際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
Proiect de lec釘ie
 DATA: 28.02.2011
 CLASA: a IX-a D
 DISCIPLINA: Limba i literatura rom但n
 SUBIECTUL LECTIEI: Caracterizarea personajului Ghi釘 din opera literar Moara cu noroc de Ioan Slavici
 TIPUL LEC鄭IEI: Lec釘ie mixt
 COMPETEN鄭E SPECIFICE LEC鄭IEI / OBIECTIVE OPERA鄭IONALE:
La sf但ritul lec釘iei, elevii trebuie s fie capabili:
- s defineasc conceptul opera釘ional personaj literar;
- s recunosc mijloacele de caracterizare a unui personaj;
- s prezinte trsturile fizice i morale ale personajului analizat (Ghi釘);
- s sesizeze evolu釘ia personajului;
- s-l caracterizeze pe Ghi釘 raport但ndu-l la celelalte personaje.
Strategii didactice:
1. Metode i procedee: ciorchinele, conversa釘ia, expunerea, explica釘ia, metoda ,,csu釘a personajului, Diagrama Venn, cvintetul;
2. Mijloace de 樽nv釘m但nt : fie de lucru, manualul, volumul Moara cu noroc de Ioan Slavici, foi flip-chart, markere
3. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, perechi
Material bibliografic:
 Programa de limba i literatura rom但n pentru clasa a IX-a;
 Limba i literatura rom但n Manual pentru clasa a IX-a, Marin Iancu, Rodica Lzrescu, Editura Corint, Bucureti, 2008;
 Metodica studierii limbii i literaturii rom但ne 樽n coal. Ghid teoretico-aplicativ, C. Parfene, Editura Polirom, Iai, 1999.
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele
lec釘iei
Activitatea Strategii didactice Metode/
instrumente
de evaluare
Profesor Elevi Resurse
procedurale
Resurse
materiale
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
1 min
Noteaz absen釘ii i
organizeaz clasa pentru
lec釘ie; sunt verificate
materialele didactice.
ナi pregtesc
manualele, caietele i
instrumentele de scris.
Conversa釘ia Frontal
2.Verificarea
temei i
actualizarea
cunotin釘elor
樽nsuite anterior
10 min
Cu ajutorul metodei
,,scaunul autorului se
verific tema elevilor.
Apoi sunt actualizate
c但teva cunotin釘e despre
textul studiat (Moara cu
noroc de Ioan Slavici)
Citesc tema i rspund
la 樽ntrebrile
profesorului i ale altor
colegi.
Scaunul
autorului
Conversa釘ia
Caietele de
teme
Frontal
Individual
Aprecieri
verbale
Rspunsurile
elevilor,
corectarea
temelor
3.Captarea Se discut despre Rspund la 樽ntrebrile Conversa釘ia Tabla Frontal Observare
aten釘iei
5 min
personajul literar i
despre modalit釘i de
caracterizare,
realiz但ndu-se un
ciorchine.
profesorului i
precizeaz c
樽nsuirile fizice i
morale ale personajului
se desprind din
caracterizarea direct i
din cea indirect.
Ciorchinele
Individual
sistematic
Rspunsurile
elevilor
4.Anun釘area
lec釘iei noi i a
obiectivelor
2 min
Profesorul anun釘
subiectul lec釘iei i scrie
titlul pe tabl:
Caracterizarea
personajului Ghi釘 din
opera literar Moara cu
noroc de Ioan Slavici i
apoi explic elevilor
competen釘ele propuse.
Recepteaz informa釘ia
transmis de ctre
profesor; 樽i noteaz
titlul pe caiete
Expunerea Tabla
Caietele
elevilor
Frontal
5. Dirijarea
procesului de
樽nv釘are
20 min
Se formeaz cinci grupe
de elevi i se dau
urmtoarele sarcini:
Grupa nr. 1: Realiza釘i
fia de identitate a
personajului (Anexa 1);
Ascult. Se grupeaz.
Rezolv sarcinile
primite. Afieaz
Explica釘ia
Coli de
flip-chart
Grupe de 5-6
elevi Observare
sistematic
Grupa nr. 2:
Completa釘i ,,csu釘a
personajului Ghi釘
(Anexa 2);
Grupa nr. 3: Completa釘i
fia de caracterizare a
personajului Ghi釘,
preciz但nd mijloacele de
caracterizare a acestuia.
(Anexa 3);
Grupa nr. 4: Prezenta釘i
grafic evolu釘ia
personajului Ghi釘;
Grupa nr. 5: Realiza釘i o
diagram Venn pentru a
descoperi asemnrile i
deosebirile dintre Ghi釘
i Lic Smdul (Anexa
4).
Fiecare grup are timp
de lucru 10 minute, dup
care 樽i prezint
activitatea.
produsele de grup; este
desemnat c但te un
raportor care va
prezenta frontal
produsele.Corecteaz
unde este cazul.
Sunt subliniate
principalele trsturi
ale personajului.
Sunt indicate
mijloacele de
caracterizare folosite
(Caracterizare direct;
Caracterizare indirect:
comportament, felul
cum ac釘ioneaz,
mimic, gesturi,
limbaj, rela釘ia cu
celelalte personaje ,
Prezentarea
produselor de
grup
Conversa釘ia
Markere
Textul-
suport
Frontal
Aprecieri
verbale
Observare
sistematic
mediul 樽n care triete).
6.Ob釘inerea
performan釘ei i
asigurarea feed-
backului
10 min
Li se solicit elevilor,
樽mpreun cu colegul de
banc, s alctuiasc un
cvintet.
Profesorul face aprecieri
verbale pe tot parcursul
lec釘iei, viz但nd participara
elevilor, calitatea
exemplelor i a
argumenta釘iei, calitatea i
corectitudinea exprimrii.
Rezolv sarcina de
lucru.
Caietele de
clas
Activitate 樽n
perechi
Cvintetul
7. Asigurarea
reten釘iei i a
transferului
2 min
Profesorul comunic
tema pentru acas:
Realiza釘i un eseu de 1- 2
pagini 樽n care s
caracteriza釘i personajul
Ghi釘.
Ascult i 樽i noteaz 樽n
caiete. Clarific
probleme.
Expunerea
Explica釘ia
Individual
OGLINDA TABLEI
Caracterizarea personajului Ghi釘 din opera literar Moara cu noroc de Ioan Slavici
PERSONAJUL
LITERAR
Modalit釘i de
caracterizare
Clasificare
Caracterizar
e direct
Caracterizar
e indirect
Defini釘ie
Anexa 1
Fia de identitate a personajului
 NUME:
 LOCUL N OPER:
 DATE LEGATE DE FAMILIE:
 OCUPA鄭IE :
 PORTRET FIZIC:
 PORTRET MORAL:
Anexa 2
Csu釘a personajului Ghi釘
Legenda
1-2: Dou trsturi de baz ale personajului caracterizat.
3-4: Dou trsturi secundare ale personajului.
5-6: Dou trsturi ce ajut personajul 樽n rela釘iile cu ceilal釘i
7-8: Dou trsturi de caracter ce ajut personajul s ias din orice 樽ncurctur.
9: O trstur intim, sesizabil doar la o lectur mai profund.
10: O trstur negativ de care personajul s-a debarasat sau ar trebui s se debaraseze.
Anexa 3
Fia de caracterizare
Fragmente Mijloace de caracterizare Trsturi
 acum el se fcuse mai de tot ursuz, se aprindea
pentru oriice lucru de nimic, nu mai z但mbea ca mai
nainte, ci r但dea cu hohot;
Ghi釘 樽nt但ia oar 樽n via釘a lui ar fi vrut s n-aib
nevasta i copii, pentru ca s poat zice: Prea pu釘in
樽mi pas!" Se g但ndea la c但tigul pe care 1-ar putea
face 樽n tovria lui Lic, vedea banii grmad
樽naintea sa i i se 樽mpinjeneau parc ochii: de
dragul acestui c但tig ar fi fost gata s-i pun pe un
an, doi capul 樽n primejdie. Avea 樽ns nevast i
copii i nu putea s fac ce-i plcea..
Lic, tu trebuie s 樽n釘elegi c oamenii ca mine sunt
slugi primejdioase, dar prieteni nepre釘ui釘i
Srmanilor mai copii, voi nu mai ave釘i (...) un tata
om cinstit (...) tatl vostru e un ticlos.
Tu eti om Lic, iar Ghi釘 nu e dec但t o muiere
樽mbrcat 樽n haine brbteti (Ana)
Tu eti om cinstit Ghi釘, i am fcut din tine om
vinovat (Lic)
Anexa 4
Diagrama Venn
LicGhi釘
Asemnri DeosebiriDeosebiri

More Related Content

Moara cu noroclectie_deschisa

  • 1. Proiect de lec釘ie DATA: 28.02.2011 CLASA: a IX-a D DISCIPLINA: Limba i literatura rom但n SUBIECTUL LECTIEI: Caracterizarea personajului Ghi釘 din opera literar Moara cu noroc de Ioan Slavici TIPUL LEC鄭IEI: Lec釘ie mixt COMPETEN鄭E SPECIFICE LEC鄭IEI / OBIECTIVE OPERA鄭IONALE: La sf但ritul lec釘iei, elevii trebuie s fie capabili: - s defineasc conceptul opera釘ional personaj literar; - s recunosc mijloacele de caracterizare a unui personaj; - s prezinte trsturile fizice i morale ale personajului analizat (Ghi釘); - s sesizeze evolu釘ia personajului; - s-l caracterizeze pe Ghi釘 raport但ndu-l la celelalte personaje. Strategii didactice: 1. Metode i procedee: ciorchinele, conversa釘ia, expunerea, explica釘ia, metoda ,,csu釘a personajului, Diagrama Venn, cvintetul; 2. Mijloace de 樽nv釘m但nt : fie de lucru, manualul, volumul Moara cu noroc de Ioan Slavici, foi flip-chart, markere 3. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, perechi
  • 2. Material bibliografic: Programa de limba i literatura rom但n pentru clasa a IX-a; Limba i literatura rom但n Manual pentru clasa a IX-a, Marin Iancu, Rodica Lzrescu, Editura Corint, Bucureti, 2008; Metodica studierii limbii i literaturii rom但ne 樽n coal. Ghid teoretico-aplicativ, C. Parfene, Editura Polirom, Iai, 1999.
  • 3. SCENARIUL DIDACTIC Etapele lec釘iei Activitatea Strategii didactice Metode/ instrumente de evaluare Profesor Elevi Resurse procedurale Resurse materiale Forme de organizare 1. Moment organizatoric 1 min Noteaz absen釘ii i organizeaz clasa pentru lec釘ie; sunt verificate materialele didactice. ナi pregtesc manualele, caietele i instrumentele de scris. Conversa釘ia Frontal 2.Verificarea temei i actualizarea cunotin釘elor 樽nsuite anterior 10 min Cu ajutorul metodei ,,scaunul autorului se verific tema elevilor. Apoi sunt actualizate c但teva cunotin釘e despre textul studiat (Moara cu noroc de Ioan Slavici) Citesc tema i rspund la 樽ntrebrile profesorului i ale altor colegi. Scaunul autorului Conversa釘ia Caietele de teme Frontal Individual Aprecieri verbale Rspunsurile elevilor, corectarea temelor 3.Captarea Se discut despre Rspund la 樽ntrebrile Conversa釘ia Tabla Frontal Observare
  • 4. aten釘iei 5 min personajul literar i despre modalit釘i de caracterizare, realiz但ndu-se un ciorchine. profesorului i precizeaz c 樽nsuirile fizice i morale ale personajului se desprind din caracterizarea direct i din cea indirect. Ciorchinele Individual sistematic Rspunsurile elevilor 4.Anun釘area lec釘iei noi i a obiectivelor 2 min Profesorul anun釘 subiectul lec釘iei i scrie titlul pe tabl: Caracterizarea personajului Ghi釘 din opera literar Moara cu noroc de Ioan Slavici i apoi explic elevilor competen釘ele propuse. Recepteaz informa釘ia transmis de ctre profesor; 樽i noteaz titlul pe caiete Expunerea Tabla Caietele elevilor Frontal 5. Dirijarea procesului de 樽nv釘are 20 min Se formeaz cinci grupe de elevi i se dau urmtoarele sarcini: Grupa nr. 1: Realiza釘i fia de identitate a personajului (Anexa 1); Ascult. Se grupeaz. Rezolv sarcinile primite. Afieaz Explica釘ia Coli de flip-chart Grupe de 5-6 elevi Observare sistematic
  • 5. Grupa nr. 2: Completa釘i ,,csu釘a personajului Ghi釘 (Anexa 2); Grupa nr. 3: Completa釘i fia de caracterizare a personajului Ghi釘, preciz但nd mijloacele de caracterizare a acestuia. (Anexa 3); Grupa nr. 4: Prezenta釘i grafic evolu釘ia personajului Ghi釘; Grupa nr. 5: Realiza釘i o diagram Venn pentru a descoperi asemnrile i deosebirile dintre Ghi釘 i Lic Smdul (Anexa 4). Fiecare grup are timp de lucru 10 minute, dup care 樽i prezint activitatea. produsele de grup; este desemnat c但te un raportor care va prezenta frontal produsele.Corecteaz unde este cazul. Sunt subliniate principalele trsturi ale personajului. Sunt indicate mijloacele de caracterizare folosite (Caracterizare direct; Caracterizare indirect: comportament, felul cum ac釘ioneaz, mimic, gesturi, limbaj, rela釘ia cu celelalte personaje , Prezentarea produselor de grup Conversa釘ia Markere Textul- suport Frontal Aprecieri verbale Observare sistematic
  • 6. mediul 樽n care triete). 6.Ob釘inerea performan釘ei i asigurarea feed- backului 10 min Li se solicit elevilor, 樽mpreun cu colegul de banc, s alctuiasc un cvintet. Profesorul face aprecieri verbale pe tot parcursul lec釘iei, viz但nd participara elevilor, calitatea exemplelor i a argumenta釘iei, calitatea i corectitudinea exprimrii. Rezolv sarcina de lucru. Caietele de clas Activitate 樽n perechi Cvintetul 7. Asigurarea reten釘iei i a transferului 2 min Profesorul comunic tema pentru acas: Realiza釘i un eseu de 1- 2 pagini 樽n care s caracteriza釘i personajul Ghi釘. Ascult i 樽i noteaz 樽n caiete. Clarific probleme. Expunerea Explica釘ia Individual
  • 7. OGLINDA TABLEI Caracterizarea personajului Ghi釘 din opera literar Moara cu noroc de Ioan Slavici PERSONAJUL LITERAR Modalit釘i de caracterizare Clasificare Caracterizar e direct Caracterizar e indirect Defini釘ie
  • 8. Anexa 1 Fia de identitate a personajului NUME: LOCUL N OPER: DATE LEGATE DE FAMILIE: OCUPA鄭IE : PORTRET FIZIC: PORTRET MORAL:
  • 9. Anexa 2 Csu釘a personajului Ghi釘 Legenda 1-2: Dou trsturi de baz ale personajului caracterizat. 3-4: Dou trsturi secundare ale personajului. 5-6: Dou trsturi ce ajut personajul 樽n rela釘iile cu ceilal釘i 7-8: Dou trsturi de caracter ce ajut personajul s ias din orice 樽ncurctur.
  • 10. 9: O trstur intim, sesizabil doar la o lectur mai profund. 10: O trstur negativ de care personajul s-a debarasat sau ar trebui s se debaraseze. Anexa 3 Fia de caracterizare Fragmente Mijloace de caracterizare Trsturi acum el se fcuse mai de tot ursuz, se aprindea pentru oriice lucru de nimic, nu mai z但mbea ca mai nainte, ci r但dea cu hohot; Ghi釘 樽nt但ia oar 樽n via釘a lui ar fi vrut s n-aib nevasta i copii, pentru ca s poat zice: Prea pu釘in 樽mi pas!" Se g但ndea la c但tigul pe care 1-ar putea face 樽n tovria lui Lic, vedea banii grmad 樽naintea sa i i se 樽mpinjeneau parc ochii: de dragul acestui c但tig ar fi fost gata s-i pun pe un an, doi capul 樽n primejdie. Avea 樽ns nevast i copii i nu putea s fac ce-i plcea.. Lic, tu trebuie s 樽n釘elegi c oamenii ca mine sunt slugi primejdioase, dar prieteni nepre釘ui釘i Srmanilor mai copii, voi nu mai ave釘i (...) un tata om cinstit (...) tatl vostru e un ticlos. Tu eti om Lic, iar Ghi釘 nu e dec但t o muiere 樽mbrcat 樽n haine brbteti (Ana) Tu eti om cinstit Ghi釘, i am fcut din tine om
  • 11. vinovat (Lic) Anexa 4 Diagrama Venn LicGhi釘 Asemnri DeosebiriDeosebiri