12. Köszönöm a figyelmet!
Pécsi Ferenc
http://soreo.biz
www.tartalommarketing.hu
http://mediablog.mediapiac.com
pecsi.ferenc@soreo.biz
www.twitter.com/pollner
Editor's Notes
Most tartjuk az internet 20 születésnapját. Ez a 20 év alaposna átalakította a márkákról és a márkaépítésről alkotott elképzelésünket. A végeredmény a márkák közötti különbségek gyengülése.
Mindez természetesen kihat a márkák interneten kívüli helyzetére. Miközben régen a kommunikáció csak a médián keresztül volt lehetséges, ez pedig magas költségei miatt a Nagyok kiváltsága volt, már átalakult a helyzet.
Egyre több lehetőség van a közönséggel való közvetlen kommunikációra, a média korábbi kivételezett helyzete megszűnt. A márkák egyre inkább tartalomként, nem pedig hirdetésként akarnak megjelenni a médiában.
Szépek ezek az egyforma korongok, de az igazság az, hogy évekig a fizetett média nyomott el mindent, az elmúlt évek Facebook-őrülete pedig a szerzett médiát növelte nagyon nagyra. A legérdekesebb persze a közös terület.
Arról lehet vitatkozni, hogy hány részre kell felosztani a médiát, melyikhez mi tartozik, de a lényeg az, hogy középpontban a tartalom áll. Nem szabad senkinek sem hinni, aki azt állítja, hogy tartalom nékül elképzelhető egy márka kommunikációja.
A tartalmak valójában nem osztályokhoz, hanem folyamatokhoz kötődnek. Egy vásárlási folyamat során például nagyon másfajta tartalmakra van szükség a akkor, amikor fel kell hívni a figyelmet egy termékre, szolgáltatásra megint másra, amikor az érdeklődő lojalitását kell erősíteni, és újra másra, amikor a vásárlás előtt adatokkal kell megerősíteni a már születő vásárlási döntést. A hagyományos vállalati rendszer nem képes az ehhez szükséges tartalmak előállítására és azok megfelelő közreadására.
Egy vállalaton belül nagyon sokféle tartalom keletkezik, azonban sem ez, sem a hogyományos kommunikációs megoldáok nem alkalmasak a tartalommarketing-alapú márkaépítésre.
Az elmúlt hónapokban jól érzékelhető két vélemény. A régebbi szerint a vállalatoknak kiadóvá kell válniuk, az újabb szerint a vállalatoknak hírszerkesztőséggé kell válniuk. …Az első egyszerűen azt jelenti, hogy a média egyre nagyobb mértékben kikerülhető, de ehhez át kell alakítani a tartalomkészítési és terjesztési folyamatokat. A másik (vélemémyem szerint) egy múló divat, a real time marketing (valós idejű marketing) követezménye. Ha ugyanis olyan marketinget szeretnénk, ami azonnal reagál a világ rezdüléseire, akkor úgy kell viselkedni, mint az újságoknak. Sőt, a legjobb profi újságírókat bevonni a vállalati marketing szervezetbe. Nem hiszem, hogy minden vállalatnál át kellene térnie a valósidejű marketingre, az viszont biztos, hogy a döntési folyamatok felgyorsításával mindeki jól jár.