1. Niepełnosprawny – - sprawny inaczej?Autor: Marta CzernówKl. III BZespół Szkół nr 1 w Choszcznie
3. Czym jest niepełnosprawność?Niepełnosprawność (disability)każde ograniczenie bądź niemożność (wynikające z niesprawności) prowadzenia aktywnego życia w sposób lub zakresie uznawanym za typowe dla człowieka.
5. Wśród nas żyje wielu dotkniętych przez los ludzi. Są tacy, których niepełnosprawność jest wynikiem wady genetycznej, rozwojowej, komplikacji jakie pojawiły się przy ich przyjściu na świat czy groźnego wypadku. Pomimo swojej niepełnosprawności są oni wielkim skarbem dla świata.
6. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że osoby niepełnosprawne wiodą życie bezsensowne, że są nikomu niepotrzebne, a czasami wręcz stanowią ciężar dla swoich rodzin. Nic bardziej mylnego. Ci, którzy poświęcili choć chwilę ze swojego życia, by być razem z nimi, okrywają w niepełnosprawnych wielkie skarby.
8. Problemy osób niepełnosprawnych:Osoby niepełnosprawne stanowią jedną z grup szczególnie narażonych na dyskryminację oraz wykluczenie ze społeczeństwa. Państwo przez lata traktowało je jako osoby potrzebujące ochrony, leczenia i pomocy, a nie jako podmioty prawa. Osobom niepełnosprawnym zapewniano specjalne szkoły, osobne budynki mieszkaniowe, oddzielny transport. Od lat 80-tych XX wieku zaczęły się zmiany w sytuacji prawnej osób niepełnosprawnych. Akty prawa międzynarodowego wzmocniły ochronę osób niepełnosprawnych, ponieważ postanowiono umożliwić i zapewnić im aktywne uczestnictwo w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym, jednocześnie szanując i akceptując odmienność osób niepełnosprawnych.
9. Często zapomina się o tym, że niepełnosprawni żyją wśród nas i mają takie same potrzeby, cele, marzenia jak ludzie zdrowi. Niektórzy są bardzo dobrze zasymilowani ze środowiskiem w którym żyją na co dzień, mają duże grono znajomych i przyjaciół. Niestety są też osoby w gorszej sytuacji, izolowane, zepchnięte na margines społeczeństwa
11. Niepełnosprawni –- Czy na pewno inni?Mają swoje paraolimpiady, poza blaskiem fleszy, szkoły tylko dla siebie, w których są izolowani (choć gdzieniegdzie pojawiają się już tzw. integracyjne), organizuje się dla nich specjalne festiwale, konkursy, obozy wakacyjne... To wszystko jednak nadal podkreśla ich inność. Dzieli świat na zdrowych, sprawnych i tych „sprawnych inaczej”.
12. Wciąż spotkanie z nimi bywa powodem zakłopotania. Nadal nie wiemy, jak się zachować, co powiedzieć, jak ich traktować, czasami mamy poczucie winy, że jesteśmy zdrowi, więc najchętniej tak dla komfortu i wygody unikamy ich.
13. Ale czy ci, którzy np. ulegają wypadkom i w jednej chwili, ku swemu zaskoczeniu, znajdują się po drugiej stronie, z piętnem niepełnosprawności, stają się nagle innymi ludźmi? A przecież świat się dla nich kurczy – - tak jak dla tych, którzy niepełnosprawni fizycznie się urodzili. Piętno braku sprawności.
14. A może mogłoby być inaczej? Olimpiady, podczas których przy pełnych trybunach rywalizują sprawni i niepełnosprawni (rzecz jasna tam, gdzie nie jest to możliwe nie między sobą, tylko obok siebie, w tym samym czasie). Przecież ci sportowcy, którzy np. jeżdżą na wózkach nie wkładają mniej wysiłku w przygotowania do startu niż ci, którzy mają sprawne kończyny. Albo kolonia, na którą rodzice bez trudu mogą wysłać niepełnosprawne dziecko, bo i ośrodki, i opiekunowie są do tego przygotowani, albo dowolne wycieczki w biurach podróży możliwe do wykupienia przez niepełnosprawnych? Czy to naprawdę tylko utopia? Czy jednak nasza przyszłość?
15. Zmiany powinny dokonać się przede wszystkim w mentalności nas wszystkich. Bo niepełnosprawni nie potrzebują naszych specjalnych względów (to wciąż podkreśla naszą wyższość), są po prostu takimi ludźmi jak my wszyscy, ze swoimi marzeniami, pragnieniami, zaletami, wadami… Ani lepsi, ani gorsi…
16. Wzruszające są historie ludzi, którzy mimo barier, jakie tworzy im niepełnosprawność, a może częściej nawet tzw. "zdrowe" społeczeństwo, potrafią walczyć o swoje szczęście, o prawo do normalnego życia:
17. Aaron FotheringhamSzesnastolatek od kilkunastu lat poruszający się na wózku inwalidzkim. Nie przeszkadza mu to w trenowaniu sportu.Aaron Fotheringham jest pierwszym człowiekiem, który robi salto na swoim wózku:
21. Krzysztof Jarzębski Krzysztof Jarzębski pokonał trasę liczącą 180 km z Torunia do Łodzi na wózku inwalidzkim.
23. Cierpiąca na stwardnienie rozsiane, Lori Schneider wspięła się na siedem najwyższych gór na siedmiu kontynentach. Schneider uważana jest za pierwszą kobietę cierpiącą na ciężkie schorzenie neurologiczne, która weszła na Mont Everest oraz pierwszą osobę ze stwardnieniem rozsianym, która pokonała wszystkie siedem najwyższych szczytów.Lori Schneider
25. Polski polarnik, najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i bieguna południowego. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założył fundację „Poza Horyzonty”. Jest współautorem programu podróżniczego w Radiu Kraków – „Między biegunami”.Janek Mela
27. Jarosław RolaJest sportowcem - narciarzem paraolimpijczykiem. Podczas igrzysk w Turynie zajął 10. miejsce w slalomie specjalnym. To jego największy sportowy sukces w życiu.
29. Marlee MatlinAmerykańska aktorka cierpiąca na niedosłuch. Za rolę w filmie „Dzieci gorszego Boga” z 1986 roku zdobyła Oscara jako najlepsza aktorka pierwszoplanowa.W 2008 roku wzięła udział w szóstej edycji amerykańskiego programu „Dancing with the Stars” (Taniec z Gwiazdami) zajmując szóste miejsce.
31. Janina Ochojska (ur. 12 marca 1955) jest polską działaczką humanitarną, założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej. Jest niepełnosprawna od wczesnego dzieciństwa (polio).Janina Ochojska
33. Katarzyna RogowiecByła bohaterką paraolimpiady w Turynie. Zdobyła tam dwa złote medale w biegach narciarskich: na 15 km techniką klasyczną oraz na 5 km techniką dowolną.
37. Patrząc na nich, można mieć wrażenie, że niepełnosprawni naprawdę nie muszą rezygnować ze swoich marzeń. Wielu się nie poddało i realizuje swoje pasje, nawet te, które wydawałoby się, są dla nich niedostępne.
38. Bibliografia:J. Kirenko „Nie jesteś sam. Wsparcie społeczne osób z niepełnosprawnością.J. Kirenko „Oblicza niepełnosprawności”Jan Paweł II „Evangelium vitae”www.niepełnosprawni.pl