioc! Cioc! Cioc!, dup Emil G樽rleanu Date despre autor. Ce v sugereaz denumirea textului i ce legtur are cu cuv但ntul veveri釘? III sarcin -Vocabularul: Provizii merinde; Descope rirea Exerci 釘iul Fron tal n pe rechi Anexa 1 Power Point Fia cu cuvinte Evaluar e fronta l, oral Evalua re scris,
  • 4. 4 5I 10I 1I 9I O2 O7 O7 O6 O5 O6 O5 O3 O6 I-a venit inima la loc s-a linitit; Zbughire fuga brusc i neateptat dintr-un loc; Prevztor 樽nzestrat cu cele necesare; Ciudat curios, straniu. Alctui釘i enun釘uri cu cuvintele date IV sarcin Lectura釘i textul. Lectura model -Gsi釘i i citi釘i propozi釘ia 樽n care 樽nt樽lnim cuv但ntul provizii. -Citi釘i propozi釘ia 樽n care se vorbete despre planurile veveri釘ei. -Citi釘i propozi釘ia 樽n care veveri釘a constat c o parte din alune au fost m但ncate. - Citi釘i propozi釘ia 樽n care se spune de ce venea ciocnitoarea la scorbura cu provizii. -Citi釘i propozi釘ia 樽n care 樽nt但lnim expresia pe-aici 釘i-i drumul. -Citi釘i propozi釘ia 樽n care 樽nt但lnim expresia i-a venit inima la loc. Pauz dinamic. Am o cas mic aa i aa, i fumul se ridic aa i aa, Bat la ua casei aa i aa i-mi lustruiesc pantofii aa i aa V sarcin Lucrul 樽n grup. Grupul I Alctui釘i triada folosind cuvintele din text. Grupul II Grupa釘i perechile de cuvinte cu sens asemntor. Grupul III Completa釘i Diamantul Grupul IV Stabilete coresponden釘a pentru 樽n釘elesul cuv樽ntului a dat Grupul V Alctui釘i 樽ntrebri 樽n baza exploziei stelare Grupul VI Completeaz Diagrama Wenn Elevii primesc fie de lucru (vezi anexele 2-7). Lectura zum- zum, 樽n lan釘, selectiv Descope rirea Joc Triada Observa rea Analiza Selectare a Cincinel Problem atizarea Explozia Stelar Diagra ma Wenn Exerci釘i ul Lucrul cu manualul Inde pen dent Fron tal Fron tal Fron tal n grup necunosc ute Power Point Manua lul, creionul Fie de lucru Anexele 2-7 Stelu釘a Foi- resurse Postere, markere indivi dual Auto Evalua re Apreci ez rapidi tatea i corecti tudi nea rspun surilor Evalua re oral, fronta l Evalua re scris, fronta l Evaluar e formatv colec- tiv
  • 5. 5 REFLEC鄭IA 3I 5I O7 O7 O3 O7 Dau urmatoarele 樽ntrebri: Cum crede釘i veveri釘a a procedat corect? Se pot 樽nt但mpla asemenea cazuri 樽n via釘a real? Ce a釘i fi fcut voi 樽n locul veveri釘ei? Alctui釘i un mesaj pe care crede釘i c l-ar fi spus ciocnitoarea dac ar 樽nt但lni-o pe veveri釘. VI sarcin - Afl mai multe. Ce cunoate釘i despre veveri釘e? Dar despre ciocnitoare? Informa釘ie despre veveri釘 i ciocnitoare. VII sarcin Spune釘i prerea despre text continu樽nd g樽ndul: Cel mai captivant a fost momentul... M-am amuzat c但nd... Am admirat ... Textul m 樽nva釘... De la veveri釘 am 樽nv釘at s ... Bravo, elevi, va釘i descurcat foarte bine! Expuner ea Descope rirea Expuner ea Activita te transdis cipli- nar Analiza Fron Tal Fron tal Anexa 8 Power Point Foaie- resurs Evalua re oral, fronta l EXTINDEREA 3I O7 VIII sarcin - Alctui釘i proverbe la tema dat. -Cine muncete are. -Munca e br釘ar de aur. -Munca cinstit aduce plcere. Se fac aprecieri asupra lec釘iei: recomandri, concluzii despre modul 樽n care au lucrat elevii. Se noteaz elevii i se argumenteaz notele. Tem pentru acas: de efectuat exerci釘iul 4 din Caietul elevului pag. 18, de lecturat expresiv textul Cioc! Cioc! Cioc! i de povestit. M. pag. 41. Explica 釘ia Power Point Evalua re globa l, indivi du alizat prin califica tive
  • 6. 6 II sarcin descoper cuvintele Ve 釘 ri ve, _________________ R bu scor, ___________________ Pac co, _____________________ Ne a lu ____________________ --------------------------------------------------------- II sarcin descoper cuvintele Ve 釘 ri ve, _________________ R bu scor, ___________________ Pac co, _____________________ Ne a lu ____________________
  • 7. 7 Provizii s-a linitit; I-a venit inima la loc merinde ; Zbughire 樽nzestrat cu cele necesare; Prevztor curios, straniu; Ciudat fuga brusc i neateptat dintr-un loc; Provizii s-a linitit; I-a venit inima la loc merinde ; Zbughire 樽nzestrat cu cele necesare; Prevztor curios, straniu; Ciudat fuga brusc i neateptat dintr-un loc.
  • 8. 8 POLITE鄭EA o floare a omenirii care deschide toate uile.
  • 9. 9 I frunz Ghici釘i ghicitorile II frunz descoper cuvintele III frunz - Vocabularul IV frunz Lectura釘i textul. V frunz Lucra釘i 樽n grup. VI sarcin - Afl mai multe. VII sarcin Spune釘i prerea VIII sarcin - Alctui釘i proverbe la tema dat
  • 10. 10 Anexa 1 Emil G但rleanu s-a nscut noaptea spre 5 ianuarie 樽n anul 1878. Tatl su era militar i se numea Emanoil G但rleanu, iar mama sa Pulcheria Antipa era grecoaic de origine. n copilrie cel mai mult 樽i plcea s-l asculte pe tatl su i s se furieze 樽n curtea cazrmii, unde lucra tatl su pentru a sta de vorb cu solda釘ii. n 1885 Emil G但rleanu merge 樽n clasa I i p但n 樽n 1889 frecventeaz coala primar. n 1892 p但n 樽n 1896 face coala de fii militari din Iai. Se cstorete la 28 de ani cu Marilena Voinicescu, are o feti釘 pe nume Rodica, creia 樽i dedic opera Din lumea celor care nu cuv但nt, i noi vom studia o serie de opere din acest manual pe parcursul anului. Emil G但rleanu se stinge din via釘 la 36 de ani i este 樽nmorm但ntat la Cimitirul Belu din Bucureti.
  • 11. 11 Anexa 2 Grupul I Alctui釘i triada folosind cuvintele din text. Obiecte Ac釘iuni nsuiri
  • 12. 12 Anexa 3 Grupul II Grupa釘i perechile de cuvinte cu sens asemntor. Provizii 樽nha釘 Merinde suprat M但niat analizeaz Prinse m但ncare Mutase rezerve Cerceteaz schimbase
  • 13. 13 Anexa 4 Grupul III Completa釘i Diamantul Veveri釘a __________ ___________ _________ __________ _________ _______ ______ _______ ______. _________
  • 14. 14 Anexa 5 Grupul IV Stabilete coresponden釘a pentru 樽n釘elesul cuv但ntului a dat A dat peste un alun i-a fost descoperit greeala A dat o carte a srcit, a ajuns la sf但rit A dat de bucluc a dat de veste S-a dat btut a intrat 樽ntr-o 樽ncurctur A dat de fundul sacului a gsit A dat de ruine a oferit A dat sfoar 樽n 釘ar a cedat
  • 15. 15 Anexa 6 Grupul V Alctui釘i 樽ntrebri 樽n baza exploziei stelare
  • 16. 16 Anexa 7 Grupul VI Completeaz Diagrama Wenn Veveri釘a Ciocnitoarea
  • 17. 17 III sarcin -Vocabularul: Provizii merinde; I-a venit inima la loc s-a linitit; Zbughire fuga brusc i neateptat dintr-un loc; Prevztor 樽nzestrat cu cele necesare; Ciudat curios, straniu. Alctui釘i enun釘uri cu cuvintele date
  • 18. 18 II sarcin descoper cuvintele Ve 釘 ri ve, R bu scor, Pac co, Ne a lu
  • 19. 19 I sarcin POLITE鄭EA o floare a omenirii care deschide toate uile.
  • 20. 20 VII sarcin Spune釘i prerea despre text continu樽nd g但ndul: Cel mai captivant a fost momentul... M-am amuzat c但nd... Am admirat ... Textul m 樽nva釘... De la veveri釘 am 樽nv釘at s ...
  • 21. 21 Anexa 8 VI sarcin - Afl mai multe.
  • 22. 22 Grupul VIII Scriei familia lexical a cuv但ntului FRUNZ _______________________ _______________________ _______________________ _______________________ _______________________
  • 23. 23 Grupul VII Ordonai cuvintele 樽n propoziii. primete, 樽ntotdeauna, Houl, 樽i, pedeapsa. _______________________________________ _______________________________________ dorete, s-i, cear, Ciocnitoarea, iertare. ________________________________________ ________________________________________
  • 24. 24